Shqiptari bhet baba i katrnjakve n Gjermani / Ndodh njher n 100 vjet, pa terapi


Emri:  katernjak1.jpeg

Shikime: 85

Madhsia:  60.8 KB

Katrnjak kan lindur n Klinikn e Gjinekologjis n spitalin e Augsburgut, gj q ndodh nj her n 100 vjet mesatarisht pa terapi t fertilitetit.

S pari erdhi Leoni pastaj Luis, vazhdoi Aroni dhe n fund Beni. Lindja e katrnjakve t Michaela Seidl dhe partnerit t saj Valmir Bytyqit n spitalin e Augsburgut zgjati tre minuta. Dhe gjja m e mir e ksaj sht se katr djemt jan shum t shndetshm, t gjith kishin pesh 1 300 gram dhe po merrnin frym n mnyr t pavarur q nga fillimi.

Por, pr shkak se ata duhej t vinin n jet me prerje cezariane dy muaj m hert, ata jan n kujdesin intensiv pr fmij t parakohshm dhe m pas doln. Lindja e katrnjakve pa terapi pr fertilitet sht jashtzakonisht e rrall. Ekspertt vlersojn se ka lindje t katrnjakve n 1 853 raste.

Pr momentin Leon, Luis, Aron dhe Ben jan ende n stacionin e monitorimit t kliniks s fmijve. Nna Michaela dhe babai Valmir vijn do dit pr t prqafuar fmijt e tyre, pr ti ndjer ata. T katrt ushqehen ende prmes nj tubi gastrik, por gradualisht ata kalojn n nj formul speciale t shishes. Prindrit e tyre ndoshta do t jen n gjendje ti marrin ata n shtpi, transmeton Klan Kosova.

Balkanweb