Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Kur do të vijë antikrishti?

    Emri:  JerondaGavrilGjeorgjise.jpg

Shikime: 1187

Madhësia:  13.0 KB

    Isha ulur në qelinë time dhe po mundohesha të mësoja se kur do të vijë antikrishti. Ju luta Zotit që të më tregonte. Papritur, një engjëll i Zotit u shfaq mbi mua, më kërkoi një copë letër dhe shkruajti mbi të fjalët: "Beteja e profetëve Enok dhe Ilia kundër antikrishtit do të dali në televizor. Kur të vijë ora që të iki ikona Iver e Nënës së Zotit nga Mali i Shenjtë Athos, kambanat do të bien dhe tempujt do të përkulen që ta nderojnë. Falë hirit të Perëndisë kjo do të transmetohet në televizor dhe gjithë bota do ta shohi. Djalli ka 666 kurthe. Në kohën e antikrishtit, njerëzit do ta presin shpëtimin nga kozmosi. Ky do të jetë edhe mashtrimi më i madh: njerëzimi do të pyesi alienët për ndihmë pa e ditur se janë shpirtra të këqinj."

    Jeronda Gavril i Gjeorgjisë


    Shënim: Përktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 14-04-2021 më 15:00

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kur do të vijë antikrishti?



    Lufta kundër Kungimit të Shenjtë

    (Bashkëbisedim i një besimtareje me At Elpidios Vagianakis)

    - At, kohët e fundit kemi vënë re se Satanai është duke bërë një luftë të fortë kundër Kungimit të Shenjtë. Çfarë mendoni se po ndodh?

    Bija ime, Satanai ia ka shumë frikën Krishtit. Prandaj ai do që një ditë të ketë nën kontroll gjithë botën në vend të Krishtit, si antikrishti.

    Por Kungimi i Shenjtë është Vetë Krishti! Kur Prifti i kungon njerëzit çfarë dhurate është duke u dhënë atyre?

    - Trupin dhe Gjakun e Krishtit.

    Trupin dhe Gjakun e Krishtit në formën e bukës dhe të verës. Satanai e ka frikë këtë gjë, Trupin dhe Gjakun e Krishtit, Vetë Krishtin!

    Që i biri i Luciferit, antikrishti, të vijë e të kontrollojë botën, duhet që të mos ketë më Kungim të Shenjtë. Sepse për aq kohe sa Liturgjia Hyjnore do të bëhet dhe të Krishterët do të kungohen me Trupin dhe Gjakun e Krishtit, Satanai nuk i vë dot në jetë punët e veta. Ai nuk fiton dot. Nuk mund të marri kontrollin.

    Kjo është arsyeja që një at i madh shpirtëror tha njëherë: “Kur të shihni se po luftojnë kundër Kungimit të Shenjtë, ta dini se antikrishti është duke ardhur.”

    Une e pyeta: “Pse do ta luftojë kaq shumë Kungimin e Shenjtë?”

    Sepse Kungimi i Shenjtë nuk e lejon Satanain që të ushtrojë fuqitë e tij djallëzore mbi njerëzit.

    Eshtë edhe diçka tjetër që unë nuk e kuptoja atëherë, por që e kuptoj tani. Do të vijë një kohë, gjatë luftës së tij kundër Kungimit të Shenjtë, gjatë së cilës Satanai do të gjejë një mënyrë që të ngadalësojë prodhimin e verës. Nuk e di se çfarë do të ndodhi, ose nëse do të ndodhi vërtet, por ata mund të nxjerrin një ligj që ndalon prodhimin e verës. Kështu më tha ati që po flisja.

    Gjatë epokës së fundit të botës, me ardhjen e antikrishtit, Kungimi i Shenjtë nuk do të ekzistojë më. As vera nuk do të ekzistojë për Kungimin e Shenjtë.

    E kupton se çfarë po ndodh?

    Bija ime, Krishti, Kungimi i Shenjtë, është jeta jonë! Jisu Krishti është Mbreti ynë, është Mbreti i zemrave tona. Ama zemra e Kishës është Kungimi i Shenjtë. Jisu Krishti i bashkon të gjithë njerëzit e popujt. Nëse nuk ekziston Kungimi i Shenjtë, bashkimi nuk ekziston. Prandaj është çmenduri për udhëheqësit e Kishës të thonë se bashkimi vjen vetëm nga Kupa e Shenjtë, dhe po të njëjtët udhëheqës na thonë ne sot se nuk kemi pse marrim Kungimin e Shenjtë. Apo atë tjetrën që vetëm priftërinjtë duhet të marrin Kungimin e Shenjtë derisa të iki kjo pandemi, siç kanë thënë disa mitropolitë. Cilën pandemi? Krishti erdhi që të na pastrojë nga gabimet, nga mëkatet, nga gjithë të këqijat, nga të gjitha sëmundjet dhe mëkati. Dhe tani ata na e nxjerrin Krishtin si burimin e sëmundjes! Si mund të jetë e mundur diçka e tillë?

    Pra, nëse ti beson se Krishti do të të sëmuri, se Krishti nuk do të bekojë dhe nuk do të shpëtojë, atëherë pse vjen të marrësh Kungimin e Shenjtë? Eshtë më mirë për ty që të mos e marrësh Kungimin e Shenjtë fare!

    Bija ime, në kohën e martirëve të hershëm këta martirë ishin duke rrëfyer besimin e tyre në Krisht. Dhe çfarë u thoshin sundimtarët e mbretërit, të gjithë ata që ishin në pushtet, këtyre martirëve? “Bëjuni sakrifica idhujve, digjuni ca erëza të mira idhujve, dhe do t’iu lëmë të lirë. Nuk do t’iu vrasim!” Dhe martirët, të cilët e shikonin këtë si një tradhëti të djallëzuar, u thoshin: “Ne besojmë në Krisht. Ne e duam Krishtin dhe në asnjë mënyrë nuk do t’iu sjellim erëza për të djegur zotërve të remë.”

    Por çfarë na kërkojnë ne të bëjmë sot? Diçka shumë herë më të keqe se ajo.

    Ata të kërkojnë ty sot që të mos besosh se Krishti është shpëtimtari yt, dhe që të mos besosh se Ai është pastruesi i shpirtit tënd nga çdo sëmundje e mëkatit. Dhe për këtë po them, si për besimtarin e thjeshtë edhe për një prift, përbën një gabim të madh dhe një mëkat të madh!

    - Dhe gjithë këto masat që janë marrë për Kungimin, nga disa kisha, a nuk janë një fyerje e Kungimit të Shenjtë? E kam fjalën tek frika se mos sëmuremi kur përdorim një lugë e një mbulesë të të vetme të Kupës. A nuk jemi duke vënë në mëdyshje Misterin në këtë mënyrë?

    Eshtë më mirë për këta njerëz që të mos marrin fare Kungimin e Shenjtë, pasi janë duke bërë një mëkat të dyfishtë. Nga një anë nuk kanë besim, dhe nga ana tjetër i afrohen Atij për të marrë Kungimin e Shenjtë me përçmim, Atij që është dashuria e tyre, besimi i tyre, Mbreti i tyre, Ai tani do t’i sëmurë ata. Si mund të jetë e mundur kjo gjë? Nuk e kemi mirë kështu.

    Fatkeqësisht, sot të tre armët e Satanait mbizotërojnë, dhe të treja fillojnë me gërmën alfa në greqisht.

    - Dhe cilat janë këto armë o At?

    E para, pandershmëria (ατιμία) karshi gjërave të shenjta, veçanërisht nga ana e politikanëve. A nuk fillon me alfa?

    E dyta, plogështia (απάθεια) e udhëheqësve tanë të Kishës. A e keni parë Kishën tonë që të mbajë një qëndrim zyrtar?

    - Fatkeqësisht, jo.

    Përkundrazi, i këshillojnë njerëzit që t’i vënë veshin ligjeve të antikrishtera!

    E treta, moskokëçarja (αδιαφορία) e shumë të krishterëve.

    Pandershmëria, plogështia dhe moskokëçarja janë tre armët me anën e të clave Satanai do të sundojë.

    Unë dua që të mos i pranojmë këto gjëra, dhe ti hedhim poshtë ato.

    - Pra është një persekutim i fshehtë.

    Po, ashtu është. Bija ime, kemi të bëjmë me një persekutim të maskuar!

    Dua që ne ta duam Krishtin me gjithë zemër, dhe që të kemi besim se Kungimi I Shenjtë është Krishti Vetë! Mbreti, Vetë, i zemrave tona!

    Krishti është zemra e Kishës! Dhe kur i heqim Kishës zemrën, ajo nuk ka më jetë! A nuk është kështu?

    - Po

    Uroj për të gjithë ne që Krishti, Zemra jonë, do të jetë edhe besimi ynë i patundur, dashuria jonë, dhe adhurimi jonë! Dhe kjo do të na fali forcë dhe besim që të kalojmë gjithë këto vuajtje që po na dalin përpara. Të kam thënë edhe njëherë më parë, se në kohën e sotme jemi duke hyrë në epokën e pundit të persekutimit të Kishës. Kemi për t’iu rikthyer varreve të nëndheshme, por vareve të nëndheshme të një natyre tjetër. Dashuria jonë për Krishtin nuk duhet të na braktisi, dhe besimi duhet të jetë i fortë, që Krishti të gëzohet dhe të na thotë: “Këta fëmijët e Mi, më duan dhe Më adhurojnë!”

    - Amin

    Amin


    Shënim: Përktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 19-01-2021 më 13:43

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    arbereshi_niko (19-01-2021)

  4. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kur do të vijë antikrishti?

    Mesazhi i At Elpidios Vagianakis është shumë me vend në kohën që jemi duke jetuar. E gjeni tani të përkthyer edhe në shqip më lart.

  5. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kur do të vijë antikrishti?



    Rusia do të jetë e para, e para nga tre mbretëritë e fundit të kësaj bote; të versionit aktual të kësaj bote, për të qenë më të saktë.

    Dhe tani ajo ka fuqinë dhe autoritetin nga Perëndia për t'u bërë antikrishti për Antikrishtin. (armiku i Antikrishtit)

    - Më trego, të lutem, At Elpidios, për këto, që ke komentuar, për këto dukuri të papritura të motit.

    Ne shohim fenomene të papritura të motit, edhe në vendin tonë, këtë vit kam dëgjuar për shira të rrëmbyeshëm, vetëtima dhe ...

    - Këto janë ende asgjë. Këto janë vetëm një pararendës.

    - Por dëgjojmë shumë edhe për një tërmet. A janë të gjitha këto gjëra pararendëse të kësaj? - Edhe këto nuk janë asgjë.

    Ajo që vijon do të jetë shumë më e keqe. Vullkanet nëntokësore do të shpërthejnë në atë masë sa struktura e tokës do të ndryshojë.
    Mbani mend këto fjalë: Struktura e tokës do të ndryshojë! Amerika do të pësojë ndryshime kaq të tmerrshme, aq të tmerrshme, sa duhet të qajë!

    Është për të qarë! Është për të qarë!

    Mos harroni këtë, sepse ajo e ka lejuar zemrën e saj të adhurojë Satanin, dhe vetë Satani do ta shkatërrojë atë tani!

    Tani ata duan të bëjnë të njëjtën gjë përmes një stuhie globale lufte. Por tani ky është vullneti i Zotit dhe vullneti i Zotit nuk ndryshon fare. Mos harroni se! Rusia do të jetë e para, e para nga tre mbretëritë e fundit të kësaj bote; të versionit aktual të kësaj bote, për të qenë më të saktë.

    Dhe tani ajo ka fuqinë dhe autoritetin nga Perëndia për t'u bërë antikrishti për Antikrishtin. (armiku i Antikrishtit)

    Dhe ndërsa Amerika tani beson se do të sundojë botën duke shkatërruar Rusinë; nuk e kupton se e ka hapur varrin e vet.

    Të gjitha këto devijime dhe përparime që ata bëjnë nuk janë asgjë më shumë se një përpjekje më mendjemprehtë e amerikanëve për të fituar luftën, por nuk do të jetë kështu.

    Lufta që tashmë ka filluar në Siri, e cila është njëra skaj i harkut, dhe tani do të kalojë në skajin tjetër të harkut, që është Evropa Veriore.

    Dhe kur them Evropën Veriore, nuk e kam fjalën për një luftë Rusi-Ukrainë, në të cilën ata besojnë se Ukraina do të shkatërrohet nga Rusia.

    Ukraina është pjesë e Rusisë, sepse aty rreh zemra e Rusisë; në Kiev. Këtë e dinë edhe rusët, po ashtu edhe ukrainasit; ruso-ukrainasit.

    Kjo është arsyeja pse gjermanët u përpoqën t'i bënin njerëzit e tyre të udhëheqin Bashkimin Evropian dhe të udhëheqin përmes pikëpamjeve të tyre protestante, me presidentët e tyre dhe pengjet e tyre politike; të jetë në gjendje të ndajë Ukrainën nga Rusia.

    Por kjo nuk është e mundur, fëmija im! Nuk do ta lejojnë as shenjtorët e Rusisë dhe Ukrainës!

    Vetë ukrainasit do ta mirëpresin ardhjen e Rusisë; për sulmin e dukshëm të Rusisë. Nëse Rusia godet Ukrainën, është sikur po godet veten, kështu që nuk do të ndodhë siç besojmë ne.

    Lufta për Ukrainën do të jetë me avionët e NATO-s, por ata do të mposhten.

    - A e shihni përfshirjen e Kinës?

    - NATO do të mposhtet. Ajo që unë e shoh si fatkeqësi lidhet me vendet skandinave.

    Fatkeqësisht, disa vende do të bëjnë gabimin katastrofik, duke besuar se amerikanët do t'i shpëtojnë. Amerikanët do t'i përfshijnë këto vende në lojë që ajo të lëshojë gjarpërin e saj dhe më pas do t'i braktisë.

    Prandaj, të gjitha shtetet e vogla që do të hyjnë në këtë luftë kundër Rusisë duhet të kujtojnë se është shumë marrëzi që një qenush të luftojë me një ari.

    E vetmja gjë që do t'i këshilloja të gjithë këta njerëz.., siç bëra dje, kur më thirrën nga Rumania dhe më pyetën: "At, çfarë duhet të bëjmë ne rumunët në këtë luftë me Ukrainën dhe Rusinë?"

    Këshilla që do t'i jepja edhe vendit tim do të ishte: "Mundohuni të mbani mend se çfarë bën një njeri nëse dëshiron të shpëtojë nga një ari. Ai bie dhe luan i vdekur, dhe ariu nuk i bën keq!

    Nëse nuk ruani neutralitetin, u thashë rumunëve, nëse nuk qëndroni neutralë, do të shkatërroheni! Fatkeqësisht, ky neutralitet nuk do të mbahet nga të gjitha shtetet. Nuk do të emërtoj shtetet që do të shkatërrohen.

    Nuk do t'i emërtoj sepse nuk dua që fjalët e mia të përdoren në këtë kohë si sulme ndaj atyre shteteve që do të pësojnë dëme kaq të mëdha.

    Por unë shoh një fatkeqësi të madhe në shumë vende. Më vjen keq që Skandinavia do të shkatërrohet, sepse do të bindet nga amerikanët të mbajë qëndrim kundër Rusisë.

    Më vjen keq për Gjeorgjinë, e cila do të mbajë qëndrim në favor të NATO-s. Më vjen keq për Bullgarinë dhe Letoninë dhe për të gjitha këto parti që, për fat të keq, do të jenë në anën e amerikanëve.

    Është më mirë... Nëse kanë sado pak inteligjencë. Është më mirë ta shmangni këtë dhe të qëndroni neutral. Të mos marrin anën e askujt, as rusëve e as amerikanëve, nëse duan të shpëtojnë veten! E njëjta gjë vlen edhe për ne! (Greqi)

    Nëse e bëjmë këtë gabim katastrofik, do të përfshihemi në një luftë që do të ndodhë me shpejtësi rrufeje dhe do të luftohet me armë të reja, të cilat nuk i kemi parë kurrë më parë.

    Rusia është thirrur nga Zoti, e urdhëruar nga Zoti, për të shkatërruar shtetin amerikan pikërisht tani. Ai është i destinuar të shkatërrojë shtetin satanik të Evropës dhe Amerikës; të cilat iu dorëzuan Satanit.

    Pas kësaj, dijeni se pararendësja, pararendësja e vërtetë e Antikrishtit, do të jetë Kina; një vend që do të jetë një model i bindjes së përsosur dhe burgosjes botërore, të cilën djalli dëshiron t'ua imponojë të gjithë njerëzve!

    Dhe ai do ta arrijë këtë! Prandaj, le të jemi më të kujdesshëm!

    Dhe unë do të doja t'ju them diçka tjetër. Lërini të qetë, të gjithë ata që janë kaq të zgjuar dhe që flasin për gjithë këto budallallëqe, që dëgjojmë prej tyre.

    Nëse duan të jenë njerëz të arsyeshëm, është më mirë të luten, sepse e nesërmja do të jetë shumë e vështirë. Nuk do të kemi ushqim të nesërmen. Të nesërmen nuk do të kemi asnjë ilaç për të trajtuar sëmundjet tona.

    Të nesërmen kur radioaktiviteti dhe ndotja e mjedisit do të rriten shumë, toka nuk do të sigurojë më ushqim.

    E kupton, Stefan im i dashur, pse më dhemb zemra për atë që më shohin sytë?

    - Të lutem më thuaj, at, dua të të bëj një pyetje të fundit, se koha po ikën. Në këtë situatë shumë të vështirë dhe të pakëndshme të së ardhmes, që na përshkruani, cili do të jetë roli i Papës, i cili erdhi këtu në Greqi vetëm pak ditë më parë?

    Ky Papë, fëmija im, u caktua për ta goditur kishën në një tronditje të madhe. Ai nuk do të jetë i përhershëm.

    Do të duhet ta ndryshojnë sërish, për të balancuar tendencat shqetësuese skizmatike që do të krijohen brenda katolicizmit.

    Tendenca që do të legjitimohen në të ardhmen dhe që do të diferencohen në dy forma brenda kishës: në ato që do të shihen dhe në ato që do të fshihen.

  6. #5
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Kur do të vijë antikrishti?

    llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 05-03-2022 më 03:11
    Duaje te afermin tend si veten

Tema të Ngjashme

  1. Kush eshte Antikrishti dhe ngjarjet mbas rrembimit!
    Nga teniolteni në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 18-07-2016, 09:33
  2. Antikrishti (Mesihu Dexhall)
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 15-03-2011, 05:08
  3. Obama eshte Antikrishti?
    Nga jul-fieri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 29-04-2010, 08:57
  4. Kush eshte antikrishti i bibles?
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 24-05-2009, 12:48
  5. Kujdes!!! AntiKrishti 666 po vjen!
    Nga Matrix në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 01-04-2008, 22:27

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •