E trisht kjo q po ndodh n Kosov. M n fund pas shum vitesh tradhti nn rrogoz , pas shum vitesh bashkpunim spiunsh kosovar dhe shqiptar me serbin,pas shum vitesh prplasjesh pr t marr pushtetin e shtetit t ri , pas shum vitesh investimesh dhe para t hedhura n xhepat e spiunve dhe tradhtarve n Kosov po prgatiten t marrin dhe t konsolidojn pushtetin me metoda `demokratike` personat q nuk luftuan pr liri e pavarsi por pr ruajtjen e pushtetit t dikurshm, personat q faleshin n nj sixhade me ish pushtuesit 500 vjear,, personat q shisnin nder dhe respect pr para e pushtet, personat pa kurrfar identiteti q spiunin falas shokt e miqt e tyre, personat q bisedonin me Millosheviin prt prfituar rehattllekun e tyre.
Kjo sht pamja e politiks dhe politikanve t sotm t Kosovs.
Sot pas 20 vitesh jan n gjykatn speciale heronjt, q s bashku me NATO-n liruan Kosovn nga nj pushtim 107 vjear serb i firmosur nga ambasadort e Fuqive t mdha t Europs s vitit 1913: i gjasht Fuqive t Mdha t asaj kohe (Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia). Austro-Hungaria u perfaqesua nga ambasadori Memdsdorf. Gjermania u perfaqesua nga ambasadori Lichnosky. italia u perfaqesua nga ambasadori imperiali. Rusia u perqafqesua nga diplomati Benckerdorff. Britania e Madhe u perfaqesua nga ministri i jashtem i saj Grey. Kjo sanksionoi coptimin e Shqipris (https//Konferenca e Londrs (19121913) - Wikipedia).
107 vite m von gjndja ndryshoi. T drejtuar nga SHBA Fuqit e mdha t Europs s athershme dhe t sotme (prve Rusis), pr shkak t shkeljeve t rnda t t drejtave t njeriut n Jugosllavin e Millosheviit i cili dboi me dhun nga Kosva 500.000 shqiptar t Kosovs pr n Shqipri dhe Maqedoni, t ndihmuar nga UK e Adem Jasharit (vrar nga serbt, Hero i Kosovs), Hashim Thait, Ramush Haradinajt (sot sht i lir), Kadri Veselit, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi (VV), Hysni Gucati, Nasim Haradinaj, Salih Mustafa, liruan vndin.
Po kta drejtues, sot jan n gjykatn speciale n Hag pr krime lufte dhe krime ndaj njerzimit. interesant sht fakti se kjo gjykat speciale u miratua n gusht t vitit 2015 n Kuvendin e Kosovs nga po kta lirimtar q st prballen me akuza t cilat u duheshin drejtuar drejtuesve t Serbis s sotme t cilt kryen genocid ndaj popullit t Kosovs.
Kjo gjykat speciale akuzoi drejtuesit e UK me informata t ardhura nga spiunt shqiptar bashkpuntor t vjetr t UDB si dhe nga akuzat e ngritura nga genocidueist serb t cilt duan t pastrojn veten dhe vendin e tyre djallzisht nga genocidi i vrtet q u bene shqiptarve nprmjet Millosheviit, pr ti treguar BE se viktima nuk jan shqiptart por serbt?!
Madje ish-gazetari dhe politikani serb, Milovan Drecun, n nj paraqitje n televizionin serb TV Happy, ka thn se Gjykata Speciale po shrbehet me informata nga Serbia.
Megjithse Gjykata speciale e Hags e miratuar nga Kuvendi i Kosovs, sht nj gjykat me nivel m t ult se Tribunali i Hags ku u gjykua Ramush Haradinaj, por i drejtuar tani nga zdhnsi i Gjykats Speciale, Michael Doyle, dhe kryeprokurori Jack Smith, i cili ka nj dosje prej 112 dshmitarsh dhe 40.000 faqe me akuza ndaj drejtuesve t UK q paskan kryer : krime kundr njerzimit, krime lufte dhe krime t tjera sipas ligjit t Kosovs q pretendohen se jan kryer midis janarit 1998 dhe dhjetorit 2000. Tri vjet m par, kryetarja e Gjykats Speciale, Ekaterina Trendafilova kisht mohuar se kjo gjykat do ti gjykonte vetm shqiptart (Kupola e UK-s n Hag, Gjykata Speciale: Nuk do t gjykojm vetm shqiptart - Abc Nes).
Po kush jan kta tradhtar q kan spiunuar shokt e tyre pr krime t pretenduara ndaj vet shqiptarve pas lufts/ Kusha jn kta politikan q sot frkojn duart dhe zgrdhihen prball mediave duke u shprehur me plot gojn si tradhtar t vrtet t popullit t tyre se `kupola` e UK ka kryer krime ndaj njerzimit?
Sipas Ibrahim Kelmendit ai akuzon lufttart e liris, UK, madje sicc duket, s bashku me t tjer, duke u prpjekur t bjn at q krkojn serbt: t njollosin luftn cclirimtare me akuza t vrasjeve t paslufts. Prse e bn kt akuz ky njeri? Pr t t drejtat dhe lirit e njeriut, pr t mbrojtur tradhtart dhe spiunt, apo mbrojtur tradhtin dhe spiunllkun e tij dhe t miqve t tij n dobi t Serbis duke njollosur luftnn pr liri duke akuzuar pr krime lufttart e liris? Dihet q n luftn pr liri do t ket dshmor t vrar por edhe spiun t vrar. A sht normale t mbrosh spiunt? (Dshmia n Speciale/ Ibrahim Kelmendi akuzon rnd Hashim Thain, Rexhep Selimin, Azem Sylen e Xhavit Halitin - Bota Sot)
Me sa duket Kosova ashtu si dhe Shqipria qnka mbushur plot me bukshkal e spiun q madje spiunojn edhe falas miqt, shokt dhe bashkudhtart tyre-thjesht pr para dhe zbavitje. Kjo m kujton historine e Jakomonit drejtuesit italian t Shqipris s pushtuar n 1940 (e sajuar ? por e vrtet pr nga konteksti), kur ai u takua me Qazim Mulletin. N nj moment t biseds s tyre kok m kok, hyn nj fshatar dhe i drejtohet Qazim Mulletit duke i thn; ..o Qazim, filani t ka shar kur ishim duke pir raki n mejhane.. azimi e pa me inat dhe i tha: mir mir, ik, se bisedoj m von. Jakomoni i habitur i tha Qazimit: zoteri kush ishte ky? Qazimi i u prgjegj: sht nj miku im, me trgon pr cdo gj -Interesant i u prgjegj Jakomoni. Ne n itali i paguajm spiunt pr t na dhn informata. Ktu n Shqipri i paskeni spiunt q spiunokan falas
Serbia si nj shtet pushtues e ka ditur fare mir q t dominosh nj vnd duhet ti prash ata. 107 vitet e pushtimit serb kan patur edhe t mira pr srbin prve dhurimit t Kosovs nga Konferenca e Ambasadorve t vitit 1913: kan arritur t ken nj varg informatorsh dhe kolaboracionishtsh ndr vite. Shum nga ata kan punuar n FARK nn drejtimin e urologut Bujar Bukoshi. Madje dhe Msuesi Ibrahim Rugova q serbt dhe kosovart e quajn `Gandi i politiks paqsore` t ndarjes s Kosovs nga Serbia, ka patur problemet e veta me Millosheviin t cilat nuk e nderojn.
Nj pjes e politiks kosovare sht ndar midis lindje dhe perndimit, ndarje jo e dukshme por e pranishme. Nj pjes krkojn Turqin si pjes e realitetit dhe identitetit t tyre fetar, pjesa tjetr krkjn BE dhe SHBA dhe jan pjesa e shndetshme, s cils I bie nj detyre e rndsishme q shokt, miqt, kolegt e tyre, bashkpatriott e tyre ti bindin t kthejn syt nga perndimi, nga BE nga SHBA.
Praktikisht pr shkak t politikave prarse n Kosov Politika kosovare sht e ndar m dysh, identike me at q ka ndodhur dhe po ndodh n Shqipri. Fara e prarjes sht hedhur me koh dhe barrat e kqia kan gluar n fushn e mbjellur me drithra. Pr t ndar barrat e kqija nga bimt e mira kt e bn vetm vepra e mir. Kush ka br vepra t mira duhet nderuar e respektuar. Dhe kta jan UK dhe ata q punuan pr lirin e Kosovs.
Kundr UK dhe lufts pr liri t Kosovs ka patur edhe drejtues shqiptar t cilt madje kan burgosur pjestar t UK n Shqipri, kan ndihmuar Millosheviin me naft dhe informacione, madje kan shitur dhe arm. Barrat e kqia jan shprndar n t gjith trevat shqiptare , prandaj Shqipria dhe Kosova nuk po gjejn qetsi pr shkak t ktyre spiunve dhe tradhtarve q glojn shajn heronjt, shkojn n Holland e gjetke pr t shar vndin e tyre, mbledhin informata t dyshimta kundr UK pr nj grusht me para t qelbura dhe ashtu si Juda, spiunojn drejtuesit e tyre, shokt e tyre, miqt e tyre, pr interesin e tyre t ngusht pr t knaqur egon e tyre duke menduar se edhe ata jan dicka dhe mund t mbeten n histori. Por n Histori sigurisht do t mbeten por.. si tradhtar dhe spiun q dmtuan atdheun e tyre.