Close

Rezultati i Sondazhit: A do e bëni vaksinën e koronavirusit?

Votues
28. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Jo, në asnjë mënyrë!

    10 35.71%
  • Po, patjetër.

    14 50.00%
  • Ndoshta, nuk e kam vendosur akoma.

    4 14.29%
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
  1. #-19
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    A do e bëni vaksinën e koronavirusit?

  2. #-18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Çfare mendimi keni në lidhje me vaksinat e covid-19?

    Jane disa arsye per te cilat kjo vaksine e re eshte e frikshme.

    - U prodhua si vaksine ne kohe rekord, pa patur kohen e duhur per tu testuar sic duhet.
    - Jane te pakten 5-6 vaksina te ndryshme ne qarkullim ne mbare boten.
    - Vaksina e covid-19 (referohem vaksinave te prodhuara ne Amerike) nuk eshte si gjithe vaksinat e tjera, perdor nje teknologji te re per here te pare, qe nderhyn ne kodin gjenetik te njeriut.
    - Numri i reaksioneve negative nga marrja e virusit ne rradhet e infermiereve e doktoreve ne Amerike, eshte i larte (80% ne rastin e Maderna dhe fajin e lidhin me dozen e larte).
    - Disa prej ketyre vaksinave kane paralajmerime te frikshme: nuk u rekomandohet vajzave dhe grave qe te vaksinohen nese kane ne plan te ngelen shtatzane ne 2-3 muajt a ardhshem (C'lidhje ka vaksina me shtatzanine????)

    Krahas ketyre rezervimeve, kemi edhe dy probleme te tjera te medha:

    1. Insistimi i dhunshem i njerezve ne pushtet per te vaksinuar gjithe popullaten e tyre.
    2. Mosrespektimi i lirise se qytetarit per te zgjedhur vete nese duhet te vaksinohet apo jo.

    Dhe fakti i madh se vdekshmeria nga virusi kovid per ata qe jane nen 70 vjec eshte me pak se 1%.

    Te vetmet grupe shoqerore qe u rekomandohet marrja e vaksines, jane ato grupe qe jane ne moshe te madhe, mbi 60+ vjec, dhe kane probleme kronike me shendetin. Per shembull, gjithe personat qe vuajne nga diabeti apo ndonje semundje tjeter kronike, e kane rrezikun me te madh per jeten nga virusi se sa grupmoshat e tjera, ose ata qe nuk vuajne nga semundje kronike.

    Vendimi per vaksinim apo jo duhet te merret nga cdo qytetar vete, duke peshuar rrezikun dhe te mirat e vaksinimit, bazuar ne moshen dhe gjendjen e shendetit te secilit. Mos lejoni pushtetaret t'iu imponojne me dhune vaksinimin si nje mjet kontrolli mbi trupin tuaj.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 04-01-2021 më 18:16

  3. 2 antarët më poshtë falenderuan Albo për mendimin e shprehur në këtë postim:

    ATMAN (15-05-2021),prizrenasi_30 (10-01-2021)

  4. #-17
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Per momentin nuk besoj te kem nevoje per vaksinen pasi e kalova Covidin.

    Nuk mendoj se do te beja nje vaksine qe u krijua, testua dhe prodhua ne nje kohe kaq te shkurter.

    Shpresoj qe Qeverite mos te krijojne politika detyruese!
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  5. 2 antarët më poshtë falenderuan Ingenuous për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Neteorm (05-01-2021),prizrenasi_30 (10-01-2021)

  6. #-16
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Humb jetën infermierja dy ditë pasi bëri vaksinën anti Covid-19

    Një punonjëse e kujdesit shëndetësor në Portugali, ka ndërruar jetë vetëm dy ditë pasi bëri vaksinën kundër Covid-19.

    Sipas raportimeve, Sonia Acevedo, 41 vjeç humbi jetën në ditën e parë të vitit 2021.

    Ndërkohë autoritetet janë në pritje të autopsisë, për të parë edhe shkakun e vdekjes.
    Infermierja, nëna e dy fëmijëve ka punuar në pediatri në Institutin portugez të Onkologjisë në Porto.

    Mediat e huaja raportojnë se ajo nuk ka pasur ndonjë efekt anësor pasi ka bërë vaksinën.

    Babai i saj i tha të përditshmes portugeze “Correio da Manha”: “Ajo ishte mirë, nuk ka pasur ndonjë problem shëndetësor. Edhe pasi mori vaksinën kundër Covid-19 nuk pati ndonjë simptomë. Nuk e di se çfarë ka ndodhur. Unë vetëm dua përgjigje. Unë dua të di se çfarë çoi drejt vdekjes vajzën time.”

    Instituti Portugez i Onkologjisë tha në një deklaratë: ‘Në lidhje me vdekjen e papritur të një ndihmësi operativ nga IPO në Porto më 1 janar 2021, Bordi i Drejtorëve konfirmon ngjarjen dhe shpreh keqardhje të sinqertë për familjen dhe miqtë në sigurinë që kjo humbje ndihet edhe këtu./ Dailymail/

    © SYRI.net
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Ingenuous për postimin:

    prizrenasi_30 (10-01-2021)

  8. #-15
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anëtarësuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    vaksina anti covid-19 éshté pjesé e planit té "té ndriçuarve" pér pakésimin e popullatés sé botés ose shkatérrimin e njerézimit
    Mos ja bëj të tjerëve atë që nuk ke qejf të ta bëjnë ty!

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar prizrenasi_30 për postimin:

    Eloh ! (14-01-2021)

  10. #-14
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Fotot/ Vaksinohet Edi Rama, kryeministri merr i dyti në Shqipëri injeksionin anticovid-19




    Vaksinohet Edi Rama, kryeministri merr i dyti në Shqipëri injeksionin anticovid-19


    Kryeministri Edi Rama ka marre vaksinen anticovid te Pfizer te dhuruara nga nje nga vende e BE per Shqiperine. Rama eshte personi i dyte ne vendin tone qe merr vaksinen. E para qe ka marre injeksionin e Pfizer ka qene doktoresh Najada Como. Pamje të marra nga Facebook i kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama

  11. #-13
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    “Si do vijë dhe sa kushton vaksina”/ Rama ironi: Me mushka e kuaj, keni parë ndonjë kompani që…

    “Si do vijë dhe sa kushton vaksina”/ Rama ironi: Me mushka e kuaj, keni parë ndonjë kompani që…



    Kryeministri Edi Rama i pyetur se sa kushton një vaksinë e Pfizer dhe se kush e mbulon koston e transportit nuk mundi të mos i kursejë ironitë.

  12. #-12
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Rama flet pas vaksinimit: Nuk duhet të mendojmë si BE në këtë rast, do dhurojmë për Kosovën!



    Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

    Burimi |: Topchanne.tv

  13. #-11
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,482

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Patjeter qe do ta bej dhe duhet ta bejne te gjithe ata qe kane nje minimum besimi tek shkenca...

    (Pastaj po te besoni ne teorit konspirative ne vend te vaksines mundet te "injektoni igjenizant" siç thoshte Trampi " ).

  14. #-10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet në Bllog
    17

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Patjeter qe do ta bej dhe duhet ta bejne te gjithe ata qe kane nje minimum besimi tek shkenca...

    (Pastaj po te besoni ne teorit konspirative ne vend te vaksines mundet te "injektoni igjenizant" siç thoshte Trampi " ).
    Une jam qe cdo njeri, ne lirine e tij personale, te marri vendimin me te mire per veten e tij dhe familjen e tij.

    Por ajo qe shkruajte ti me lart, eshte dicka qe me ka shkuar ne mendje keto dite. Njerezit me bindje politike te majta, gjithmone e shikojne "Qeverine" si Tempullin e tyre te Shenjte. Dhe duke qene se nuk besojne ne Zot, e kompensojne kete boshllek te madh shpirteror me "besimin tek shkenca". Pra "shkenca" per ta nuk eshte nje sherbim si cdo sherbim tjeter ne jeten e tyre, por eshte nje "fe" ne vetvete. Si the ti me lart, "... ata qe kane nje besim tek shkenca". Shkenca nuk prodhon te verteta absolute si feja, keshtu qe ajo nuk mund te "besohet". Por nuk eshte kjo ne vetvete ajo qe me dhuroi mua nje buzeqeshje keto dite. Ajo qe me beri te qesh eshte fakti se vaksina perben per shume njerez qe "besojne tek Qeveria" dhe "besojne tek Shkenca", nje test te besimit te tyre. Eshte nje gje te pranosh me fjale ne nje debat se kush ka te drejte, qeveria apo filan grup apo person. Eshte dicka komplet tjeter te futesh ne trupin tend nje vaksine qe permban nje virus te dobesuar qe ka per qellim stimulimin e sistemit imunitar mbrojtes se njerezve. Nje vaksine qe do te kete nje ndikim te madh pozitiv ose negativ ne shendetin tend si person.

    Pra vaksina, ashtu sic e shprehe edhe ti, eshte nje "test besimi tek shkenca", per te gjithe ata qe besojne tek shkenca!

    Albo

  15. #-9
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,482

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Une jam qe cdo njeri, ne lirine e tij personale, te marri vendimin me te mire per veten e tij dhe familjen e tij.

    Por ajo qe shkruajte ti me lart, eshte dicka qe me ka shkuar ne mendje keto dite. Njerezit me bindje politike te majta, gjithmone e shikojne "Qeverine" si Tempullin e tyre te Shenjte. Dhe duke qene se nuk besojne ne Zot, e kompensojne kete boshllek te madh shpirteror me "besimin tek shkenca". Pra "shkenca" per ta nuk eshte nje sherbim si cdo sherbim tjeter ne jeten e tyre, por eshte nje "fe" ne vetvete. Si the ti me lart, "... ata qe kane nje besim tek shkenca". Shkenca nuk prodhon te verteta absolute si feja, keshtu qe ajo nuk mund te "besohet". Por nuk eshte kjo ne vetvete ajo qe me dhuroi mua nje buzeqeshje keto dite. Ajo qe me beri te qesh eshte fakti se vaksina perben per shume njerez qe "besojne tek Qeveria" dhe "besojne tek Shkenca", nje test te besimit te tyre. Eshte nje gje te pranosh me fjale ne nje debat se kush ka te drejte, qeveria apo filan grup apo person. Eshte dicka komplet tjeter te futesh ne trupin tend nje vaksine qe permban nje virus te dobesuar qe ka per qellim stimulimin e sistemit imunitar mbrojtes se njerezve. Nje vaksine qe do te kete nje ndikim te madh pozitiv ose negativ ne shendetin tend si person.

    Pra vaksina, ashtu sic e shprehe edhe ti, eshte nje "test besimi tek shkenca", per te gjithe ata qe besojne tek shkenca!

    Albo
    Me pak fjale Papa Françesku thote; qe vaksina eshte etike sepse nuk ka te beje vetem me mbrojtjen tende personale por vaksinimi i secilit individ kthehet ne mbrojtjen edhe komunitetin qe na rethon,qe ka besim tek mjeket dhe mjeksia qe mendoj se i referohet shkences ne kete rast. Pak a shume teorite kunder vaksinimit Papa i quan;negacionizem vetvrases.
    Pastaj per te majte e te djathte eshte diskutim tjeter por ne pergjithesi kunder rendit si edhe revolucionet i kane bere njerezit e majte. Nje i djathte beson ne shtet e ligj.

  16. #-8
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    COVID-19, paralajmërimi i OBSH: Viti i dytë i pandemisë mund të jetë më i ashpër

    Viti i dytë i pandemisë së koronavirusit mund të jetë më i ashpër sesa i pari, marrë parasysh si po përhapet ky virus, sidomos në hemisferën veriore, përfshirë qarkullimin e varianteve të reja. Kështu deklaroi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë.

    “Viti i dytë i pandemisë mund të jetë edhe më i vështirë, teksa shohim dinamikën e përhapjes”, ka thënë Mike Ryan nga OBSH, gjatë një organizimi virtual në rrjetet sociale.

    Në përditësimin e fundit epidemiologjik, OBSH-ja ka thënë se javën e kaluar është raportuar për gjatë pesë milionë raste të reja me koronavirus.

    “Pas pushimeve, në disa shtete situata do të përkeqësohet përpara se të përmirësohet”, ka thënë Maria Van Kerkhove, po ashtu pjesë e OBSH-së.

    h.b/dita

  17. #-7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2021
    Postime
    29

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?



    Jo!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 14-01-2021 më 16:17

  18. #-6
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    369 të vaksinuar kundër COVID në 6 ditë, Rama: Do rrisim gradualisht ritmin!



    369 mjekë dhe infermierë të cilët janë në vijën e parë të betejës me COVID-19 janë vaksinuar në 6 ditë. Procesi vijon edhe sot në Qendrën e Vaksinimit në Air Albania Stadium dhe kryeministri Edi Rama premton se do rrisin gradualisht ritmin sipas planit të vaksinimit. “369 mjekë dhe infermierë të vijës së parë të betejës me COVID janë sot më të mbrojtur nga virusi i rrezikshëm, pas kryerjes së dozës së parë të vaksinës antiCOVID në Qendrën e Vaksinimit në Air Albania Stadium, në 6 ditët e para të vaksinimit, teksa procesi do të vijojë edhe sot, pa u ndalur. Javë pas jave rrisim gradualisht ritmin sipas planit të vaksinimit”, shkruan Rama. Kryeministri ka publikuar një video në rrjete sociale me rrëfime të të vaksinuarve, të cilët shprehen se gjithçka ka shkuar mirë dhe se nuk kanë asnjë efekt anësor. “Unë vij nga spitali infektiv punoj infermiere sot bërë vaksinën”. “I ftoj të gjithë ta bëjnë vaksinën është mbrojtje sepse jemi në kontakt çdo ditë me persona të infelktuar”. “Pasi bëjmë vaksinimin jemi në zonën e pritjes ku shikojmë për efekte anësore dhe deri më sot nuk kemi pasur asnjë rast”. “Sapo aplikova vaksinën ndjehem shumë mirë”. “Shpresojmë që çdo gjë të na vejë sa më mbarë”. “Është një gjë shumë e mirë”. “Ndihem shumë e lumtur dhe e çliruar, nuk e dinim që do të buzëqeshim direkt po ja që ndodhi”, thonë ata./topchannel

  19. #-5
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Per fat te keq, ka shume informacione te pa-bazuara dhe ne rastin me te keq dashakeqese.

    Un kam besim tek Zoti dhe shkenca.

    Njerezit jane te cuditshem".
    Dje: shpejt-shpejt, duhet vaksina, s'ka rruge tjeter, morpo kto shkencetaret s'qenkan te afte...
    Sot: nuk kam besim tek vaksina, se u zbulua shum shpejt...

    Vota ime esht po per kto arsye:
    - E du jeten.
    - Per njerzit qe me dun.
    - Respekt per bluzat e bardha.
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  20. #-4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2021
    Postime
    29

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Per fat te keq, ka shume informacione te pa-bazuara dhe ne rastin me te keq dashakeqese.

    Un kam besim tek Zoti dhe shkenca.

    Njerezit jane te cuditshem".
    Dje: shpejt-shpejt, duhet vaksina, s'ka rruge tjeter, morpo kto shkencetaret s'qenkan te afte...
    Sot: nuk kam besim tek vaksina, se u zbulua shum shpejt...

    Vota ime esht po per kto arsye:
    - E du jeten.
    - Per njerzit qe me dun.
    - Respekt per bluzat e bardha.
    Skendo si je?

    Gz qe ju lexoj.

    Tema fshiihen pas nje mori sekretesh me vaksinimin global anticovid.

    Une s'besoj te ajo.

  21. #-3
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Preket nga Covid mjeku Pëllumb Pipero 2 javë pas bërjes së vaksinës

    Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, është infektuar me COVID-19.
    Mësohet se mjeku është në gjendje të mirë shëndetësore, pasi i janë shfaqur vetëm simptoma të lehta, si dhembje koke.
    Infektimi i Piperos është rasti i parë në vendin tonë që një person infektohet me koronavirus pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës.
    Kujtojmë se mjeku Pipero ka marrë vaksinën anti-COVID ditën e parë që filloi fushata e vaksinimit në vend, më 11 janar, pas Shefes së Infektivit, Najada Çomo dhe kryeministrit Edi Rama. Deri tani, në Shqipëri janë vaksinuar rreth 500 persona, të gjithë mjekë dhe infermierë.

  22. #-2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-01-2021
    Postime
    2

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Paskan plasur teorite konspirative edhe ketu...

  23. #-1
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anëtarësuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Une jam i bindur se de e bej vaksinen kur te me jepet mundesia. Nuk dua te shkruaj per inerci nga postimet me siper por nje gje me prek ne shpirt. Per mua besimi tek Zoti dhe shkenca nuk jane paradoks. Gjeja qe me tremb eshte se bejme thirje per zgjedhje individuale ndersa kemi familje, jetojme ne komunitet. Kur gjithe bota i eshte vene punes per vaksinen, a ka vend per te shkelur me kembe procesin apo effektshmerine qe do te kete tek ne Shqiptaret? Nuk duhet te jete vendim i imponuar por do ishte mire te gjithe ta shikonim veten te lidhur me njerizit rreth e rrotull dhe jo te ndare.
    Think. Laugh. Live.
    Mendo. Qesh. Jeto.

  24. #0
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Vala e COVID eshte shume e renduar a jemi gati per nje lockdown (karantine) te dyte? Me sa duket aty po shkon situata pasi ka shume te infektuar ..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shqipëria siguron vaksinen ndaj COVID 19
    Nga Neteorm në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-01-2021, 19:27
  2. Provat ne njerez me vaksinen eksperimentale kunder Covid19.
    Nga benseven11 në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-11-2020, 19:18
  3. Te dilni jashte vetes,te beni gjera te cmendura qe si beni cdo dite;
    Nga HELEN OF TROY në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 15-12-2010, 19:19
  4. A e beni dot këtë gjë?
    Nga LlaCiPaCi në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 09-08-2008, 09:49

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •