Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,123

  Goditet prifti orthodhoks ne France

  Qellohet prifti orthodhoks ne Lyon, ne nje tjeter akt terorist.
  At Nikolaos Kakavelakis, prifti i komunitetit orthodhoks ne Lyon, France u qellua nga nje person, ne castet kur po mbyllte kishen.
  Babai i dy femijeve, eshte duke luftuar per jeten.
  Raportet e para tregojne se behet fjale perseri per nje akt terorist islamik.
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,123

  Pėr: Goditet prifti orthodhoks ne France

  Duhet futur mentaliteti evropian qe ne edukimin familjar ne femijeri, feja duhet t`i pershtatet ketij mentaliteti qe pranon ndryshueshmerine e ideve dhe te drejten absolute te fjales (dhe te fyerjes). Fjala eshte e lire nuk duhet te preket dhe as ndeshkohet. Veprimi po. Liri mendimi dhe fjale. Veprimi nuk duhet te cenoje te tjeret. Islamiket duhet te integrohen, duke u pershtatur ne Evrope. Nuk shoh zgjidhje tjeter. Por e shoh shume te larget. Ketu ne Shqiperi me keq, ende rrihen grate (bile edhe vriten), martesa qe ne djep, etj. gjera mesjetare,qe megjithe ndryshimet ende jane ne mase te madhe, se paku 70 % e popullsise qe duhet te pershtatet me vepra jo me fjale. Qe ketu fillojne keto pastaj shkojne ne siri edhe per mbijetese, bile mbulojne edhe fytyren e femres, indoktrinohen sa arrijne e behen pjese e grupeve terroriste. Duhet filluar nga familja qeliza baze e shoqerise ndryshimi. Duhet te ndryshojne prinderit qe te ndryshojne edhe femijet. Shajne femren qe zbulohet pak, duke i thene fundin e fjaleve dhe nuk shohin veten e tyre qe zhgerryhen me cilendo dhe sa here u del rasti. Dhe keto jo thjesht ne fshat, por edhe neper qytete, Tirane, etj. Realisht Evropa eshte vite drite larg nesh. Kush rreh femren nuk do as veten e tij dhe mund te beje gjithcka. Dhuna familjare eshte teresisht e perhapur kudo, ka shume padi ne polici dhe urdher-ndalime, e megjithate nuk duket se po zgjidhet gje. Dhe patjeter qe rinia e qyteteruar nuk e sheh vetveten ne Shqiperi por ne perendim, kudo shpresojne te jete me mire dhe jo thjesht ne kuptimin ekonomik
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  162

  Pėr: Goditet prifti orthodhoks ne France

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Duhet futur mentaliteti evropian qe ne edukimin familjar ne femijeri, feja duhet t`i pershtatet ketij mentaliteti qe pranon ndryshueshmerine e ideve dhe te drejten absolute te fjales (dhe te fyerjes). Fjala eshte e lire nuk duhet te preket dhe as ndeshkohet. Veprimi po. Liri mendimi dhe fjale. Veprimi nuk duhet te cenoje te tjeret....
  Sinqerisht besoj se mirekembja ekonomike eshte fort e lidhur me mirekembjen shpriterore. Lidhje kjo, anasjelltas.
  Duhet kohe qe keto procese te funksionojne dhe te prodhojne frute. Mbase duhen breza. Shpresojme qe krimbi qe shoqeria shqiptare mban brenda, i cili me siguri do ta kushtezoje kete process, nuk do ta bllokoje ose devijoje.

  Me beri pershtype shprehja qe perdore me siper, se Fjala duhet gjitmone e lire pa asnje kufizim e ndershkim.
  Ne te kaluaren, shpesh fjala ka pergatitur fushen per veprimin. Disa, te paktit qe ja dine mire mjeshterine e perdorin per te ngazellyer a ndezur te shumtit. Te atyre qe nuk e zoterojne mjeshterine e saj. Dhe keta te fundit perdorin veprimin.

  Ne shoqerine e sotme, fjala nganjehere vret po sa veprimi, mbase edhe me teper eshte e panevojshme te bej shembulla.
  Per kete, besoj se fjala nuk mund apo duhet te kete kete liresi dhe pakufizim.
  Problemi eshte se si mundet qe te konkretizohet kjo soft censure apo ndryshe e quajtur civilisation rules ?

Tema tė Ngjashme

 1. Pse orthodhoks dhe jo ortodoks?
  Nga une jam Z... nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 04-10-2015, 09:25
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-07-2015, 10:31
 3. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-09-2009, 16:53
 4. Marie de France -- mesjeta ne France
  Nga Leila nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 21:57
 5. Besimi Orthodhoks
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 06-04-2005, 02:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •