Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,684
  Postimet n Bllog
  2

  Toka sht rrotulluar m shpejt koht e fundit

  Emri: 313D2DC1-262B-4955-8BC6-F606206A9A2A-1024x603.jpg

Shikime: 205

Madhsia: 21.1 KB

  Shkenctart n t gjith botn kan vrejtur se Toka po rrotullohet m shpejt rrotull boshtit t saj koht e fundit koha m e shpejt e regjistruar ndonjher. Disa shkenctar kan folur pr shtypin n lidhje me fenomenin e pazakont, dhe disa theksojn se vitin e kaluar jan regjistruar disa nga ditt m t shkurtra.

  Pr pjesn m t madhe t historis s njerzimit, koha sht shnuar nga cikli 24-orsh i dit / nats (me disa ndryshime t bra pr lehtsi kur ndryshojn stint). Cikli drejtohet nga shpejtsia me t ciln planeti rrotullohet rreth boshtit e tij. Pr shkak t ksaj, gjatsia e nj dite sht br standardi me t cilin shnohet koha do dit zgjat afrsisht 86,400 sekonda. Cikli dit / nat sht jashtzakonisht i qndrueshm, pavarsisht nga fakti se ai ndryshon paksa nga rregulli.

  Disa dekada m par, zhvillimi i orve atomike filloi t lejonte shkenctart t regjistronin kalimin e kohs n rritje tepr t vogla, nga ana tjetr, duke lejuar matjen e gjatsis s nj dite t caktuar deri n milisekonda. Dhe kjo ka uar n zbulimin se rrotullimi i planetit sht n t vrtet shum m i ndryshueshm nga sa mendohej. Q kur filluan matje t tilla, shkenctart kan zbuluar gjithashtu se Toka po ngadalsonte rrotullimin e saj shum gradualisht deri vitin e kaluar, kur filloi t rrotullohej m shpejt. Shkenctart gjithashtu vun n dukje se vern e kaluar, m 19 korrik, u regjistrua dita m e shkurtr e regjistruar ndonjher ishte 1.4602 milisekonda m e shkurtr se standardi.

  Shkenctart planetar nuk shqetsohen pr kt zbulim t ri; ata kan msuar se ka shum faktor q kan ndikim n rrotullimin planetar prfshir trheqjen e hns, nivelet e reshjeve t bors dhe erozionin n male. Ata gjithashtu kan filluar t pyesin nse ngrohja globale mund ta shtyj Tokn t rrotullohet m shpejt, ndrsa dborat n lartsi t larta fillojn t zhduken.

  Nga ana tjetr, shkenctart e kompjuterve jan disi t shqetsuar pr ndryshimin e shpejtsis s rrotullimit nj pjes e mir e teknologjis moderne bazohet n at q ata e prshkruajn si kohn e vrtet. Shtimi i nj hapi t dyt negativ mund t oj n probleme, kshtu q disa kan sugjeruar zhvendosjen e orve t bots nga koha diellore n at atomike. / bota.al

 2. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  prizrenasi_30 (11-01-2021)

 3. #2
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  709

  Pr: Toka sht rrotulluar m shpejt koht e fundit

  Jane budallalliqe. Pse themi qe paska levizur toka me shpejte dhe te mos themi se planetet e tjera kan ecur me ngadale? Kohe eshte relative.

 4. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,684
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Toka sht rrotulluar m shpejt koht e fundit

  Relative ose jo, ndryshime shohim persa i perket motit e kohes, sot na duken budalleqe po ne nje te ardhme mund te kemi opinione te tjera.

 5. #4
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  709

  Pr: Toka sht rrotulluar m shpejt koht e fundit

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Relative ose jo, ndryshime shohim persa i perket motit e kohes, sot na duken budalleqe po ne nje te ardhme mund te kemi opinione te tjera.
  Ndryshimi i klimes shkaktohet nga faktore te tjere dhe jo nga shpejtesia e rrotullimit. Por nejse...

Tema t Ngjashme

 1. far libri po lexoni apo kini lexuar koht e fundit?
  Nga the admiral n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 569
  Postimi i Fundit: 27-08-2016, 17:01
 2. Cilin "show" me serial po shikoni kohet e fundit?
  Nga *~Rexhina~* n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 20-04-2012, 12:12
 3. KISHA dhe kohet e fundit
  Nga albani1 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 15-03-2011, 15:31
 4. Disa fotografi te bera keto kohet e fundit
  Nga xxxl n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 04:49
 5. A ka ndonje qe ka marre vize pune per angli kohet e fundit ??
  Nga Miremengjes n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-06-2006, 04:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •