Close

Rezultati i Sondazhit: A do e bni vaksinn e koronavirusit?

Votues
27. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Jo, n asnj mnyr!

  10 37.04%
 • Po, patjetr.

  13 48.15%
 • Ndoshta, nuk e kam vendosur akoma.

  4 14.81%
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2017
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  nuk ka shanse ta bej.
  e gjithe kjo mender pandemi eshte fryre ekzaktesisht per te shitur vaksinat.
  cdo njeri e si vete, une flas si e mendoj, nuk dua te ndikoj tek askush.
  duhet te ishte nje pandemi vrastare, nderkohe qe 99.9% e te semureve nuk kane as simptoma.
  nese shendeti i shqiptareve eshte ne fokus, ka 1.000 probleme madhore qe nga ushqimi i pakontrolluar me hormone dhe lloj lloj kimikatesh qe ndikojne deri tel ADN i brezit te ardhshem, qytetet gjithe ndotje nga karburanti skandaloz dhe betonizimi pa kriter, ndotja akustike, etj etj.
  nuk shikoj asnje punonjes te mender-shtetit te merret me keto probleme.

 2. Anetart m posht kan falenderuar leart1s pr postimin:

  Eloh ! (11-03-2021)

 3. #22
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,862
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga leart1s Lexo Postimin
  nuk ka shanse ta bej.
  e gjithe kjo mender pandemi eshte fryre ekzaktesisht per te shitur vaksinat.
  cdo njeri e si vete, une flas si e mendoj, nuk dua te ndikoj tek askush.
  duhet te ishte nje pandemi vrastare, nderkohe qe 99.9% e te semureve nuk kane as simptoma.
  nese shendeti i shqiptareve eshte ne fokus, ka 1.000 probleme madhore qe nga ushqimi i pakontrolluar me hormone dhe lloj lloj kimikatesh qe ndikojne deri tel ADN i brezit te ardhshem, qytetet gjithe ndotje nga karburanti skandaloz dhe betonizimi pa kriter, ndotja akustike, etj etj.
  nuk shikoj asnje punonjes te mender-shtetit te merret me keto probleme.
  Pra, ti nuk ke frike per te afermit e tu qofte edhe per veten nga kjo semundje, te duket akoma loje politike?

 4. #23
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Do e bej kur te mos shof njeri ne rradhe.
  I urrej rradhat.
  Deri tani Fajzeri,Moderna,Johnson & Johnson dhe Astra Zeneca
  po shperndajne ne mase vaksinen.
  Shpresohet qe ne maj Novavaxi,kompania e Marylandit te kete bere gati
  vaksinen e vet dhe thuhet qe eshte shume efikase vetem nje doze.
  ====
  Po behen prova edhe me vaksine nasale qe eshte shishe e vockel plastike me vaksine
  qe punon si deodorant ja fut hundeve dhe vaksinohesh.
  Kjo vaksine nuk kerkon infermiere,e ben vet vaksinimin dhe ben te mundur krijimin e
  antitrupave per te vrare koronen dhe gripin,ka efekt te dyfishte.per sa kohe te mbron kjo vaksine deodorant
  akoma nuk dihet.
  Kjo vaksine ka terhequr shume kuriozitet dhe interes sepse lufton edhe koronen edhe gripin(flu/influenza) te njerezit
  dhe siguron gjithashtu imunitet te mukozes se hundeve qe eshte dicka jashtezakonisht pozitive si dhe ndikon shume ne parandalimin e perhapjes se virusit nga nje person te tjetri.Kur mukoza e hundeve fiton imunitetin nga sprej kur ben vaksinimin,atehere nqs me vone nje virus covid 19 ose virus gripi futet te mukoza e hundes aty dhe ndalon, virusi ngordh menjehere sepse mukoza indi siperfaqes brenda hundes ka krijuar antitrupat dhe e vrasin virusin menjehere pa arritur virusi te futet brenda ne trup.
  Kjo vaksine sprej si deodorant eshte shume interesante dhe me shume te ardhme.Kjo vaksine parandalon perhapjen e infeksionit qe eshte nje plus shume i madh.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #24
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,164

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Personalisht akoma skam vendosur nese do ta marr apo jo vaksinen pasi ato po paraqiten se kane efekte anesore.

 6. #25
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,862
  Postimet n Bllog
  3

  Sot pritet t mbrrijn 38400 doza AstraZeneca, Manastirliu: Do nisim menjher vaksinimin e msuesv

  38400 doza t vaksins AstraZeneca pritet t vijn n vendin ton ditn e sotme.

  Shefja e ISHP-s, Silva Bino tha ditn e djeshme se kjo vaksin sht e sigurt dhe e efektshme te t gjitha moshat, pa prfshir ata mbi 65 vje.

  Studimet e kan vrtetuar nj gj t till, shtoi Bino, pr kt arsye Italia dhe Gjermania jan trhequr nga vendimi pr t vaksinuar me AstraZenica vetm mbi 65-vje dhe e kan shtrir at n t gjith popullsin.

  Me kto doza do t vaksinohen msuesit, proces i cili pritet t nis t shtunn.

  Q nga fillimi i vaksinimit jan kryer 22,693 vaksinime pr personelin shndetsor dhe t moshuarit.

  38400 vaksina t AstraZeneca, t siguruara nga qeveria prmes parapagimit nprmjet mekanizmit COVAX mbrrijn sot n Shqipri dhe do t nisim menjher vaksinimin e msuesve, shkruan Manastirliu n Twitter./topchannel.tv

  Emri: twww.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 40.5 KB

 7. #26
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,862
  Postimet n Bllog
  3

  Vaksina e gripit: Si funksionon dhe pse sht dika q duhet t bni

  Sezoni i gripit zgjat pr nj koh t gjat, dhe ndrsa shfaqet do vit, ju doni t bni m t mirn tuaj pr t shmangur at. Ndrsa disa njerz prjetojn vetm simptoma t lehta, gjrat mund t jen shum m t rnda pr t tjert, dhe ju kurr nuk e dini se si mund t dalin gjrat pr ju. Pr m tepr, sht mjaft ngjitse, q do t thot se marrja e saj mund t prbj nj problem edhe pr t dashurit tuaj.

  Vaksinimi sht nj nga mnyrat e provuara pr t shmangur trembjen e gripit. Informacioni mbi vaksinat mund t duket se sht prhapur shum larg. Fatmirsisht, gjithka q ju duhet t dini sht m posht, dhe ju mund t jeni nj ndihm e madhe duke ndar t gjitha kto me ata q vlersoni m shum, pasi synoni t mbroni veten dhe t tjert.


  Bazat e vaksins s gripit
  Ndrsa gripi sht nj gj sezonale, ajo mund t prbj shum m tepr sesa nj krcnim i rastit pr shum njerz. Kjo shkon dyfish pr ata q kan kushte t caktuara ekzistuese, si dhe pr fmijt shum t vegjl dhe t moshuarit. Gripi mund t jet tepr i rrezikshm, prandaj vaksina ekziston pr tju mbrojtur prej tij.

  Itssht nj goditje ose sprkatje e thjesht dhe mban mushkrit tuaja n gjendje t mir pune. Me COVID-19 n aktivitet t plot, sht edhe m e rndsishme se kurr t vaksinoheni. Vaksina prve q thjesht nuk ju lejon t smureni, ndihmon n mbrojtjen e t tjerve prreth jush.

  Si funksionon vaksina e gripit?
  Vaksinat tentojn t funksionojn n t njjtn mnyr themelore. Virusi q luftohet sht prdorur n krijimin e tij. Sidoqoft, forma n t ciln sht prdorur nuk sht aq e fort sa ajo q shkakton smundje. Pasi t jet marr, trupi juaj prodhon antitrupa q ju bjn t gjith prve imunitetit ndaj infeksionit.

  Vaksinat e gripit synojn ta bjn kt pr lloje t ndryshme t virusit. do vit, studiuesit identifikojn cilat lloje ka t ngjar t jen m t prhapurat. M pas, krijimi i vaksinave prqendrohet n ato pr do sezon.

  Pr shembull, n Shtetet e Bashkuara, vaksinat m t zakonshme t gripit mbrojn nga dy viruse t influencs A (H1N1 dhe H3N2) dhe nj virus i gripit B.

  Kush mund t ket vaksin t gripit?
  Ju mund t jeni t prirur t mendoni se dika aq e rndsishme sa nj vaksin do t administrohet pr t gjith. Nj person mesatar mund t bj vaksinn e gripit, por normalisht ka disa konsiderata q e rrethojn kt. Pr m tepr, rekomandimet pr llakun e hunds dhe llojet e administrimit t goditjeve jan paksa t ndryshme.

  Alsosht gjithashtu e rndsishme t theksohet se jo t gjitha vaksinat e gripit jan njsoj, kshtu q personat priren t aprovohen pr fardo q i prshtatet m shum. Pr shembull, vaksinat e inaktivuara t gripit u prshtaten pacientve shum m t rinj dhe ato mund t administrohen tek foshnjat e moshs gjasht muajshe. Nga ana tjetr, vaksina rekombinante e gripit (RIV) sht aprovuar pr njerzit 18 vje e m shum.

  Gjithka ka t bj me vlersimin e situats unike t pacientit dhe vendosjen nse rekomandohet vaksinimi, si dhe mnyrn m optimale t administrimit.

  Vaksina e gripit pr njerzit me kushte shndetsore afatgjata
  Fatkeqsisht, shumica e personave q kan kushte shndetsore afatgjata nuk mund t administrohen lirisht vaksinat, pasi ato jan n nj gjendje m t brisht se t tjert. Ndonjher, nuk sht domosdoshmrisht nj gjendje aktive kronike; n vend t ksaj, sht nj prgjigje prbrs.

  Disa njerz kan alergji krcnuese pr jetn ndaj vaksinave t gripit si nj e tr ose nj ose m shum nga prbrsit e pranishm. Xhelatina dhe antibiotikt jan midis dy prej elementeve m t zakonshm t till. Disa smundje t tjera, t tilla si Sindroma Guillain-Barr, gjithashtu shkaktojn shqetsim.

  Metoda e administrimit t sprejit t hunds sjell edhe m shum pengesa. Ata q kan imunosupresion, smundje t zemrs (duke prjashtuar hipertensionin e izoluar), rregullime t mlis, smundje t veshkave, smundje t rnda akute, etj., Nuk rekomandohen pr kt metod vaksinimi.

  Kto rregulla ende vlersohen rast pas rasti, kshtu q edhe nse keni nj nga kto kushte, ia vlen t qlloni t vizitoni mjekun tuaj pr t par nse jeni n rrezik.

  Vaksina e gripit pr grat shtatzna
  Kur nj grua sht shtatzn, gjrat q bn mund t prkthehen n nj ndikim n shndetin dhe jetn e fetusit t saj n rritje. Vaksinimi nuk sht prjashtim, por ka disa lajme t mira pr ata q presin dhe pak t shqetsuar.

  Sa i prket goditjes s gripit, grat shtatzna mund ta marrin at. Si gjithmon, megjithat, nuk dmton t bsh nj konsult t shpejt pr tu siguruar.

  Nse jeni shtatzn dhe po konsideroni metodn e administrimit t sprkatjes n hund, ktu futet problemi. Grat shtatzna renditen n radht e njerzve q nuk duhet t marrin kurr nj vaksin kundr gripit t hunds.

  Pra, ndrsa vaksina e gripit sht e arritshme pr grat shtatzna, rekomandohet vetm metoda e vaksins.

  Kur dhe ku mund t vaksinoheni kundr gripit
  Vaksinimi i gripit siguron nj metod t prkohshme mbrojtjeje ndaj asaj q mund t jet nj virus i mundimshm. Essentialsht thelbsore pr ju t mbani mend se kjo dritare e prkohshme ka nj periudh m aktive dhe pasive. Me fjal t tjera, ju doni t merrni vaksinn tuaj n nj koh q e lejon at t jet m e forta gjat sezonit t gripit do vit.

  Vaksina e gripit zgjat rreth dy jav pas administrimit pr t filluar mbrojtjen tuaj n mnyr efektive. Kjo dritare lejon trupin tuaj t zhvilloj antitrupat e nevojshm. Duke pasur parasysh kt, duhet t mbani mend gjithashtu se sezoni i gripit ka tendenc t filloj rreth vjeshts do vit.

  Prandaj, ju doni q dritarja juaj e mbrojtjes t jet n aktivitet t plot kur fillon. Fundi i Tetorit sht nj koh e mir pr tu vaksinuar kur merrni parasysh afatet kohore. Marrja e tij n muajt e mparshm, si sht gushti, nuk rekomandohet, pasi niveli i mbrojtjes dobsohet kur keni m shum nevoj pr t.

  Prjashtim nga ky rregull bjn fmijt q kan nevoj pr dy doza vaksine. Arsyeja sht se katr jav sht periudha minimale q duhet t lejohet t kaloj ndrmjet administratave. Prandaj, kta fmij mund ti fillojn gjrat m hert.

  Ju keni mjaft zgjedhje n dispozicionin tuaj kur zgjidhni se ku ta bni procesin. Departamentet shndetsore, farmacit, qendrat shndetsore t kolegjit, zyrat e mjekve dhe klinikat jan ndr zonat m t zakonshme administrative. Disa shkolla dhe vende pune marrin gjithashtu iniciativn pr t siguruar q studentt dhe antart e stafit t tyre, prkatsisht, t mbrohen.

  Personat q krkojn t vaksinohen nuk kan nevoj t ken nj mjek t rregullt. Ju duhet t lokalizoni vetm ndrtesn m t afrt me ju q administron vaksinn.

  Ndeshja e vaksinave t gripit
  Efektiviteti i vaksinave (VE) sht nj koncept q nuk mund ta anashkaloni, veanrisht kur bhet fjal pr vaksinat e gripit. Ndrsa marrja e llakut ose hunds siguron nj mas t mbrojtjes, nuk sht plotsisht e pagabueshme. Problemi i vrtet sht se virusi i gripit shfaqet n disa lloje. Nuk sht nj virus i vetm, si mund t mendojn shumica e njerzve.

  Pr m tepr, gjithnj duket se po ndryshon, prandaj vaksinat rregullohen do vit pr tiu prshtatur gripit n gjendjen e tij m aktuale. Mendoni pr iden e nj ndeshjeje n t njjtn mnyr q do t mendonit pr nj msues q jepte nj lnd t prshtatshme. Nj msues i matematiks sht m i prshtatshmi pr msimin e matematiks, ndrsa nj msues i shkencs sht m i prshtatshmi pr msimin e shkencs. Nuk sht e pamundur q secili t msoj lndn tjetr, por ka t ngjar t mos jet aq efektive.

  N mnyr t ngjashme, fardo prsritje e virusit prcakton se sa efektive sht vaksina n qarkullim. Sa m afr ndeshjes, aq m i mir sht niveli i mbrojtjes q merrni. Sigurisht, faktor t tjer, t tilla si mosha dhe shndeti, gjithashtu hyjn n przierje, por t gjith ata element jan shum m pak t rndsishm nse ndeshja nuk sht e mir.

  Furnizimi dhe shprndarja e vaksinave
  Sasia e vaksins s gripit n furnizim ndryshon do vit, por sht gjithmon e mundur t merrni nj parashikim se si do t duken numrat e prodhimit. Ndrsa shumica e informacionit mbi kt mas mbrojtse vjen nga agjencit qeveritare, prodhimi aktual merret dhe prfundohet nga njsit private.

  Sigurisht, ndrsa ka ngjashmri, faktort nxits t prodhimit n firmat private ndryshojn nga homologt e tyre t kontrolluar nga shteti. Pr shembull, sezoni i gripit 2020-2021 ka nj parashikim midis 194 dhe 198 milion doza t vaksinave t gripit.

  Vini re se kto jan parashikime dhe numrat real mund t ndryshojn pr shum arsye. Furnizimi vjetor zakonisht nuk sht i rraskapitur, pasi numri i njerzve q vaksinohen do sezon ka tendenc t bjer posht rekomandimeve t qeveris.

  Prfitimet e vaksins: Arsyet pr tu vaksinuar kundr gripit
  N kontekstin e COVID-19, sht ndoshta m e rndsishme se kurr t siguroheni q ju dhe t dashurit tuaj t vaksinohen. Si viruset COVID-19 ashtu edhe ato t gripit pritet t prhapen gjat sezonit t gripit t ktij viti. Si mund ta imagjinoni, sistemi shndetsor tashm disi i tensionuar do t ket duart e tij t plot duke u marr me pacientt q bien viktim e secils smundje.

  Ky duhet t jet motivim m se i mjaftueshm pr t marr masat e nevojshme paraprake dhe pr t siguruar q ju t merrni vaksinn e gripit. Sidoqoft, sht thelbsore t theksohet se sht nj mas paraprake vetm pr virusin e gripit. Vaksina e gripit nuk ju jep asnj lloj mbrojtje kundr COVID-19.

  Arsyet pr tu vaksinuar do vit
  Ka shum prparsi pr ata q vendosin t marrin vaksinat e gripit do vit. Ktu sht nj prmbledhje e disa prej gjrave t mahnitshme q mund t vijn nga kryerja e vaksinave tuaja do vit:

  Procesi i vaksinimit ndihmon q t mos mbani gripin. Ky avantazh nuk duhet t jet trondits, pasi sht ideja e tr q qndron pas marrjes s vaksins. Sa m shum njerz q vaksinohen, aq m pak vizita t mjekut bhen t nevojshme pr virusin. Pr shembull, n sezonin 2018-2019, mbi dy milion vizita t tilla u zbutn prmes vaksinimit. Kur prputhja e vaksins sht optimale, aq sa 60% e njerzve kan m pak t ngjar t duhet t vizitojn mjekun pr shkak t gripit.

  Vizitat e mjekut jan nj gj, por shtrimi n spital sht nj gj tjetr. Shum njerz e kan t vshtir ta besojn kt sepse prvojat e tyre me grip nuk kan qen kurr t rnda, por virusi mund t vij me efekte ansore, dhe madje mund t jet fatal. N t njjtin sezon t diskutuar m lart, nj vlersim i mbi 55,000 incidenteve t shtrimit n spital t lidhura me gripin u parandaluan, fal vaksinimit.

  Ndrsa sht e vrtet q shum njerz me gjendje kronike nuk mund ta marrin vaksinn leht, nuk sht rasti pr t gjith. Disa njerz me gjendje themelore, t tilla si smundja e mushkrive dhe diabeti, jan m t ndjeshm ndaj efekteve ansore t gripit sesa t tjert. Kur mbrohet nga vaksinimi, ky rrezik bhet shum m i ult.

  Grat q vaksinohen gjat shtatznis gjithashtu sjellin prfitime unike. Jo vetm q do t thot nj rrezik i zvogluar i shtrimit n spital pr gripin ose kushtet e tij shoqruese, por foshnja mund t mbrohet gjithashtu pr muaj pas lindjes. N nj shnim prkats, fmijt prballen me nj rrezik m t ult vdekjeje nga gripi kur vaksinohen.

  Si u tregua m par, vaksinimi nuk sht nj mas e plot e mbrojtjes. Sidoqoft, personat e vaksinuar q smuren ka m pak t ngjar t ken komplikime t rnda t lidhura me gripin.

  Arsyet pr t mos u vaksinuar
  Sidomos n fushn e mjeksis, nuk ka shum gjra q nuk kan ant e dobta. Edhe nse shqetsimet nuk jan tepr t dmshme, ato mund t krijojn nj far dyshimi. Ktu jan disa nga gjrat q mund tju bjn t mos dshironi t vaksinoheni:

  Metrika e efektivitetit t vaksins nuk sht aq e lart sa ti jap asaj nj nivel t besueshm komoditeti. Edhe kur ka nj ndeshje vaksinash, prqindja m e lart e regjistruar e suksesit t vaksinimit n ndalimin e gripit q krkon kujdes mjeksor sht 60%. Ndeshja nuk sht gjithmon aq e mir, q do t thot se shanset tuaja pr mbrojtje jan mesatare ose n rastin m t ult. Kthehu n 2004-2005, ishte vetm 10% efektive, ndrsa n 2014-2015, ishte vetm 19% efektive.

  Prbrsit e prdorur n vaksin jan nj shqetsim. CDC i bn prbrsit njohuri publike, dhe prbrs t till si alumini, formaldehidi dhe MSG, nuk jan domosdoshmrisht gjrat e para q dshironi t injektohen n rrjedhn tuaj t gjakut. Alumini sht nj shembull i dikaje q nuk i prket trupit, dhe t tjert, t tilla si MSG, mund t bhen problem.

  Llojet e vaksinave t gripit
  Vaksinat e gripit vijn nn dy kategori kryesore, t cilat jan trivalente dhe katrvalente. Termat nnkuptojn se prdoren prkatsisht tre prbrs dhe katr prbrs. Pr sezonin e ardhshm t gripit, CDC miraton prdorimin e do vaksine gripi e cila sht e licencuar dhe e prshtatshme pr moshn. Prandaj, t dy llojet e vaksinave do t vihen n dispozicion pr ata q kan nevoj pr to.

  Vaksinat Trivalente t Gripit
  Vaksina trivalente, e cila sht gjithashtu nj vaksin ndihmse, sht nj me nj shtes q nxit nj prgjigje m t fuqishme nga sistemi imunitar. Dizajni i tij sht menduar pr ata t paktn 65 vje.

  Vaksinat Katrvalente t Gripit

  Vaksinat e gripit katrkndsh vijn n nj varg t llojeve t ndryshme. E para, e cila sht doza standarde e katrfishuar e gripit me doz, krijohet duke prdorur nj virus q rritet n vez. Katrvalentt Fluzone, Katrvalentt FluLaval, Katrkndsht Fluarix dhe Katrvalentt Afluria hyjn n kt kategori. N mnyr tipike, kushdo q sht t paktn gjasht muaj i vjetr mund t marr kt vaksin, t ciln profesionistt administrojn me nj gjilpr n muskulin e krahut. Kushdo q sht t paktn 18 vje mund ta administroj at me nj injektor jet.

  Kur virusi rritet n kulturn qelizore, ai prdoret pr t krijuar nj goditje gripi me baz qelizash quadrivalente. Kjo alternative sht pa vez dhe e prshtatshme pr ata q jan t paktn katr vje. Flucelvax Quadrivalent bie nn kt ombrell.

  Tjetra sht Flublok Quadrivalent dhe sht nj e shtn rekombinante e katrfisht e gripit. Vetm ata q jan 18 vje e lart jan t aprovuar dhe sht pa vez.

  Ekziston edhe nj version i goditjes katrvalente t gripit q prdor nj ndihms pr t stimuluar nj prgjigje m t fort imune. Si sht rasti me homologun trevalent, ky sht aprovuar pr ata q jan t paktn 65 vje.

  Tjetra, sht vaksina e gripit e zbutur drejtprdrejt dhe FluMist Quadrivalent hyn n kt kategori. Ata q jan dy deri n 49 vje mund ta marrin at dhe administrohet n mnyr intranazale.

  Gripi dhe COVID-19
  Fatkeqsisht, prania e COVID-19 krijon shqetsime m t mdha rreth gripit sezonal. I njjti virus nuk i shkakton t dy, dhe marrdhnia e tyre nuk sht asgj q do tju bj t knaqeni. Nse ndonj gj, ajo nnvizon pse sht m e rndsishme se kurr t siguroheni q t bni vaksinimin tuaj n kohn e duhur.
  S pari, niveli i rrezikut personal pr COVID-19 dhe gripin jan t ngjashm. Me fjal t tjera, nse koronavirusi paraqet nj shqetsim t madh pr ju pr shkak t problemeve, si jan rreziqet themelore shndetsore, ather gripi gjithashtu paraqet nj rrezik m t madh pr t patur efekte ansore te ju.

  Tjetra, sht e mundur t merrni koronavirusin dhe gripin n t njjtn koh. Aktualisht, hulumtimet tregojn se njerzit q prjetojn kt fenomen ka m shum t ngjar t smuren rnd.

  Mos harroni se ka shum antar t kujdesit shoqror dhe stafit t NHS t cilt duhet t merren me mjedise t favorshme pr kontraktimin e COVID-19. Pra, marrja e nj vaksine t gripit do t thot nj gj m pak pr tu shqetsuar.

  Vini re se edhe ata q kan pasur koronavirus mund t marrin me siguri vaksinn e gripit. Nse ka ndonj gj, duhet t jet nj mjet efektiv pr tju ndihmuar t qndroni larg nga trajtimi i t dy viruseve.

  Efektet ansore t vaksins
  Nse shqetsoheni pr kontraktimin e gripit nga vaksina juaj, mund t filloni t qetsoheni. Virusi i gripit q prdoret pr t br vaksinat ose sht i vdekur ose i dobsuar rnd. N cilindo shtet, ata nuk jan n gjendje tju japin gripin. Sidoqoft, ka disa efekte ansore pr t par q shpesh mund t lidhen me vaksinimin. T dy metodat e administrimit t sprejit dhe hunds kan listat e tyre t efekteve.

  Goditja mund t rezultoj n t prziera, ethe, dhimbje muskulore, lodhje dhe dhimbje koke t leht. Mund t vreni gjithashtu nj skuqje, njtje ose hidhrim n vendin e goditjes.

  Kur prdoret spreji i hunds, efektet jan t ndryshme tek fmijt dhe t rriturit. Fmijt shpesh kan ethe t lehta, t vjella, dhimbje koke, dhimbje muskulore, rrjedhje hundsh dhe fishkllim. Nga ana tjetr, t rriturit mund t prjetojn nj dhimbje t fytit, dhimbje koke, rruf ose koll.

  Ndonj nga kto efekte ansore q pasojn vaksinimin kan tendenc t jen t lehta dhe afatgjata. Sidoqoft, vini re se nse prjetoni zhurm n vesh, marrje mendsh ose ndryshime t shikimit, duhet ta raportoni menjher tek ofruesi juaj.

  Reagimet alergjike ndaj vaksins s gripit
  Reagimet alergjike ndaj vaksins s gripit jan shum t rralla, por nuk jan t pamundura. E mira sht q dukuri t tilla tentojn t ndodhin shum pak pasi t bhet vaksinimi. Prandaj, ju zakonisht jeni akoma n prani t administratorit t vaksins. Vini re se kta persona jan trajnuar pr tu marr me reaksione serioze alergjike, kshtu q ju trajtoheni menjher.

  Nse keni pasur nj reagim t till ndaj nj vaksine gripi n t kaluarn, zakonisht nuk rekomandohet q t prpiqeni t bni nj tjetr n nj sezon pasardhs.

  Efektiviteti i vaksins s gripit
  Sa mir funksionon vaksina e gripit, nuk ka qen kurr nj gj e qart. Ka shum faktor q shkojn n prvojat q kan njerz t ndryshm pasi t vaksinohen. Niveli i mbrojtjes q merrni nga nj vaksin nuk kalon nga nj sezon n tjetrin. Edhe nse vaksinoheni brenda nj sezoni t caktuar, mosha juaj, shndeti i prgjithshm dhe faktor t tjer mund t ndihmojn ose pengojn procesin e mbrojtjes.

  Sigurisht, ndeshja midis vaksins s administruar dhe prsritjes s virusit t gripit n loj sht gjithashtu shtje e ndeshjes. Sasia e mbrojtjes s dhn ndryshon shum, por kjo nuk sht domosdoshmrisht nj arsye pr t besuar se jeni m mir t mos vaksinoheni.

  Prfundim
  Kurdoher q ka dika q mund tju ndihmoj t bni hapin e duhur pr t par shndetin tuaj, nuk duhet ta injoroni kurr at. Vaksinimi nuk sht nj gj sfiduese pr t br dhe mund t bj dallimin midis nj sezoni gripi shum t rehatshm ose po aq t pakndshm pr ju.

  Mos harroni se duke ndrmarr hapa pr t parandaluar veten tuaj nga infektimi, ju gjithashtu mund t eliminoni veten si nj burim i prhapjes s virusit. Pr m tepr, ju mund t mbroni ata q doni edhe m shum duke ndar njohurit tuaja t sapo gjetura n lidhje me rndsin e vaksins s gripit.

  Shkrimi origjinal: https://www.tomorrow.io/weather/blog/flu-vaccine/

 8. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,097

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  absolutisht jo flas per veten time por nuk jam kunder atyre personave qe duan te vaksinohen , personalisht jam per lirine e zgjedhjes ,gjithashtu duhet edhe sa me shume info me qellim qe ata persona kur te zgjedhin me vullnetin e tyre te lire te mos kene keqardhje me vone ...

  me poshte jane disa masa qe duhet te merrni qe te mos perfundoni te vaksina vendosen me qellimin e mire qe te kete sa me shume info ne qarkullim

  Instructions given by Shrii Shrii Anandamurti:


  *Immune-boosting tonic for viral infections.


  * 1.- Half glass of water slightly above warm temperature - 1 1/2 spoons honey - 1/4 spoon turmeric - 15 drops of fresh lemon Consume on an empty stomach on a regular basis.


  2. Citrus fruits like orange, mosambi, pineapple


  3. Tomato soup in the evening and in salad form in breakfast and lunch


  4. Seasonal fruits preferably locally produced


  5. Drink warm (not hot) water


  6. Inhale water vapour twice daily and gargle as well


  8. Avoid onion, garlic and non-veg


  9. Avoid potato, muli, gajar, chukunder


  10: Baba always says make your body alkaline,so that body will become pure and subtle,which will help in meditation and our Goal Apart from Kirtana we all Margi should utilise this pandemic period,with maximum times,Chanting of Ista Mantras in every breathing,so that maximum positive air will go inside our Lungs that will make our body alkaline


  - Acharya Vitamohananda Avadhuta

 9. #28
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,862
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  ATMAN, skepicizmi eshte dicka normale ne ditet e sotme po realisht duhet inkurajuar qe njerezit te jene bashk ne keto kohe te veshtira ku kalon e gjithe bota.

  Nese nuk ke frike per veten, minimalisht duhet te kesh per te afermit e tu, ku mundesia me e mire per te larguar kete te keqe eshte vaksina. Si dhe cdo teori tjeter ska sens e llogjike..

 10. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,097

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Nuk eshte skepticizem por nje mekanizem aq diabolik saqe po ti hysh me detaje te tmerron me djallzine e vet,po pat durim shikoje me kujdes kete material dhe do bindesh qe nuk eshte pune bindjesh por pune sistemi

  https://www.facebook.com/massimo.maz...0826662889137/

 11. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  167

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Nuk eshte skepticizem por nje mekanizem aq diabolik saqe po ti hysh me detaje te tmerron me djallzine e vet,po pat durim shikoje me kujdes kete material dhe do bindesh qe nuk eshte pune bindjesh por pune sistemi

  https://www.facebook.com/massimo.maz...0826662889137/
  Ky personi qe ka bere kete videon para se te shfaqej Covidi, ka bere nje video tjeter: "The New American Century and Cancer -The Forbidden Cures" ku ne menyre te ngjashme mbron te njejtat tema ndaj semundjes te cancerit. Per me teper, ky person publicisonte nje kure ndaj kancerit basuar tek bicarbonati i sodium (sode buke) aspak e approvuar dhe komplet sharlatane

 12. #31
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,771

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Nese do ishim ne vitet 90-te, vaksinen do ta kishim ber te gjith mbare, pa u menu 2 her.
  Informacionet e rreme (pa dashje” ose me dashje) po ngadalsojn tej mase procesin e vaksinimit, dhe po demtojn rend shendetin mendor te nje kategorie njerzish qe nuk kan aftesi per te filtru/seleksionu keto bresheri informacionesh.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 13. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,268
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Me pak fjale Papa Franesku thote; qe vaksina eshte etike sepse nuk ka te beje vetem me mbrojtjen tende personale por vaksinimi i secilit individ kthehet ne mbrojtjen edhe komunitetin qe na rethon,qe ka besim tek mjeket dhe mjeksia qe mendoj se i referohet shkences ne kete rast. Pak a shume teorite kunder vaksinimit Papa i quan;negacionizem vetvrases.
  Pastaj per te majte e te djathte eshte diskutim tjeter por ne pergjithesi kunder rendit si edhe revolucionet i kane bere njerezit e majte. Nje i djathte beson ne shtet e ligj.
  Me cdo dite qe kalon, me cdo jave qe kalon, me cdo muaj qe kalon, njerezve ne gjithe boten po u hapen syte e po shohin te verteten e asaj qe po ngjet. Politikanet dhe njerezit e mediave jetojne ne ate boten e tyre inekzistente, por miliardat e njerezve ne bote jetojne ne ate boten e tyre reale, krah per krah njeri-tjetrit dhe i shohin pasojat dhe mbrojtjen qe vaksina u ofron atyre qe zgjodhen te vaksinohen.

  - India, shteti me popullaten me te madhe ne bote, po ia kalon edhe Kines, e mundi virusin pa vaksina. Nuk kish vaksina te mjaftueshme per miliarda indiane te varfer. Doktoret indiane, perdoren ilacet qe kishin ne duart per te pare se cilat benin efekt e cilat jo, dhe qelloi qe nje ilac i thjeshte, ivermictin, parandalon dhe e lufton virusin e covid-19. Aq te suksesshem kane qene doktoret indiane ne luften e tyre kunder covid sa ne qytete te tera me dhjetra miliona njerez ku vetem disa muaj me pare virusi po bente kerdine ne njerez, sot virusi eshte shfarrosur fare. Dhe ato pak raste te te infektuarve, shpetojne fale kesaj kure te thjeshte.

  - Doktoret e Indise kane disa muaj qe po perpiqen qe kete lajm te bujshem t'ia japin edhe botes. Gjetem nje kure te thjeshte per virusin, qe eshte shume efikas, dhe nuk ka pasoja te medha per shendetin, pasi kemi vite e dekada qe qe perdorim ne paciente. Mediat e botes, nuk e nxjerrin lajmin e bujshem te doktoreve te Indise ne ekranet e tyre te televizoreve apo ne faqet e gazetave. Por mire mediat se jane ne biznesin e shitjes se vaksinave dhe krijimit te panikut tek popullata, por as organizata boterore e shendetit ne OKB, qe e ka per detyre ta beje kete lajm te bujshem si rekomandim per mbare boten, nuk e ka bere nje gje te tille. Aq te indinjuar jane doktoret indiane per kete pune me kete organizate, saqe u kane hapur nje padi ne gjykaten boterore! Akuza e doktoreve indiane per ta: po lini qindra mijera njerez te vdesin nga nje virus qe kurohet lehtesisht me ivermictin! Jeni gjakpires jo mjeke!

  - Ironia tjeter e fatit eshte se teksa India e varfer dhe mbipopulluar nuk ka me problem fare virusin, shtetet me perparimtare te botes, ato qe u vaksinuan te parat, si Izraeli, Amerika e plot vende evropiane, sot jane duke perjetuar nje rritje te numrit te te infektuarve, paciente qe perfundojne ne urgjence, e disa edhe vdesin. Ne nje shtet si Izraeli, numri i te vaksinuara eshte me i larte se 8 ne 10 veta. Dhe duke qene se nuk duan qe te pranojne te verteten, qe vaksina jo vetem nuk po e lufton virusin por po i ben njerezit me te prirur per tu infektuar me te, po shpikin justifikimin e rradhes: nuk e ka fajin vaksina qe futet ne trupin tuaj, fajin e ka "varianti delta" i virusit. Fajin e ka mutacioni i virusit. Dhe qe ta zgjidhim kete problem, do t'iu veme prape ne rresht si bageti, qe t'iu bejme edhe nje doze te trete te vaksines! Mos degjoni ju ata doktoret indiane, se ata nuk jane doktore te vertete, ata jane mjek popullore qe nuk marrin vesh nga shkenca e teknologjia!

  - Ironia tjeter e madhe, dy shtetet evropiane, Suedia dhe Danimarka, qe nuk ndoqen politiken e veteizolimit te detyruar neper shtepira, as vaksinimit te detyruar ne mase, jeta ne keto vende eshte kthyer ne normalitetin e para-pandemise. Si eshte kjo gje e mundur? Ne ato vende, ka ende shkencetare qe perdorin te dhenat e tyre, dhe studiojne edhe historine e pandemive te se kaluares, dhe e kuptuan heret qe pandemite nuk munden me veteizolim e as me vaksina, por vetem kur arrihet imuniteti i turmes. Immuniteti i turmes arrihet ne menyre natyrale, fale ekspozimit ndaj virusit. Nje studim ne Izrael doli ne perfundimin qe ata qe jane infektuar me virusin dhe e kane kaluar ate, kane nje mbrojtje imunitare natyrale 27 here me te forte se sa mbrojtja qe ofron vaksina. Dhe jo vetem kaq, por mbrojtja natyrale zgjat me vite, kurse ajo e vaksines zgjat vetem per pak muaj. Lind pyetja: cili ishte qellimi i vertete i atyre qe insistonin veteizolimin neper shtepira, mbajtjen e maskes, e vaksinat? Ishte me te vertete "mbrojtja nga virusi" apo zgjatja e jetes se pandemise?

  Njerezit nuk jane budallenj. Ata mund ti genjesh e mashtrosh vetem njehere. Por kur te duhet ti mashtrosh e genjesh ne menyre te perseritur, gjoja ne emer te "mbrojtjes se jetes se tyre nga kercenimi i virusit", heret apo vone, te njejtet njerez qe deri dje te besonin verberisht, sot do te dalin ne rruge duke bertitur se duan te te nxjerrin syte. Dhe ky nuk do te jete "revolucion" Serafim. Ky do te jete "anti-revolucion". Pasi revolucioneve te te majteve qe ti u referohesh, jane mashtrime ideologjike ne rang bote. Pergatitu fizikisht, menderisht e shpirterisht qe te shokohesh ne palce pa u mbyllur viti, kur gjithe bota do te mesoje te verteten e asaj qe ndodhi.

  Albo

 14. #33

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Albo njerezve mundet tu hapesh syte,veshet edhe hunden por njerezit duhet te besojne tek ajo qe quhet shkence apo ne shtet ne njerezit qe meren me shendetin publik e me radhe.

  Personalisht mendoj se jam nje person pesimist por shikoj se sa njerez ka kunder vaksinimit me duket vetja optimist perball teorive fataliste. Shpresoj qe teorite kunder vaksinimit te mos marin ne qafe ndonje shqiptar sidomos ata te moshave te thyera dhe ata me semundje kronike.Po ta perseris prap qe kjo teoria kunder vaksines mos kthehet ne negacionizem vetvrases. Me qe permende Israelin,"kapo" apo lideri i no-vax vdiq nga covidi,si u infektuan shume veta nga ky virus qe ne budallekun e tyre e mohonin se egzistonte,praktikisht u infektuan apo u semuren nga "dika" qe nuk egzistonte.

  Albo edhe sikur vaksina te mos funksjonoje, te jete e gabuar apo edhe te bej keq prap duhet pasur besim,mbase edhe jo tek njerezimi,mbase jo edhe tek shkenca,mbase jo edhe tek politika e feja,por ta haje dreqi duhet patur te pakten besim tek progresi.

 15. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,097

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga Shaboni Lexo Postimin
  Ky personi qe ka bere kete videon para se te shfaqej Covidi, ka bere nje video tjeter: "The New American Century and Cancer -The Forbidden Cures" ku ne menyre te ngjashme mbron te njejtat tema ndaj semundjes te cancerit. Per me teper, ky person publicisonte nje kure ndaj kancerit basuar tek bicarbonati i sodium (sode buke) aspak e approvuar dhe komplet sharlatane
  te them te drejten nuk e di ca ka thene ky robi ne video per kanserin por di qe une vete jam sheruar nga covidi me kura alternative dhe nuk ma ndjen fare per vaksinen , ky robi nuk eshte kunder vaksines por kunder sistemit qe te imponon me dhune direkte dhe te terthorte vaksinimin, dhe qe thone paturpesisht se vetem vaksina te sheron gje qe nuk eshte aspak e vertete une nuk jam sheruar me vaksine dhe me duket despotizem diktature qe te vendosesh me zorr vaksinimin kur ka kura te tjera alternative

 16. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,097

  Pr: A do ta bni vaksinn e koronavirusit?

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Nese do ishim ne vitet 90-te, vaksinen do ta kishim ber te gjith mbare, pa u menu 2 her.
  Informacionet e rreme (pa dashje” ose me dashje) po ngadalsojn tej mase procesin e vaksinimit, dhe po demtojn rend shendetin mendor te nje kategorie njerzish qe nuk kan aftesi per te filtru/seleksionu keto bresheri informacionesh.
  Edhe gripi spanjoll kishte kater vale dhe mbas vales se katert u zhduk vetevetiu ,dmth mbasi e beri punen e vet si microvit negative , mbasi te mbaroje vala e katert nuk do kete me virus , me kete pandemi u arrit ajo qe mund ta quajme goditja e dyte qe behet sitemit aktual ku jetojme

  Goditja e pare ka qene ajo kriza financiare 2006-2008 qe erdhi nga shtete e bashkuara me ate qe u quajt Crisi dei subprime
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 20-09-2021 m 15:33

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Shqipria siguron vaksinen ndaj COVID 19
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-01-2021, 19:27
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-11-2020, 19:18
 3. Te dilni jashte vetes,te beni gjera te cmendura qe si beni cdo dite;
  Nga HELEN OF TROY n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 15-12-2010, 19:19
 4. A e beni dot kt gj?
  Nga LlaCiPaCi n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 09-08-2008, 09:49

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •