Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,767
  Postimet n Bllog
  3

  Smundja dhe pastaj shrimi: kjo sht vetmia

  Emri: 61624FAA-BD09-49F1-83CC-BEFB11739A9D-1024x655.jpg

Shikime: 261

Madhsia: 37.3 KB


  Pse sht vetmia kaq e frikshme? Mbase sepse kemi lindur dhe jemi rritur si kafsh sociale dhe pr t qen t lumtur na duhet vetm plqimi dhe afrsia e t tjerve. Ose ndoshta sepse si fmij, msuam shum hert t kuptonim, se far do t thoshte t prjashtohesh dhe t mos ftohesh pr ditlindje.

  Pastaj e provuam gjithashtu, at ndjenjn e t qenit n qendr t universit t t tjerve. Miqt, bashkpuntort dhe madje nj shok i dashur na vendosn nn vmendjen verbuese, duke u betuar pr dashuri, afeksion dhe respekt t prjetshm. Dhe ishte bukur.

  A sht kjo arsyeja pse kemi kaq shum frik nga vetmia? Pse kemi frik se mos e humbasim at vend nderi t fituar me vshtirsi n shoqri? Apo sht pr shkak se kemi frik t jemi vetm me veten ton? Ne mund t zbulojm se ndoshta t gjitha ato vezullime verbuese pr t cilat kemi aq shum dshir nuk na bjn t lumtur, ose q ndoshta kemi br shum, shum zgjedhje t kqija, vetm pr t knaqur t tjert.

  Kshtu q po, vetmia sht e frikshme sepse me t, ne vrtet nuk mund t shtiremi ose t largohemi. Ajo sht e till, armatosse dhe e sinqert, mbase edhe brutale, por sht e vetmja q mund t na lejoj t shkojm n fund t gjrave dhe ndjenjave, t na bj t prplasemi me monstrat tona dhe gjithashtu t fitojm t gjitha ato luftra, q kemi brenda dhe askush nuk e di.

  Sepse sht shum e leht t akuzosh mikun apo t dashurin se na ka ln vetm, pa arsyetuar, pa pyetur veten se far sht ajo q na bn t ndihemi mir ose keq, far na bn t qajm dhe t buzqeshim, far na bn t gjall. Ne kemi nj bot t pashkelur n zemrn dhe shpirtin ton dhe vetm n vetmi e takojm veten, duke u prballur me aventurn m t rndsishme.

  Sigurisht, vetmia sht e frikshme. Kjo ndjenj e orientimit q ndjeni kur mbrrin na bn t mos ndjehemi rehat. Do t kishte qen shum m leht nse do t kishte qen dikush pran nesh t na thoshte: Un jam ktu pran teje, jam pran teje, sikur t ishin fjal magjike n gjendje t na lehtsonin t gjitha dhimbjet.

  E vrteta sht, megjithat, se ne kurr nuk jemi vetm sepse kemi shoqrin m t muar nga t gjith: veten ton. Smundja dhe m pas shrimi, vetmia sht si nj ila q shron plagt e shpirtit dhe na ndihmon t gjejm veten. Nj shoqe e heshtur dhe mbrojtse q sht gjithmon aty, edhe kur nuk duam ta shohim, edhe kur ia heshtim thirrjen dhe preferojm t rrethohemi me trillime dhe lehtsi.

  Kshtu q po, nuk ka m frik, nuk ka kompromise, nuk ka m vend pr varsi emocionale ose sepse t vetm ne ekzistojm./bota.al

 2. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  prizrenasi_30 (11-01-2021)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Pr: Smundja dhe pastaj shrimi: kjo sht vetmia

  "Happiness seems to be loneliness" teksti i njrs nga kngve t mia t preferuara ♥
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

Tema t Ngjashme

 1. Vetmia
  Nga Dito n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 138
  Postimi i Fundit: 12-10-2016, 07:27
 2. Kur vetmia sht nj mikesh e sinqert!
  Nga laburist n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 29-10-2012, 09:40
 3. Vetmia
  Nga Nje-mik n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-11-2004, 17:37
 4. Dhe thone pastaj qe nuk eshte kafshe e zgjuar
  Nga juliano1 n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-12-2003, 14:14
 5. Un dhe Vetmia
  Nga Arval n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-06-2002, 16:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •