Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Kongresmeni amerikan Eliot Engel humbet rizgjedhjen pas nje karriere 32 vjeare

  Prfundon karriera e gjat e Eliot Engel n Dhomn e Prfaqsuesve n SHBA, humbet n zgjedhjet paraprake prball Bowman

  Emri: wet-1.jpg

Shikime: 154

Madhsia: 34.9 KB

  Demokrati liberal Jamaal Boman ka mundur ligjvnsin prej 16 mandatesh t Kongresit amerikan Eliot Engel n garn pr nj vend n Capitol Hill pr t prfaqsuar nj pjes t Nju Jorkut.

  Lajmi u njoftua t premten nga disa media amerikane. Gara po shihej me mjaft vmendje si nj prov force e krahut t majt t Partis Demokratike ndrsa Joe Biden, q i takon krahut t moderuar t partis po shkon drejt kandidimit zyrtar t tij pr garn presidenciale. Rezultati i 23 qershorit u b publik t premten nga gazeta Ne York Times dhe Associated Press.

  Me fitoren e tij n zgjedhjet paraprake, zoti Boman i dha fund karriers s gjat n Dhomn e Prfaqsuesve t 73 vjearit Eliot Engel, i cili sht kryetar i nj komisioni me pesh n kt dhom, atij t Punve t Jashtme.

  Deri m tani gjat ktij cikli zgjedhor, pes ligjvns aktual t ksaj dhome, dy demokrat dhe tre republikan, kan humbur garn pr rizgjedhje prball kundrshtarve t tyre brenda partis.

  Zeri i Amerikes

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kongresmeni amerikan Eliot Engel humbet rizgjedhjen pas nje karriere 32 vjeare

  Basha mesazh mirnjohje pr kongresmenin Engel: Faleminderit pr mbshtetjen vendimtare gjat 3 dekadave

  Emri: f6085303-8e2b-4b3e-a8c9-accb02c4528e.jpg

Shikime: 131

Madhsia: 32.4 KB

  Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur mirnjohje pr kontributin e muar t kongresmenit Eliot Engel pr shtjet q lidhen me njohjen e Kosovs si dhe pr Shqiprin.

  Prmes nj mesazhi n ‘Twitter’ lideri demokrat thekson se Engel ka dhn kontribut n kto 3 dekada, duke e cilsuar nj avokat t palkundur.

  “Shpreh mirnjohjen time m t thell pr mikun ton t shtrenjt dhe avokatit ton t palkundur Z. Eliot Engll. Faleminderit pr mbshtetjen vendimtare gjat 3 dekadave, q ka sjell pavarsin e Kosovs dhe tranzicionin demokratik n Shqipri, prfshir antarsimin n NATO. Do t vazhdojm m tej s bashku punn e paprfunduar ende.”, -thekson Basha.

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kongresmeni amerikan Eliot Engel humbet rizgjedhjen pas nje karriere 32 vjeare

  Ambasadorja amerikane pr Eliot Engell

  Emri: auto_Eqyl5VKXAAAZ7mC1609667403.jpg

Shikime: 136

Madhsia: 53.0 KB

  Pas 32 viteve, Eliot Engel, duke nisur q nga 4 janari nuk do t jet m pjes Kongresit n SHBA.

  “Pas 32 vjetve t shklqyeshme, sot sht dita ime e fundit si antar i Kongresit. Ka qen nder t’u shrbej dhe jam prjetsisht falnderues q m sht ofruar mundsia t’u prfaqsoj. Faleminderit q m keni dhn besimin e juaj”, shkroi ai.

  M pas ai ka postuar n Facebook, fjalimin e mbajtur pak dit m par ku ka veuar edhe marrdhnien speciale q ka pasur me Kosovn.

  “Un gjithmon kam pasur nj vend t veant n zemrn time pr Ballkanin dhe n veanti, pr Kosovn.

  N vitin 1999, fuqishm e kam prkrahur ndrhyrjen e Administrats Clinton n Ballkan. Parandaluam gjenocidin. Q nga ather, kam qen prkrahs i sovranitetit t Kosovs dhe pavarsis. Shteti ka br hapa t jashtzakonshm dhe njihet nga SHBA-ja, Mbretria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Japonia dhe shum shtete tjera t rndsishme” tha Engel, i cili s fundi ishte edhe kryetar i Komitetit pr Politik t Jashtme n Dhomn e Prfaqsuesve.

  Lidhur me largimin e tij ka reaguar kt t diel, edhe ambasadorja e SHBA n Tiran, Yuri Kim.

  “Faleminderit Eliot Engel pr nj jet t tr shrbimi ndaj vendit ton, prfshir mbshtetjen tuaj pr marrdhniet e forta Shqipri-SHBA. Ju keni fituar mirnjohjen, respektin dhe dashurin e kaq shum njerzve n t gjith botn. Faleminderit”, shkruan ambasadorja Kim.

  Koha Jone
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-05-2017, 01:48
 2. Shqiptaro amerikant prkrahin kongresmenin Eliot Engel
  Nga fegi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2011, 01:33
 3. Kongresmeni amerikan Eliot Engel:Thai veproi drejt
  Nga Kosovelli n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-08-2011, 17:19
 4. Eliot Engel: PS bojkot zgjedhjeve pasi ndien humbjen
  Nga REALIST n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-06-2009, 03:08
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-10-2005, 10:47

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •