Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Ndahet nga jeta artisti i shquar i kinematografis shqiptare, Xhemil Tagani

  Ndahet nga jeta artisti i shquar i kinematografis shqiptare, Xhemil Tagani

  Emri: 1A9C1200-C112-41E0-889B-16ADDDCFF365.jpeg

Shikime: 268

Madhsia: 34.2 KB

  Nga dita e sotme artit shqiptar do ti mungoj nj aktor i shquar. Artisti i teatrit dhe kinematografis, Xhemil Tagani, sht ndar sot nga jeta n moshn 75-vjeare.

  Xhemil Tagani u lind n Tiran, m 6 shkurt 1945, ndrsa studioi n Institutin e Lart t Arteve, dega e drams. Ai ka m shum se 70 role n Teatrin Kombtar, dhe m pak n kinematografi. Xhemil Tagani ka interpretuar role n filma t ndryshm, ku spikati veanrisht me rolin e priftit n filmin Prrall nga e kaluara (1987), si dhe me rolin e beut tek filmi Toke e prgjakur (1976).

  Me 1968 filloi pun si aktor ne Teatrin Popullor (sot Teatri Kombtar) derisa doli n pension. Luajti mjaft role t dyta dhe episodike. U shqua pr krijimin e karaktereve.
  Pas vitit 1992, si rolet e tij m t arrira mund t prmenden: Agroni te Shokt, Alqi te Studentja e vitit t fundit, Tushka te Nj nuse pr Stasin, Ui te I pazvndsueshmi, Selimi te Bashk me Agimin, Ina te Arturo Ui, Pe Mbloi te Lumi i vdekur, Reizi te Duke u gdhir viti 1945, Samiu te Kshtu t dua, Thomai te Nn dritat e skens, te Kryqi i bardh, etj.
  Ai u shkput nga Teatri, duke e mbyllur karriern e tij mbi tre dekada n skenn e Teatrit Popullor.

  Lapsi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ndahet nga jeta artisti i shquar i kinematografis shqiptare, Xhemil Tagani


Tema t Ngjashme

 1. Ndahet nga jeta Xha Sulo Artisti i Popullit Albert Verria
  Nga Wrangler n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-09-2015, 03:06
 2. Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare
  Nga Wordless n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 135
  Postimi i Fundit: 18-04-2015, 14:49
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-06-2013, 00:44
 4. Ndahet nga jeta artisti i merituar, Enver Dauti
  Nga shigjeta n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-02-2012, 19:10
 5. Ndahet nga jeta nj nga grat m jetgjata shqiptare
  Nga shigjeta n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2011, 03:34

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •