Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Skandali: Marrveshje e fsheht mes qeveris Rama dhe Cipras n 2015 mbi minoritetin grek

  Skandali i radhs / Marrveshje e fsheht mes qeveris Rama dhe Cipras n 2015 i nxjerr fshatrat me shumic shqiptare minoritare greke

  N Bashkin e Prmetit n del zon minoritare Komuna arshov, e cila sht e banuar nga shqiptart e besimit t krishter orthodoks. Po kshtu Komuna Biovizhd po n Prmet.
  N Bashkin e Sarands, greqia na i njeh si minoritar banort e fshatit Metoq, i cili shumicn drrmuese e ka shqiptar, kurse prania e pakics greke sht shum e vogl.
  N Bashkin e Vlors na dalin minoritar banort e fshatrave nart dhe Zvrnec, t cilat banohen vetm nga shqiptar t beisimit t krishter orthodoks.
  N Bashkin e Konispolit na del minoritet fshati Tzare me banor shqiptar t krishter orthodoks dhe am. Po e njjta gj me fshatin iflig t ksaj bashkie me shumic shqiptar t krishter orthodoks edhe am.
  N bashkin e Gjirokastrs dhe Komunn Odrie kemi minoritet fshatin Andon Poci me shumic banorsh vlleh, t cilt jan vetdeklaruar se nuk jan grek.
  Srish n bashkin e Konispolit na del minoritet grek fshati Shkall, ku shumica e banorve jan vllh.
  Kto katunde t shpallura minoritare greke me firmn e Edi Rams jan botuar n faqen zyrtare t qeverise greke.

  Emri: 134623839_207893974059931_7090259563259068898_n.jpg

Shikime: 161

Madhsia: 22.6 KB
  Emri: 134334835_207893697393292_8282798580749115700_o.jpg

Shikime: 136

Madhsia: 19.6 KB
  Emri: download (4).jpg

Shikime: 140

Madhsia: 55.7 KB

  Burimi: 27.AL
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-01-2021 m 13:23

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Skandali i radhs / Marrveshje e fsheht mes qeveris Rama dhe Cipras n 2015 i nxjerr fshatra

  Nuk i njoh zonat e tjera q z n goj artikulli, por n zonat e Prmetit, sht mse e vrtet q n zonn e Carshovs, Kaludhit, ka fshatra ku popullsia sht etnikisht greke. Kto fshatra jan afr me kufirin grek, dhe popullsia e tyre e ka ruajtur identitetin e tyre grek qe kur kufijte mes Shqiperis e Greqis u ndan. N familjet e tyre flasin e msojn gjuhn greke krahas gjuhes shqipe. Dhe ky nuk sht nj fenomen i ri, kta kan ruajtur identitetin e tyre grek edhe n kohn e komunizmit.

  Nuk i takon as shtetit shqiptar, dhe as shtetit grek, qe te diktojne identitetin etnik te banoreve te nje zone ne Shqiperi apo ne Greqi. Cdo qytetar i lire i atij shteti, eshte ne gjendje te tregoje me gojen e tij se cfare identiteti te trasheguar etnik ai ka nga familja e tij. Detyra e shtetit shqiptar, shtetit grek, dhe detyra e gjithe shoqerive te ketyre vendeve, eshte te respektojne lirine dhe dinjitetin e minoreteve qe jetojne brenda kufijve te tyre. Ato shoqeri qe u mohojne pakicave kombetare lirite e tyre ne Ballkan, jane shoqeri qe ende vazhdojne te mbajne e trashegojne mentalitetin anadollak osman, apo mentalitetin komunist, qe u mohonte dhe shkelte qytetareve te vendit lirite e tyre.

  Njohja dhe respektimi i te drejtave te minoriteteve ne te dy anet e kufirit, eshte hapi me i madh qe dy shtetet mund te hedhin per te ruajtur bashkejetesen ne paqe mes tyre. Dhe keto minoritete ne te dy anet e kufirit, nuk duhet te sulmohen e percmohen si qytetare te dores se dyte, por duhen vleresuar e ndihmuar, pasi ata jane themelet mbi te cilat jane ngritur maredheniet e miqesise se mire mes dy vendeve fqinje.

  Sic ka minoritare greke ne Shqiperi, ka edhe minoritare arvanitas dhe emigrante shqiptare qe jetojne e punojne ne Greqi prej 30 vitesh.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 20-09-2013, 16:45
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-09-2013, 15:51
 3. Instituti Heleno-Amerikan: Mbroni minoritetin grek n Shqipri
  Nga ilia spiro n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-05-2013, 10:15
 4. Berisha marrveshje t fsheht me Samaras
  Nga BLEDI_SH n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2013, 08:26
 5. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-10-2006, 08:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •