Lubonja analizon 2020-n: Ky vit m krijoi ndjesin e burgut q kam kaluar. Provuam vdekje t njerzve t dashur, rnie t ekonomis dhe depresion

Emri:  fatos-lubonja-4.jpg

Shikime: 190

Madhsia:  30.5 KB

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar n rubrikn Opinion n News 24, deklaroi se 2020 ishte vit m i keq se vitet m par. Lubonja tha se peshn kryesore n vitin 2020 e zuri pandemia, q na bri t dorzojm shum dimensione tonat njerzore.Lubonja nnvizoi se ky vit i ka krijuar ndjesin e burgut politik q ka kaluar, duke shtuar se provuam se gjat 2020 vdekje t njerzve t dashur, rnie t ekonomis dhe depresion.

2020 ishte vit m i keq se vitet m par. Peshn kryesore besoj e z Covid-19, q na bri q t dorzojm shum dimensione tonat njerzore. Na u privuan lirit e lvizjes, u mbylln kishat, shkollat, edhe parlamentit madje, me aq sa kemi. Edhe aty u ndjem m t kufizuar. Ishte nj lloj burgu nga frika e koronavirusit.Shum e kan provuar me vdekjen e njerzve t dashur, me rnien ekonomike t nj pjese t mir, depresionet, t gjitha kto jan pjes e ksaj shoqrie. N kt kuptim, 2020 ka qen vit i keq. Shto edhe mbylljen e egr, pa arsye, q sht n kontrast me far ndodh tani. Shto edhe traumn e teatrit. Kjo sht pjes e historis s nj viti shum t keq, tha Lubonja.

Fatos Lubonja theksoi se jetojm ende n nj sistem, ku pakica pasurohet e shumica varfrohet. Sipas tij, ekonomia e shqiptarve sht keqsuar.

Njeriu edhe shpreson, edhe dshprohet. Kemi nj sistem ku nj pakic gjithmon e m pasurohet dhe shumica sht e varfr. Covid-19 e tronditi kt sistem. Koronaviriusi vuri n dukje t metat e sistemit. Kemi nj t keqe, q vazhdon t thellohet.

Edhe ana ekonomike sht rnduar, sepse kan shpenzuar, se jan smur nna e babai etj. Ka raste kur n nj familje ka shpenzime 5-6 milion pr shndetsin, kur na thon se shndetsia sht falas. Ka edhe nga ata q prfitojn nga drama jon, u shpreh Lubonja.

M tej, Lubonja vlersoi se qeveria ka dshtuar t menaxhoj situatn e Covid-19.

Mbyllja e par e kufizoi, kurse tani nuk ka mbyllje, ka imunitet tufe tashm. Un shkova dje tek nj qendr tregtare, aty ishte batrdi njerzish. Restorantet te ne jan hapur, nuk kemi kujdes. Thuhet se 20 pr qind e t infektuarve bhen rnd, nj 5 prqindsh bhet rnd fare. Shifrat q jep shteti pr vdekjet nga koronavirusi jan t dyshimta.

Kjo sht histori dshtimi total. N Gjermani, kur vdiqn 500 vet, qan dhe u shprehn ishte dram e madhe. Rama tha se ishte nj triumf. I vetmi vend q nuk dihet se kur do vijn vaksinat. Kush ka lek ikn n Itali e Turqi. sht pr t vn ulrimn. Bota kujdeset pr do njeri, q t mund t shptoj doknd. Ekonomia jon shkon pr 10-20 vet, prmbylli Lubonja.

Balkanweb