Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,541
  Postimet n Bllog
  3

  Cila sht arma m e fort e djallit kundr t Krishterit?

  At Elpidios Vagianakis, n kt video, diskuton rreth arms m t fort q djalli ka dhe prdor kundr t Krishterve Orthodhoks. Ati na mson se njerzit n kohn e sotme i kan shtyr q t ken frik nga njeri-tjetri, fal pandemis, dhe kshtu dashuria nuk sht prezente. N fund, At Elpidios diskuton koht e vshtira q na presin, por ne nuk duhet t paralizohemi nga frika por duhet t shtrngojm fort dashurin, q sht Vet Krishti.

  (Videoja sht n greqisht me titra n anglisht, prkthimi shqip m posht)  - O At, si mendoni, cila sht arma m e fort q djalli prdor kundr nesh? Me ciln arm djalli do t persekutoj e skllavroj njerzin?

  Un besoj se sht frika.
  Bija ime, frika sht gjja m e keqe pr shpirtin, e shtyn njerin q t dorzohet lehtsisht tek djalli. Frika!
  E pyes veten: "Cila sht kura e shrrimit kundr friks?"

  - Vrtet, cila sht kura e shrrimit nga frika?

  Kura e shrrimit nga frika sht dashuria!
  Frika sht arma e djallit q e prdor pr t nnshtruar t Krishtert.
  Dhe dashuria sht fuqia e Krishtit q i jep t Krishterit gzim dhe lumturi.

  - Nga ana tjeter, Zoti sht dashuri perfekte

  Sigurisht! E kundrta e dashuris nuk sht urrejtja por frika!
  Prandaj sht shkruar "Dashuria perfekte e prz frikn" (1 Joani, 4:18)
  Ne t gjith do t jemi n gjendje t dallojm ardhjen e antikrishtit fal friks q do t prhapi n zemrat tona.
  Antikrishti do t'i kthej gjrat n nj mnyr, q ne do t na duken t frikshme, t errta dhe t pashpresa.
  Dhe me ann e udhheqsve tan ka pr t na futur shum frikn. Frikn!

  - Nj frik t shpikur, nj frik prej gjoje?

  Sigurisht! Frik! Frik nga t gjitha gjrat! Frik pr t mos br kt gj! Frik se mos smuremi! Frik t puthim ikonat se mos smuremi! Frik t marrim Kungimin e Shenjt!
  Pse? Sepse do t smuresh.
  Dhe kto fjal i thon politikant, ministrat e qeveris, e t tjer.
  Sidoqoft, duhet ta dini se frika sht fuqia m e madhe ne duart e djallit, t ciln e prdor pr t nnshtruar njerzit.
  Duhet t kemi parasysh nj gj praktike.
  Kur frika hyn brenda familjes, e cila sht shtylla e shoqris son, frika hyn tek burri dhe gruaja e asaj familje, a ngelet vend pr dashurin?

  - Jo, sht shum e vshtir! Familja ndahet. Pavarsisht nga dashuria q ekzistonte m par, martesa mund t shkatrrohet.

  Shikon t rinj q martohen me dashuri dhe jan t lumtur, por papritur, fal ndonj problemi ose ngelizhence, fillojn dhe kan frik nga njeri-tjetri. Qe nga ai moment, dashuria, gzimi e lumturia merr fund. M kupton? Kur u hyn frika, nuk duan t jen bashk me njeri-tjetrin. Eshte gjithashtu e mundur q kjo t ndodhi fal provokimeve t djallit i cili do t'i mbaj larg nga njri-tjetri, nga frika se mos infektohen dhe smuren.
  far jan t gjitha kto? Punt e Satanait!
  M pak ka pr t na friksura me gjra t tjera. E bre shenjn e Kryqit n publik? Kan pr t prsekutuar!
  I puthe ikonat? Kan p t persekutuar! Shkove n Kish? Kan pr t persekutuar! M kupton?
  Nprmjet friks, kan pr t mbajtur larg njerzit nga burimi i gzimit, lumturis dhe shptimit, q jan Misteret e Shenjta t Kishs.
  Nuk dua t flas m gjat pr kto gjra. Dua vetm q ju t mbani mend se frika sht arma m e fort n duart e djallit, q e prdor pr t nnshtruar shpirtrat e t Krishterve.
  Dhe dashuria sht fuqia jon shpirtrore m e madhe, me t ciln e luftojm frikn dhe e przm Satanan.
  Prandaj, q sot e tutje, duhet ta prgatisim veten, q t dim se far zgjedhje t bjm.
  Do jetojm me frik, apo do jetojm me dashuri?
  Bija ime, dashuria sht si Dielli. Kur Dielli lind, errsira zhduket.
  Por nse dielli zhduket, far do t ndodh? Frika do t bj ligjin. Ne kemi pr tu mbyllur n shtpit tona. Kjo ka pr t ndodhur edhe n nivelin shpirtror, brenda shpirtit ton.
  Dua q t'i lm t gjitha frikt pas, dhe t prqafojm Dritn e s vrtets, q sht Vet Krishti, Drita e Dashuris.
  Dhe t bhemi njerz t dashuris, njerz t drits!
  Ather kemi pr t patur gzim dhe lumturi, dhe nuk kemi pr t patur m frik nga asgj!

  - Pra duhet t bjm m shum vend n zemrat tona pr dashurin, q sht Krishti, q ta przm frikn, q sht Satanai!

  Duhet ta kesh frik frikn! Dua t keni vetm nj frik, t keni frik nga frika!
  Dhe adhuroni Dashurin dhe Dritn! Perndia qoft me ju!


  Shnim: Prktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (19-02-2021)

Tema t Ngjashme

 1. E qeshura, arma kundr humbjes s kujtess
  Nga Xhuxhumaku n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2014, 11:18
 2. Cila ishte/sht dhe Cila (s)duhet t jet Bashksia Islame e Kosovs??
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-07-2010, 03:46
 3. Cila eshte skuadra me e forte ?
  Nga inter_forever n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 08:22
 4. cila asht arma ma precize ne CS ak-47 apo m4 one :D
  Nga Kamikazi fundit n forumin Lojra n kompjuter
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 14:31
 5. Buzeqeshja a eshte arma e gjithckaje mes njerezve?
  Nga Letersia 76 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 26-09-2002, 17:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •