Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  35

  Protesta e dshtuar ose prgatitja pr nj `97 t dyt

  Kur pash pr t t disatn here ndr vite `Koncert n vitin 1936` m intrigoi pjesa kur Nuri beu nxjerr parat pr t`ja dhn shoferit duke i thn: sa para do pr tu prishur dyzenin atyre, prfshi xhengijet q kndonin kngn e deformuar dhe qesharake me dajre plot turqizma ` o m marsh t keqen o mu bfsh kurban..me jaranin isha ..me jaranin jam`, kuptova ngjashmrin q paska akoma, madje edhe n nj distanc kohore t ngjarjes n film prej 94 vitesh apo 44 vitesh nga dalja e filmit, midis dy botve ekstremisht t kundrta q jetohej n Shqiprin e athershme dhe jetohet edhe sot n Shqiprin e sotme.
  Nuri beu nj anadollak i pasur i tradits s vjetr ku jetonte popullsia e Shqipris s athershme rurale, prpiqej t pengonte nprmjet rryshfetit dhe `protestave` me kng xhengiejsh, t ardhmen e Shqipris drejt Perndimit drejt Europs s kulturs, dhe nga ana tjetr kngtaret dhe populli plot kureshtje dhe patriotizm, i gzoheshin t ardhmes dhe liris.
  Kjo po ndodh n Shqipri edhe pas 94 vitesh nga 1936. Po ai Nure Beu i athershm, edhe sot ka plot nipr e mbesa q u pasuruan padrejtsisht gjat 30 viteve t demokracis, q morn pushtetin, t emruar dhe t caktuar nga PPSH, q prvehtsuan rezervat e shtetit t varfr shqiptar t kohs s diktaturs, q shkatrruan me qllim t gjith industrin dhe bujqsin, q vodhn thesarin e shtetit t paktn dy her njher gjat transportit dhe nj her gjat shprbrjes s shtetit gjat `97, q nxorn ligje t gabuara pr pronat t cilat u a dhuruan besnikve t tyre duke harruar q prona n sisteme demokratike sht e shnjt, q me sistemin e korruptuar t krijuar detyruan q 1/3 e popullats t largohet, duke u zn e u kacafytur cdo her q vinte data e zgjedhjeve parlamentare dhe locale pr t marr pushtetin, duke harruar se ashtu sikundr prmndi Presidenti i zgjedhur Biden se "N Amerik (pra kudo edhe n Shqiprin demokratike), politikant nuk e marrin pushtetin, sht populli q ua jep atyre".
  Sot n Shqipri vrehet nj ndarje e madhe e cila nuk sht luft klasash, por sht nj ndarje e thell interesash t lidhura n rradh t par me kulturn, traditn, religjionin, gjeopolitikn, dshirn pr tu larguar, nga konfliktet brnda vndit, dshirn pr t mos u prekur nga ligji, dshirn pr t qn mbi ligjin, dshir pr t marr pushtetin me dhun kur humbet pushtetin me vot, dshir pr tu pasuruar sa m shpejt, dshir pr t mos punuar. Kush do t triumfoj?
  Nure Beu me orientalizmin e tij apo Nolistt?
  Kt na e treguan protestat disa ditore t zhurmshme t dhunshme e plot dme materiale, dhe m e trishtueshmja vrehej n pasqyrimin q i bnin mediat e blera nga niprit e Nuri Beut duke transmetuar debate analistsh t paguar q u `qante shpirti` pr t drejtat dhe lirit e njeriut, ndrsa nga ana tjetr, n kontekstet e tyre, frynin mllef dhe urrejtje kundr do gjje positive n Shqipri , duke harruar q viti 2020 mbetet nj nga vitet m t pazakonta n t ciln Shqipria u prball jo vetm me pasojat e trmetit por edhe me pandemin, me anal-ist dhe moderator (faktikisht jan acarues t situates), shikohet n leximin e gaxetave ku gazetari lexues gazetash, pyet dhe nxit cdo dit mngjez-leximi, komentuesit q t shajn me soj e sorollop qeveritart, vendin, me botues gazetash t paguar n niprit e Nure beut, pr t nxir atdheun e tyre pr t mllefosur popullatn duke nxjer nga tualetet e banesave, hotelve dhe nga lumi i ndotur i Lans do gj q bn dhe ndot shoqrin, duke baltosur me fjal e banale dhe urrejtje cdo njeri q i dgjon dhe i shikon, nga mngjezi deri n mbremje.
  Nse nuk do t jetoje n Shqipri, do t mendoje se Shqipria i paska punt keq megjithse SHBA dhe BE e ndihmon vazhdimisht t rrij brnda binarve t ligjit, q t prfundoj vettingun, q t kaprcej vshtirsit e prkohshme t Pandemis dhe t pasojave t Trmetit.
  Por prse megjith prpjekejet e shtetit shqiptar pr t qndruar n rradht e qytetrimit europian pr t realizuar ndrn e shqiptarve `e duam Shqiprin si Europa`, brnda vet Shqipris ngrihen zra kundr atdheut t tyre nn pretekstet nga m t kamufluarat prapa t cilave shihn arsyet e vrteta t kundrshtimit?
  Kuptohet q ish pushtetart e 30 viteve, prpiqen t kundrshtojn reformat n emr t paradoksit se `reformat po i pengon vet qeverisja e tanishme ` (e cila n fakt ishte vet inicjatorja e reformave) duke prdorur metoda makiaveleske dhe djallzore t shpifjes dhe shtrembrimit t t vrtets. Pr ta kuptuar kt mund t shikohet se si Presidenti ka 3 vite q pengon realizimin e Gjykats Kushtetuese duke penguar emrimet, mund t shikohet gjithashtu se si vrassit e Grdecit dhe t 11 janarit brtasin pr drejtsi, duke nxitur protesta t dhunshme kundr nj ngjarjeje pr t ciln qeveria veproi konform ligjit duke burgosur fajtorin-duke shkarkuar ministrin e brndshm dhe duke krkuar ndjes publike pr ngjarjen, mund t shikohet n mllefin dhe urrejtjen e t ashtuquajturve gazetar investigative (n fakt jan gazetar politik t paguar nga ish-pushtetart) n komentimin e ngjarjeve t ndryshme duke shtrembruar t vrtetn.
  Djallzia pr t shmangur prgjegjsit dhe pr t justifikuar korrupsionin, krimin, drogn, sht tek britma dshpruese: `hajduti thrret.. kapeni hajdutin`, dhe m kujton nj ngjarje t kaluar kur nj hajdut hyri n nj shtpi , vodhi dhe plackiti shtpin, dhe iku me t shpejt. Familjart t tmerruar lajmruan policin. Policia erdhi, kishin me vete nj qen -langua kufiri i cili nuhati dhe zbriti me vrap shkallt sipas ers s hajdutit. Aty jasht n rrug afr shtpis s vjedhur, ishin mbledhur njerz e po bnin sehir ngjarjen. Hajduti ishte aty n turm madje n rradh t par duke komentuar e thn njerzve prreth: Epo, `jan kata njerz t poshtr q vjedhin n mes t dits , si nuk kan turp, t poshtrit. N kt koh qeni i policis doli prjashta dhe me vrap ju hodh n gjoks hajdutit q po fliste. Njerzit t habitur heshtn nga habia pastaj murmuritn , ou, po ky qnka hajduti i vrtet, por fliste sikur t mos ishte i till. Policia i vuri prangat.
  E thn ndryshe, ish prgjegjsit e zullumeve dhe t shkeljeve t ligjit n Shqipri, drejtues partish apo president, t pasuruar dhe t korruptuar deri n palc n mnyr t paligjshme, duhet t dalin para ligjit kushdo qoft opozitar apo pushtetar, por kundrshtojn n mnyrat m t sofistikuara duke bler pushtetin e ashtuquajtur `t katrt`- mediat e shkruara, radio-tv, dhe kundrshtojn cdo gj q shpreh apo q ka sukses qeverisja e cila po bn reformat dhe ka nj prkrahje t fuqishme perndimore si nga BE ashtu dhe nga SHBA, po bjn mos q t destabilizojn vndin duke gjetur shkaqe apo sebepe nga t uditshmet, madje partia m e madhe opozitare sht br si shoqri funeralesh duke harruar se detyra e nj opozite sht t ket program dhe projekte pr t prmirsuar gjndjen, dhe jo pr t numuruar viktimat e kapitalizmit.
  Protestat e dhunshme q sapo prfunduan, nuk e dhan rezultatin e dshruar nga Opozita `Presidenti i Oposits` (madje ndoshta dhe nga ndonj klan politik i shteteve fqinj q nuk e do Shqiprin t stabilizuar) - anarkin dhe kaosin e shumpritur, por do t prpiqen q t krijojn nj precedent edhe m t rrezikshm me afrimin e zgjedhjeve politike t 25 prillit, ndoshta nj `97 t dyt me qllim q t justifikojn humbjen dhe t shmangin drejtsin q po vjen. Harrojn se Shqiria nuk mund t ket m ngjarje si `97-98, si 2007, si 2011, sepse Shqipria sht vendosur n binart e ligjit tashm, dhe duke patur mbshtetjen e fuqishme t SHBA dhe BE, do t hapin negiciatat pr antarsim n BE pr t mirn e popullit shqiptar i cili nuk do me kaos dhe rrmuja rurale e katundareske, por do qetsi, pun, dhe prosperitet.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,485

  Pr: Protesta e dshtuar ose prgatitja pr nj `97 t dyt

  Kur do e nxjerresh Pirro nje shkrim kundra Vjosa Osmanit?
  Me ’te drejte na flet ajo per minishengen e shkembim kufinjsh, me cte drejte na e akuzon vlla Vuiin per krime lufte? Nuk nxirret mbreti lakuriq o shoku Pirro! Ai magjepsi Parisin e Surrelin kurse kjo e poshtra ka kurajo te na e kritikoj...

  uditem kur njerezit i versulen Meros e Bollinos per sherbimet e pafundme ndaj Rames. Ata ngopen e sterngopen me tendera e vila gjithandej. Nuk jane si keta tifozet qe kakarisin me duar ne xhepa...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2016, 16:36
 2. ODEON, emision i deshtuar!
  Nga ILMGAP n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-07-2011, 18:47
 3. Pushtetart dhe prgatitja e tyre profesionale
  Nga Manci n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-01-2008, 22:38
 4. Mision i dshtuar ende pa filluar
  Nga xnjeri n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-07-2007, 16:20
 5. Transferi m i dshtuar n historin e futbollit!
  Nga Adriano-10 n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-12-2005, 07:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •