Nj skenar diabolik sht duke u prgatitur nga opozita pr t fituar zgjedhjet e 25 prillit. Ajo bazohet n thnien e Berishs n nj intervist se. ose fitojm me 25 prill ose do bjm 20 shkurtin
Nj Strategji diabolike e Opozites pr t fituar zgjedhjet me do kusht nprmjet parrulls `Sa m e madhe Gnjeshtra aq m e besueshme sht pr masat``.
Kjo luft propagandistike e veshur me nj kostum t ri, at q mbajn aktort n faqjet variete,
Por shum m e rrezikshme se vet faqja kur shikon, se n vnd t aktorve (disa nga ata t talentuar), jan vet politikant dhe bosst e tyre q paguajn pr t marr pushtetin me do kusht dhe jo pr t knaqur qytetart dhe iftet q e shohin faqjen pr t kaluara kohn n tv, n teatro apo gjetke.
Ajo faqje sht nj luft e egr pr pushtet, dhe si e till sht prgatitur me kujdes pr t rimarr pushtetin, at pushtet q ti jep t gjitha: paran, dinjitetin, personalitetin, pasurin, e sigurisht edhe femrat apo LGBTQ, nse politikani sht pervers.
Kjo luft pr pushtet n Shqipri ka filluar q n vitet `90, kur R.Alia, pr t shptuar nga urrejtja popullore q u ekspozua shum e trisht kur u pushkatuan ifti aushesku, u fillua duke ndar PPSH n katr pjes (si element pr ti thn Europs q po kalojm n demokraci, dhe se komunizmi mori fund), dhe n t gjitha pjest vendosi katr grupe individsh q punonin prej kohsh n PPSH: ish komunistt me poste, ish sigurimsat, ish spiunt, dhe fanatikt (enveristt pa paste) duke i przjer m s mir pjes t katr grupeve n do parti, dhe duke vn kryetar partie ata m t bindurit apo ata me dosje.
Kjo luft pr pushtet n nj vend t varfr si i yni me nj GDP qesharake n `90 (por me rezerva ushtarake prej 20 miliard $ dollarsh dhe me akumulim t ardhurash dhe mallrash prej 10 miliard $- t paprdorura, me nj reserve ari prej 5-8 ton, t cilat u shprdoruan dhe u vodhn nga pushtetart), dhe me t ardhura pr frym (GDP per capita) prej 100 $-200 $ n vit, me nj politik t barazitizmit nprmjet varfris, me vndin e par ateist n bot, me nj njeri `t ri` ashtu si shkruajti me sarkazm nj francez i atyre viteve: `t pa lar, me dhmb t prishur dhe me kpuc t shqyera,dhe me nj egrsi seksuale pr tu patur zili`, u b shum e ashpr, sapo njerz pa prvoj erdhn n pushtet dhe t ndikuar qoft nga fqinjt, qoft nga babzia pr tu pasurar shpejt me pretekstn q t `formohet klasa e pasur kapitaliste`, shkatrruan me qindra ndrmarje, fabrika, uzina, kombinate, bn ligjin 7501 i cili shkatrroi pronn private aq, sa bn t kundrtn e asaj q u kshilloi drejtori i athershm i Banks Botrore Camdesu ` rregulloni pronn private dhe mos krijoni probleme t tjera t reja pr pronn`.
Qeveria e athershme nuk zbatoi as realizimin e ligjin t lustracionit pikrisht pr shkak se n t gjitha partit kishte ish spiun, ish drejtues partie t PPSH. ish sigurimsa, dhe m von, ish t korruptuar e militant t rinj njlloj si msuesit e tyre t `demokrasis`.
Shqipria deri n 1997 u b nj shtet anarchist, pa qeveri t besueshme, pa politika t qarta kombtare dhe ndrkombtare, dhe parrulla e t rinjve `E duam Shqiprin si gjith Europa` u sfumua sepse 1/3 e popullats u largua dhe vazhdon t largohet nga nj vnd pa t ardhme t sigurt.
Kjo shkaktoi shprbrjen e shtetit n `97, grushtin e shtetit n `98, por lufta n Kosov n `99 stabilizoi gjndjen sepse miqt amerikan dhe europian ndihmuan Shqiprin q t bhej si baz mbshtetjeje e shtetit t ri t Kosovs i cili u deklaruar i till n 2007.
Vitet e mvonshme vazhduan me t njjtn ashprsi t lufts politike , ku n do zgjedhje lokale dhe parlamentare, humbsi akuzonte ashprsisht kundrshtarin q fitonte me deklaratn: `zgjedhje t manipuluara`.
Pr t mbajtur pushtetin, Partit aktivizuan t rinjt e shkollave dhe fshatin i cili prbnte 70% t popullats, duke dmtuar rnd hierarkin profesionale dhe meritokracin, e pr pasoj n qeverisje u futn njerz jo profesionist, n pushtetin local u futn militant, n polici u futn amator dhe ish hajdut e t korruptuar.
Pr pasoj Shqipria gzonte dhe gzon nj nam t keq brnda vndit dhe jasht saj. Parlamenti glon nga njerz jo t prshtatshm, madje me student q nuk kan mbaruar shkolln, dhe me polic pa shkoll, apo me njerz me diploma fllco, apo me dosje policore, e popullats q nuk paguante taksat, me individ q kan zaptuar pronat me urdhr partie e me vula noteriale apo nga gjykats t korruptuar dhe me pun t pambaruara dhe me nj deficit t brndshm 70% t PBP, me nj korupsion galopant, me vrasjen e 27 banor n Grdec n 2007, me vrasjen 4 njerzve n demostrat, me kultivim droge t papar por q nuk deklarohej prve Laxaratit, sepse pushteti pengonte transparencn. 35% e prodhimit kombtar ishte i jo-formalizuar sipas CIA.
Kjo sht Shqipria deri n 2013.
Gjat ktyre 8 vjetve e deri tani kur flasim qeverisja e majt u prpoq t vendos Shqiprin n binar e ligjit dhe t puns, gjithmon me prkrahjen e fort e BE dhe sidomos t SHBA. Reformat q ndoqi qeverisja e majt shkaktuan nj reaksion t fort tek ish pushtetart, sidomos vettingu,
Athere Opozita e sotme ndoqi Strategjin e re pr t marr pushtetin e humbur prej dy mandatesh: taktikn e vjetr t quajtur `Big Lie`: pra gnje dhe mashtro sat mundsh, bj gnjeshtrn e madhe, prsrite q populli n mos do ta besoj- do t dyshoj.
Orientimi i saj sht: ``Cdo element t gabuar q ka br qeverisja e ish-pushtetarve prsrite sikur ta ken br pushtetart e sotm, njollose Edi Ramn me do gj. Cdo veprim q do t bj-akuzoj, Cdo pun t mir q do bhet-akuzoje sikur t mos jet br. Bli Mediat.
Kush ka n dor mediat tv, Mediat e shkruara, dhe linket, fiton zgjedhjet, sepse nprmjet tyre populi shikon, dgjon, flet, proteston, angazhohet, komunikon, e bardha bhet kollaj e zez, puna e mir bhet nj makth i keq n sy t popullit. Krijo shoqata ku t drejtohen nga njerz me probleme personale t mprehta dhe me inate personale ndaj pushtetarve dhe shaj sat mundsh e shkruaj fake news sa t mundsh. Nxit pr protesta sa t mundsh, Ngrini n protesta studentet sepse ata jan si barut i that dhe prdoren leht. Pavarsisht dy fatkeqsive t tmerrshme natyrore: trmeti i 26 nntorit dhe Pandemia, vazhdoni t akuzoni qeverin pr keq qeverisje. Edhe nse BE dhe 1 miliard Euro pr ndihmat e termetit, shkruani n media t huaja me emra t rrem se kto ndihma keqprdoren dhe shkojn n duart e oligarkve``.
Praktikisht n korin e zbatimit t Strategjise `BIG Lie`, jan futur tv t ndryshme kombtare dhe lokale si `syri net`, gazeta si telegraf, koha jon, jan angazhuar anal-ist q paguhen mir n rolin e gjithologut pr t shtrembruar sa m shum realitetin, jan angazhuar gazetar q pyesin njerz t thjesht duke i detyruar q t shajn sa mundin do gj. E gjitha kjo bhet n prpjekje pr t krijuar nj destabilitetit , anarki, mrzitje, dshprim tek populli.
Nga e kan gjetur kt Strategji pr t marr pushtetin pa luft por m demagogji t sofistikuar si `BIG LIE`?
Nj nga iniciatort e `Big Lie` aktualisht sht ish presidenti Berisha i cili e ka prdorur me sukses disa vite rresht dhe tani u a ka spjeguar kolegve t vet si si vihet n zbatim.
Big Lie (Grosse Lyge- n gjermanisht) sht nj teknik propagandistike e suksesshme e prdorur nga Adolf Hitlerdhe e shkruajtur nga ai n Main Kampf q m 1925.Kjo duhet prdorur -thot Hitleri- si nj `gnjeshtr kaq kolosale` sa q askush nuk do t besoj q ai q e shpreh t ket paturpsin t deformoj t vrtetn n mnyr kaq famkeqe`.
N vazhdim Hitleri ka paraqitur rregullat se si duhet thn kjo Gnjeshtr e Madhe: `kurr mos lejoni publikun t `ftohet`, kurr mos pranoni q jeni gabim ose keni faj, kurr mos pranoni q armiku juaj ka disa an positive, kurr mos i lini audiencs alternativa, kurr mos pranoni q jeni fajtor, prqndrohuni mbi armikun n do koh dhe fajsojeni at pr do gj q ndodh; populli do t besoj q kjo `gnjeshtr e madhe` m shpejt se sa ato t voglat do ti besoj hert ose von`.
Gebels (Paul Josef Goebels) gjithashtu prdori kt taktik duke u shpreheur se: `Nse ju thoni nj gnjeshtr t madhe dhe ta prsrisni at, njerzit do fillojn ta besojn at prfundimisht. Kjo gnjeshtr mund t vazhdoj prsa koh shteti mund t mbroj njerzit prej pasojave politike, ekonomike, dhe/ose ushtarake t gnjeshtrs. Kjo -vazhdon Gebels-bhet shum e rndsishme pr shtetin q t prdor t gjith fuqit e tij pr t shtypur paknaqsin, sepse e vrteta sht armiku vdekjeprurs i gnjeshtrs dhe pr pasoj , e vrteta sht armiku m i madh i shtetit` ((Big lie - Wikipedia)
Kjo strategji e vjetr prdorur mjeshtrisht nga opozita jon nuk do t jap rezultate nse qeverisja do ti prgjigjet jo vetm me pun t mira dhe t dobishme por edhe me nj propagand reale pa gnjeshtra sepse si e ka thn dhe Goebels e vrteta sht armiku vdekje prurs i gnjeshtrs.
Dr. Claire Wardle tek `First Draft News` identifikon kto shtat tipe t lajmeve t rreme: satira ose parodia, informacionet false , prmbajtje keqinformuese, koneksti fals, prmabjtje mashtruese, prmbajtje e manipuluar, prmbajtje e fabrikuar.
Po kjo eksperte e medias s shkruar n 2017, nuk flet m pr `fake news` por pr `ndotje informacioni` dhe dallon tre forma t ndotjes s informacionit: -Keqinformimi,-Disinformimi, -Malinformimi (Fake news - Wikipedia),
Strategjia e sipr prmndur e prdorur pr vit me rradh, i ka ardhur koha ti jepet nj prgjigje e merituar njher e mir sepse shoqria shqiptare po vuan padrejtsisht nga kjo luft e shmtuar politik q po ndot nprmmerjet media tv, mediave t shkruara, internetit, shoqrin shqiptare e cila nse nuk do t ket nj prkrahje t vendosur dhe t sinqert nga shteti shqiptar dhe nga SHBA dhe BE, mund t prsris, si ka prsritur cdo 10-13 vjet, rrmuja sociale q e kan uar ekonomin dhe shoqrin shqiptare n zero, dhe nga ku pastaj ka filluar nga e para.
E prse?
Pr shkak t ktyre politikanve t gjeneruar q 30 vite prpara, t cilt kan ndotur shoqrin shqiptare vetm e vetm ose pr t rifituar pushtetin ose pr ti shptuar drejtsis.

priftipirro2017@gmail.com