Close

Rezultati i Sondazhit: A do e bëni vaksinën e koronavirusit?

Votues
28. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Jo, në asnjë mënyrë!

    10 35.71%
  • Po, patjetër.

    14 50.00%
  • Ndoshta, nuk e kam vendosur akoma.

    4 14.29%
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2017
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    3

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    nuk ka shanse ta bej.
    e gjithe kjo mender pandemi eshte fryre ekzaktesisht per te shitur vaksinat.
    cdo njeri e si vete, une flas si e mendoj, nuk dua te ndikoj tek askush.
    duhet te ishte nje pandemi vrastare, nderkohe qe 99.9% e te semureve nuk kane as simptoma.
    nese shendeti i shqiptareve eshte ne fokus, ka 1.000 probleme madhore qe nga ushqimi i pakontrolluar me hormone dhe lloj lloj kimikatesh qe ndikojne deri tel ADN i brezit te ardhshem, qytetet gjithe ndotje nga karburanti skandaloz dhe betonizimi pa kriter, ndotja akustike, etj etj.
    nuk shikoj asnje punonjes te mender-shtetit te merret me keto probleme.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar leart1s për postimin:

    Eloh ! (11-03-2021)

  3. #22
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga leart1s Lexo Postimin
    nuk ka shanse ta bej.
    e gjithe kjo mender pandemi eshte fryre ekzaktesisht per te shitur vaksinat.
    cdo njeri e si vete, une flas si e mendoj, nuk dua te ndikoj tek askush.
    duhet te ishte nje pandemi vrastare, nderkohe qe 99.9% e te semureve nuk kane as simptoma.
    nese shendeti i shqiptareve eshte ne fokus, ka 1.000 probleme madhore qe nga ushqimi i pakontrolluar me hormone dhe lloj lloj kimikatesh qe ndikojne deri tel ADN i brezit te ardhshem, qytetet gjithe ndotje nga karburanti skandaloz dhe betonizimi pa kriter, ndotja akustike, etj etj.
    nuk shikoj asnje punonjes te mender-shtetit te merret me keto probleme.
    Pra, ti nuk ke frike per te afermit e tu qofte edhe per veten nga kjo semundje, te duket akoma loje politike?

  4. #23
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Do e bej kur te mos shof njeri ne rradhe.
    I urrej rradhat.
    Deri tani Fajzeri,Moderna,Johnson & Johnson dhe Astra Zeneca
    po shperndajne ne mase vaksinen.
    Shpresohet qe ne maj Novavaxi,kompania e Marylandit te kete bere gati
    vaksinen e vet dhe thuhet qe eshte shume efikase vetem nje doze.
    ====
    Po behen prova edhe me vaksine nasale qe eshte shishe e vockel plastike me vaksine
    qe punon si deodorant ja fut hundeve dhe vaksinohesh.
    Kjo vaksine nuk kerkon infermiere,e ben vet vaksinimin dhe ben te mundur krijimin e
    antitrupave per te vrare koronen dhe gripin,ka efekt te dyfishte.per sa kohe te mbron kjo vaksine deodorant
    akoma nuk dihet.
    Kjo vaksine ka terhequr shume kuriozitet dhe interes sepse lufton edhe koronen edhe gripin(flu/influenza) te njerezit
    dhe siguron gjithashtu imunitet te mukozes se hundeve qe eshte dicka jashtezakonisht pozitive si dhe ndikon shume ne parandalimin e perhapjes se virusit nga nje person te tjetri.Kur mukoza e hundeve fiton imunitetin nga sprej kur ben vaksinimin,atehere nqs me vone nje virus covid 19 ose virus gripi futet te mukoza e hundes aty dhe ndalon, virusi ngordh menjehere sepse mukoza indi siperfaqes brenda hundes ka krijuar antitrupat dhe e vrasin virusin menjehere pa arritur virusi te futet brenda ne trup.
    Kjo vaksine sprej si deodorant eshte shume interesante dhe me shume te ardhme.Kjo vaksine parandalon perhapjen e infeksionit qe eshte nje plus shume i madh.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  5. #24
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Personalisht akoma skam vendosur nese do ta marr apo jo vaksinen pasi ato po paraqiten se kane efekte anesore.

  6. #25
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Sot pritet të mbërrijnë 38400 doza AstraZeneca, Manastirliu: Do nisim menjëherë vaksinimin e mësuesv

    38400 doza të vaksinës AstraZeneca pritet të vijnë në vendin tonë ditën e sotme.

    Shefja e ISHP-së, Silva Bino tha ditën e djeshme se kjo vaksinë është e sigurt dhe e efektshme te të gjitha moshat, pa përfshirë ata mbi 65 vjeç.

    Studimet e kanë vërtetuar një gjë të tillë, shtoi Bino, për këtë arsye Italia dhe Gjermania janë tërhequr nga vendimi për të vaksinuar me AstraZenica vetëm mbi 65-vjeç dhe e kanë shtrirë atë në të gjithë popullsinë.

    Me këto doza do të vaksinohen mësuesit, proces i cili pritet të nisë të shtunën.

    Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 22,693 vaksinime për personelin shëndetësor dhe të moshuarit.

    “38400 vaksina të AstraZeneca, të siguruara nga qeveria përmes parapagimit nëpërmjet mekanizmit COVAX mbërrijnë sot në Shqipëri dhe do të nisim menjëherë vaksinimin e mësuesve”, shkruan Manastirliu në Twitter./topchannel.tv

    Emri:  twww.jpg

Shikime: 523

Madhësia:  40.5 KB

  7. #26
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Vaksina e gripit: Si funksionon dhe pse është diçka që duhet të bëni

    Sezoni i gripit zgjat për një kohë të gjatë, dhe ndërsa shfaqet çdo vit, ju doni të bëni më të mirën tuaj për të shmangur atë. Ndërsa disa njerëz përjetojnë vetëm simptoma të lehta, gjërat mund të jenë shumë më të rënda për të tjerët, dhe ju kurrë nuk e dini se si mund të dalin gjërat për ju. Për më tepër, është mjaft ngjitëse, që do të thotë se marrja e saj mund të përbëjë një problem edhe për të dashurit tuaj.

    Vaksinimi është një nga mënyrat e provuara për të shmangur trembjen e gripit. Informacioni mbi vaksinat mund të duket se është përhapur shumë larg. Fatmirësisht, gjithçka që ju duhet të dini është më poshtë, dhe ju mund të jeni një ndihmë e madhe duke ndarë të gjitha këto me ata që vlerësoni më shumë, pasi synoni të mbroni veten dhe të tjerët.


    Bazat e vaksinës së gripit
    Ndërsa gripi është një gjë sezonale, ajo mund të përbëjë shumë më tepër sesa një kërcënim i rastit për shumë njerëz. Kjo shkon dyfish për ata që kanë kushte të caktuara ekzistuese, si dhe për fëmijët shumë të vegjël dhe të moshuarit. Gripi mund të jetë tepër i rrezikshëm, prandaj vaksina ekziston për t’ju mbrojtur prej tij.

    It’sshtë një goditje ose spërkatje e thjeshtë dhe mban mushkëritë tuaja në gjendje të mirë pune. Me COVID-19 në aktivitet të plotë, është edhe më e rëndësishme se kurrë të vaksinoheni. Vaksina përveç që thjesht nuk ju lejon të sëmureni, ndihmon në mbrojtjen e të tjerëve përreth jush.

    Si funksionon vaksina e gripit?
    Vaksinat tentojnë të funksionojnë në të njëjtën mënyrë themelore. Virusi që luftohet është përdorur në krijimin e tij. Sidoqoftë, forma në të cilën është përdorur nuk është aq e fortë sa ajo që shkakton sëmundje. Pasi të jetë marrë, trupi juaj prodhon antitrupa që ju bëjnë të gjithë përveç imunitetit ndaj infeksionit.

    Vaksinat e gripit synojnë ta bëjnë këtë për lloje të ndryshme të virusit. Çdo vit, studiuesit identifikojnë cilat lloje ka të ngjarë të jenë më të përhapurat. Më pas, krijimi i vaksinave përqendrohet në ato për çdo sezon.

    Për shembull, në Shtetet e Bashkuara, vaksinat më të zakonshme të gripit mbrojnë nga dy viruse të influencës A (H1N1 dhe H3N2) dhe një virus i gripit B.

    Kush mund të ketë vaksinë të gripit?
    Ju mund të jeni të prirur të mendoni se diçka aq e rëndësishme sa një vaksinë do të administrohet për të gjithë. Një person mesatar mund të bëjë vaksinën e gripit, por normalisht ka disa konsiderata që e rrethojnë këtë. Për më tepër, rekomandimet për llakun e hundës dhe llojet e administrimit të goditjeve janë paksa të ndryshme.

    Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se jo të gjitha vaksinat e gripit janë njësoj, kështu që personat priren të aprovohen për çfarëdo që i përshtatet më shumë. Për shembull, vaksinat e inaktivuara të gripit u përshtaten pacientëve shumë më të rinj dhe ato mund të administrohen tek foshnjat e moshës gjashtë muajshe. Nga ana tjetër, vaksina rekombinante e gripit (RIV) është aprovuar për njerëzit 18 vjeç e më shumë.

    Gjithçka ka të bëjë me vlerësimin e situatës unike të pacientit dhe vendosjen nëse rekomandohet vaksinimi, si dhe mënyrën më optimale të administrimit.

    Vaksina e gripit për njerëzit me kushte shëndetësore afatgjata
    Fatkeqësisht, shumica e personave që kanë kushte shëndetësore afatgjata nuk mund të administrohen lirisht vaksinat, pasi ato janë në një gjendje më të brishtë se të tjerët. Ndonjëherë, nuk është domosdoshmërisht një gjendje aktive kronike; në vend të kësaj, është një përgjigje përbërës.

    Disa njerëz kanë alergji kërcënuese për jetën ndaj vaksinave të gripit si një e tërë ose një ose më shumë nga përbërësit e pranishëm. Xhelatina dhe antibiotikët janë midis dy prej elementeve më të zakonshëm të tillë. Disa sëmundje të tjera, të tilla si Sindroma Guillain-Barré, gjithashtu shkaktojnë shqetësim.

    Metoda e administrimit të sprejit të hundës sjell edhe më shumë pengesa. Ata që kanë imunosupresion, sëmundje të zemrës (duke përjashtuar hipertensionin e izoluar), çrregullime të mëlçisë, sëmundje të veshkave, sëmundje të rënda akute, etj., Nuk rekomandohen për këtë metodë vaksinimi.

    Këto rregulla ende vlerësohen rast pas rasti, kështu që edhe nëse keni një nga këto kushte, ia vlen të qëlloni të vizitoni mjekun tuaj për të parë nëse jeni në rrezik.

    Vaksina e gripit për gratë shtatzëna
    Kur një grua është shtatzënë, gjërat që bën mund të përkthehen në një ndikim në shëndetin dhe jetën e fetusit të saj në rritje. Vaksinimi nuk është përjashtim, por ka disa lajme të mira për ata që presin dhe pak të shqetësuar.

    Sa i përket goditjes së gripit, gratë shtatzëna mund ta marrin atë. Si gjithmonë, megjithatë, nuk dëmton të bësh një konsultë të shpejtë për t’u siguruar.

    Nëse jeni shtatzënë dhe po konsideroni metodën e administrimit të spërkatjes në hundë, këtu futet problemi. Gratë shtatzëna renditen në radhët e njerëzve që nuk duhet të marrin kurrë një vaksinë kundër gripit të hundës.

    Pra, ndërsa vaksina e gripit është e arritshme për gratë shtatzëna, rekomandohet vetëm metoda e vaksinës.

    Kur dhe ku mund të vaksinoheni kundër gripit
    Vaksinimi i gripit siguron një metodë të përkohshme mbrojtjeje ndaj asaj që mund të jetë një virus i mundimshëm. Essentialshtë thelbësore për ju të mbani mend se kjo dritare e përkohshme ka një periudhë më aktive dhe pasive. Me fjalë të tjera, ju doni të merrni vaksinën tuaj në një kohë që e lejon atë të jetë më e forta gjatë sezonit të gripit çdo vit.

    Vaksina e gripit zgjat rreth dy javë pas administrimit për të filluar mbrojtjen tuaj në mënyrë efektive. Kjo dritare lejon trupin tuaj të zhvillojë antitrupat e nevojshëm. Duke pasur parasysh këtë, duhet të mbani mend gjithashtu se sezoni i gripit ka tendencë të fillojë rreth vjeshtës çdo vit.

    Prandaj, ju doni që dritarja juaj e mbrojtjes të jetë në aktivitet të plotë kur fillon. Fundi i Tetorit është një kohë e mirë për t’u vaksinuar kur merrni parasysh afatet kohore. Marrja e tij në muajt e mëparshëm, siç është gushti, nuk rekomandohet, pasi niveli i mbrojtjes dobësohet kur keni më shumë nevojë për të.

    Përjashtim nga ky rregull bëjnë fëmijët që kanë nevojë për dy doza vaksine. Arsyeja është se katër javë është periudha minimale që duhet të lejohet të kalojë ndërmjet administratave. Prandaj, këta fëmijë mund t’i fillojnë gjërat më herët.

    Ju keni mjaft zgjedhje në dispozicionin tuaj kur zgjidhni se ku ta bëni procesin. Departamentet shëndetësore, farmacitë, qendrat shëndetësore të kolegjit, zyrat e mjekëve dhe klinikat janë ndër zonat më të zakonshme administrative. Disa shkolla dhe vende pune marrin gjithashtu iniciativën për të siguruar që studentët dhe anëtarët e stafit të tyre, përkatësisht, të mbrohen.

    Personat që kërkojnë të vaksinohen nuk kanë nevojë të kenë një mjek të rregullt. Ju duhet të lokalizoni vetëm ndërtesën më të afërt me ju që administron vaksinën.

    Ndeshja e vaksinave të gripit
    Efektiviteti i vaksinave (VE) është një koncept që nuk mund ta anashkaloni, veçanërisht kur bëhet fjalë për vaksinat e gripit. Ndërsa marrja e llakut ose hundës siguron një masë të mbrojtjes, nuk është plotësisht e pagabueshme. Problemi i vërtetë është se virusi i gripit shfaqet në disa lloje. Nuk është një virus i vetëm, siç mund të mendojnë shumica e njerëzve.

    Për më tepër, gjithnjë duket se po ndryshon, prandaj vaksinat rregullohen çdo vit për t’iu përshtatur gripit në gjendjen e tij më aktuale. Mendoni për idenë e një “ndeshjeje” në të njëjtën mënyrë që do të mendonit për një mësues që jepte një lëndë të përshtatshme. Një mësues i matematikës është më i përshtatshmi për mësimin e matematikës, ndërsa një mësues i shkencës është më i përshtatshmi për mësimin e shkencës. Nuk është e pamundur që secili të mësojë lëndën tjetër, por ka të ngjarë të mos jetë aq efektive.

    Në mënyrë të ngjashme, çfarëdo përsëritje e virusit përcakton se sa efektive është vaksina në qarkullim. Sa më afër ndeshjes, aq më i mirë është niveli i mbrojtjes që merrni. Sigurisht, faktorë të tjerë, të tilla si mosha dhe shëndeti, gjithashtu hyjnë në përzierje, por të gjithë ata elementë janë shumë më pak të rëndësishëm nëse ndeshja nuk është e mirë.

    Furnizimi dhe shpërndarja e vaksinave
    Sasia e vaksinës së gripit në furnizim ndryshon çdo vit, por është gjithmonë e mundur të merrni një parashikim se si do të duken numrat e prodhimit. Ndërsa shumica e informacionit mbi këtë masë mbrojtëse vjen nga agjencitë qeveritare, prodhimi aktual merret dhe përfundohet nga njësitë private.

    Sigurisht, ndërsa ka ngjashmëri, faktorët nxitës të prodhimit në firmat private ndryshojnë nga homologët e tyre të kontrolluar nga shteti. Për shembull, sezoni i gripit 2020-2021 ka një parashikim midis 194 dhe 198 milion doza të vaksinave të gripit.

    Vini re se këto janë parashikime dhe numrat realë mund të ndryshojnë për shumë arsye. Furnizimi vjetor zakonisht nuk është i rraskapitur, pasi numri i njerëzve që vaksinohen çdo sezon ka tendencë të bjerë poshtë rekomandimeve të qeverisë.

    Përfitimet e vaksinës: Arsyet për t’u vaksinuar kundër gripit
    Në kontekstin e COVID-19, është ndoshta më e rëndësishme se kurrë të siguroheni që ju dhe të dashurit tuaj të vaksinohen. Si viruset COVID-19 ashtu edhe ato të gripit pritet të përhapen gjatë sezonit të gripit të këtij viti. Siç mund ta imagjinoni, sistemi shëndetësor tashmë disi i tensionuar do të ketë duart e tij të plotë duke u marrë me pacientët që bien viktimë e secilës sëmundje.

    Ky duhet të jetë motivim më se i mjaftueshëm për të marrë masat e nevojshme paraprake dhe për të siguruar që ju të merrni vaksinën e gripit. Sidoqoftë, është thelbësore të theksohet se është një masë paraprake vetëm për virusin e gripit. Vaksina e gripit nuk ju jep asnjë lloj mbrojtje kundër COVID-19.

    Arsyet për tu vaksinuar çdo vit
    Ka shumë përparësi për ata që vendosin të marrin vaksinat e gripit çdo vit. Këtu është një përmbledhje e disa prej gjërave të mahnitshme që mund të vijnë nga kryerja e vaksinave tuaja çdo vit:

    Procesi i vaksinimit ndihmon që të mos mbani gripin. Ky avantazh nuk duhet të jetë tronditës, pasi është ideja e tërë që qëndron pas marrjes së vaksinës. Sa më shumë njerëz që vaksinohen, aq më pak vizita të mjekut bëhen të nevojshme për virusin. Për shembull, në sezonin 2018-2019, mbi dy milion vizita të tilla u zbutën përmes vaksinimit. Kur përputhja e vaksinës është optimale, aq sa 60% e njerëzve kanë më pak të ngjarë të duhet të vizitojnë mjekun për shkak të gripit.

    Vizitat e mjekut janë një gjë, por shtrimi në spital është një gjë tjetër. Shumë njerëz e kanë të vështirë ta besojnë këtë sepse përvojat e tyre me grip nuk kanë qenë kurrë të rënda, por virusi mund të vijë me efekte anësore, dhe madje mund të jetë fatal. Në të njëjtin sezon të diskutuar më lart, një vlerësim i mbi 55,000 incidenteve të shtrimit në spital të lidhura me gripin u parandaluan, falë vaksinimit.

    Ndërsa është e vërtetë që shumë njerëz me gjendje kronike nuk mund ta marrin vaksinën lehtë, nuk është rasti për të gjithë. Disa njerëz me gjendje themelore, të tilla si sëmundja e mushkërive dhe diabeti, janë më të ndjeshëm ndaj efekteve anësore të gripit sesa të tjerët. Kur mbrohet nga vaksinimi, ky rrezik bëhet shumë më i ulët.

    Gratë që vaksinohen gjatë shtatzënisë gjithashtu sjellin përfitime unike. Jo vetëm që do të thotë një rrezik i zvogëluar i shtrimit në spital për gripin ose kushtet e tij shoqëruese, por foshnja mund të mbrohet gjithashtu për muaj pas lindjes. Në një shënim përkatës, fëmijët përballen me një rrezik më të ulët vdekjeje nga gripi kur vaksinohen.

    Siç u tregua më parë, vaksinimi nuk është një masë e plotë e mbrojtjes. Sidoqoftë, personat e vaksinuar që sëmuren ka më pak të ngjarë të kenë komplikime të rënda të lidhura me gripin.

    Arsyet për të mos u vaksinuar
    Sidomos në fushën e mjekësisë, nuk ka shumë gjëra që nuk kanë anët e dobëta. Edhe nëse shqetësimet nuk janë tepër të dëmshme, ato mund të krijojnë një farë dyshimi. Këtu janë disa nga gjërat që mund t’ju bëjnë të mos dëshironi të vaksinoheni:

    Metrika e efektivitetit të vaksinës nuk është aq e lartë sa t’i japë asaj një nivel të besueshëm komoditeti. Edhe kur ka një ndeshje vaksinash, përqindja më e lartë e regjistruar e suksesit të vaksinimit në ndalimin e gripit që kërkon kujdes mjekësor është 60%. Ndeshja nuk është gjithmonë aq e mirë, që do të thotë se shanset tuaja për mbrojtje janë mesatare ose në rastin më të ulët. Kthehu në 2004-2005, ishte vetëm 10% efektive, ndërsa në 2014-2015, ishte vetëm 19% efektive.

    Përbërësit e përdorur në vaksinë janë një shqetësim. CDC i bën përbërësit njohuri publike, dhe përbërës të tillë si alumini, formaldehidi dhe MSG, nuk janë domosdoshmërisht gjërat e para që dëshironi të injektohen në rrjedhën tuaj të gjakut. Alumini është një shembull i diçkaje që nuk i përket trupit, dhe të tjerët, të tilla si MSG, mund të bëhen problem.

    Llojet e vaksinave të gripit
    Vaksinat e gripit vijnë nën dy kategori kryesore, të cilat janë trivalente dhe katërvalente. Termat nënkuptojnë se përdoren përkatësisht tre përbërës dhe katër përbërës. Për sezonin e ardhshëm të gripit, CDC miraton përdorimin e çdo vaksine gripi e cila është e licencuar dhe e përshtatshme për moshën. Prandaj, të dy llojet e vaksinave do të vihen në dispozicion për ata që kanë nevojë për to.

    Vaksinat Trivalente të Gripit
    Vaksina trivalente, e cila është gjithashtu një vaksinë ndihmëse, është një me një shtesë që nxit një përgjigje më të fuqishme nga sistemi imunitar. Dizajni i tij është menduar për ata të paktën 65 vjeç.

    Vaksinat Katërvalente të Gripit

    Vaksinat e gripit katërkëndësh vijnë në një varg të llojeve të ndryshme. E para, e cila është doza standarde e katërfishuar e gripit me dozë, krijohet duke përdorur një virus që rritet në vezë. Katërvalentët Fluzone, Katërvalentët FluLaval, Katërkëndëshët Fluarix dhe Katërvalentët Afluria hyjnë në këtë kategori. Në mënyrë tipike, kushdo që është të paktën gjashtë muaj i vjetër mund të marrë këtë vaksinë, të cilën profesionistët administrojnë me një gjilpërë në muskulin e krahut. Kushdo që është të paktën 18 vjeç mund ta administrojë atë me një injektor jet.

    Kur virusi rritet në kulturën qelizore, ai përdoret për të krijuar një goditje gripi me bazë qelizash quadrivalente. Kjo alternative është pa vezë dhe e përshtatshme për ata që janë të paktën katër vjeç. Flucelvax Quadrivalent bie nën këtë ombrellë.

    Tjetra është Flublok Quadrivalent dhe është një e shtënë rekombinante e katërfishtë e gripit. Vetëm ata që janë 18 vjeç e lart janë të aprovuar dhe është pa vezë.

    Ekziston edhe një version i goditjes katërvalente të gripit që përdor një ndihmës për të stimuluar një përgjigje më të fortë imune. Siç është rasti me homologun trevalent, ky është aprovuar për ata që janë të paktën 65 vjeç.

    Tjetra, është vaksina e gripit e zbutur drejtpërdrejt dhe FluMist Quadrivalent hyn në këtë kategori. Ata që janë dy deri në 49 vjeç mund ta marrin atë dhe administrohet në mënyrë intranazale.

    Gripi dhe COVID-19
    Fatkeqësisht, prania e COVID-19 krijon shqetësime më të mëdha rreth gripit sezonal. I njëjti virus nuk i shkakton të dy, dhe marrëdhënia e tyre nuk është asgjë që do t’ju bëjë të kënaqeni. Nëse ndonjë gjë, ajo nënvizon pse është më e rëndësishme se kurrë të siguroheni që të bëni vaksinimin tuaj në kohën e duhur.
    Së pari, niveli i rrezikut personal për COVID-19 dhe gripin janë të ngjashëm. Me fjalë të tjera, nëse koronavirusi paraqet një shqetësim të madh për ju për shkak të problemeve, siç janë rreziqet themelore shëndetësore, atëherë gripi gjithashtu paraqet një rrezik më të madh për të patur efekte anësore te ju.

    Tjetra, është e mundur të merrni koronavirusin dhe gripin në të njëjtën kohë. Aktualisht, hulumtimet tregojnë se njerëzit që përjetojnë këtë fenomen ka më shumë të ngjarë të sëmuren rëndë.

    Mos harroni se ka shumë anëtarë të kujdesit shoqëror dhe stafit të NHS të cilët duhet të merren me mjedise të favorshme për kontraktimin e COVID-19. Pra, marrja e një vaksine të gripit do të thotë një gjë më pak për t’u shqetësuar.

    Vini re se edhe ata që kanë pasur koronavirus mund të marrin me siguri vaksinën e gripit. Nëse ka ndonjë gjë, duhet të jetë një mjet efektiv për t’ju ndihmuar të qëndroni larg nga trajtimi i të dy viruseve.

    Efektet anësore të vaksinës
    Nëse shqetësoheni për kontraktimin e gripit nga vaksina juaj, mund të filloni të qetësoheni. Virusi i gripit që përdoret për të bërë vaksinat ose është i vdekur ose i dobësuar rëndë. Në cilindo shtet, ata nuk janë në gjendje t’ju japin gripin. Sidoqoftë, ka disa efekte anësore për të parë që shpesh mund të lidhen me vaksinimin. Të dy metodat e administrimit të sprejit dhe hundës kanë listat e tyre të efekteve.

    Goditja mund të rezultojë në të përziera, ethe, dhimbje muskulore, lodhje dhe dhimbje koke të lehtë. Mund të vëreni gjithashtu një skuqje, ënjtje ose hidhërim në vendin e goditjes.

    Kur përdoret spreji i hundës, efektet janë të ndryshme tek fëmijët dhe të rriturit. Fëmijët shpesh kanë ethe të lehta, të vjella, dhimbje koke, dhimbje muskulore, rrjedhje hundësh dhe fishkëllimë. Nga ana tjetër, të rriturit mund të përjetojnë një dhimbje të fytit, dhimbje koke, rrufë ose kollë.

    Ndonjë nga këto efekte anësore që pasojnë vaksinimin kanë tendencë të jenë të lehta dhe afatgjata. Sidoqoftë, vini re se nëse përjetoni zhurmë në veshë, marrje mendsh ose ndryshime të shikimit, duhet ta raportoni menjëherë tek ofruesi juaj.

    Reagimet alergjike ndaj vaksinës së gripit
    Reagimet alergjike ndaj vaksinës së gripit janë shumë të rralla, por nuk janë të pamundura. E mira është që dukuri të tilla tentojnë të ndodhin shumë pak pasi të bëhet vaksinimi. Prandaj, ju zakonisht jeni akoma në prani të administratorit të vaksinës. Vini re se këta persona janë trajnuar për t’u marrë me reaksione serioze alergjike, kështu që ju trajtoheni menjëherë.

    Nëse keni pasur një reagim të tillë ndaj një vaksine gripi në të kaluarën, zakonisht nuk rekomandohet që të përpiqeni të bëni një tjetër në një sezon pasardhës.

    Efektiviteti i vaksinës së gripit
    Sa mirë funksionon vaksina e gripit, nuk ka qenë kurrë një gjë e qartë. Ka shumë faktorë që shkojnë në përvojat që kanë njerëz të ndryshëm pasi të vaksinohen. Niveli i mbrojtjes që merrni nga një vaksinë nuk kalon nga një sezon në tjetrin. Edhe nëse vaksinoheni brenda një sezoni të caktuar, mosha juaj, shëndeti i përgjithshëm dhe faktorë të tjerë mund të ndihmojnë ose pengojnë procesin e mbrojtjes.

    Sigurisht, ndeshja midis vaksinës së administruar dhe përsëritjes së virusit të gripit në lojë është gjithashtu çështje e ndeshjes. Sasia e mbrojtjes së dhënë ndryshon shumë, por kjo nuk është domosdoshmërisht një arsye për të besuar se jeni më mirë të mos vaksinoheni.

    Përfundim
    Kurdoherë që ka diçka që mund t’ju ndihmojë të bëni hapin e duhur për të parë shëndetin tuaj, nuk duhet ta injoroni kurrë atë. Vaksinimi nuk është një gjë sfiduese për të bërë dhe mund të bëjë dallimin midis një sezoni gripi shumë të rehatshëm ose po aq të pakëndshëm për ju.

    Mos harroni se duke ndërmarrë hapa për të parandaluar veten tuaj nga infektimi, ju gjithashtu mund të eliminoni veten si një burim i përhapjes së virusit. Për më tepër, ju mund të mbroni ata që doni edhe më shumë duke ndarë njohuritë tuaja të sapo gjetura në lidhje me rëndësinë e vaksinës së gripit.

    Shkrimi origjinal: https://www.tomorrow.io/weather/blog/flu-vaccine/

  8. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    absolutisht jo flas per veten time por nuk jam kunder atyre personave qe duan te vaksinohen , personalisht jam per lirine e zgjedhjes ,gjithashtu duhet edhe sa me shume info me qellim qe ata persona kur te zgjedhin me vullnetin e tyre te lire te mos kene keqardhje me vone ...

    me poshte jane disa masa qe duhet te merrni qe te mos perfundoni te vaksina vendosen me qellimin e mire qe te kete sa me shume info ne qarkullim

    Instructions given by Shrii Shrii Anandamurti:


    *Immune-boosting tonic for viral infections.


    * 1.- Half glass of water slightly above warm temperature - 1 1/2 spoons honey - 1/4 spoon turmeric - 15 drops of fresh lemon Consume on an empty stomach on a regular basis.


    2. Citrus fruits like orange, mosambi, pineapple


    3. Tomato soup in the evening and in salad form in breakfast and lunch


    4. Seasonal fruits preferably locally produced


    5. Drink warm (not hot) water


    6. Inhale water vapour twice daily and gargle as well


    8. Avoid onion, garlic and non-veg


    9. Avoid potato, muli, gajar, chukunder


    10: Baba always says make your body alkaline,so that body will become pure and subtle,which will help in meditation and our Goal Apart from Kirtana we all Margi should utilise this pandemic period,with maximum times,Chanting of Ista Mantras in every breathing,so that maximum positive air will go inside our Lungs that will make our body alkaline


    - Acharya Vitamohananda Avadhuta

  9. #28
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,317
    Postimet në Bllog
    7

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    ATMAN, skepicizmi eshte dicka normale ne ditet e sotme po realisht duhet inkurajuar qe njerezit te jene bashk ne keto kohe te veshtira ku kalon e gjithe bota.

    Nese nuk ke frike per veten, minimalisht duhet te kesh per te afermit e tu, ku mundesia me e mire per te larguar kete te keqe eshte vaksina. Si dhe cdo teori tjeter ska sens e llogjike..

  10. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Nuk eshte skepticizem por nje mekanizem aq diabolik saqe po ti hysh me detaje te tmerron me djallzine e vet,po paté durim shikoje me kujdes kete material dhe do bindesh qe nuk eshte pune bindjesh por pune sistemi

    https://www.facebook.com/massimo.maz...0826662889137/

  11. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    180

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    Nuk eshte skepticizem por nje mekanizem aq diabolik saqe po ti hysh me detaje te tmerron me djallzine e vet,po paté durim shikoje me kujdes kete material dhe do bindesh qe nuk eshte pune bindjesh por pune sistemi

    https://www.facebook.com/massimo.maz...0826662889137/
    Ky personi qe ka bere kete videon para se te shfaqej Covidi, ka bere nje video tjeter: "The New American Century and Cancer -The Forbidden Cures" ku ne menyre te ngjashme mbron te njejtat tema ndaj semundjes te cancerit. Per me teper, ky person publicisonte nje kure ndaj kancerit basuar tek bicarbonati i sodium (sode buke) aspak e approvuar dhe komplet sharlatane

  12. #31
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Nese do ishim ne vitet 90-te, vaksinen do ta kishim ber te gjith mbare, pa u menu 2 her.
    Informacionet e rreme (pa dashje” ose me dashje) po ngadalsojn tej mase procesin e vaksinimit, dhe po demtojn rend shendetin mendor te nje kategorie njerzish qe nuk kan aftesi per te filtru/seleksionu keto bresheri informacionesh.
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  13. #32
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,028
    Postimet në Bllog
    17

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Me pak fjale Papa Françesku thote; qe vaksina eshte etike sepse nuk ka te beje vetem me mbrojtjen tende personale por vaksinimi i secilit individ kthehet ne mbrojtjen edhe komunitetin qe na rethon,qe ka besim tek mjeket dhe mjeksia qe mendoj se i referohet shkences ne kete rast. Pak a shume teorite kunder vaksinimit Papa i quan;negacionizem vetvrases.
    Pastaj per te majte e te djathte eshte diskutim tjeter por ne pergjithesi kunder rendit si edhe revolucionet i kane bere njerezit e majte. Nje i djathte beson ne shtet e ligj.
    Me cdo dite qe kalon, me cdo jave qe kalon, me cdo muaj qe kalon, njerezve ne gjithe boten po u hapen syte e po shohin te verteten e asaj qe po ngjet. Politikanet dhe njerezit e mediave jetojne ne ate boten e tyre inekzistente, por miliardat e njerezve ne bote jetojne ne ate boten e tyre reale, krah per krah njeri-tjetrit dhe i shohin pasojat dhe mbrojtjen qe vaksina u ofron atyre qe zgjodhen te vaksinohen.

    - India, shteti me popullaten me te madhe ne bote, po ia kalon edhe Kines, e mundi virusin pa vaksina. Nuk kish vaksina te mjaftueshme per miliarda indiane te varfer. Doktoret indiane, perdoren ilacet qe kishin ne duart per te pare se cilat benin efekt e cilat jo, dhe qelloi qe nje ilac i thjeshte, ivermictin, parandalon dhe e lufton virusin e covid-19. Aq te suksesshem kane qene doktoret indiane ne luften e tyre kunder covid sa ne qytete te tera me dhjetra miliona njerez ku vetem disa muaj me pare virusi po bente kerdine ne njerez, sot virusi eshte shfarrosur fare. Dhe ato pak raste te te infektuarve, shpetojne fale kesaj kure te thjeshte.

    - Doktoret e Indise kane disa muaj qe po perpiqen qe kete lajm te bujshem t'ia japin edhe botes. Gjetem nje kure te thjeshte per virusin, qe eshte shume efikas, dhe nuk ka pasoja te medha per shendetin, pasi kemi vite e dekada qe qe perdorim ne paciente. Mediat e botes, nuk e nxjerrin lajmin e bujshem te doktoreve te Indise ne ekranet e tyre te televizoreve apo ne faqet e gazetave. Por mire mediat se jane ne biznesin e shitjes se vaksinave dhe krijimit te panikut tek popullata, por as organizata boterore e shendetit ne OKB, qe e ka per detyre ta beje kete lajm te bujshem si rekomandim per mbare boten, nuk e ka bere nje gje te tille. Aq te indinjuar jane doktoret indiane per kete pune me kete organizate, saqe u kane hapur nje padi ne gjykaten boterore! Akuza e doktoreve indiane per ta: po lini qindra mijera njerez te vdesin nga nje virus qe kurohet lehtesisht me ivermictin! Jeni gjakpires jo mjeke!

    - Ironia tjeter e fatit eshte se teksa India e varfer dhe mbipopulluar nuk ka me problem fare virusin, shtetet me perparimtare te botes, ato qe u vaksinuan te parat, si Izraeli, Amerika e plot vende evropiane, sot jane duke perjetuar nje rritje te numrit te te infektuarve, paciente qe perfundojne ne urgjence, e disa edhe vdesin. Ne nje shtet si Izraeli, numri i te vaksinuara eshte me i larte se 8 ne 10 veta. Dhe duke qene se nuk duan qe te pranojne te verteten, qe vaksina jo vetem nuk po e lufton virusin por po i ben njerezit me te prirur per tu infektuar me te, po shpikin justifikimin e rradhes: nuk e ka fajin vaksina qe futet ne trupin tuaj, fajin e ka "varianti delta" i virusit. Fajin e ka mutacioni i virusit. Dhe qe ta zgjidhim kete problem, do t'iu veme prape ne rresht si bageti, qe t'iu bejme edhe nje doze te trete te vaksines! Mos degjoni ju ata doktoret indiane, se ata nuk jane doktore te vertete, ata jane mjek popullore qe nuk marrin vesh nga shkenca e teknologjia!

    - Ironia tjeter e madhe, dy shtetet evropiane, Suedia dhe Danimarka, qe nuk ndoqen politiken e veteizolimit te detyruar neper shtepira, as vaksinimit te detyruar ne mase, jeta ne keto vende eshte kthyer ne normalitetin e para-pandemise. Si eshte kjo gje e mundur? Ne ato vende, ka ende shkencetare qe perdorin te dhenat e tyre, dhe studiojne edhe historine e pandemive te se kaluares, dhe e kuptuan heret qe pandemite nuk munden me veteizolim e as me vaksina, por vetem kur arrihet imuniteti i turmes. Immuniteti i turmes arrihet ne menyre natyrale, fale ekspozimit ndaj virusit. Nje studim ne Izrael doli ne perfundimin qe ata qe jane infektuar me virusin dhe e kane kaluar ate, kane nje mbrojtje imunitare natyrale 27 here me te forte se sa mbrojtja qe ofron vaksina. Dhe jo vetem kaq, por mbrojtja natyrale zgjat me vite, kurse ajo e vaksines zgjat vetem per pak muaj. Lind pyetja: cili ishte qellimi i vertete i atyre qe insistonin veteizolimin neper shtepira, mbajtjen e maskes, e vaksinat? Ishte me te vertete "mbrojtja nga virusi" apo zgjatja e jetes se pandemise?

    Njerezit nuk jane budallenj. Ata mund ti genjesh e mashtrosh vetem njehere. Por kur te duhet ti mashtrosh e genjesh ne menyre te perseritur, gjoja ne emer te "mbrojtjes se jetes se tyre nga kercenimi i virusit", heret apo vone, te njejtet njerez qe deri dje te besonin verberisht, sot do te dalin ne rruge duke bertitur se duan te te nxjerrin syte. Dhe ky nuk do te jete "revolucion" Serafim. Ky do te jete "anti-revolucion". Pasi revolucioneve te te majteve qe ti u referohesh, jane mashtrime ideologjike ne rang bote. Pergatitu fizikisht, menderisht e shpirterisht qe te shokohesh ne palce pa u mbyllur viti, kur gjithe bota do te mesoje te verteten e asaj qe ndodhi.

    Albo

  14. #33
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,482

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Albo njerezve mundet tu hapesh syte,veshet edhe hunden por njerezit duhet te besojne tek ajo qe quhet shkence apo ne shtet ne njerezit qe meren me shendetin publik e me radhe.

    Personalisht mendoj se jam nje person pesimist por shikoj se sa njerez ka kunder vaksinimit me duket vetja optimist perball teorive fataliste. Shpresoj qe teorite kunder vaksinimit te mos marin ne qafe ndonje shqiptar sidomos ata te moshave te thyera dhe ata me semundje kronike.Po ta perseris prap qe kjo teoria kunder vaksines mos kthehet ne negacionizem vetvrases. Me qe permende Israelin,"kapo" apo lideri i no-vax vdiq nga covidi,siç u infektuan shume veta nga ky virus qe ne budallekun e tyre e mohonin se egzistonte,praktikisht u infektuan apo u semuren nga "diçka" qe nuk egzistonte.

    Albo edhe sikur vaksina te mos funksjonoje, te jete e gabuar apo edhe te bej keq prap duhet pasur besim,mbase edhe jo tek njerezimi,mbase jo edhe tek shkenca,mbase jo edhe tek politika e feja,por ta haje dreqi duhet patur te pakten besim tek progresi.

  15. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga Shaboni Lexo Postimin
    Ky personi qe ka bere kete videon para se te shfaqej Covidi, ka bere nje video tjeter: "The New American Century and Cancer -The Forbidden Cures" ku ne menyre te ngjashme mbron te njejtat tema ndaj semundjes te cancerit. Per me teper, ky person publicisonte nje kure ndaj kancerit basuar tek bicarbonati i sodium (sode buke) aspak e approvuar dhe komplet sharlatane
    te them te drejten nuk e di ca ka thene ky robi ne video per kanserin por di qe une vete jam sheruar nga covidi me kura alternative dhe nuk ma ndjen fare per vaksinen , ky robi nuk eshte kunder vaksines por kunder sistemit qe te imponon me dhune direkte dhe te terthorte vaksinimin, dhe qe thone paturpesisht se vetem vaksina te sheron gje qe nuk eshte aspak e vertete une nuk jam sheruar me vaksine dhe me duket despotizem diktature qe te vendosesh me zorr vaksinimin kur ka kura te tjera alternative

  16. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: A do ta bëni vaksinën e koronavirusit?

    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Nese do ishim ne vitet 90-te, vaksinen do ta kishim ber te gjith mbare, pa u menu 2 her.
    Informacionet e rreme (pa dashje” ose me dashje) po ngadalsojn tej mase procesin e vaksinimit, dhe po demtojn rend shendetin mendor te nje kategorie njerzish qe nuk kan aftesi per te filtru/seleksionu keto bresheri informacionesh.
    Edhe gripi spanjoll kishte kater vale dhe mbas vales se katert u zhduk vetevetiu ,dmth mbasi e beri punen e vet si microvit negative , mbasi te mbaroje vala e katert nuk do kete me virus , me kete pandemi u arrit ajo qe mund ta quajme goditja e dyte qe behet sitemit aktual ku jetojme

    Goditja e pare ka qene ajo kriza financiare 2006-2008 qe erdhi nga shtete e bashkuara me ate qe u quajt Crisi dei subprime
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 20-09-2021 më 15:33

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Shqipëria siguron vaksinen ndaj COVID 19
    Nga Neteorm në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-01-2021, 19:27
  2. Provat ne njerez me vaksinen eksperimentale kunder Covid19.
    Nga benseven11 në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-11-2020, 19:18
  3. Te dilni jashte vetes,te beni gjera te cmendura qe si beni cdo dite;
    Nga HELEN OF TROY në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 15-12-2010, 19:19
  4. A e beni dot këtë gjë?
    Nga LlaCiPaCi në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 09-08-2008, 09:49

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •