Lum gjyqesh n arbitrazh. Brenda 2 muajve taksapaguesit shqiptar prve 110 milion eurove t Bechettit dhe 45 milion USD t firms greke do t paguajn edhe dy gjoba t tjera pr prishjen e kontratave nga Rilindja, ku 110 milion euro do ti jepen kompanis Akrnia Solar dhe 100 milion euro Kurum-it.

Emri:  auto_sdgbcv1610201723.jpg

Shikime: 98

Madhsia:  36.2 KB

Pasi taksapaguesit shqiptar paguan 110 milion euro t biznesmenit Francesco Becchetti, radhn e ka Akrnia dhe Kurum pr tu shprblyer.

Taksapaguesit shqiptar rrezikojn t paguajn edhe miliona t tjera si pasoj e humbjes s shtjeve n arbitrazhin ndrkombtar.

Shteti shqiptar ka krkuar n harkun e nj muaji tre studio ligjore q do ta mbrojn at prball shtjeve q kan prfunduar n Arbitrazhin ndrkombtar.

N dat 7 dhjetor 2020 Avokatura e Shtetit njoftoi se ishte t krkim t nj studioje ligjore q do t bnte prfaqsimin dhe mbrojtjen e interesave t Republiks s Shqipris, n nj proces arbitrazhi t iniciuar para Qendrs Ndrkombtare t Zgjidhjes s Mosmarrveshjeve s Investimeve (ICSID).

Edhe n dat 7 janar 2021 ka br t njjtn krkes por nuk ka dhn asnj detaj nse bhet fjal pr t njjtn shtje q nuk sht finalizuar n momentin e par apo pr nj shtje t re.

Sakaq n 29 dhjetor, teksa vmendja e t gjithve ishte tek fundviti, shteti shqiptar srish po krkonte nj studio ligjore q kt her do t mbronte interesat jo m prpara ICSID, por prpara Dhoms Ndrkombtare t Tregtis q funksionon srish n formn e ndrmjetsimit.

N objekt t kontrats sht prfaqsimi dhe mbrojtja e interesave t Agjencis Kombtare t Ujsjells Kanalizimeve dhe Infrastrukturs s Mbetjeve, MIE, n shtjen e arbitrazhit t inicuar prpara forumit t ICC. Kjo duket t jet nj shtje totalisht e re ose e riaktivizuar s fundmi.

N dat 18 dhjetor 2020 n Gjykatn e Arbitrazhit ICSID u regjistrua krkesa e Arka Energy B.V. kundr Republiks s Shqipris.

Kompania sht aksionarja e 100 pr qind t kuotave t Akrnia Solar q sht edhe kompania q do t zbatonte projektin e ndrtimit t parkut fotovolatik t Akrnis. Aktualisht kjo shtje sht me statusin n pritje pr t kaluar m pas n hallkat e tjera procedural.

Kompania drgoi shtjen n Arbitrazh pas refuzimit t shtetit shqiptar pr t nnshkruar kontratn pr t ciln shpalli fitues kompanin pr ndrtimin e parkut fotovoltaik. Burime pr Monitor than pak jav m par se kompania po krkonte pr nj dmshprblim n vlern 110 milion euro, por q n at koh ende nuk ishte e qart shuma.

N Gjykatn ICSID jan nj sr shtjesh q dalin n pritje pr t marr ende nj vendim final. Nj prej tyre sht ajo e Durrs Kurum Shipping SH. P.K. dhe t tjer e regjistruar n shtator t vitit 2020 dhe pr t ciln shteti shqiptar ka pajtuar studion Deraind & Gharavi e angazhuar edhe m hert n shum raste n arbitrazhe t ndryshme t vendit ton.

Nj tjetr shtje q del n pritje sht ajo e Hydro S.r.l. dhe t tjer prball Shqipris. Bhet fjal pr shtjen me biznesmenin italian Francesco Bechetti. Pr kt shtje n fazn e par i sht dhn t drejt pals italian dhe qeveria duhet ti paguaj 110 milion euro biznesmenit por pas krkess s br pr anulim t ktij vendimi duket se n 16 dhjetor 2020 sht mbajtur nj takim organizativ i komitetit ad-hoc para seancs dgjimore. Ende nuk sht e qart se far do t vendoset n takimin e radhs.

Nj tjetr shtje sht ajo Albaniabeg Ambient Sh.p.k, M. Angelo Novelli and Costruzioni S.r.l. Edhe pr kt t fundit zhvillimet e fundit rezultojn n 24 nntor 2020 kur nga Gjykata sht lshuar nj urdhr pr shtje procedurale.

Kompania n fjal sht srish nj histori e vjetr kontratash, e cila parashikonte ndrtimin e nj impianti pr djegie mbetjesh dhe prodhim energjie. Gjykata i dha t drejt shtetit shqiptar n fazn e pare, por m pas u krkua anulim i vendimit nga paditsi kundr Shqipris dhe shtja rezulton ende n pritje pr nj vendim final.

Muajt e fundit Qeveria shqiptare ka humbur n arbitrazhin ndrkombtar prball bashkimit t shoqrive Copri dhe AKTOR dhe duhet tu paguaj atyre nj shum rreth 45 milion dollar.

Ndrkoh siprmarrsi italian Francesco Becchetti po krkon mbledhjen e parave q i detyrohet Shqipria pas arbitrazhit cila vendosi n favor t tij m 24 prill 2019, duke i dhn nj kompensim 107 milion euro pr mbylljen e televizionit Agon Channel, ndonse shtja rezulton ende duke u shqyrtuar n Gjykatn ICSID.

MAPO