Emri:  043763F3-40DB-412F-952D-950FC87DDBCB-1024x541.jpg

Shikime: 301

Madhsia:  15.6 KB

Ndoshta edhe ti je lufttare. Lufton kundr kohs, me planet e Universit, hedh posht gjithka q duket e gabuar. Dhe nse nuk mund t marrsh kontrollin e situats, tronditesh nga ankthi.

Sa her prpiqemi t fitojm nj luft q tashm sht humbur (paraprakisht)? Sa shpesh prpiqemi, pavarsisht nga gjithka, t marrim at q bota nuk sht (ende) e gatshme t na jap? Sa shpesh i nxitojm gjrat dhe prpiqemi ti bjm gjrat t ecin sipas planit ton?

Sa nga kto beteja prfunduan t humbura? Dhe kemi marr nj msim. Ajo q sht menduar pr ne, me siguri do t vij.

E vrteta sht se jeta nuk zhvillohet gjithmon sipas pritshmrive tona. N disa momente do t duket se jeta sht e prsosur. Sidoqoft, n minutn tjetr, gjithka mund t prmbyset.

Ne mund t dashurohemi dhe t besojm se duhet t jemi me kt person pr pjesn tjetr t ditve tona. Sidoqoft, kto jan vetm pritje. Nj dit gjrat mund t ndryshojn dhe ne do t shikojm se si shembet marrdhnia, e cila dukej se do t zgjaste prgjithmon.

Ne mund t ndrtojm karriern q Universi ka ndrruar dhe krkuar. Ne do t ngrihemi dhe do t biem. Pas pak do t largohemi prsri, por n nj drejtim tjetr.

Duke prjetuar t gjitha kto momente n jet, ne nuk mund tu prgjigjemi t gjitha pyetjeve q po na vrtiten n kok. Ne nuk mund t arrijm n fund t s vrtets, ne jo gjithmon e kuptojm se far sht e drejt dhe far jo. Ne nuk mund ta parashikojm t ardhmen.

Ndonjher thjesht duhet t besojm. Besojm n fuqin e universit dhe n veten ton. Ne duhet t vazhdojm t ecim prpara n rrugn ton. Ajo q sht e destinuar t jet pjes e jets son me siguri do t kthehet tek ne. Edhe nse nuk do t ndodh kur e presim, prsri do t ndodh.

E vrteta sht se nse nj person sht menduar t jet pjes e jets son, me siguri do t jet pjes e saj. Dhe nse nj marrdhnie me dik ka prfunduar n mnyr t pakthyeshme, kjo do t thot vetm se sht hapur nj vend pr marrdhnie t reja dhe reale.

Ju mund t pushoheni nga puna. Por, prsri, ju do t keni mundsi t reja pr karrier dhe rritje profesionale. Planet tuaja do t ndryshojn vazhdimisht, sepse jeta nuk ndalet.

Kur t ndodh e gjith kjo, ju mund t keni frik, mund t shqetsoheni. Mund t duket sikur ajo q po ndodh po shkatrron tr botn tuaj deri n themel. Ju mund t brtisni ose t qani, prplasni grushtat n tryez nga zemrimi.

Ju mund t filloni t dyshoni n vetvete dhe t fajsoni Zotin pr gjithka. fardo q t bni n kto momente, nuk do ta ndryshoj t vrtetn. Dhe mbani mend: kur dika n t ciln ne kapemi me gjith forcn ton largohet nga jeta jon, nj vend pr dika m t mir shfaqet n t.

Ajo q sht menduar t jet pjes e jets son do t vij tek ne. Kjo mund t marr pak koh. Ne mund t largohemi nga ajo q sht menduar t jet pjes e jets son, mund t humbasim pr ca koh. Por e juaja patjetr do t kthehet tek ju.

Ju nuk duhet t shqetsoheni aq shum dhe duhet ta lini veten t shkoj, duke u prpjekur t merrni kontrollin e t pakontrollueshmes. Nuk duhet t vuani 24 or n dit dhe t bni nj pyetje si: A mos m ka harruar Zoti? Ju nuk duhet t mendoni se nuk jeni mjaft t mir nse dshira juaj nuk sht prmbushur.

E gjith kjo nuk sht e vrtet. Ju nuk duhet t humbni koh dhe energji n t gjitha ato gjra q ikin. Ju duhet t shkoni prpara dhe t besoni se gjrat m t mrekullueshme do t ndodhin s shpejti n jetn tuaj.

Ne jo gjithmon do t kemi prgjigje pr t gjitha pyetjet. Jo gjithka q ndodh n jet do t duket e duhura. Jo gjithka do t shkoj sipas planit. Por kjo nuk do t thot aspak se nuk do t gjejm at q po krkojm.

Ajo q sht menduar t jet do t vij tek ne. Njerz, mundsi, pun, pasion dhe shpres. E gjith kjo do t shfaqet n kohn e duhur. E gjith kjo do t ndodh kur t jet e destinuar. Kur t jemi gati pr kt.

Jo t gjitha betejat kan kuptim. Ndonjher sht m mir t largoheni, dhe t pranoni. Nuk ka kuptim t harxhoni jetn tuaj duke u shqetsuar dhe t prpiqeni t kontrolloni at q sht jasht kontrollit.

Ndonjher thjesht duhet t lsh at q nuk sht menduar t mbetet n jetn tnde. Bni vend pr dika t re. Besoni dhe lrini gjrat e duhura t kthehen tek ju./bota.al