Analistt e shrbimit sekret minimizuan ndikimin kinez n zgjedhje pr t shmangur mbshtetjen e politikave t Trump, zbulon inspektori

NgaJerry Dunleavy, Justice Department Reporter|| 07 Janar 2021 02:21 PM

Problemet e politizimit ekzistojn n vlersimet e agjencis amerikane t spiunazhit mbi ndikimin e huaj n zgjedhjet e vitit 2020 n SHBA, prfshir analistt t cilt duket se frenojn informacionin pr prpjekjet kineze t ndrhyrjes sepse nuk ishin dakord me politikat e administrats Trump, sipas nj inspektori t komunitetit t inteligjencs

Barry Zulauf, nj ombudsman analitik dhe zyrtar i inteligjencs prej nj kohe t gjat, lshoi ​​nj raport 14 faqesh t marr nga Washington Examiner n Komitetin e Inteligjencs s Senatit t Enjten, duke zbuluar se hetimi i tij ishte "kryer n prgjigje t ankesave t IC n lidhje me shtjen e krcnimit zgjedhor." Si shtes , ai u ankua pr atmosfern e polarizuar q ka krcnuar t minoj themelet e Republiks son, duke deprtuar edhe n Komunitetin e Inteligjencs.

Vlersimi i klasifikuar i komunitetit t inteligjencs pr ndikimin e huaj n zgjedhjet e vitit 2020, i cili nuk do t prqendrohet n pretendimet e mashtrimit prmes posts ose pretendimet e pabazuara t makinave t votimit q hedhin miliona vota, u paraqit gjithashtu n Kongres t Enjten. Pritet n dhjetor, vlersimi u vonua ndrsa zyrtart e lart t inteligjencs u prplasn pr rolin e luajtur nga Kina, dhe si drejtor i inteligjencs kombtare, John Ratcliffe u prpoq t prfshinte m shum pikpamje n analizn prfundimtare.

Duke pasur parasysh ndryshimet analitike n mnyrn se si analistt e Rusis dhe Kins shqyrtuan objektivat e tyre, analistt kinez u treguan hezitues pr t vlersuar veprimet kineze si ndikim ose ndrhyrje t panevojshme. Analistt u dukn t gatshm pr t sjell prpara analizat e tyre mbi Kinn sepse ata priren t mos pajtohen me politikat e administrats, duke thn n fakt, un nuk dua q inteligjenca jon t prdoret pr t mbshtetur ato politika, prfundoi Zulauf, duke thn se kjo sjellje shkel standardet analitike q krkojn pavarsia nga konsideratat politike.

Avokati i Popullit ndau nj numr rekomandimesh q ai tha se ishin pranuar nga Ratcliffe, duke prfshir "forcimin prmes komunikimit t drejtprdrejt t lidershipit nga ODNI tek fuqia puntore si nj e tr, dhe nga drejtuesit e agjencive te t gjitha agjencit e IC, rndsin e mbrojtjes s integritetit analitik dhe nj angazhimi pr objektivitetin analitik dhe shmangia e politizimit si n politik ashtu edhe n praktik. "

Ratcliffe, nj ish-kongresist republikan nga Teksasi, nnshkroi nj letr me tre faqe t paklasifikuar t Enjten, e marr gjithashtu nga Washington Examiner, n t ciln ai pretendonte se "nga pika ime unike e prparimit si individi q konsumon t gjith inteligjencn m t ndjeshme t qeveris amerikane n Republikn Popullore t Kins, nuk besoj se pikpamja e shumics e shprehur nga analistt e Komunitetit t Inteligjencs pasqyron plotsisht dhe sakt fushn e prpjekjeve t qeveris kineze pr t ndikuar n zgjedhjet federale t SHBA n vitin 2020. "Raporti i ombudsmanit, shtoi Ratcliffe," prfshin shqetsime zbulime rreth politizimit t raportimit t ndikimit t zgjedhjeve n Kin dhe presionit t padrejt q u sht br analistve q ofruan nj pikpamje alternative bazuar n inteligjencn. "

Nj zyrtar i lart i inteligjencs i tha Washington Examiner se "brenda IC, ne do t duhet t luftojm me shtjet e prshkruara n kt raport dhe zbulimin se arbitri yn i brendshm n thelb tha Ratcliffe kishte t drejt dhe disa nga njerzit e karriers son, madje Menaxhmenti i CIA-s, po politizonte inteligjencn e Kins. "

Kjo vjen katr vjet pas nj vlersimi t ndrhyrjes ruse n zgjedhjet 2016, i cili ende kontestohet nga disa, dhe sfondi i debatit sht i ngarkuar me shqetsim n rritje n lidhje me ndikimin e Kins mbi ligjvnsit amerikan, nj sulm masiv i SolarWinds q vlersohet t jet kryer nga Rusia, dhe kaosi t Mrkurn ndrsa mbshtetsit e Presidentit Trump sulmuan Kapitolin dhe u prpoqn t ndalonin Kongresin t numroj votat elektorale q vrtetojn fitoren e Presidentit t zgjedhur Joe Biden.

Kongresi punoi natn von dhe hert n mngjes, duke vrtetuar fitoren e Biden pak para 4 t mngjesit t enjten. Pas vendimit, Trump tha se do t angazhohej pr nj tranzicion t rregullt t pushtetit n Ditn e Prurimit.

Nj burim i njohur me procesin e krijimit t vlersimit 2020 i tha Washington Examiner se nj arsye pr vonesn n dorzimin e vlersimit n Kongres, prve debatit t brendshm, ishte dshira pr t kaprcyer t Mrkurn pr t siguruar q raporti nuk ishte shfrytzuar pr arsye politike gjat debatit mbi votat e Kolegjit Zgjedhor t numruara nga Kongresi. Burimi prmendi shqetsimet rreth mnyrs se si politikant, t till si kritikt e hapur t Trump si Kryetari i Komitetit t Inteligjencs s Dhoms Adam Schiff, mund t shfrytzojn raportin, por gjithashtu u prpoqn t shmangnin lejimin e teoricienve t konspiracionit si avokatt e aleancs s Trump Sidney Powell dhe Lin Wood pr t br pretendime mashtruese n lidhje me ajo q do t'i bnte rrugn Trump-it q ai t kapte ndrsa refuzonte t pranonte.

Raporti i Ombudsmanit shtoi: "Analistt e Rusis vlersuan se kishte prova t qarta dhe t besueshme t veprimtarive t ndikimit t zgjedhjeve ruse. Ata than q menaxhimi i IC-s duke ngadalsuar ose nuk dshironte t'ua onte klientve analizn e tyre, duke pretenduar se nuk ishte pritur mir, i irritoi ata. Analistt e pan kt si shtypje t inteligjencs, duke u kufizuar n politizimin e inteligjencs nga lart .

Zulauf tha se "pr shkak t koleksionit t ndryshm dhe deprtimit n qllimet e udhheqjes s aktorve armiqsor shtetror n fushatat e ndikimit t brendshm, prdorimi prkufizues i termave" ndikim "dhe" ndrhyrje "dhe nivelet e lidhura t besimit zbatohen ndryshe nga komunitetet analitike t Kins dhe Rusis. Ai vuri n dukje se analistt e Rusis mund t mbshteten n nj dokument prkufizimi zyrtar, por "nuk ka asnj dokument paralel pr Kinn", dhe kshtu, "termat u aplikuan n mnyr t paqndrueshme n t gjith komunitetin analitik".

N letrn e tij, Ratcliffe tha se "sht e qart pr mua q grupe t ndryshme analistsh q prqendrohen n krcnime zgjedhore nga qarqe t ndryshme po prdorin terminologji t ndryshme pr t komunikuar t njjtat veprime malinje" dhe "veprime t ngjashme nga Rusia dhe Kina vlersohen dhe komunikohen politikbrsit ndryshe, duke uar potencialisht n prshtypjen e rreme se Rusia u prpoq t ndikonte n zgjedhje, por Kina nuk bri. "

Avokati i Popullit tha se "shembulli m i egr" i prpjekjeve pr t politizuar inteligjencn "jan pikat e biseds t paraqitura s bashku me deklaratn hyrse me shkrim t mbajtur nga, por jo t shkruara nga" Drejtori Kombtar i Kundrzbulimit dhe Siguris Bill Evanina n Mars 2019. Zulauf gjithashtu vuri n dukje Deklaratat e Evanina n korrik dhe gusht, duke thn Evanina "tha q ai supozoi se ato prfaqsonin pikpamje t koordinuara t IC", por avokati i popullit arriti n prfundimin se "ata n fakt nuk prfaqsonin pikpamje t kordinuara plotsisht t IC".

ODNI nn drejtorin e athershm n detyr t Inteligjencs Kombtare Richard Grenell siguroi nj flet faktesh t paklasifikuar t informuar n Kongres n Mars, duke theksuar se "IC nuk ka arritur n prfundimin se Kremlini po ndihmon drejtprdrejt n rizgjedhjen e ndonj kandidati. Ky nuk sht nj problem vetm pr Rusin. N korrik, Evanina lshoi ​​nj deklarat duke pretenduar se "ne jemi kryesisht t shqetsuar me Kinn, Rusin dhe Iranin".

Vlersimi i gushtit paralajmroi se Rusia ishte "duke prdorur nj sr masash pr t denigruar kryesisht" Biden, duke vn n dukje se ligjvnsi ukrainas Andrii Derkach po punonte pr t minuar ish-nnpresidentin. Evanina gjithashtu tha se Irani u prpoq t "minonte" Trump dhe t ndante vendin prpara vitit 2020. Prve ksaj, ai tha se "ne vlersojm se Kina preferon q Presidenti Trump ... nuk fiton rizgjedhjen" dhe se Kina "ka zgjeruar ndikimin e saj prpjekjet prpara nntorit 2020 "dhe" pranon q t gjitha kto prpjekje "mund t ndikojn n zgjedhjet.

Zulauf tha se "analistt pretendojn se udhheqja e NIC vazhdimisht prmbyti prfundimet gjat nj procesi t shqyrtimit, duke rritur krcnimin nga Kina dhe duke e br krcnimin nga Rusia t tinglloj jo shum i diskutueshm" dhe se "zyrtart e NIC vun n dukje zyrtart e lart t ODNI si ndrhyrje n ndryshimet. Por Avokati i Popullit tha se Ratcliffe "thjesht nuk ishte dakord me vijn e vendosur analitike mbi Kinn" dhe e citoi at duke kmbngulur se "po na mungon ndikimi i Kins n SH.B.A. dhe se veprimet kineze AJT synojn t ndikojn n zgjedhjet". Avokati i Popullit tha se "n fund t fundit DNI kmbnguli n vendosjen e materialeve n Kin dhe ishte i vetdijshm se analistt nuk pajtoheshin", dhe "si rezultat, NICA e botuar prfundimtar, menduan analistt, ishte nj keqinterpretim i egr i analizs s tyre." Zulauf tha se Ratcliffe pranoi q "shum analist mendojn se po shkoj jasht skenarit", por "ata nuk e kuptojn se un e bra at bazuar n inteligjencn".

"Avokati i Popullit analitik thot se Ratcliffe nuk po tregonte politik - ai ishte i sinqert q inteligjenca e Kins po shtypej pr arsye politike", pretendoi zyrtari i lart i inteligjencs n Washington Examiner.

"Sht e qart se ajo q filloi si nj karakterizim i gabuar i vlersimit analitik t IC nga zyrtart e ODNI u prshkallzua n nj perceptim t vazhdueshm t prhapur n fuqin puntore rreth politizimit dhe humbjes s analitik objektivisht n t gjith komunitetin mbi temat e ndikimit dhe ndrhyrjes s zgjedhjeve ruse dhe kineze", vlersoi ombudsmani. Asnj zyrtar i ODNI-s nuk ka deklaruar q rishikimet ose redaktimet e inteligjencs s krcnimeve zgjedhore jan formuluar n nj mnyr q kishte natyr t qart politike. Prkundrazi, nga perspektiva e lidershipit ODNI, zyrtart po krkonin nj mnyr pr t dhn inteligjenc n nj mnyr q Administrata Trump do ta konsumonte at. "

Ratcliffe pretendoi se "pikpamja e shumics e shprehur n kt ICA n lidhje me veprimet e Kins pr t ndikuar n zgjedhjet bien shum larg" dhe se "pikpamjet alternative mbi prpjekjet e ndrhyrjes zgjedhore t Kins nuk jan toleruar n mnyr t duhur". Ai tha se ICA ende e klasifikuar "jep prshtypjen e gabuar" se oficeri i inteligjencs kombtare pr internet "sht analisti i vetm q mban pikpamjen e pakics pr Kinn" dhe se "vendosja e NIO Cyber ​​n nj ishull metaforik duke ia bashkangjitur emrin e tij vetm pikpamja e pakics sht nj dshmi e guximit t tij dhe e efektivitetit t presioneve institucionale q u jan sjell t tjerve q pajtohen me t. "

N vitin 1962, nj Vlersim i Inteligjencs Kombtare deklaroi se Bashkimi Sovjetik nuk kishte gjasa t vendoste raketa n Kub. Drejtori i athershm i CIA-s John McCone nuk u pajtua me forc me analistt dhe m von urdhroi fluturimet e zbulimit U-2 q zbuluan se raketat ishin vendosur n t vrtet, "prfundoi Ratcliffe. "N t njjtn frym, un jam duke shtuar zrin tim n mbshtetje t pikpamjes s deklaruar t pakics - bazuar n t gjitha burimet e disponueshme t inteligjencs, me prkufizime t zbatuara vazhdimisht dhe t arritura t pavarura nga konsideratat politike ose presioni i padrejt - q Republika Popullore e Kins u prpoq t ndikojn n zgjedhjet federale t SHBA 2020.

Shefi i spiunit Trump dha nj vshtrim t shkurtr n debatin e brendshm t komunitetit t inteligjencs n dhjetor gjat nj interviste me Washington Examiner.

"Ju keni analist q kan qen ktu nga epoka e Lufts s Ftoht dhe jan msuar t jen Rusia, ose n 20 vitet e fundit, ka qen rreth antiterrorizmit - dhe prsri, un nuk po i minimizoj ato - por krcnimi m i madh q ne fytyra dhe nj sasi m e madhe e fokusit ton duhet t jet n Kin, "tha Ratcliffe.

Washington Examiner