Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pasojat e keqqeverisjes: T rinjt dhe intelektualt po e braktisin Shqiprin n mas

  Emigracioni i intelektualve, Gjosha: Qeveria t reflektoj pr situatn! Ndryshimet n kabinet, Rama i detyruar!

  Emri: klajda-gjosha.jpg

Shikime: 232

Madhsia: 36.1 KB

  Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, e ftuar n rubrikn Opinion n studion e lajmeve n News24 foli pr largimet masive nga vendi, si t intelektualve por edhe t t rinjve, ndrsa i krkoi qeveris t reflektoj pr situatn.

  Ajo q ka ndodhur vitet e fundit sht dika q nuk e ekemi par m par. N vitet e fundit sht rrnuar arsimi, sht degraduar. Po largohet shum shtresa e mesme se sht edhe shtresa m e prekshme. Paguan 23% t taksave n vend. T rinjt po ashtu jan t part q duan t largohen.  T gjitha raportet ndrkombtare flasin pr kt ikje t madhe. Nuk jemi n luft, por Shqipria sht n paqe. Duhet punuar n lidhje me kt gjakderdhje si do ta quaja un. Qeveria ta analizoj pse po ikin shqiptart,- tha ajo.

  E pyetur t vlersoj ndryshimet e fundit n kabinetin e Rams, Gjosha u shpreh: Ne po shkojm drejt zgjedhjeve, sht fundi i mandatit, skan mbetur m vedime t rndsishme pr t marr. I ka br kto ndryshime pr shkak t zgjedhjeve. N MEPJ ka qn nj figur jo politike e padukshme. Ndaj edhe sht i detyruar t zvendsoj figurat e tij brenda PS. Nuk mendoj se askush ska dhn dorheqje, sht gjithka e kkruar nga kryeministri vet.

  E vlersoj faktin q n MEPJ sht nj grua, se si mund t jet zonja Xhaka sht pr tu par se ska qn ndonjher n krye t diplomacis. Pr mua jemi drejt fundit, skan far mund t bjn ndryshe.

  Sa pr vaksinn kundr Covid, Gjosha u shpreh e gatshme ta bj at ndonse e ka kaluar Covid, por gjithmon kur ti vinte radha.

  Kam par konfuzion si pr shifrat ashtu edhe si kudo tjetr q kemi nj kryeministr q shkon n SHBA pr t marr vaksinn dhe se pastaj nuk dinte datn kur do vinte. Un uroj q t vijn sa m shpejt dhe n nj numr m t madh, se 500 mij doza m duken pak pr t frenuar prhapjen. Ne jemi shum von, nj pjes e madhe sht prekur nga virusi. Kur t jet radha ime, patjetr q edhe un do ta bj vaksinn.

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Pasojat e keqqeverisjes: T rinjt dhe intelektualt po e braktisin Shqiprin n mas

  Vasili: Rama ka vn n zbatim strategjin e zez t shpopullimit t Shqipris. Koha pr reflektim!

  Prmes nj deklarate pr mediat, nnkryetari i LSI-s, Petrit Vasili shprehet se Shqipria sht vendi i par n bot pr emigracionin e t rinjve. Ky sipas tij sht nj ndr faktet m tragjiku, i cili tregon strategjin e zez t shpopullimit t Shqipris nga Edi Rama.

  Vasili shton se, sht koha pr reflektim dhe dnim deri n fund t krimit shtetror t kryer nga t gjitha nivelet e shtetit.

  DEKLARATA PR MEDIA E NNKRYETARIT T LSI, PETRIT VASILI

  T nderuar qytetar dhe qytetare.
  N kt fillim viti 2021 t gjith ne s bashku duhet t jemi m t qart se kurr ndonjher n rrugn q duhet t ndjekim n raport me kt kryeministr dhe me kt qeveri q meritojn vetm nj fjal: mashtruese!

  Edi Rama ka pretenduar pak sekonda m par pr gjoja propagand lidhur me largimin e qytetarve shqiptar. Nuk ka asnj propagand n kt drejtim, jan tregues t qart, kokfort, t pamshirshm t katastrofs ekonomike ku e ka futur Edi Rama Shqiprin, katastrof, e cila i ka br shqiptart q Shqipria t’i duket vend i huaj dhe jo atdheu i tyre. Jo sepse nuk e duan Shqiprin, por sepse toka e djegur q ka krijuar Edi Rama, grabitja e pafund e tij ua ka br t till.

  Shqiptart pr fat t keq kan nj kryeministr, i cili pr fat t keq n kohn e pandemis m t rnd q ka goditur Shqiprin n 100 vitet e fundit, n vend t bj detyrn e tij e t’i ndihmoj shqiptart, bn t kundrtn. Konrektisht testimet e shqiptarve, q do t thot diagnoza pr pandemin e koronavirusit, numri i saj bie m shum se gjysma, n nj koh q nuk ka as vaksin, kemi hyr n muajt e dimrit t pohuar nga vet qeveria si muajt m t vshtir e nga 2700-2800 testime, bhen vetm 1200, me strategjin e famshme, t zez pr t fshehur shifrat, pr t ulur numrat dhe fiktivisht pr t paraqitur pamje t gnjeshtra, mashtruese ashtu sikurse bn n marsin, prillin, majin kur mbylln Shqiprin, shkatrruan bizneset dhe nuk bn asgj t mir pr pandemin. Pra, n vend q t bjn m t mirn, bjn t kundrtn.
  Sa i takon shqiptarve. Faktet, jo t opozits shqiptare, por t institucioneve ndrkombtare tregojn q Shqipria sht vendi i katr n bot pr largimin e njerzve t aft pr pun, njerz t muar pr zhvillimin e Shqipris q largohen nga vendi. Edhe njerz q paguhen jo keq, sepse klime sht mbytse pr shkak t nj qeverie taksidar, q bn presion, q krkon t grabis gjithka nga pagat e tyre dhe ua bn jetn t pamundur.

  Shqipria sht vendi i dyt n bot pr azil krkimet, pas Siris dhe ky sht nj tregues i tmerrshm, kokfort, i vrtet. Nuk sht shtje propagande, por sht fakt i pakundrshtueshm. Fakt q ka ndodhur pr shkak t nj qeverisjeje m t lign q Shqipria ka pasur pr shkak t nj njeriu t vetm q sht Edi Rama.
  Shqipria sht vendi i par n bot pr emigracionin e t rinjve, nj fakt m tragjiku, i cili sht vetm nj fakt q tregon strategjin e zez t shpopullimit t Shqipris nga Edi Rama.

  Shqipria sht vendi i par n Evrop edhe pr emigracionin e t miturve, sipas t dhnave t vet UNICEF-it. Kush ka br propagand m largimin e shqiptarve? Ka qen vetm Edi Rama. Po i kujtoj Edi Rams ktu dhe nuk pretendoj q as t skuqet, e as t zverdhet, pasi sht nj kryeministr pa cip, sepse kujtoj gjith shqiptart, q kur u liberalizuan vizat ishte Edi Rama dhe tr aradhja e tij q parashikuan t dshpruar q 1 milion shqiptar do t iknin nga Shqipria. Po cilat qen t vrtetat? N at koh ju rikujtoj shum mir q Evropa ishte n recension ekonomik, n vshtirsi t mdha e megjithat shqiptart nuk ikn. Dhe Komisionerja pr shtjet e Brendshme t Evrops, Cecilia Malmstrm, nj vit m pas, n analizn q iu b Shqipris e konsideroi Shqiprin nj histori suksesi, ndryshe nga Serbia dhe Maqedonia n at koh, ku qytetart e tyre largoheshin n mas. Kto kan qen t vrtetat. Ndrsa ky njeri bashk me segmente t tij q i ka edhe aty bashk n Partin Socialiste lobonte me euro-deputet pr t mos ta marr liberalizimin shqiptart. Se pr t ishte m mir q shqiptart t rrinin jasht dyerve t ambasadave, t poshtruar nn pengun e mafies s vizave etj-etj, vetm e vetm q t mos figuronte si sukses i qeveris s kohs, q ishte nj sukses shum i merituar, i pashlyeshm, historik n historin e shqiptarve dhe ky u lutej euro-deputetve q aman mos ua jepni liberalizimin e vizave, se do t ikin 1 milion shqiptar. Shqiptart nuk ikn ather, por ikin tani, pr shkak t tij.

  sht fare e qart q ministri i Jashtm i Shqipris, i shkarkuar nga Parlamenti dje me 95 vota, arriti nj sukses ‘t jashtzakonshm’ q Shqipris nuk iu hapn negociatat. Ky u shiti propagandn e radhs, u dha dekoratat ambasadorve pr nj arritje imagjinare dhe q nga momenti i marrjes s tepsis dhe kusis nga ky n vitin 2017, nga 5 kushte q vendi kishte pr hapjen e negociatave, ka sot plot 15 t tilla dhe njri m i rnd nga tjetri q lidhen me zgjedhjet e lira e t ndershme t pambajtura, me krimin zgjedhor, me paran e pist, me korrupsionin, me mos ngritjen e gjykatave t tjera t penguara qllimisht nga ky, pra me asfiksimin dhe shpartallimin e shtetit shqiptar.

  Foli sot n kt paradn e palltove t kthyera apo ku dshtakt kmbejn vendet e njri-tjetrit pr suksese n shtjen e trmetit. shtja e trmetit dhe prballja me t ishte dshtim q n momentin tragjik kur ndodhi e deri n zhvillimet e tij. Asnj nga ne nuk ka harruar se si trupat e emergjencs civile shqiptare, t drejtuar nga nj ministri dshtake nuk kishin as mjetet me minimale pr t prballuar tragjedin, jo vetm q s’kishin nj qen q ti detektonte, por s’kishin as pajisjet pr t dalluar kufomat. Ju e keni par vet q sakrifikonin duke punuar me duar, sepse nuk kishin asnj lopat n dor. Kto skena ishin n syt e gjith shqiptarve, fal mediave q i transportuan dhe sigurisht q ne u jemi mirnjohs t tr atyre miqve q erdhn nga jasht pr tu dhn nj dor ktyre t paaftve q edhe drejton e Emergjencave Civile e emruar pasi trmeti kishte ndodhur, megjithse ligji kishte hyr me koh n fuqi. Kto jan t vrteta q s’i lviz topi.

  Shqiptart din gjithashtu q ky kryeministr u premtoi q fundi i vitit 2020 do ti gjente n shtpit e reja dhe e din shum mir q as 10 pr qind nuk jan rindrtuar, vetm disa shtpi tek – ktu lart e posht q shrbejn vetm e vetm q ky t shkoj t bj sho-n e radhs dhe dhjetra t tjer jan akoma n adra, ku medias duhet tu jemi mirnjohjes pr transmetimin dhe pasqyrimin e tyre, dhe nuk u sht dhn as m e vogla ndihm.

  Pra, nj dshtim katastrofik, ndrkoh q nuk kan munguar miliardat pr koncesionet dhe pr oligarkt miq t tij.

  Sigurisht q n kt fillim viti ne nuk mund t mohojm ‘meritat’ e zeza t Edi Rams, tradhtia me shitjen e detit, e pashlyeshme, e papar n 109 vjet shtet shqiptar.
  Kemi par votime moniste n pluralizm, q s’i ka par as Shqipria e asnj vend i Evrops. Vetm ky demagog dhe bandit poliitk i vuri kt damk t zez Shqipris, t pashlyeshme gjith jetn. Do t mbetet dhe do t kujtohet si kryeministri i marr, mafioz dhe i kapur q bri votime moniste n Shqipri.

  Gjithashtu nuk do t harrohet kurrsesi dhe sht nj shtje e hapur q do ti shkohet patjetr deri n fund, gjall a vdekur, cilat do qofshin Prokurorit, dosjet e turpshme 184 dhe 339 ku banditt e pushtetit vrviteshin te kutia e votimit, vidhnin e grabisnin e se si i gjith shteti me drejtor, me ministra e deputet vrviteshin pr t grabitur votat, t cilat populli nuk ua jep sepse nuk i do kta njerz n qeverisje.

  Patjetr nj nga gjrat ‘m madhore’, m t rnda, m shkatrrimtare ka qen dhe mbetet fashistizimi i ekonomis shqiptare prmes koncesioneve miliardere. Jan shpenzuar miliarda, dalin miliarda nga xhepat e shqiptarve pr investime imagjinare q nuk bjn asgj tjetr vese mbushin xhepin e qeveris, mbushin xhepin e atyre q kan dhn emrin e tyre borxh pr ca para dhe pr ti ln Shqipris nj grop t tmerrshme financiare vetm e vetm me parimin: Pas nesh, qameti! Kt parim e ka pasur kjo qeveri dhe kto t vrteta jan t pakundrshtueshme, shum t qarta dhe kushdo shqiptar q do ti harronte qoft edhe nj sekond t vetme, do t bnte nj krim ndaj vetes, ndaj fmijve, ndaj t ardhmes s ktij vendi pasi gropa e tmerrshme financiare, mafia e koncesioneve, tradhtia e shitjes s Shqipris jan tre kmbt ku mbahet perustia e nj pushteti mafioz e tradhtar, t korruptuar deri n themel e pa shrim, i cili prve propagands gebelsiane, q u merr or e minuta t tra televizioneve pa kuptim, sesi palltot e kthyera tre muaj para largimit pa kthim t tyre ndrrojn njri-tjetrin, nuk bjn asnj gram pun pr shqiptart.
  sht koha pr reflektim dhe koha pr nj reflektim t fort, pasi jo vetm largimi por edhe dnimi deri n fund i krimit shtetror t kryer nga t gjitha nivelet e shtetit nga Edi Rama me t tijt, sht nj gj e cila duhet t jet nj objektiv i patjetrsueshm.
  Koha sht tani dhe asnj minut m von.
  Faleminderit t gjithve.

  Balkanweb
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,767
  Postimet n Bllog
  3

  Shtetzimi i emigracionit

  Kosta Barjaba

  Ditt e fundit sht risjell n vmendjen e publikut tema e emigrimit. Kthim azilkrkuesish, ikje e figurave publike, reflektime t atyre q jan ikur, por edhe atyre q jan kthyer. T gjitha kto i kan dhn emigrimit nj ngjyrim politik. T cilin n kohn e sotme, as e ka dhe as duhet ta ket.

  1. ’LLOJ EMIGRANTSH PRODHON SHQIPRIA?

  Pa asnj dyshim, Shqipria sht vendi me fluksin e emigrimit ndr m t lartt n Europ. T paktn nj n tre-katr shqiptar kan emigruar, n mnyr t prkohshme apo me synimin pr t mos u kthyer. Ky numr, edhe pse jo normal, nuk duhet t na habis. N vitet 1990 Shqipria prodhoi flukset m t larta migruese, sepse pr gati gjysm shekulli regjimi komunist e kishte bllokuar n mnyr hermetike daljen nga vendi. Dhe si ndodh me ligjet e natyrs, ashtu ndodh edhe n shoqri.

  Presioni i lart prodhon lvizje t fuqishme, madje edhe shprthime. Kjo analogji shkon prtej emigrimit. Po pr t njjtn arsye, kemi pasur ritmin m t lart t urbanizimit n Europ. Urbanizimi i prshpejtuar ndodhi jo se gjat ktyre viteve bm udira n qytete, por sepse politika totalitariste e pasaportizimeve kishte bllokuar lvizjen brenda vendit dhe n vitin 1990 dy n tre shqiptar ishin ngujuar, donin apo nuk donin, n fshat. N vitin 1990 i kishim t gjitha arsyet si popull t emigronim masivisht, pr shkak t bllokimit politik.

  Pas gati tre dekadave, asnj prej arsyeve t asaj kohe nuk sht m. Gradualisht shqiptarve u jan dhn shumica e t drejtave t lvizjes s lir n hapsirn europiane. Duhet thn se jemi ndr popujt q e kemi shprdoruar m pak kt t drejt. Duam apo nuk duam, tani Shqipria prodhon emigrant t nj lloji tjetr. Q m shum ikin pr shkak t projekteve t tyre dhe mundsive m t mdha n vendet perndimore, n gjuhn e studiuesve, faktorve trheqs. Pa mohuar ata q ikin pr shkak se nuk gjejn hapsirat e duhura n vend, thn ndryshe, faktorve shtyts. Q m shum ikin pr nj pun, jet e shkollim m t mir dhe jo pr shkaqe politike.

  2. POLITIZIMI DHE “SHTETZIMI” I EMIGRANTVE

  Sot, tingllon e tejkaluar q emigrimi t interpretohet politikisht. Nuk gjen asnj vend tjetr ku ndodh kjo. Emigrimi sht tashm nj projekt individual ose familjar, q zhvillohet n kontekstin e liris europiane t lvizjes. Kjo ndodh madje edhe n vendet ku qeverisja shklqen. Prirjen pr t emigruar duhet t msohemi ta shohim si nj mundsi emancipimi. Jo vetm si nj akt dshprimi. N kt t ashtuquajtur “shtetzim” t emigrimit nuk jan “dorjasht” as qeverit.

  Ato kan “luajtur” me emigrantt politikisht, duke i trajtuar ata si klient apo rezerva elektorale. Politikant jan msuar t flasin pr emigrantt politikisht, me nj mentalitet shtetror dhe jo zhvillimor. Samiti i Diaspors i vitit 2016 shnoi t paktn prpjekje serioze qeveritare pr t’u ngritur mbi retorikat dhe vendosur emigrimin n t njjtin bosht funksional me zhvillimin e vendit. Kjo sjellje e qeverive, ndoshta sht imponuar jo vetm nga kultura jon e ekzagjeruar etatiste, por edhe nga boshllku q ka len sektori privat n krijimin e sinergjive me potencialet siprmarrse t diaspors.

  sht fakt q shumica e nismave pr emigrantt jan qeveritare, jo private. Kjo i bn ato afat-shkurtra, t paqndrueshme, madje pa ndonj ndikim t dukshm n zhvillimin e vendit. Edhe politikave t reja pr migracionin, pas samitit t Diaspors, sektori privat iu prgjigj n mnyr asimetrike, t pamjaftueshme. “T pafajshm” n “shtetzimin” e shtjes jan vetm emigrantt.

  Shumica e tyre kan ndrtuar projektet individuale e familjare, jan prpjekur, kan fituar ose dshtuar, kan rritur e shkolluar fmijt, jan emancipuar, jan plakur e kan dal n pension, jan br qytetar, madje edhe shtetas europian, kan ndihmuar Shqiprin me sa kan mundur. Direkt ose indirekt. Ata kan ndryshuar shum n krahasim me 27 vjet m par. Ndrsa politikant e ktushm kan mbetur po ata: t zhurmshm, retorik dhe inefient.

  Me nj ndjenj t pandryshuar paternalizmi ndaj emigrantve. Natyrisht, ka pasur e do t ket edhe emigrant t zhurmshm, q vetpolitizohen e “vetshtetzohen”, q dshtimet e tyre i prjetojn si dshtime t Shqipris (por sukseset jo). Por kto jan shtje individuale, as politike, as shtetrore, as kombtare. Individt e suksesshm nuk i prodhojn qeverit, ata vetbhen.

  3. PR T SUKSESSHMIT Q KTHEHEN DHE NDESHEN ME NE, OBSKURANTISTT

  Qindra-mijra emigrant jan kthyer n Shqipri, paralel me ata q kan ikur e ikin. Jan kthyer emigrant t suksesshm, q kan hapur n Shqipri siprmarrjet e tyre ose jan vetpunsuar me burimet e tyre modeste. Jan kthyer edhe mjaft prej tyre q nuk ia kan dal dot. Duhet thn se mjaft prej tyre kan qen n vmendje t politikave qeveritare.

  Por jan kthyer, pa zhurm e buj, edhe mjaft ish-student t lauruar n universitet perndimore, disa dhjetra prej tyre madje n universitetet e famshme, t cilve shumica prej nesh u ka dgjuar vetm emrin. Nuk sht se kemi br ndonj gj t madhe pr ta, prve retoriks. Ktu po, ka vend q shtja t “shtetzohet”. Pr ta duhet t krijohen korsi preferenciale punsimi e rekrutimi, nse dshirojm ta modernizojm administratn, ta bjm at eficiente dhe perndimore. Kredencialet e tyre shklqejn para obskurantizmit, mentaliteteve, procedurave e praktikave t disave prej nesh. Atyre po ua di vlern sektori privat. Por do t’i jepnin m shum Shqipris, nse sektori publik do t hapej pr ta.

  4. PR SHKENCTART EKSELENT Q NA NDEROJN N PERNDIM

  Mjaft shkenctar shqiptar t shquar, pr ne t pazshm, shklqejn n institucionet perndimore. Por q mbajn nj sy n vendin e tyre. Ata nuk u bien daulleve, kur shnojn suksese. Ashtu si nuk fajsojn Shqiprin kur mund t ndodh, q n fakt nuk u ka ndodhur kurr, t mos ia dalin n ambiciet e tyre. Pes antar t Akademis s Shkencave t Shqipris jan korifej t fushave t tyre n Perndim.

  Kardiologu Adnan Kastrati sht ndr personalitetet m t shquar t Qendrs Gjermane t Zemrs n Universitetin e Mynihut n Gjermani. Nazim Gruda, ndr shkenctart m t mir t bujqsis n Gjermani dhe n Europ, u bn nder universiteteve t Bonit, Berlinit dhe Humbold e deri n SHBA. Arben Merkoi sht ndr shkenctart m prodhimtar e m t cituar t nanoteknologjis n Spanj dhe n Europ. Shkenctari Arjan Durrsi sht ndr personalitetet e Shkencave t Teknologjis s Informacionit n Universitetin dhe shtetin e Indians.

  Albert Doja, m i shquari antropolog shqiptar, lauruar profesor i universiteteve n Franc, i sht rikthyer pasionit t tij si profesor titullar n Universitetin Lille. Por mund t shkojm edhe prtej Akademis. Kur kam takuar pr her t par Laura Mersinin, fizikanten shqiptare t Universitetit t Karolins s Veriut, jam habitur jo vetm me thellsin e dijeve t saj teorike, si autore e nj hipoteze, sot n vmendjen e kozmologjis botrore, por edhe me modestin dhe prkushtimin pr Shqiprin.

  N Miigan t SHBA shklqen nj shqiptar shumdimensional, Nevrus Nazarko: ndr financiert m t shquar t shtetit, funksionar i lart publik n administratn amerikane dhe profesor universiteti. Ka edhe shum t tjer, t cilt kontribuojn globalisht, por nuk u ndahet shpirti nga Shqipria, pavar- sisht se ktu nuk gjejn dot hapsira pr t ushtruar dijet e tyre.

  Burimi: Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-01-2021 m 14:09

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-12-2017, 14:53
 2. Ndshkoni n at mas sa jeni ndshkuar ju‏
  Nga teuhid n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2016, 17:09
 3. Protesta kundr keqqeverisjes, Opozita: Bashk t rrzojme Berishn!
  Nga Korcar-L1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 30-12-2007, 10:16
 4. T rinjt braktisin librat...
  Nga Davius n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-06-2007, 13:56
 5. Angli:Refuzimet ne mase!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-09-2004, 06:38

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •