Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Geshtenja

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e netflix
  Anėtarėsuar
  30-08-2015
  Postime
  102

  Geshtenja


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,367

  Pėr: Geshtenja

  Pėrfitimet e jashtėzakonshme qė marrim nga gėshtenjat

  Ato janė ushqimi simbolik i vjeshtės, tė shijshme dhe tė vlerėsuara nė njė mori pėrgatitjesh dhe pėrveēse janė tė mira, gėshtenjat ofrojnė edhe veti tė panumėrta terapeutike dhe pėrfitime shėndetėsore.


  Nė 100 gram gėshtenja gjenden rreth 40 gram ujė, 40 karbohidrate komplekse, 5 gr yndyrna tė shėndetshme, 4 proteina bimore dhe 7 fibra.

  Gėshtenjat pėrmbajnė gjithashtu vitamina E dhe B, dhe minerale tė tilla si kalium, fosfor, kalcium, magnez, natrium, hekur dhe zink. Mė poshtė rendisim pėrfitimet kryesore tė gėshtenjave.

  Ngopėse

  Pėrveēse janė tė shėndetshme, gėshtenjat janė njė ushqim ngopės falė sasive tė mėdha tė fibrave dhe karbohidrateve komplekse. Ato mund tė pėrfshihen nė dietat dobėsuese.

  Dhėmbėt dhe kockat

  Fosfori i gėshtenjės, magnezi dhe kalciumi na ndihmojnė tė mbajmė tė shėndetshėm sistemin e kockave dhe tė mbrojmė dhėmbėt.

  Sistemi nervor

  Mineralet dhe vitaminat e grupit B tė pranishėm nė gėshtenja kontribuojnė nė funksionimin e saktė tė sistemit nervor dhe nė parandalimin e sėmundjeve neurologjike.

  Diabeti

  Njerėzit me diabet mund tė pėrfitojnė nga ngrėnia e gėshtenjave: karbohidratet e tyre komplekse thithen ngadalė, duke shmangur rritjen e insulinės nė gjak.

  Aminoacidet

  Proteina bimore e gėshtenjave pėrmban tė gjitha aminoacidet thelbėsore dhe kjo ėshtė njė ndihmė e madhe pėr njerėzit qė ndjekin njė dietė vegane dhe pėr sportistėt.

  Zemra

  Ashtu si arrat, gėshtenjat janė tė pasura me yndyrna tė shėndetshme dhe acide yndyrore omega 3 dhe omega 6. Kjo ėshtė arsyeja pse ato janė tė shkėlqyera nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės dhe mbrojtjen e saj.

  Kapsllėku

  Fibrat e gėshtenjės rregullojnė florėn bakteriale nė zorrė dhe tranzitin e zorrėve, duke eliminuar kapsllėkun dhe parandaluar kancerin e zorrės sė trashė.

  Hipertensioni

  Duke qenė tė ulėta nė natrium dhe tė pasura me kalium, gėshtenjat janė tė shkėlqyera pėr ata qė vuajnė nga hipertensioni. Ato janė gjithashtu tė dobishme pėr tė luftuar mbajtjen e lėngjeve.

  Anemia

  Hekuri qė pėrmbahet nė gėshtenja ėshtė i shkėlqyeshėm pėr parandalimin dhe luftimin e anemisė dhe lodhjes kronike.


  Gazeta Telegraf

  https://telegraf.al/shendetesi/perfi...ga-geshtenjat/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •