Emri:  55339186_403.jpg

Shikime: 4447

Madhsia:  137.4 KB

Shqipria dhe Greqia kan rn dakord q mosmarrveshjet mes tyre pr kufijt detar, n Detin e prbashkt Jon, t’i zgjidh Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, me seli n Hag.


“Kemi rn dakord t’ia kalojm pr zgjidhje Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag shtjen e ndarjes s hapsirave” tha n nj konferenc shtypi n Tiran Ministri i Jashtm grek, Nikolaus Dendias.


Kryeministri i Shqipris, Edi Rama, vuri theksin tek vendimi i pakontestueshm nga palt i ksaj Gjykate, kur e argumentoi rnien dakord pr kufijt detar nga instancat ndrkombtare si nj mundsi “pr t vendosur pikat mbi i n baz t ekspertizs dhe s Drejts Ndrkombtare t Detit”.

Ndarja e hapsirave detare u rikthye si prioritet n marrdhniet mes dy vendeve fqinj n korrik t ktij viti kur kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, tha n Parlament se qeveria e tij “synon t zgjeroj hapsirat detare t Greqis edhe n Detin Jon deri n 12 milje, bazuar n konventat ndrkombtare” duke pasur parasysh marrveshjet e arritura kt vit pr kufijt detar me Italin dhe Egjiptin.

Fakti q palt ran dakord pr t’i zgjidhur mosmarrveshjet e tyre pr ndarjen e Detit Jon nga Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, l t kuptohet qart se negociatat pr t’i zgjidhur mes tyre kan dshtuar,

Dy her palt tentuan ta arrijn por nuk ia doln mban. Marrveshja e arritur n vitin 2009, kur n Shqipri ishte n pushtet PD, sot n krye t opozits jasht parlamentare dhe n Greqi, forca e majt politike , PASOK , u hodh posht nga Gjykata Kushtetuese, e Shqipris, kur Partia Socialiste, (PS) ather n opozit , sot n pushtet ngriti padi penale kundr saj. Sipas socialistve marrveshja i jepte Greqis 225 metra katror hapsir detare, q i takonin Shqipris.

Gjykata Kushtetuese e konsideroi marrveshjen “antikushtetuese, t karakterizuar nga moszbatimi i parimeve baz t s drejts ndrkombtare pr ndarjen e hapsirave detare midis dy vendeve dhe arritjen e nj rezultati t drejt dhe t ndershm”

“Kjo shtje nuk do t jet as n diskrecionin ton, as t pals greke, por t drejtsis ndrkombtare. Ne do t prqendrohemi n bashkpunimin ton ekonomik dhe rajonal” tha t martn Kryeministri Rama.

Dendias: Greqia heq s shpejti ligjin e lufts me Shqiprin

Vullneti pr t rritur bashkpunimin dypalsh dhe n plan rajonal krkon hapjen e nj kapitulli t ri marrdhniesh mes dy vendeve. Kjo deri tani nuk ka ndodhur.

Marrdhniet mes Greqis dhe Shqipris kan mbetur t trazuara q pas Lufts s Dyt Botrore dhe gjat tri dekadave t tranzicionit post-komunist t Shqipris. Ato kan qen dhe mbeten n ngr nga Ligji famkeq i Lufts, q Greqia miratoi n tetor t vitit 1940, kur Italia Fashiste sulmoi Greqin nga territori i Shqipris, e cila qe e pushtuar prej Musolinit n pranvern e vitit 1939. Ky ligj sht “de jure” sot e ksaj dite n fuqi pasi Parlamenti grek nuk e ka ratifikuar abrogimin e tij, gj q praktikisht do t thot q edhe pas 80 vitesh Greqia e konsideron Shqiprin nj vend armik, edhe pse prej 11 vitesh Shqipria sht antare e NATO-s

Ministri i Jashtm Dendias tha t martn n konferencn pr shtyp se “shum shpejt Greqia do t heq ligjin e lufts me Shqiprin”.

Kryeministri Rama i cilsoi marrdhniet aktuale, si m t mira se asnjher tjetr” si nj parakusht q t ndodh m n fund abrogim i Ligjit t Lufts.

Traktat Bashkpunimi dhe Fqinjsie t mir me dinamik t re

Paradoksi i ekzistencs sot e ksaj dite t ktij ligji sht rritur edhe m tej n vitin 1996 kur dy vendet fqinj nnshkruan Traktatin e Bashkpunimit dhe t Fqinjsis s Mir.

Ky traktat, n kushtet e Ligjit t Lufts nuk ia doli mban t nxjerr nga nga ngrҫi marrdhniet mes dy shteteve dhe dy popujve fqinj. N vern e vitit 2018 dy vendet nisn negociatat pr nj paket marrveshjesh ku prfshihej edhe abrogimi i Ligjit t Lufts nga Greqia por kjo nuk ndodhi.

Abrogimi i tij ka rndsi t madhe pr qytetart e Shqipris. Ai do t bj t mundur heqjen nga sekuestrimi preventiv i pronave t shtetit dhe t shtetasve shqiptar, q vazhdon q nga viti 1940.

Nse qeveria e Kyriakos Mitsotakis do ta realizoj premtimin e sotm kjo pritet t shoqrohet me akte tjera juridike, q do t prcaktojn instrumentet sesi shteti dhe qytetart e Shqipris do t adresojn tek autoritetet greke dokumentet q posedojn pr pronat e tyre pr t marr t drejtn e rimarrjes s tyre .

Dendias tha t martn n Tiran se “traktati i Bashkpunimit dhe Fqinjsis s mir mes dy vendeve ka nevoj t thellohet dhe t ket nj dinamik t re. Do t’i zgjidhim n nj klim besimi dhe respekti t ndrsjell shtjet q kan mbetur pezull”.

Tani q kufijt detar n Detin Jon do t’i zgjidh Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis si shtja madhore pezull, kalimi nga premtimi me fjal n vepra, n abrogimin real t Ligjit t Lufts me Shqiprin do t dshmoj me vullnetin politik pr t ln pas t shkuarn dhe filluar nj kapitull t ri partneriteti strategjik mes dy vendeve. /DW