Si tė bėjmė blerje tė sigurta nė internet. Mund tė kurseni shumė parį duke shfrytėzuar ofertat qė jepen nė raste tė veēanta, por duhet tė jemi edhe vigjilent. Kėshillat pėr blerje tė sigurta nė internet mund t’ju ndihmojnė qė jo vetėm tė shfrytėzoni ofertat nė blerje, por edhe tė mos shqetėsoheni pėr gjėra tė papritura. Duke treguar pak kujdes dhe kushtuar vėmendje kėshillave tona, mund tė rrėmbeni mundėsitė dhe tė anashkaloni mashtrimet nė internet.
Keni marrė ndonjėherė ndonjė mesazh nga ndonjė numėr i panjohur pėr ndonjė ofertė fantastike? Ndoshta pėr ndonjė ofertė pėr njė kohė tė shkurtėr? Uroj qė tė mos keni klikuar! Peshkimi elektronin nėpėrmjet mesazheve, e njohur edhe si smishing, ėshtė realitet dhe shumė i rrezikshėm. Tė klikoni nė ēdo lidhje nga dėrgues tė panjohur nuk ėshtė diēka e menēur.

Mos gjetėt ndonjė lidhje nėpėrmjet ndonjė kanali tė besueshėm prsh, njė reklame nė ndonjė uebfaqeje ose ndonjė faqeje pėr oferta. Akoma edhe atėherė, telefoni ndoshta nuk ėshtė aparati i duhur pėr tė parė atė ofertė. Me ekranin e vogėl tė celularit nuk mund tė keni nė ikonė mė tė plotė si mund tė keni nė njė kompjuter ose lapotop. Mund tė jetė mė e vėshtirė pėr tė dalluar njė faqe mashtruese kur jeni nga telefoni. Pėr ta parė mė mirė atė ofertė, dėrgojeni me email vetes suaj lidhjen ose dėrgojeni me mėnyra tė tjera nė njė tjetėr aparate qė ka ekran mė tė madh. Nga ana tjetėr, nėse po blini nga ndonjė shitės i dėgjuar, blini duke pėrdorur aplikacionin e atij. Kėshtu blerjet nga celulari mund tė mos jenė problematike. Thjeshtė mos e pėrdorni telefonin celular pėr tė bėrė blerje nga dyqanet e panjohura nė internet.
Burimi: Si te bejme blerje te sigurta ne internet