Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Emri: Screen Shot 2021-01-09 at 8.43.58 PM.jpg

Shikime: 152

Madhsia: 22.6 KB

  Emri: Screen Shot 2021-01-09 at 8.44.24 PM.jpg

Shikime: 145

Madhsia: 19.5 KB

  Videon e deklarates se plote, mund ta degjoni ne anglisht nga profesori me poshte:

  https://video.parler.com/Y3/iW/Y3iWk7KPgwNj.mp4

  Profesori Alfio D'Urso ne fjale deklaron se Arturo D'Elia ka instaluar viruse e programe ne kompjuterat e kompanise Leonardo Spa, ku ai punonte si drejtues i IT. Nen urdhrat e komanden e personave ne ambasaden Amerikane ne Rome, ai ka bere manipulimin e votave nepermjet lidhjes satelitore, ku ka kaluar votat e hedhura per Trump ne kolonen e Biden. Personi ne fjale e gjen sot veten nen akuze nga gjykata e Napolit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 09-01-2021 m 22:14

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  163

  Pr: Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Ky personi me siper (Alfio D'Urso) i prezentuar me shume tituj, eshte thjesht nje avokat.

  Personi per te cilin flitet (Arturo D'Elia) eshte ne arrest, por akuzat nuk kane te bejne me zgjedhjet USA, por me vjedhjen e te dhenave personale qe Arturo Elia, Team Lead Security Officer di Leonardo Spa, beri ndaj ndermarrjes ku ai vete punonte.

  Lajmi me siper eshte fake news.

 3. Anetart m posht kan falenderuar Shaboni pr postimin:

  [Elita] (10-01-2021)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Citim Postuar m par nga Shaboni Lexo Postimin
  Ky personi me siper (Alfio D'Urso) i prezentuar me shume tituj, eshte thjesht nje avokat.

  Personi per te cilin flitet (Arturo D'Elia) eshte ne arrest, por akuzat nuk kane te bejne me zgjedhjet USA, por me vjedhjen e te dhenave personale qe Arturo Elia, Team Lead Security Officer di Leonardo Spa, beri ndaj ndermarrjes ku ai vete punonte.

  Lajmi me siper eshte fake news.
  Shaboni, mund te sjellesh burimin e ketyre qe thua nga Italia qe anetaret ta verifikojne?

  Akuza qe ti pershkruan per personin ne fjale, eshte nje akuze e mirenjohur tipike qe njerezit ne pushtet shpikin, per ti mbyllur gojen dhe mbajtur larg syve te qytetareve dhe mediave personazhet e ngjarjeve te rendesishme qe implikojne njerezit ne pushtet. Ke te drejte, qe ne situaten e krijuar, eshte shume e veshtire qe keto informacione te verifikohen dhe qytetaret te njohin te verteten. Si mund te akuzosh dike se ka vjedhur informacionin e kompanise ku ai punonte kur ai drejtonte gjithe departamentin e tekonologjise dhe ishte pergjegjes per te gjithe e gjithcka ne ate nderrmarrje private?

  Ajo qe une po degjoj e lexoj ne Amerike eshte qe:

  1. Personi ne fjale nuk eshte thjeshte nje "sipermarres privat" por nje person qe kishte ne perdorim teknologji qe vetem shteti italian dhe sherbimet sekrete te atij shteti kane.
  2. Personi ne fjale ka perdorur satelite ushtarake per te kryer nderhyrjet e manipulimet e votave.
  3. Te dhenat e mbledhura deri tani implikojne jo vetem kete person, dhe persona amerikane qe punonin ne ambasadoren amerikane ne Rome, por edhe kreun e qeverise italine.
  4. Flitet se nje gjykate italiane ka prere urdher arrestin e vete kryeminstrit italian, pasi eshte njohur me te dhenat e mbledhura mbi ngjarjen, me insistimin edhe te qeverise amerikane (lajm i pakonfirmuar)
  5. Qeveria italiane eshte dorezuar dhe ka pranuar fajin para pales amerikane, dhe eshte duke negociuar me administraten e Trump qe lajmi te mos behet publik, dhe te shitet ne publik jo si nje pjesmarrje direkte e qeverise italiane ne krim, por si akt vjedhje kompjuterike (hacking) te sateliteve dhe teknologjise pa dijenine e qeverise italiane. Ne kembim, administrata amerikane do ti japi nje liste emrash qeverise italiane qe duhen arrestuar. (lajm i pakonfirmuar)

  Koha do te provoje se si qendron e verteta.

  Albo

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  163

  Pr: Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Albo,
  po te pergjigjem sepse personalisht kam shume respekt per ty per punen e shkrimet qe sjell ne forum, por ky lajm eshte aq shume fake e absurd sa nuk ka nevoje per shume interes dhe koha do ta provoje.

  Pergjigjet poshte inline:

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shaboni, mund te sjellesh burimin e ketyre qe thua nga Italia qe anetaret ta verifikojne?

  >> https://www.ansa.it/campania/notizie...91a32fbb5.html

  .....
  Ajo qe une po degjoj e lexoj ne Amerike eshte qe:

  1. Personi ne fjale nuk eshte thjeshte nje "sipermarres privat" por nje person qe kishte ne perdorim teknologji qe vetem shteti italian dhe sherbimet sekrete te atij shteti kane.

  >>Personat nuk jane sipermarres privat por punonjes te "Leonardo spa" (shoqeri edhe me pjesmarrje shteterore + private) aktive ne industrine ushtarake.

  2. Personi ne fjale ka perdorur satelite ushtarake per te kryer nderhyrjet e manipulimet e votave.

  >>Nuk e kuptoj se si nje nderrmarrje italiane mund te kete access ne sistemet qe manaxhojne votat amerikane :-)
  >>Po te ishte aq e thjeshte, te hyje ne sistemet amerikane ne fjale, do ta kishin bere organizata me te afta ne hackerim (ruse, kineze) dhe jo ndermarrja Leonardo qe nuk shquhet per keto pune :-)

  3. Te dhenat e mbledhura deri tani implikojne jo vetem kete person, dhe persona amerikane qe punonin ne ambasadoren amerikane ne Rome, por edhe kreun e qeverise italine.

  >>Kjo eshte me absurdja. Se pari sepse mbivlreson teper kreun e qeverise italiane. Ne kete moment ai nuk po di si te menaxhoje krizen sanitare dhe ekonomike dhe politike nga COVID-19 qe ka >>mberthyer vendin, pale pastaj te kete kohe te merret me zgjedhjet amerikane. Me e bukura eshte se nga liderat europiane ai (fale servilizmit karakteristik italian ndaj me te forteve) kishte raportin >>me te mire me Trump.

  4. Flitet se nje gjykate italiane ka prere urdher arrestin e vete kryeminstrit italian, pasi eshte njohur me te dhenat e mbledhura mbi ngjarjen, me insistimin edhe te qeverise amerikane (lajm i pakonfirmuar)

  >>Absurde, no comment.

  5. Qeveria italiane eshte dorezuar dhe ka pranuar fajin para pales amerikane, dhe eshte duke negociuar me administraten e Trump qe lajmi te mos behet publik, dhe te shitet ne publik jo si nje pjesmarrje direkte e qeverise italiane ne krim, por si akt vjedhje kompjuterike (hacking) te sateliteve dhe teknologjise pa dijenine e qeverise italiane. Ne kembim, administrata amerikane do ti japi nje liste emrash qeverise italiane qe duhen arrestuar. (lajm i pakonfirmuar)

  >>Kjo eshte ajo qe duket me realiste nese e shikon nga ana e vjedhjes se informazionit/tecnologjise privat ushtarake qe Leonardo kishte access. Por jo e lidhur me sistemin a votave amerikane

  Koha do te provoje se si qendron e verteta.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shaboni : 10-01-2021 m 17:29

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Artikulli nga nje gazete italiane qe konfirmon ate qe shkruajta me lart:

  Emri: GazetaItalianeTrumpBidenVjedhjeVotash.jpg

Shikime: 132

Madhsia: 58.9 KB

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Deklarata e firmosur nga avokati me lart:

  Emri: Lettera-giurata-Avv-Urso-DElia.jpg

Shikime: 135

Madhsia: 56.1 KB

 8. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Deklarata bomb nga Roma: "Nj person i arrestuar pr manipulim votash n SHBA"

  Itali, Dorheqja e dy ministrave krcnon qeverin e Conte

  Emri: giuseppe-conte_343868-696x298-1-e1610603485516.jpg

Shikime: 116

Madhsia: 18.9 KB

  Dorheqja e dy ministrave t nj partie t vogl koalicioni n pushtet n Itali dje krcnon qeverin e kryeministrit Giuseppe Conte, q nuk ka m siguri pr shumicn n parlament.

  Kreu i Italia Viva, ish-kryeministri Matteo Renzi, njoftoi gjat nj konference t pritur pr shtyp, pasdite von, dorheqjen e dy ministrave t tij: Teresa Bellanova (Bujqsi) dhe Elena Bonetti (Familja).

  Pa 18 senator t Italia Viva, qeveria e drejtuar nga Conte do t ket nevoj pr mbshtetje t re n Senat, megjithat shumica e saj sht mjaft e madhe n Dhomn e Prfaqsuesve.

  ATSH

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-06-2015, 23:41
 2. Alarm fals pr bomb te parku "Rinia", arrestohet telefonuesi anonim
  Nga MaDaBeR n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-05-2012, 02:13
 3. Kandidati i PDK-s akuzon PDK-n pr manipulim votash
  Nga REALIST n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-12-2010, 17:59
 4. AKR-LDD organizojne protesta n Gjakov pr manipulim dhe vjedhje votash
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 71
  Postimi i Fundit: 28-11-2009, 12:05
 5. Rrjeti shqiptar i drogs "Poter AL", 80 t arrestuar n 4 shtete
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-07-2006, 02:08

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •