E pyetn njher nj murg eremit:
- Vall si nuk mrzitesh gjith kohn vetm?
Dhe murgu u tha:
- Kam plot pun pr t br. M duhet t trajnoj dy skifter dhe dy shqiponja, t qetsoj edhe dy lepuj, t trajnoj nj gjarpr, t motivoj nj gomar dhe t zbut nj luan.
- Po ne nuk shohim gjith kto kafsh rreth teje, ku jan?
Murgu iu prgjigj:
- Hajde t'i fusim kafsht brenda.
Dy skiftert i hedhin njri-tjetrit, gjra t mira e t kqija, t vlefshme dhe shum t dmshme. M duhet t'iu msoj se si t dallojn t mirn nga e keqja. Kta jan syt e mi.
Dy shqiponjat coptojn me thonjt e tyre do gj q prekin. M duhet t'iu msoj se si t shrbejn e ndihmojn dhe jo t bjn dme. Kto jan duart e mia.
Lepujt pa pushim hidhen posht e lart, fshihen nga frika. M duhet t'i qetsoj dhe t'iu msoj se si t veprojn kur prballen me situata t vshtira, t mos u largohen me vrap problemeve. Kto jan kmbt e mia.
Puna m e vshtir sht t trajnoj gjarprin. Edhe pse sht e mbyllur mir n nj kafaz, sht gjithmon gati q t sulmoj, kafshoj e helmoj do njeri q afrohet. M duhet ta disiplinoj. Kjo sht gjuha ime.
Gomari, si e dini, sht shum kokfort, sht gjithmon i lodhur dhe nuk do t bj punn e tij. M duhet ta motivoj. Ky sht trupi im.
M n fund, m duhet t zbut edhe luanin, q do t bhet mbret e sundoj mbi t gjith. Ai sht krenar, mendjemadh dhe mendon se gjith bota duhet t rrotullohet rreth tij. Kjo sht egoja ime.
Si e sheh, kam plot pun pr t br..

(Pritči)

Shnim: Prktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.