Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin


 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Tension n Kapitol, protestues pro-Trump hyjn n ndrtesn e Kongresit

  Emri: 61C2FF54-A156-4637-890A-4B1134A79D58_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_s.jpg

Shikime: 298

Madhsia: 45.9 KB
  Mbshtets t Presidentit Donald Trump hyjn n sallat e Kongresit

  Ndrtesa e Kongresit amerikan u vu nn izolim pr shkak se nj numr protestuesish q mbshtesin presidentin Donald Trump hyn n kompleksin e Kapitolit, ku ligjvnsit jan mbledhur n seanc pr ertifikimin e vots elektorale t zgjedhjeve t 3 nntorit.

  Gjendja n Kapitol dhe rreth tij sht ende e tensionuar, ndrkoh q protestuesit u prplasn me policin q ruajn ndrtesn.

  Sipas agjencis s lajmeve Reuters, disa njerz goditnin me grushta dyert e salls kryesore ku zhvillohen senacat e Kongresit n prpjekje pr t hyr brenda.

  Ligjvnsit ndrpren seancat q hapn pasdite pr ertifikimin e votave elektorale dhe q po zgjaten pr shkak t kundrshtimeve t disa ligjvnsve republikan.

  Njoftohet se protestuesit jan prhapur kudo n ndrtesn e Kapitolit. Policia po i shoqron antart e Kongresit jasht ndrtess pr arsye sigurie.

  Njoftohet gjithashtu se Nnpresidenti Mike Pence sht shoqruar pr n nj vend t sigurt brenda Kapitolit.

  Policia e Kapitolit u tha ligjvnsve n Dhomn e Prfaqsuesve t merrnin maskat e gazit q gjendeshin posht karrikeve t tyre dhe t prgatiteshin pr t'i vendosur ato.

  Policia n dern e prparme t salls kryesore t seancave rrinte n gatishmri me arm n dor ndrkoh q disa persona prpiqeshin t hynin brenda.

  Oficert e policis urdhruan njerzit n sall t shtriheshin n dysheme pr sigurin e tyre.

  Skenat kaotike erdhn pasi Presidenti Trump iu drejtua mijra mbshtetsve pran Shtpis s Bardh, duke prsritur pretendimet e tij t pabazuara se zgjedhjet u vodhn me manipulime n shkall t gjer.

  Zyrtart zgjedhor t t dyja partive dhe vzhguesit e pavarur kan thn se nuk ka patur mashtrime pr t’u shnuar n zgjedhjet e 3 nntorit, t cilat zoti Biden i fitoi me m shum se 7 milion vota popullore.

  Sipas disa njoftimeve, brenda Kapitolit ka patur edhe t shtna me arm.

  Presidenti Trump, n nj koment n Twitter, u bri thirrje protestuesve t ruajn qetsin.

  M par, gjat nj tubimi, ai u bri thirrje atyre t marshonin drejt Kapitolit.

  Senatort republikan Tom Cotton dhe Ron Johnson, mbshtets t Presidentit Trump, e quajtn dhunn n Kapitol t papranueshme dhe u bn thirrje protestuesve t shprndahen.

  Kryetarja e Bashkis s Uashingtonit ka shpallur gjendjen e ndalim-qarkullimit duke filluar nga ora 18:00 e s mrkurs deri n orn 6 t mngjesit.

  M hert t mrkurn, mijra mbshtets t Presidentit Trump, duke prfshir disa antar t grupeve t dhunshme t ekstremit t djatht, organizuan n kryeqytet demonstrata, ndrsa mbshtesnin pretendimin e pabaz t presidentit se zgjedhjet u ishin vjedhur me an t nj komploti t sofistikuar.

  Shum prej tyre mbanin kapele dhe flamuj me parrulln e zotit Trump "Ta bjm Ameriks prsri t Madhe”.

  Presidenti foli para mijra mbshtetsve t mbledhur pran Shtpis s Bardh n lndinn e quajtur Elipsi.

  "Ne nuk do t dorzohemi kurr". "Ne kurr nuk do t pranojm. Kjo nuk mund t ndodh. Nuk mund t pranosh humbjen kur sht fjala pr vjedhje," tha ai.

  Duke iu referuar nnpresidentit Mike Pence q kryeson seancn n Kongres, Presidenti Trump tha:

  "Shpresoj q Mike t bj gjn e duhur. Kshtu shpresoj. Kshtu shpresoj, sepse nse Mike Pence bn gjn e duhur, ne do t fitojm zgjedhjet. Kjo sht gjithka q ai duhet t bj… Ne duhet t mbrojm vendin ton, t mbshtesim vendin ton, t mbshtesim kushtetutn ton dhe ta mbrojm kushtetutn ton. Shtetet duan t prsritet votimi, shtetet u vodhn. Iu dha informacion fals. Ata votuan bazuar mbi kt dhe tani duan t prsritet ertifikimi".

  Nj nga djemt e presidentit, Donald Trump Jr., dhe avokati i tij personal, Rudy Giuliani, gjithashtu foln n tubim.

  Nj nat m par disa protestues u prplasn me policin. Policia arrestoi kt jav drejtuesin e organizats Djemt Krenar, nj grup q ka mbshtetur presidentin Trump. Arrestimi u b nn akuzat pr shkatrrim pasurie n lidhje me nj protest t mparshme dhe pr posedim municioni.

  Zeri i Amerikes

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Tension n Kongresin amerikan, Mike Pence evakuohet nga ndrtesa pas hyrjes s protestuesve (VIDEO)

  Emri: f069962a-b8cf-49e3-9836-5e8e86ff3080_w1023_r1_s.jpg

Shikime: 286

Madhsia: 28.4 KB

  Pas situats s tensionuar ku mbshtets t Presidentit Trump hyn me forc n Kongres, pr t ndaluar ligjvnsit e mbledhur n seanc pr ertifikimin e vots elektorale t zgjedhjeve t 3 nntorit, ka zhvillime t reja.

  Sipas CNN, Nnpresidenti Mike Pence sht shoqruar pr n nj vend t sigurt brenda Kapitolit, ndrsa m pas sht evakuuar q aty.  Po ashtu ligjvnsit ndrpren seancat pr ertifikimin e votave elektorale. Policia po i shoqron antart e Kongresit jasht ndrtess pr arsye sigurie.

  Emri: 37686606-9119427-image-a-36_1609962287580.jpg

Shikime: 288

Madhsia: 54.4 KB

  Kryetarja e Bashkis s Uashingtonit ka shpallur gjendjen e ndalim-qarkullimit duke filluar nga ora 18:00 e s mrkurs deri n orn 6 t mngjesit.

  Balkanweb

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Emri: protestues_me_brire.jpg

Shikime: 287

Madhsia: 42.8 KB

  Emri: horns-at-podium-scaled.jpg

Shikime: 294

Madhsia: 55.4 KB

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Nje grua mbeshtetese e presidentit Trump eshte qelluar me arme brenda godines se Kongresit. Plumbi e ka goditur ne qafe:

  Mund te shikoni videon me poshte: (PARALJMERIM: Videoja eshte shume dramatike)

  https://twitter.com/i/status/1346913859102253056

  Gjithashtu flitet per 4 viktima te tjera brenda godines. Informacion i pakonfirmuar.

  Albo

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Presidenti Trump jep urdher per aktivizimin e Gardes Kombetare qe t'i vije ne ndihme policise se qytetit te Washington D.C. Presidenti Trump ben thirrje mbeshtetesve te tij per proteste paqesore dhe kunder dhunes.

  Departamenti i Mbrojtjes ne Amerike hedh poshte lajmin se ka refuzuar te aktivizojne Garden Kombetare pas kerkeses se policise se Washingtonit. Sipas DOD, nje kerkese e tille nuk eshte bere nga ana e policise.

  Albo

 8. #8
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,775
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Cfare po ndodh, me vertete ky spikopati nuk do te leshoje pushtetitn dhe ka harritur situata deri ketu?

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Presidenti Trump u ben thirrje mbeshtetesve te tij me anen e nje video qe te shkojne ne shtepi ne paqe. Ai gjithashtu insiston se rezultati i zgjedhjeve ishte i manipuluar dhe fitorja e tij u vodh nga demokratet.

  Videon mund ta shikoni me poshte:

  https://twitter.com/realDonaldTrump/...28882595885058

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Interviste me njerin prej qytetareve amerikane qe hyri ne godinen e Kongresit amerikan sot:


 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Identifikohet gruaja e vrare me plumb ne qafe brenda godines se Kongresit Amerikan. Ajo eshte Ashley Babbitt nga San Diego, California, ka sherbyer per 14 vjet ne Air Force ne Amerike dhe ka bere 4 ture ushtarake ne Iraq dhe Afganistan. Ajo ishte e martuar dhe nje mbeshtetese e flakte e presidentit Trump. Ashley u qellua me pistolete nga nje distance shume e shkurter nga nje prej oficereve civile brenda godines. Video e vrasjes se saj po qarkullon ne Internet.

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-01-2021 m 14:07

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin


 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Disa prej gazetareve te pavarur te pranishem dje ne Kongresin Amerikan, kane dale sot me foto dhe video te personave te Antifa dhe Black Lives Matter, te cilet ishin te pranishem dje ne Kongresin Amerikan, ne sulmin ndaj godines se Kongresit. Shume prej mbeshtetesve te presidentit Trump akuzojne Antifa dhe BLM si instigatoret e sulmit mbi godinen e Kongresit, si nje menyre per te inkriminuar mbeshtetesit e presidentit Trump.

  Shume njerez sot po bejne edhe ate pyetjen e rendesishme:

  - Perse policia e qytetit te Washingtonit nuk mori masat e duhura per te mbrojtur godinen e Kongresit kur demostrata ishte paralajmeruar jave me pare?
  - Perse iu deshen Gardes Kombetare 2 ore per te vene situaten nen kontroll?

  Albo

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Facebook, Twitter, Instagram kane bllokuar llogarine e presidentit Trump duke i prere atij linjat e komunikimit me mbeshtetesit e tij.

  Emri: mark_zuckerberg_perjashton_trump_facebook.png

Shikime: 277

Madhsia: 117.9 KB

  Mbeshtetesit e presidentit Trump mbyllin llogarite e tyre ne Facebook ne mase ne forme proteste.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-01-2021 m 14:18

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Presidenti Trump ka bere nje deklarate te shkruar per mediat se edhe pse ai nuk e pranon humbjen dhe beson se fitorja e tij u vodh nga demokratet, ne 20 janar do te kete nje nderrim paqesor te pushtetit.

  Albo

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Demokratet ne Kongres kane bere thirrje sot per largimin nga detyra te presidentit Trump perpara 20 janarit, nepermjet nje procesi ne Kongres, ose sipas amendamentit 25 te Kushtetutes, qe flet per largimin nga detyra te presidentit kur ai eshte ne moshe te thyer dhe nuk eshte me ne gjendje te kryeje detyren e tij si president. Nje perpjekje e demokrateve per te larguar presidentin nga detyra deshtoi vitin e kaluar.

  Kjo perpjekje e demokrateve ka per qellim qe t'i mohoje presidentit Trump te drejten per te rikandiduar pas 4 vjetesh.

  A po luajne demokratet me zjarrin? Askush nuk mund te parashikoje reagimin e 75 milion amerikaneve qe votuan per presidentin Trump ne 3 nentor, 2020.

  Albo

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Policia e Washington DC ka identifikuar kater amerikanet qe u vrane dje ne kaosin e shkaktuar dje tek godina e Kongresit Amerikan:

  Ashli Babbit, 35 vje, Huntington, Maryland
  Benjamin Phillips, 50 vjec, Ringtown, Pennsylvania
  Kevin Greeson, 55 vjec, Athens, Alabama
  Roseanne Boylan, 34 vjec, Kennesaw, Georgia.

  Ashli Babit eshte e vetmia viktime qe vdiq fale nje plumbi ne qafe leshuar nga arma e oficereve te policise. Tre viktimat e tjera kane vdekur nga emergjenca shendetesore dhe jo nga plage te marre nga goditje me arme apo dhuna.

  Albo

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Nje video e publikuar ne Twitter, tregon momentin kur qytetaret prishin barikaden e policise per te hyre ne godinen e Kongresit. Videon mund ta shikoni ne kete lidhje

  Fakt:

  - Vetem 4 police ishin ne detyre ne mbrojtje te asaj barrikade, kur priteshin dhjetra mijera njerez ne bulevard ate dite.
  - Policet nuk bene ndonje rezistence te madhe per ti ndalur qytetaret qe te hyjne ne godinen e Kongresit.
  - Agjencia Reuter ka konfirmuar sot Policia e qytetit te Washingtonit pergjegjese per sigurine e godines se Kongresit, ka refuzuar oferten per ndihme nga ana e FBI.
  - Video te tjera kane dale ne drite, ku policet brenda godines se Kongresit kane bere "selfie" me protestuesit.
  - Eprori i policise pergjegjes per sigurine e godines ka dhene doreheqjen.
  - Police qe punonin tek godina e Kongresit kane bere deklarata se ata jane derguar ne shtepi te merkuren, diten e protestes, dhe se shume prej tyre u rikthyen ne detyre ne menyre vullnetare, dhe jo te thirrur urgjentisht nga eproret e tyre, pasi i pane ngjarjet ne televizor.

  Nje skenar i parapergatitur?

  Albo

 19. #19
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,775
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Policia e Washington DC ka identifikuar kater amerikanet qe u vrane dje ne kaosin e shkaktuar dje tek godina e Kongresit Amerikan:

  Ashli Babbit, 35 vje, Huntington, Maryland
  Benjamin Phillips, 50 vjec, Ringtown, Pennsylvania
  Kevin Greeson, 55 vjec, Athens, Alabama
  Roseanne Boylan, 34 vjec, Kennesaw, Georgia.

  Ashli Babit eshte e vetmia viktime qe vdiq fale nje plumbi ne qafe leshuar nga arma e oficereve te policise. Tre viktimat e tjera kane vdekur nga emergjenca shendetesore dhe jo nga plage te marre nga goditje me arme apo dhuna.

  Albo
  Per te ardhur keq si ka shkuar situata dhe duke vrare njerez te pafajshem per qellime politike, skena te tilla me kujtojne 27 Janarin ku po 4 veta u vrane nga dora e shtetit..

  Turp dhe neveritje per skena te tilla.

 20. #20
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,775
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Revolucion amerikan? Mbshtetsit e presidentit Trump pushtojn Kongresin

  Kjo ishte nj nga protestuesit q u vra n Uashington (pr ata q nuk e kan par) disa or prpara ekzekutimit t saj nga shrbimet sekrete. KETU

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Republikanet dominojne Kongresin Amerikan
  Nga bindi n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-01-2011, 21:48
 2. N Kongresin Amerikan shfaqet filmi BESA
  Nga fegi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-07-2010, 00:19
 3. DioGuardi kandidat pr n Kongresin Amerikan
  Nga brooklyn2007 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-04-2008, 17:54
 4. PR:DioGuardi pritet t kandidohet pr n Kongresin Amerikan
  Nga brooklyn2007 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-02-2008, 20:36
 5. Takim ne kongresin amerikan per te ardhmen e Kosoves
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-05-2003, 01:14

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •