Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Prmbytje n gjith Shqiprin.

  Prmbytje n gjith Shqiprin. Hapen portat e HEC-it t Vaut t Dejs (FOTO/VIDEO)

  Emri: LEZHE-750x375.jpg

Shikime: 112

Madhsia: 35.7 KB

  Shqipria ndodhet n pushtetin e motit t keq. Prmbytjet kan prfshirn zonn e veriut t vendit dhe ultsirn perndimore. Ndrkoh n jug reshjet e shiut kan sjell rrshqitje t toks n rrugt kryesore dhe izolim t banorve.

  Situata m kritike sht n zonn e Shkodrs. Banort thon se prmbytjet n Obot mund t krahasohen vetm me ato t vitit 2002. N kt zon mund t futen vetm mjetet e ushtris, ndrsa banort jan t izoluar. N 5 njsi administrative t Shkodrs raportohen t jen nn uj rreth 1500 ha tok bujqsore, gjat dits s sotme, 8 janar 2021. Ana e Malit, Daji, Berdica, Velipoja dhe Gur i Zi jan njsit administrative ku tokat bujqsore ndodhen nn uj. Oboti sht m i godituri pasi vrshimi i ujit ka br t pakalueshme rrugn q t drejton n kt fshat.

  Situata pritet t jet dhe m e vshtir n ort n vijim. Pasditen e sotme sht vendosur q t hapet nj port e HEC-it t Vaut t Dejs dhe sht hapur gjithashtu edhe tuneli, duke futur n ultsirn e Shkodrs mijra litra uj n sekond. Pritet q prmbytjet t shtohen brenda disa orsh dhe niveli i ujit t rritet n t gjith Shkodrn.

  N Durrs dhe Shijak dhe Vlor situata sht po kaq alarmante. Uji ka prfshir zona t tra t qytetit duke dmtuar banesat dhe bizneset n katet e para. Qarku i Durrsit sht nj nga m t prekurit nga prmbytjet e orve t fundit. N nj njoftim zyrtar, bashkia e qytetit bregdetar ka br t ditur situatn me t cilt prballet pr shkak t resheve t dendura. Sipas Bashkis s Durrsit, rezultojn 15 banesa nn uj n Njsin Administrative 6, n Sukth 4 banesa ndrsa jan zhvendosur disa familje n Rrushkull. Bashkia u bn thirrje qytetarve q t me autoritetet pr do rast. Ndrkoh numri i banesave nn uj sht shum her m i madh.

  Kreu i Emergjencave Civile, Haki Cako tha pr mediat se lumi Vjos n Jug dhe Buna n Veri jan n limitet maksimale. Ai tha se situata sht nn kontroll, por n shum qarqe t vendit njsit administrative kan br thirrje pr ndihm nga autoritete. N disa zona, argjinaturat e lumenjve po mirmbahen vetm ditn e sotme, kur vrshimi i ujit sht shum i madh.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prmbytje n gjith Shqiprin.

  Shkodra n situat kritike nga prmbytjet, krkohet ndihma e ushtris. Rrug t pakalueshme dhe qindra hektar tok nn uj

  Situat kritike paraqitet edhe n Shkodr si pasoj e reshjeve t shumta.

  Gjat nats ka patur rritje t nivelit t ujit n shkarkimet pr shkak t reshjeve n lumin Drin e Bun.

  Hidrometri n Lumin Buna tregon rritjen e nivelit n 5.80cm.

  Ndrkoh rruga e Obotit sht e pakalueshme pr shkak t lartsis s ujit 60 cm.

  N fshatin Shirq n vendin e quajtur Urrela dhe Mushan uji ka prmbytur 489 ha tok.

  Bashkia Shkodr krkon pajisjen e mjeteve t ushtris pr lundrimin dhe krijimin e aksesit pr banort e Obotit.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prmbytje n gjith Shqiprin.

  Moti i keq n Lezh, Policia informon: Prmbyten e dmtohen disa ura

  Policia e Lezhs ka dhn informacion mbi gjendjen e akseve rrugore dhe dmeve q u shkaktuan pas rnies s shirave.

  Sipas njoftimit zyrtar, bhet me dije se jan prmbytur dy ura, ajo q lidh fshatin Kallmet me aksin Lezh-Shkodr dhe ajo q lidh fshatrate njsis Daj.

  Dme n struktur ka psuar ‘’Ura e Gjadrit’’ kurse n Fush Gjorm t Kurbinit sht shnuar banesa e par e prmbytur.

  Nga ana tjetr n lagjen ‘Varosh’ t Lezhs ka pasur rrshqitje dheu q ka rrezikuar disa banesa.

  NJOFTIMI NGA POLICIA

  Drejtoria Vendore e Policis Lezh

  Njoftim pr gjendjen e akseve rrugore n Qarkun e Lezh,si pasoj e rnies s shirave.

  Shrbimet e Qarkullimit Rrugor, Patrulls, SPZ si dhe drejtues t Komisariateve jan n komunikim t vazhdueshm me autoritetet e pushtetit Lokal, Bashkit, me qllim verifikimin e gjendjes s kalueshmris s rrugs, si pasoj e rnies s shirave n qarkun Lezhs

  Si pasoj e shirave n lagjen “Varosh” ka pasur rrshqitje dheu duke rrezikuar disa banesa,shrbimet e Policis, n bashkpunim me autoritetet vendore, kan marr masat e nevojshme pr sigurin e banorve .

  N Njsin Administrative Kallmet sht prmbytur ura q e lidh fshatin Kallmet ne aksin rrugor Lezh-Shkodr.

  N Njsin Administrative Daj sht prmbytur ura q lidh fshatrat e ksaj njsie.

  sht dmtuar “Ura e Gjadrit ” q lidh fshatrat Zojs dhe Grash.

  N fshatin Fush Gjorm ,Kurbin sht prmbytur nj banes. Nga sherbimet e Komisariatit Kurbin jan marr masat pr evakuimin e banorve.

  Gjat gjith nats, shrbimet e Policis kan ndjekur dhe monitoruar prurjet e lumenjve, akset rrugore urbane dhe interurbane, n koordinim me autoritetet Vendore, me qllim parandalimin e dmeve n pronat apo dhe n jetn e njerzve.

  Drejtoria Vendore e Policis Lezh ju bn thirrje drejtuesve t mjeteve të tregohen të kujdesshëm për shkak të lagështis në rrugë, të reduktojnë shpejtësinë dhe të respektojnë sinjalistikën.

  #UdhtoniTSigurt

  Koha jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prmbytje n gjith Shqiprin.

  Dmet nga moti i keq/ OSSH: Situata e prkeqsuar n Lezh, Shkodr, Tropoj, La, Rrshen dhe Gjirokastr

  Pr shkak t motit t keq, me reshje shiu intensive dhe shkarkime atmosferike, gjat nats s mbrmshme dhe orve t para t mngjesit t sotm, rrjeti i shprndarjes elektrike n disa zona n vend ka psuar dme.

  NJOFTIMI NGA OSSH

  Moti i keq, OSSH monitoron situatn, vijon puna pr riparimin e defekteve nga dmet

  Pr shkak t motit t keq, me reshje shiu intensive dhe shkarkime atmosferike, gjat nats s mbrmshme dhe orve t para t mngjesit t sotm, rrjeti i shprndarjes elektrike n disa zona n vend ka psuar dme.

  Situata paraqitet e prkeqsuar n Lezh, Shkodr, Tropoj, La, Rreshen dhe rajoni Gjirokastr.

  Terreni i vshtir e ka br jo t leht punn e punonjsve t OSSH, megjithat grupet e avaris po angazhohen pa ndrprerje p rikthimin e nornalitetit n furnizimin me energji n t gjitha zonat e prekura nga defektet. Rndsi t veant i sht kushtuar furnizimit pa ndrprerje t hidrovoreve, spitaleve dhe institucioneve publik.

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prmbytje n gjith Shqiprin.

  ARRSH njofton mbi situatn e rrugve: Reshje bore, prmbytje, rnie gursh dhe inertesh n disa akse rrugore

  Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton mbi gjendjen aktuale t akseve rrugore ndrkombtare.

  Nprmjet nj njoftimi ARRSH njofton se gjat nats ka pasur reshje bore n veri t vendit, grupet e puns kan qen n terren dhe rruga sht e hapur e qarkullimi vazhdon pa problem.

  N segmentin Fush Arrz-Kuks dhe Kalimash-Fush Dukagjin, si pasoj e reshjeve t dendura t shiut ka pasur rnie gursh n trup t rrugs, ku po punohet akoma, por qarkullimi vazhdon normalisht.

  N n aksin Berat-orovod dhe Patos-Ballsh si pasoj e intensitetit t lart reshjeve ka pasur rnie gursh n trup t rrugs.

  Njoftim mbi gjendjen e akseve kombtare:

  Gjat nats ka pasur reshje bore n veri t vendit, si n Dedaj-Razm, Bajram Curri-Valbon, grupet e puns kan qen n terren, rruga sht e hapur dhe qarkullimi vazhdon pa problem.
  N segmentin Fush Arrz-Kuks dhe Kalimash-Fush Dukagjin, si pasoj e reshjeve t dendura t shiut ka pasur rnie gursh n trup t rrugs, sht ndrhyr menjher nga kompania e mirmbajtjes dhe po punohet akoma qarkullimi vazhdon normalisht.
  N rajonin jugor ka pasur reshje shiu me intesitet mesatar, si pasoj ka sjell rnie gursh n aksin Berat-orovod dhe Patos-Ballsh, sht ndrhyr menjeher pr pastrimin e rrugve pa krijuar probleme n qarkullim.
  N segmentin Quks-Pishkash ka prurje t aluvioneve vazhdimisht. Po punohet pr pastrimin e plot t rrugs me mjete e puntor.
  Drejtuesit e mjeteve të tregohen të kujdesshëm për shkak të lagështisë në rrugë, të reduktojnë shpejtësinë dhe të respektojnë sinjalistikën.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prmbytje n gjith Shqiprin.


 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prmbytje n gjith Shqiprin.

  Shqipria nn uj, ministrja Balluku raporton nga Dubai pr situatn

  Shqipria sht nn uj, por ministrja e Infrastrukturs dhe energjis Belinda Balluku po e ndjek me vmendje nga Emiratet e Bashkuara Arabe. M 8 janar, u b e ditur se ministrja do t merrte pjes n takimin pr koordinimin e projektit t marins s Durrsit dhe ballins ujore n Emiratet e Bashkuara Arabe.

  Duke lexuar shifrat e prgatitura nga stafi i saj, Balluku u kujdes t thot se masat i kishte marr m hert, me kaskadn e Drinit, gj q sipas saj shmangu pasojat katastrofike.

  ”Ne kemi nisur nga puna para 10 ditsh duke qen t prgatitur pr kt situat, duke marr masat e duhura, kshtu q e kemi gjetur veten t prgatitur dhe kaskada pr t parandaluar prmbytjen n fushn e Shkodrs. Dua t them q t t gjith zvends ministra kan qen n komunikim direkt, kemi prdorur TV duke pasur kshtu mundsin pr t informuar publikun or pas ore qoft pr situatn e energjis elektrike, KESH, OSHEE dhe OST, kshtu q t gjith kan qen n krye t detyrs. Kemi qen n gatishmri m shum se 2 javt e fundit”, tha Balluku.

  Ministrja ndrkoh po shijon bukurit e EBA,

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2016, 16:53
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-09-2015, 10:18
 3. Permbytje ne Tirane.
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 116
  Postimi i Fundit: 27-10-2012, 19:07
 4. Prmbytje t medha n Shkodr e mbar Shqiprin
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 669
  Postimi i Fundit: 23-10-2011, 07:40
 5. Berisha prezanton Buxhetin 2009 n Kuvend: Do mbjell ullinj ne gjithe Shqiperine
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 08:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •