Close

Rezultati i Sondazhit: A do e bni vaksinn e koronavirusit?

Votues
27. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Jo, n asnj mnyr!

  10 37.04%
 • Po, patjetr.

  13 48.15%
 • Ndoshta, nuk e kam vendosur akoma.

  4 14.81%
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
 1. #-19
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  A do e bni vaksinn e koronavirusit?

 2. #-18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: fare mendimi keni n lidhje me vaksinat e covid-19?

  Jane disa arsye per te cilat kjo vaksine e re eshte e frikshme.

  - U prodhua si vaksine ne kohe rekord, pa patur kohen e duhur per tu testuar sic duhet.
  - Jane te pakten 5-6 vaksina te ndryshme ne qarkullim ne mbare boten.
  - Vaksina e covid-19 (referohem vaksinave te prodhuara ne Amerike) nuk eshte si gjithe vaksinat e tjera, perdor nje teknologji te re per here te pare, qe nderhyn ne kodin gjenetik te njeriut.
  - Numri i reaksioneve negative nga marrja e virusit ne rradhet e infermiereve e doktoreve ne Amerike, eshte i larte (80% ne rastin e Maderna dhe fajin e lidhin me dozen e larte).
  - Disa prej ketyre vaksinave kane paralajmerime te frikshme: nuk u rekomandohet vajzave dhe grave qe te vaksinohen nese kane ne plan te ngelen shtatzane ne 2-3 muajt a ardhshem (C'lidhje ka vaksina me shtatzanine????)

  Krahas ketyre rezervimeve, kemi edhe dy probleme te tjera te medha:

  1. Insistimi i dhunshem i njerezve ne pushtet per te vaksinuar gjithe popullaten e tyre.
  2. Mosrespektimi i lirise se qytetarit per te zgjedhur vete nese duhet te vaksinohet apo jo.

  Dhe fakti i madh se vdekshmeria nga virusi kovid per ata qe jane nen 70 vjec eshte me pak se 1%.

  Te vetmet grupe shoqerore qe u rekomandohet marrja e vaksines, jane ato grupe qe jane ne moshe te madhe, mbi 60+ vjec, dhe kane probleme kronike me shendetin. Per shembull, gjithe personat qe vuajne nga diabeti apo ndonje semundje tjeter kronike, e kane rrezikun me te madh per jeten nga virusi se sa grupmoshat e tjera, ose ata qe nuk vuajne nga semundje kronike.

  Vendimi per vaksinim apo jo duhet te merret nga cdo qytetar vete, duke peshuar rrezikun dhe te mirat e vaksinimit, bazuar ne moshen dhe gjendjen e shendetit te secilit. Mos lejoni pushtetaret t'iu imponojne me dhune vaksinimin si nje mjet kontrolli mbi trupin tuaj.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-01-2021 m 18:16

 3. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  ATMAN (15-05-2021),prizrenasi_30 (10-01-2021)

 4. #-17
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  42
  Postime
  959

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Per momentin nuk besoj te kem nevoje per vaksinen pasi e kalova Covidin.

  Nuk mendoj se do te beja nje vaksine qe u krijua, testua dhe prodhua ne nje kohe kaq te shkurter.

  Shpresoj qe Qeverite mos te krijojne politika detyruese!
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 5. 2 antart m posht falenderuan Ingenuous pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Neteorm (05-01-2021),prizrenasi_30 (10-01-2021)

 6. #-16
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  42
  Postime
  959

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Humb jetn infermierja dy dit pasi bri vaksinn anti Covid-19

  Nj punonjse e kujdesit shndetsor n Portugali, ka ndrruar jet vetm dy dit pasi bri vaksinn kundr Covid-19.

  Sipas raportimeve, Sonia Acevedo, 41 vje humbi jetn n ditn e par t vitit 2021.

  Ndrkoh autoritetet jan n pritje t autopsis, pr t par edhe shkakun e vdekjes.
  Infermierja, nna e dy fmijve ka punuar n pediatri n Institutin portugez t Onkologjis n Porto.

  Mediat e huaja raportojn se ajo nuk ka pasur ndonj efekt ansor pasi ka br vaksinn.

  Babai i saj i tha t prditshmes portugeze “Correio da Manha”: “Ajo ishte mir, nuk ka pasur ndonj problem shndetsor. Edhe pasi mori vaksinn kundr Covid-19 nuk pati ndonj simptom. Nuk e di se far ka ndodhur. Un vetm dua prgjigje. Un dua t di se far oi drejt vdekjes vajzn time.”

  Instituti Portugez i Onkologjis tha n nj deklarat: ‘N lidhje me vdekjen e papritur t nj ndihmsi operativ nga IPO n Porto m 1 janar 2021, Bordi i Drejtorve konfirmon ngjarjen dhe shpreh keqardhje t sinqert pr familjen dhe miqt n sigurin q kjo humbje ndihet edhe ktu./ Dailymail/

  SYRI.net
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 7. Anetart m posht kan falenderuar Ingenuous pr postimin:

  prizrenasi_30 (10-01-2021)

 8. #-15
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  vaksina anti covid-19 sht pjes e planit t "t ndriuarve" pr paksimin e popullats s bots ose shkatrrimin e njerzimit
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 9. Anetart m posht kan falenderuar prizrenasi_30 pr postimin:

  Eloh ! (14-01-2021)

 10. #-14
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Fotot/ Vaksinohet Edi Rama, kryeministri merr i dyti n Shqipri injeksionin anticovid-19
  Vaksinohet Edi Rama, kryeministri merr i dyti n Shqipri injeksionin anticovid-19


  Kryeministri Edi Rama ka marre vaksinen anticovid te Pfizer te dhuruara nga nje nga vende e BE per Shqiperine. Rama eshte personi i dyte ne vendin tone qe merr vaksinen. E para qe ka marre injeksionin e Pfizer ka qene doktoresh Najada Como. Pamje t marra nga Facebook i kryeministrit t Shqipris Edi Rama

 11. #-13
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  Si do vij dhe sa kushton vaksina/ Rama ironi: Me mushka e kuaj, keni par ndonj kompani q

  Si do vij dhe sa kushton vaksina/ Rama ironi: Me mushka e kuaj, keni par ndonj kompani q  Kryeministri Edi Rama i pyetur se sa kushton nj vaksin e Pfizer dhe se kush e mbulon koston e transportit nuk mundi t mos i kursej ironit.

 12. #-12
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  Rama flet pas vaksinimit: Nuk duhet t mendojm si BE n kt rast, do dhurojm pr Kosovn!  Departamenti i Informacionit, m i madhi, m kryesori n Top Channel, i cili shnoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve n 20 dhjetor 2001. Prmes informacioneve t shpejta, t sakta dhe t thelluara, reportazheve dhe rubrikave t tjera informative, Top Channel sht kthyer n burimin kryesor dhe me prestigjioz t informimit t t gjithve n Shqipri, n hapsirn mbarshqiptare dhe kudo tjetr n bot ku shqiptart jetojn. Top Channel sht i pranishm me kamerat dhe gazetart e tij n t gjitha ngjarjet m t rndsishme t vendit dhe n bot, me edicionet e tij informative.

  Burimi |: Topchanne.tv

 13. #-11

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Patjeter qe do ta bej dhe duhet ta bejne te gjithe ata qe kane nje minimum besimi tek shkenca...

  (Pastaj po te besoni ne teorit konspirative ne vend te vaksines mundet te "injektoni igjenizant" si thoshte Trampi " ).

 14. #-10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Patjeter qe do ta bej dhe duhet ta bejne te gjithe ata qe kane nje minimum besimi tek shkenca...

  (Pastaj po te besoni ne teorit konspirative ne vend te vaksines mundet te "injektoni igjenizant" si thoshte Trampi " ).
  Une jam qe cdo njeri, ne lirine e tij personale, te marri vendimin me te mire per veten e tij dhe familjen e tij.

  Por ajo qe shkruajte ti me lart, eshte dicka qe me ka shkuar ne mendje keto dite. Njerezit me bindje politike te majta, gjithmone e shikojne "Qeverine" si Tempullin e tyre te Shenjte. Dhe duke qene se nuk besojne ne Zot, e kompensojne kete boshllek te madh shpirteror me "besimin tek shkenca". Pra "shkenca" per ta nuk eshte nje sherbim si cdo sherbim tjeter ne jeten e tyre, por eshte nje "fe" ne vetvete. Si the ti me lart, "... ata qe kane nje besim tek shkenca". Shkenca nuk prodhon te verteta absolute si feja, keshtu qe ajo nuk mund te "besohet". Por nuk eshte kjo ne vetvete ajo qe me dhuroi mua nje buzeqeshje keto dite. Ajo qe me beri te qesh eshte fakti se vaksina perben per shume njerez qe "besojne tek Qeveria" dhe "besojne tek Shkenca", nje test te besimit te tyre. Eshte nje gje te pranosh me fjale ne nje debat se kush ka te drejte, qeveria apo filan grup apo person. Eshte dicka komplet tjeter te futesh ne trupin tend nje vaksine qe permban nje virus te dobesuar qe ka per qellim stimulimin e sistemit imunitar mbrojtes se njerezve. Nje vaksine qe do te kete nje ndikim te madh pozitiv ose negativ ne shendetin tend si person.

  Pra vaksina, ashtu sic e shprehe edhe ti, eshte nje "test besimi tek shkenca", per te gjithe ata qe besojne tek shkenca!

  Albo

 15. #-9

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Une jam qe cdo njeri, ne lirine e tij personale, te marri vendimin me te mire per veten e tij dhe familjen e tij.

  Por ajo qe shkruajte ti me lart, eshte dicka qe me ka shkuar ne mendje keto dite. Njerezit me bindje politike te majta, gjithmone e shikojne "Qeverine" si Tempullin e tyre te Shenjte. Dhe duke qene se nuk besojne ne Zot, e kompensojne kete boshllek te madh shpirteror me "besimin tek shkenca". Pra "shkenca" per ta nuk eshte nje sherbim si cdo sherbim tjeter ne jeten e tyre, por eshte nje "fe" ne vetvete. Si the ti me lart, "... ata qe kane nje besim tek shkenca". Shkenca nuk prodhon te verteta absolute si feja, keshtu qe ajo nuk mund te "besohet". Por nuk eshte kjo ne vetvete ajo qe me dhuroi mua nje buzeqeshje keto dite. Ajo qe me beri te qesh eshte fakti se vaksina perben per shume njerez qe "besojne tek Qeveria" dhe "besojne tek Shkenca", nje test te besimit te tyre. Eshte nje gje te pranosh me fjale ne nje debat se kush ka te drejte, qeveria apo filan grup apo person. Eshte dicka komplet tjeter te futesh ne trupin tend nje vaksine qe permban nje virus te dobesuar qe ka per qellim stimulimin e sistemit imunitar mbrojtes se njerezve. Nje vaksine qe do te kete nje ndikim te madh pozitiv ose negativ ne shendetin tend si person.

  Pra vaksina, ashtu sic e shprehe edhe ti, eshte nje "test besimi tek shkenca", per te gjithe ata qe besojne tek shkenca!

  Albo
  Me pak fjale Papa Franesku thote; qe vaksina eshte etike sepse nuk ka te beje vetem me mbrojtjen tende personale por vaksinimi i secilit individ kthehet ne mbrojtjen edhe komunitetin qe na rethon,qe ka besim tek mjeket dhe mjeksia qe mendoj se i referohet shkences ne kete rast. Pak a shume teorite kunder vaksinimit Papa i quan;negacionizem vetvrases.
  Pastaj per te majte e te djathte eshte diskutim tjeter por ne pergjithesi kunder rendit si edhe revolucionet i kane bere njerezit e majte. Nje i djathte beson ne shtet e ligj.

 16. #-8
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  COVID-19, paralajmrimi i OBSH: Viti i dyt i pandemis mund t jet m i ashpr

  Viti i dyt i pandemis s koronavirusit mund t jet m i ashpr sesa i pari, marr parasysh si po prhapet ky virus, sidomos n hemisfern veriore, prfshir qarkullimin e varianteve t reja. Kshtu deklaroi sot Organizata Botrore e Shndetsis.

  Viti i dyt i pandemis mund t jet edhe m i vshtir, teksa shohim dinamikn e prhapjes, ka thn Mike Ryan nga OBSH, gjat nj organizimi virtual n rrjetet sociale.

  N prditsimin e fundit epidemiologjik, OBSH-ja ka thn se javn e kaluar sht raportuar pr gjat pes milion raste t reja me koronavirus.

  Pas pushimeve, n disa shtete situata do t prkeqsohet prpara se t prmirsohet, ka thn Maria Van Kerkhove, po ashtu pjes e OBSH-s.

  h.b/dita

 17. #-7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2021
  Postime
  29

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?  Jo!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Neteorm : 14-01-2021 m 16:17

 18. #-6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  369 t vaksinuar kundr COVID n 6 dit, Rama: Do rrisim gradualisht ritmin!  369 mjek dhe infermier t cilt jan n vijn e par t betejs me COVID-19 jan vaksinuar n 6 dit. Procesi vijon edhe sot n Qendrn e Vaksinimit n Air Albania Stadium dhe kryeministri Edi Rama premton se do rrisin gradualisht ritmin sipas planit t vaksinimit. 369 mjek dhe infermier t vijs s par t betejs me COVID jan sot m t mbrojtur nga virusi i rrezikshm, pas kryerjes s dozs s par t vaksins antiCOVID n Qendrn e Vaksinimit n Air Albania Stadium, n 6 ditt e para t vaksinimit, teksa procesi do t vijoj edhe sot, pa u ndalur. Jav pas jave rrisim gradualisht ritmin sipas planit t vaksinimit, shkruan Rama. Kryeministri ka publikuar nj video n rrjete sociale me rrfime t t vaksinuarve, t cilt shprehen se gjithka ka shkuar mir dhe se nuk kan asnj efekt ansor. Un vij nga spitali infektiv punoj infermiere sot br vaksinn. I ftoj t gjith ta bjn vaksinn sht mbrojtje sepse jemi n kontakt do dit me persona t infelktuar. Pasi bjm vaksinimin jemi n zonn e pritjes ku shikojm pr efekte ansore dhe deri m sot nuk kemi pasur asnj rast. Sapo aplikova vaksinn ndjehem shum mir. Shpresojm q do gj t na vej sa m mbar. sht nj gj shum e mir. Ndihem shum e lumtur dhe e liruar, nuk e dinim q do t buzqeshim direkt po ja q ndodhi, thon ata./topchannel

 19. #-5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,771

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Per fat te keq, ka shume informacione te pa-bazuara dhe ne rastin me te keq dashakeqese.

  Un kam besim tek Zoti dhe shkenca.

  Njerezit jane te cuditshem".
  Dje: shpejt-shpejt, duhet vaksina, s'ka rruge tjeter, morpo kto shkencetaret s'qenkan te afte...
  Sot: nuk kam besim tek vaksina, se u zbulua shum shpejt...

  Vota ime esht po per kto arsye:
  - E du jeten.
  - Per njerzit qe me dun.
  - Respekt per bluzat e bardha.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 20. #-4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2021
  Postime
  29

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Per fat te keq, ka shume informacione te pa-bazuara dhe ne rastin me te keq dashakeqese.

  Un kam besim tek Zoti dhe shkenca.

  Njerezit jane te cuditshem".
  Dje: shpejt-shpejt, duhet vaksina, s'ka rruge tjeter, morpo kto shkencetaret s'qenkan te afte...
  Sot: nuk kam besim tek vaksina, se u zbulua shum shpejt...

  Vota ime esht po per kto arsye:
  - E du jeten.
  - Per njerzit qe me dun.
  - Respekt per bluzat e bardha.
  Skendo si je?

  Gz qe ju lexoj.

  Tema fshiihen pas nje mori sekretesh me vaksinimin global anticovid.

  Une s'besoj te ajo.

 21. #-3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  Preket nga Covid mjeku Pllumb Pipero 2 jav pas brjes s vaksins

  Mjeku infeksionist, Pllumb Pipero, sht infektuar me COVID-19.
  Msohet se mjeku sht n gjendje t mir shndetsore, pasi i jan shfaqur vetm simptoma t lehta, si dhembje koke.
  Infektimi i Piperos sht rasti i par n vendin ton q nj person infektohet me koronavirus pasi ka marr dozn e par t vaksins.
  Kujtojm se mjeku Pipero ka marr vaksinn anti-COVID ditn e par q filloi fushata e vaksinimit n vend, m 11 janar, pas Shefes s Infektivit, Najada omo dhe kryeministrit Edi Rama. Deri tani, n Shqipri jan vaksinuar rreth 500 persona, t gjith mjek dhe infermier.

 22. #-2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-01-2021
  Postime
  2

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Paskan plasur teorite konspirative edhe ketu...

 23. #-1
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  962

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Une jam i bindur se de e bej vaksinen kur te me jepet mundesia. Nuk dua te shkruaj per inerci nga postimet me siper por nje gje me prek ne shpirt. Per mua besimi tek Zoti dhe shkenca nuk jane paradoks. Gjeja qe me tremb eshte se bejme thirje per zgjedhje individuale ndersa kemi familje, jetojme ne komunitet. Kur gjithe bota i eshte vene punes per vaksinen, a ka vend per te shkelur me kembe procesin apo effektshmerine qe do te kete tek ne Shqiptaret? Nuk duhet te jete vendim i imponuar por do ishte mire te gjithe ta shikonim veten te lidhur me njerizit rreth e rrotull dhe jo te ndare.
  Think. Laugh. Live.
  Mendo. Qesh. Jeto.

 24. #0
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,866
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Vala e COVID eshte shume e renduar a jemi gati per nje lockdown (karantine) te dyte? Me sa duket aty po shkon situata pasi ka shume te infektuar ..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shqipria siguron vaksinen ndaj COVID 19
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-01-2021, 19:27
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-11-2020, 19:18
 3. Te dilni jashte vetes,te beni gjera te cmendura qe si beni cdo dite;
  Nga HELEN OF TROY n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 15-12-2010, 19:19
 4. A e beni dot kt gj?
  Nga LlaCiPaCi n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 09-08-2008, 09:49

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •