Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  771

  Diskriminimi Fetar q vret nprmjet Karikaturs

  Ngjarja e disa ditve m par kur nj msues francez u vra nga nj besimtar mysliman, ka br buj n gjith botn ashtu si dhe n Shqipri, por pasoja, ka ngritur sigurisht dhe polemika t mdha n drejtim t pasojave t rnda me vdekje, - prball justifikimit t shkakut, si sht e drejta e liris s fjals, t shprehurit dhe t shtypit. A sht e rregullt q personat q zbatojn t drejtn bazike t liris s fjals, t shprehurit dhe t shtypit, t mos mbajn prgjegjsi pr pasojat q ajo derivon nga ekspozimi i saj krenar n shoqri media madje dhe n politik? Vrasja e msuesit t shkolls s mesme Samuel Pay, ndodhi n 16 tetor 2020 n nj rrethin t Parisit, Saint Honorine. Samuel Paty u vra me prerjen t koks gj q e cila mbetet nj krim i shmtuar dhe nj akt terrorist islamik. Vrassi me mbiemrin Anzarov nj i ri een emigrant 18-vjear, u qllua dhe u vra nga policia franceze disa minuta m von.

  (https://en.wikipedia.org/wiki/Murder...inutes%20later.).

  Po kshtu pes vite m par n 7 janar 2015 dy vllezr Said dhe Cherif Kouachi, hyn forcrisht n zyrat e revists satirike javore Charlie Hebdo n Paris dhe t armatosur, vran 12 vet e plagosn 11 t tjer. (https://en.wikipedia.org/wiki/Charli...%2011%20others).

  Kto ishin dy pasojat kriminale dhe gjakatare t nj shkaku q nnvlersohet sot nga shum media tv dhe gazetareske perndimore, madje dhe n Shqipri, duke i vn rndsi pasojave- pra vrasjeve t kryera sikur ato t ishin pa shkak. Duke mos justifikuar aspak vrasjet t cilat prbjn nj krim q duhet dnuar me dnime maksimale n do vend t bots, n fakt i duhet mshuar faktit se prse ndodhin kto vrasje? N kto dy raste fatkeqe shkaku ishte i qart: Karikaturat e Profetit Muhamet. Kto karikatura t realizuara nga kjo revist satirike, e cila vazhdon t prqesh nj nga udhheqsit shpirtror t islamit- Profetin Muhamet, jan br duke u justifikuar me ligjin ndrkombtar t s Drejts dhe liris s Fjals dhe t Shprehjes. sht e vrtet se e drejta dhe liria e fjals dhe e t shprehurit sht legjitime pr do njeri t arsimuar apo t paarsimuar, e personave q drejtojn vendin apo e opozitarve, e botuesve, por edhe e kritikve, t media t shkruara dhe tv, e nj populli ndaj nj populli tjetr. Sigurisht ka gjithmon nj “POR”. Edhe e drejta e liris s fjals dhe t shprehurit mund t jet e pakufizuar kur kemi t bjm me t njjtat kushte t t shprehurit, por ky ligj ka kufizimet e veta pavarsisht se Presidenti i Francs apo do drejtues i vendeve t tjera q flasin n emr t liris, demokracis dhe barazis duke patur n dor pushtetin, ln t lir nj revist ndoshta prestigjioze t vr n loj dhe t tall e t prgojoj n mnyr t prsritur nj udhheqs fetar dhe diskriminon nj komunitet t tr fetar. Ngjarja e pes viteve m par duhej t kishte vn para prgjegjsis redaksin e ksaj reviste sepse ishte ajo shkaku q ndodhn ato vrasje makabre. Pas pes vitesh, msuesi francez prsrit t njjtin gabim, por n nj form tjetr, duke larguar nxnsit q jan t fes islame me qllim q t shaj fen islame dhe ta dgjoj pjesa tjetr e nxnsve.

  Por n nj shkoll laike, prse duhet t prmendet dhe t drejtohet msimdhnia n mnyr diskriminuese ndaj nj feje tjetr? A nuk sht i ndar shteti nga feja edhe n Franc? A nuk sht laik shteti n Franc? Ather prse nxitet urrejtja fetare n shkolla laike dhe ngatrrohet me qllim feja islame me radikalizmin islamik? Dihet se n Franc rreth 10%-12% e popullsis sht me besimin fetar islam. Edhe ata jan njerz dhe duhen respektuar. Ideja q duhet t shpreh sht se duhen eliminuar shkaqet n mnyr q t mos ndodhin pasojat. Lnia e lir e diskriminimit fetar sigurisht do t shkaktoj paknaqsi dhe revolta. Franca si nj nga lidert n BE ndoshta duhet t ishte iniciatorja e rregullimit t ligjeve t BE, duke prfshir n ligj ndalimin e msimeve fetare n do lloj shkolle elementare n t gjith BE madje edhe n t gjith Europn, sepse indoktrinimi fetar, qoft ai islamik, qoft ai kristian e deformon nxnsin e vogl dhe e detyron t bhet fanatik fetar dhe m von ndoshta edhe kontingjent ekstremizmi dhe krimi. Asnj shkoll fetare pr fmijt, sepse deformon karakterin e tyre t pastr e t padjallzuar. Kjo mendoj se sht e domosdoshme edhe n Shqipri edhe n Kosov t ndalohen shkollat fetare pr fmijt e shkollave elementare. Vetm pasi t rriten dhe t arrijn pjekurin, ktij kontingjenti mund t informohen apo edhe t ndjekin shkolln fetare sipas dshirs.

  S dyti, duhen ndaluar mediat t tallin apo t prqeshin lidert shpirtror fetar si Jezu Krishti, Profeti Muhamet, apo dhe Buda, sepse jan kto q nxisin urrejtjen fetare, diskriminim fetar dhe shkaktojn pasoja t rnda deri n vdekje ashtu si ka ndodhur disa her n Franc dhe n disa vende t tjera t BE dhe n bot. N kt pik do shtet duhet t bhet i prgjegjshm sepse urrejtja dhe diskriminimi fetar shkakton vrasje dhe luft. Ka shembuj plot n historin botrore.

  Ashtu si ka ligje n shum vende t bots q t fusin n burg nse shan presidentin apo kryeministrin n detyr, prse t mos bhen ligje pr t ndaluar sharjet dhe talljet pr udhheqsit shpirtror fetar t cilt respektohen dhe nderohen nga komunitetet prkatse fetare n t gjith botn? Po kshtu u duhet vn fre mediave q nxisin dhun, urrejtje dhe diskriminim religjioz.

  Shqipria mbetet nj nga shembujt m t shklqyer t respektit ndaj besimit fetar t tjetrit.

  Shpresojm q bota perndimore t marr t paktn kt shembull nga vendi yn i vogl.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-01-2021 m 01:10

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,122

  Pr: Diskriminimi Fetar q vret nprmjet Karikaturs

  Z. Pirro, megjithe respektin konfirmoj vetem nje pjese te mendimeve tuaja, lidhur me ceshtjen ne fjale. Megjithese e theksoni edhe vete se e gjithe kjo eshte bere nga mesuesi ne emer te te drejtes se fjales, perseri duket sikur vete dilni kunder kesaj te drejte. Franca me boten tjeter (pale me Shqiperine) eshte vite drite larg. E drejta e fjales nuk mund te kufizohet dhe per kete u jane prere kokat 2000 obortareve dhe vete mbretit Luigj ne revolucionin e 1789. Na permendet disa raste kur denohet pergojimi i personaliteteve, nuk e di per cilat vende e keni fjalen. Mos ndoshta per Uganden? E drejta ime mbaron ku cenohet e jot,ja, por ketu nuk perfshihet e drejta e fjales e cila eshte pa limit. Zoti Perendi e krijoi njeriun te lire. Ti duhet ta dish kete, si ortodoks qe je. Me vjen sinqerisht keq se nuk i falet intelektualit te mbaje keto qendrime, pasi blasfemia ne France nuk penalizohet prej 200 e ca vjetesh. Nuk e kuptoj me keto mendime po na drejton nga Perendimi apo arabia. Une personalisht preferoj Perendimin. Gjithsesi te Falenderoj per mendimet qe paraqitet per artikullin dhe te uroj gjithe te mirat.
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Djali vret vajzn, vret dhe veten
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 01:17
 2. Diskriminimi pozitiv
  Nga Smth_Poetic n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2010, 20:08
 3. Diskriminimi fetar !
  Nga Iliri. n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-01-2010, 14:38
 4. Diskriminimi gjinor!
  Nga Manci n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 26-11-2007, 13:02
 5. Shqiptaret dhe diskriminimi i tyre.
  Nga memedheu1 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 09:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •