Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  _____________________Kora - mburrja dhe lavdia e ortodoksve t Shqipris


  (Nga Niko Korari)

  N fillimet e vers s ktij viti t mbrapsht, kur s’kishte shum koh q ishin hequr kufizimet e qarkullimit dhe lvizjes s lir t qytetarve pr shkak t COVID-19, shkova n Kor pr nj arsye personale. Nuk ndodh q t shkoj shpesh aty, por sa her q shkoj nuk mund t mos takohem me Mitropolitin e saj, Hirsi Joanin, jo vetm ngaq e ndiej pr detyr, apo se sht knaqsi t takosh njerz t till, por sepse mbi t gjitha e kam pr nder, bile pr nder t madh, shum t madh. T njjtn gj po t bja edhe ksaj here, prpara se t largohesha prej saj.

  Hirsi Joanin e kam njohur nga afr relativisht von. Megjithat, prpara se ta njihja nga afr, njihja mjaft gjra pr jetn e tij n lidhje me besimin ortodoks dhe Kishn ortodokse. Nga kndvshtrimi i “profesionit” dhe “kualifikimit” tim, dukej nj personazh mjaft interesant, q mishronte kulturn e lart qytetare t brezave rinor t dy dhjetvjearve t fundit t periudhs s regjimit komunist, prirjen e tyre kulturore drejt Perndimit, por edhe at shpirtrore drejt krishterimit. Vite m par, kur ende nuk njihesha nga afr me Hirsi Joanin, n kuadrin e nj depozitimi zyrtar t njohurive t mia pr periudhn pr t ciln bj fjal, prpara nj komisioni t autorizuar pr vlersimin e ktyre njohurive, kam shkruar se Hirsi Joani, s bashku me priftin e shumnjohur nga Vlora dhe Episkopin e mvonshm t Apolonis, +Kozma Qirjo, ishin hallka q lidhte hierarkin e munguar t Kishs Orthdhokse t Shqipris t periudhs s diktaturs me hierarkin q u krijua pas shembjes s saj. Kt bindje vazhdoj ta kem edhe sot, bindje nga e cila nuk mund t buroj vese respekt dhe mirnjohje.

  Rrugs pr n ndrtesn Mitropolis, u hallakata pa dashje npr ato rrugicat me kalldrm t Kors s vjetr dhe, n vend q t’i bija shkurt, si do her tjetr, u ngjita disi lart dhe m pas fillova t zbrisja pr n Mitropoli drejt ans veriperndimore t saj. Kur po mendoja se isha afr, dgjova nj zhurm shum t fort, si gjmim. U tremba mjaft. Kuptova se po shembeshin mure brenda ndrtess, n krah t s cils po kaloja, por un vet nuk shihja gj. N vazhdim, kur u takova me Hirsi Joanin, msova se zhurma q dgjova vinte nga punimet q kryheshin tek Kisha e Burimit Jetdhns, t ciln komunistt e kishin kthyer n Muze t Artit Mesjetar.

  Sigurisht q isha n dijeni pr iniciativn e Hirsi Joanit dhe t besimtarve korar, por ajo q pash me syt e mi prpara se t largohesha nga Mitropolia ishte dika e mahnitshme. At q nuk munda ta shihja nga jasht, e pash nga afr, madje edhe nga lartsia e kupols. Nuk mund ta shpjegoj me fjal. Mund t them vetm se u mrekullova si rrallher, por mbi t gjitha, admirova guximin e ktyre njerzve pr nj ndrmarrje t ktyre prmasave, ndrmarrje t ciln, deri n astin q flasim, n mnyrn m kategorike, deklaroj se nuk mund ta bj asnj Mitropoli tjetr n Kishn e Shqipris. Ktu nuk sht fjala vetm pr madhsin e ndrtess, edhe pse bhet fjal pr nj ndrtes m t madhe se Katedralja e Kors. E veanta e rikonstruksionit t ksaj kishe historike sht mnyra e financimit t saj, e cila, t paktn deri tani, vjen trsisht nga fondet e Mitropolis s Kors dhe dhuratat e besimtarve t saj.

  Domethnia e financimit t nj vepre t till nga vet Mitropolia dhe besimtart e Kors nuk sht thjesht nj konstatim pr hir t konstatimit, apo nj fjal goje. sht shprehje e njrit prej elementve m thelbsor t autoqefalis s nj Kishe vendore. Autoqefalia e nj Kishe Orthodhokse presupozon, s pari, ekzistencn e nj hierarkie mbi nj numr t caktuar si numri minimal pr t garantuar vazhdimsin apostolike nprmjet dorzimit t episkopve t rinj, prgatitje t lart t ksaj hierarkie, n mnyr q t sigurohet autenticiteti i doktrins s Krishtit dhe, nprmjet saj, ruajtja e unitetit t besimit me t gjitha Kishat e tjera Orthodhokse t bots. Elementi i dyt sht nj grigj e fuqishme, e prkushtuar ndaj ksaj Kishe, e aft ta mbroj at nga do rrezik q vjen nga ndrhyrje t jashtme, si p.sh. nga ndrhyrjet me karakter politik, ekonomik e plot t tjera. Nj grigj e fuqishme sht ajo q siguron, mbi t gjitha, pavarsin ekonomike t ksaj Kishe, s cils i prket. Pavarsia ekonomike sht elementi i dyt m thelbsor i autoqefalis s nj Kishe, pas asaj t hierarkis. Duke folur gjithnj n nivel vendor, besimtart e Mitropolis s Kors jo vetm q po ringjallin traditat e t parve t tyre, por edhe po kthehen n nj shembull admirues pr vllezrit e tyre n t gjith Shqiprin.

  N vazhdim po publikoj pjes-pjes disa fotografi (deri tani jan 21 foto) nga puna q po kryhet n Kishn e Burimit Jetdhns, sepse, si thuhet, nj fotografi sht e barabart me njmij fjal.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 23-12-2020 m 10:26

 2. #2
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (1)


  Emri: 1.jpg

Shikime: 300

Madhsia: 60.1 KB


  Emri: 2.jpg

Shikime: 260

Madhsia: 59.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 23-12-2020 m 10:21

 3. #3
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (2)

  Emri: 3.jpg

Shikime: 266

Madhsia: 47.7 KB

  Emri: 4.jpg

Shikime: 257

Madhsia: 60.2 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 23-12-2020 m 11:06

 4. 2 antart m posht falenderuan niko korcari pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Albo (04-01-2021),arbereshi_niko (24-12-2020)

 5. #4
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (3)

  Emri: 5.jpg

Shikime: 251

Madhsia: 28.5 KB

  Emri: 6.jpg

Shikime: 249

Madhsia: 54.7 KB

 6. #5
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (4)

  Emri: 7.jpg

Shikime: 240

Madhsia: 58.8 KB

  Emri: 8.jpg

Shikime: 246

Madhsia: 61.4 KB

 7. #6
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (5)

  Emri: 9.jpg

Shikime: 241

Madhsia: 53.4 KB

  Emri: 10.jpg

Shikime: 245

Madhsia: 67.4 KB

 8. #7
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (6)

  Emri: 11.jpg

Shikime: 238

Madhsia: 56.3 KB

  Emri: 12.jpg

Shikime: 236

Madhsia: 50.2 KB

 9. #8
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (7)

  Emri: 13.jpg

Shikime: 236

Madhsia: 56.8 KB

  Emri: 14.jpg

Shikime: 253

Madhsia: 57.3 KB

 10. #9
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (8)

  Emri: 15.jpg

Shikime: 232

Madhsia: 39.6 KB

  Emri: 16.jpg

Shikime: 228

Madhsia: 56.8 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 28-12-2020 m 06:13

 11. #10
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (9)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 28-12-2020 m 06:53

 12. #11
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Aspekte nga punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns", Kor (10)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 28-12-2020 m 06:58

 13. #12
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Rikonstruksioni i “Burimit Jetdhns” – triumf i liris s besimit mbi diktaturn ateiste

  N kndvshtrimin tim prej nj qytetari t thjesht t Shqipris, por mbi t gjitha, krenar pr besimin t cilit i prkas, rikonstruksioni i Kishs s Burimit Jetdhns n qytetin e Kors prballet me dy simbolika t rndsishme historike, krejt t kundrta me njra-tjetrn, madje edhe tejet antagoniste mes tyre.

  Simbolika e par lidhet me prpjekjet e diktatorit Enver Hoxha dhe bashkpuntorve t vet, pr t rrnjosur besimin tek Perndia si shkak ekzistence dhe mnyr jetese prej t gjith qytetarve t Shqipris. Kto prpjekje arritn kulmin gjat fushats ateiste t vitit 1967. Synonin ta shndrronin kt besim thjesht n nj kujtim nga e kaluara e “prapambetur”, ndrsa jehonn gjmuese q vinte nga nj vazhd e gjat shekujsh historie t ktij vendi, ta kufizonin vetm n vlerat e trashguara artistike, pra vetm n t ashtuquajturat vlera muzeale, t gjitha t natyrs materiale. Asgj shpirtrore, asgj frymore! Propaganda komuniste prmendte vetm artistin, por jo burimin e frymzimit q mundsoi veprn e tij artistike.

  N kuadr t ksaj politike, Kisha madhshtore e “Burimit Jetdhns” n Kor u shndrrua n nj Muze t Artit Mesjetar. Pr sa i prket mjediseve t brendshme, mbeti pjesrisht kish, por nga jasht u tjetrsua plotsisht. Dukej si nj ndrtes e zakonshme, si ato q ndrtoheshin n kohn e diktaturs. N fakt, ishte nj kish e burgosur, e mbyllur mes katr muresh, e lidhur me vargonj robrie, q do t lngonte pr vite t tra, ashtu si edhe besimtart e saj, si t gjith shqiptart anemban vendit, n pritje t liris s shumkrkuar.

  Simbolika e dyt sht n antitez t plot me t parn. Lidhet me prpjekjet e qytetarve shqiptar pr t shkundur nga supet diktaturn njerzore t Enver Hoxhs dhe pasuesve t tij. Shum nga ne kan menduar se komunistt, si projektues dhe barts t mirfillt t realitetit dhe ideve t diktaturs totalitare, kan marr fund diku nga fundi i vitit 1990 apo n fillim t vitit 1991. N fakt, historia njerzore nuk njeh asnj diktatur q t ket filluar brenda nj dite, sa m tepr t ket mbaruar brenda nj dite. I ashtuquajturi “tranzicion” shqiptar nuk po mbaron ende, sepse shoqria shqiptare nuk sht liruar ende nga dhimbjet e plagve t vjetra. Ato kullojn ende gjak.


  Edhe pr kt periudh te re historike, Kisha e “Burimi Jetdhns” n Kor personifikon po kaq mir ndrrat, aspiratat dhe dshirn e shoqris shqiptare pr m shum demokraci, drejtsi shoqrore dhe mirqenie. T gjitha kto nuk mund t bhen realitet nse kjo shoqri nuk shkputet njher e mir nga e kaluara e saj totalitare, e cila krkon ta mbaj peng me njmij mnyra.

  N fillim t viteve ‘90, menjher pas ndryshimeve t para n sistemin politik t vendit, komuniteti ortodoks krkoi rikthimin e “Burimit Jetdhns” n identitet. Prgjigjja ishte e prer: “Kt kish nuk keni pr ta marr kurr”. Kaluan disa vite dhe, pavarsisht vendimit fillestar t komunistve, kisha n fjal kaloi n pronsi t komunitetit ortodoks t Kors. Ishte nj prfundim i pashmangshm, sepse procesi i demokratizimit n Shqipri mund t jet i ngadalshm, por gjithsesi i pakthyeshm. Kt e vrtetuan m s miri ortodokst e Kors me Mitropolitin e tyre, Hirsi Joanin, t cilt arritn ta “lironin” kishn e tyre me prpjekje e sakrifica t panumrta, sepse vshtirsit dhe pengesat q hasn ishin jashtzakonisht t mdha. Nuk bhej fjal thjesht nj betej gjyqsore, por pr nj luft t gjat dhmb pr dhmb kundr nj sistemi t egr, q nuk donte t jepte shpirt.

  Dashur padashur, peripecit e Kishs s “Burimit Jetdhns” n Kor jan bashkudhtare t proceseve demokratike n Shqipri dhe tregues i ecuris s ringjalljes s besimit fetar n periudhn postkomuniste. N kt kontekst, rindrtimi i ksaj kishe nuk sht vetm shtje nderi pr nj komuniteti t caktuar fetar. Esht, para s gjithash, pjesmarrje e t gjithve, n nj betej shoqrore n shkall t gjer, pr nj t sotme e t ardhme m t mir, pr ne, pr fmijt tan dhe pr brezat q vijn.

  Iniciativs s guximshme t Mitropolis s Shenjt t Kors pr rikthimin e “Burimit Jetdhns” n identitet korart i jan prgjigjur me gatishmrin dhe bujarin e tyre t njohur. Punimet kan koh q kan filluar dhe kan prparuar mjaft (si mund t shikoni edhe n fotot e msiprme), pavarsisht vshtirsive t shumta t ksaj periudhe. Kufizimet e periudhs s par pr shkak t COVID-19 ndaluan pr nj koh jo t shkurtr do lloj punimi n t. Po ashtu, mbyllja e dogans s Kapshtics jo vetm q ka rritur koston e materialeve t ndrtimit q vijn nga jasht, por ka ndikuar edhe n ardhjen me vones t tyre n destinacion.

  Megjithat, vepra ndrtimore vazhdon me ritme t knaqshme. Deri tani jan hedhur rreth 500 m3 beton dhe jan prdorur rreth dyzet ton hekur t bler (prve hekurit q sht marr nga prishja e ndrtimeve ekzistuese). Por mos mendoni se gjith puna e br konsiston vetm n kto t dhna. Esht pun e vshtir t ndrtosh nj objekt nga e para, sht m e vshtir t restaurosh nj objekt t vjetr, me vlera monumentale, por sht akoma m e vshtir t risjellsh n identitet nj objekt t till, i cili ka psuar edhe ndrhyrje - shtes n strukturn e tij, q nuk kan respektuar strukturn e tij origjinale (si ishin ndrhyrjet pr ta shndrruar kt kish historike n muze). Vetm vajtje-ardhjet e kamionve q kan hequr dheun dhe mbetjet e tjera t punimeve rikonstruktuese nuk kan t numruar, prve kostos s tyre. Mendoni edhe vllimin e puns s kryer nga puntort gjat t gjith proceseve q krkon nj vepr e till, duke filluar nga arkitekti e projektuesi e deri tek puntori i fundit.

  Procesi ndrtimor dhe ai ekonomik i ksaj kishe ndiqet nga nj komision i posam, antart e t cils jan besimtar nga fusha t ndryshme, njerz t nderuar, q gzojn respektin dhe besimin e komunitetit ortodoks t qytetit. Deri tani, vetm nga kursimet e arks s Mitropolis s Shenjt t Kors, jan shpenzuar rreth 150 milion lek (t vjetra), ndrsa m shum se 30 milion nga kontributet e antarve to komunitetit. Theksoj se arkitekti, projektuesi dhe inxhinieri q ndjek punimet ofrojn shrbimet e tyre pa pages. Nse rindrtimi i ksaj kishe do t’i jepej ndonj firme ndrtimi, shumat e paguara pr t njjtin vllim pune do t ishin shum m t larta.

  Pr shifrat e msiprme u informova nga njri prej antarve t komisionit t lartprmendur, i cili pati mirsin t’i vinte n dispozicionin tim.

  N mbyllje t ktij shkrimi do t doja t theksoja edhe njher tjetr iden se, rindrtimi i ksaj kishe nuk sht shtje vetm e Mitropolis s Shenjt t Kors, as vetm e antarve t ktij komuniteti. Nuk sht shtje as vetm e ortodoksve t Shqipris. Si e prshkrova m lart, sht shtje e gjith shoqris shqiptare, sepse bhet fjal pr nj simbol t vrtet demokratik kundr do diktature dhe sistemi totalitar. N kt kuadr, kush dshiron, mund t jap ndihmesn e vet sipas mnyrs s vet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 29-12-2020 m 08:28

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns"

  Dy fjal pr Hirsi Joanin dhe besimtart e zjarrt t Kors


  Nuk mund t ket ortodoks t vrtet, q t mos gzohet e t mos ngazllehet me lajme si kjo iniciativa e besimtarve t Kors dhe e Mitropolitit t tyre, t cilt po rikthejn n identitet Kishn e tyre historike t Burimit Jetdhns, s cils komunistt i kishin tjetrsuar arkitektonikn e saj tradicionale, duke e shndrruar n Muze t Artit Mesjetar.

  Niko Korari ka prmendur me plot t drejt se, aktualisht, kt iniciativ t Mitropolitit t Kors dhe besimtarve korar, n prmasat pr t cilat flasim, nuk mund ta ndrmarr asnj Mitropoli tjetr n Shqipri. Kjo sht nj vrtet, q nuk e luan as topi. Nga ana ime, do t doja t prforcoja kt konstatim t tij me dy konstatime t tjera, besoj po aq t rndsishme dhe po aq domethnse sa edhe ajo e msiprme.

  1) Mitropolia e Shenjt e Kors sht e vetmja Mitropoli n Shqipri, q ka marr pothuajse 100% t pronave t konfiskuara nga regjimi komunist, n nj koh q jo vetm Kisha Orthodhokse, por edhe komunitet e tjera fetare, vazhdojn t ankohen me plot t drejt se shteti shqiptar ende nuk ua ka kthyer ato. Ne sot flasim pr rindrtimin e Kishs s Burimit Jetdhns si pr nj akt shum t guximshm, por edhe shum t vshtir, ndrkoh q marrja e saj n pronsi ka qen nj akt akoma m i guximshm dhe nj prpjekje shum m e vshtir se ky rindrtim i saj.

  2) Shumkush mund t mendoj se n Kor kto gjra jan m t lehta, ngaq aty ka pasur gjithmon nj tradit t fuqishme ortodokse, me njerz t prkushtuar ndaj Kishs etj., etj. Po, kjo sht e vrtet, ashtu si sht e vrtet q edhe Voskopoja ishte dikur nj kopsht i lulzuar i ortododoksis jo vetm n Ballkan, por edhe m gjer. Rreshti s qeni i till kur banort e saj u detyruan t largohen nga vendlindja e tyre e t shprndahen gjithandej, deri edhe n Austri, Venedik etj. Edhe Kora nuk ka mbetur e paprekur nga kjo hemorragji e dhimbshme e largimit t banorve t saj npr vende t ndryshme t bots. Korart ishin kurbetinjt e par nga Shqipria q shkuan n Amerik para nj shekulli, duke mos u kthyer kurr m pas.

  Pas rnies s komunizmit, largimi i korarve nga vendlindja e tyre u kthye n nj eksod t vrtet. N kto kushte, sht e vshtir t ruash jo vetm cilsin e besimit, por edhe raportet tradicionale mes popullats s ktij qyteti, t cilat, teorikisht, nuk mund t mos jen tepr t brishta. Dua t them se si cilsia e besimit, ashtu edhe “sasia” e bartsve t tij, jan si ajo toka pjellore, e cila mund t prodhoj drith t mir, por q do vit duhet t punohet, t mbillet, t korret... Nse lihet e djerr, apo akoma m keq, nse merr zjarr e t mbjellat shndrrohen n hi, pak rndsi ka nse prodhimet e kaluara kan qen t bollshme. Askush nuk ushqehet vetm me kujtime, aq m tepr t shuaj urin me to.

  Fakti q Kora vazhdon t rrezatoj edhe sot traditat ortodokse t qmome, pavarsisht dmtimeve t shumta q kan psuar shtyllat, mbi t cilat sht mbshtetur gjithmon jeta shpirtrore dhe kultura e saj, tregon se dikush vazhdon t lroj, t mbjell, t korr e t shij, e pastaj prsri t lroj, t mbjell, t korr e t shij papushim... gjithnj n dobi t korarve. E kam fjaln pr Mitropolitin e Kors, Hirsi Joanin, i cili ka m shum se dy dekada q jeton mes tyre, duke punuar me shum dashuri pr ta, por edhe duke marr po aq mirnjohje prej tyre.

  Sa her q dgjoj t flasin mir pr t, por edhe kur dgjoj ata shpifsit e paguar t prpiqen t zbehin kontributin e tij n Kor dhe n gjirin e Kishs Orthodhokse n prgjithsi, m kujtohet gjithmon nj shprehje q kam lexuar dikur n nj nga gazetat shqiptare t viteve 90’:

  ________________________________________Po t deshi Kora, t do gjith bota!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 04-01-2021 m 14:36

Tema t Ngjashme

 1. Lartsimi i Kryqit Jetdhns - 14 shtator
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 14-09-2016, 21:49
 2. Nje dokumentar grek per ringritjen e Kishes Ortodokse ne Korce
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-02-2014, 16:00
 3. Pamje t ralla t kishs "Burimi Jetdhns" n Kor
  Nga Archon n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-12-2013, 19:15
 4. Kor, nis restaurimi i Kishs shekullore t Tudasit
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-09-2013, 14:01
 5. Kor, kishs mesjetare t Shn Mris i del pronari
  Nga EuroStar1 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-01-2013, 15:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •