N duelin e par televiziv mes presidentit Trump e kandidatit demokrat, Joe Biden nuk pati shkmbim replikash, sepse Trump nuk e linte Biden t fliste. Pr nj pseudodebat t till nuk kemi nevoj, mendon Carla Bleiker.

far dreqin ishte kjo? Kt pyetje mund t'i bje vetes si spektator pas debatit t par televiziv mes presidentit Trump dhe sfiduesit t tij, Joe Biden. Ajo q ishte menduar si shkmbim faktesh, pr t'ua br m t leht vendimin votuesve t pavendosur, i ngjasoi q n minutat e para sherrit kaotik mes dy xhaxhallarve t moshuar n nj familje, ku njri nuk respektoi asnj rregull, dhe tjetri qeshte gjithnj e m shum si i detyruar dhe tundte kokn q t mos klithte.

SHBA ndodhen n nj krizat m t mdha, pandemia e Corons, katastrofat natyrore pr shkak t ndryshimit t klims dhe nj hendek gjithnj e m i thell mes amerikanve t bardh dhe atyre me ngjyr e kan tronditur vendin. Por n prballjen e par televizive mes kandidatit t republikanve dhe atij t demokratve shikoje nj president, q nuk e la kundrshtarin e tij t mbaronte as edhe nj fjali, dhe vet nuk prezantoi gati asnj plan pr prmirsimin e situats.

Kur moderatori Chris Wallace i kujtoi Trumpit, q ekipi i tij i kishte pranuar rregullat e debatit, dhe me kt presidenti pranoi q Biden t'u prgjigjej pyetjeve dy minuta pa u ndrprer, nga Biden erdhi prgjigja e that: "Ai nuk e mban kurr fjaln." Por q Trump ta fuste kaq n kaos debatin, dhe moderatori as t mos ia dilte t'i tregonte vendin ishte mjaft dshpruese.

Nj "debat" i till m mir t mos zhvillohet

Edhe Biden pati problemet e veta gjat debatit. Ai e quajti Trumpin "kloun", gj q shihet si e paprshtatshme n skenn politike. Kurse shpjegimet e Bidenit pr temn, kush, ku dhe sa koh mund t votoj me post rezultuan n nj kompleks fjalish t tipit Biden, ku fundi nuk kishte asnj lidhje m me fillimin.
Por ishte Trump ai, q konceptin e debatit presidencial e ktheu n absurditet. Moderatori Wallace nuk ishte n gjendje ta kontrollonte. Edhe Biden i doli pak ballazi Trumpit. Vetm nj moment u b kaq i ashpr toni i Bidenit, dhe e ndrpreu pak sekonda lumin e rrmbyer t Trumpit: kur ai foli pr djalin q ka ndrruar jet, Beau dhe angazhimin e tij n Irak, ndrsa Trump prpiqej ta kthente vmendjen tek djali tjetr, Hunter dhe akuzat pr korrupsion kundr tij.

Kur nuk arrihet t krijohet nj debat i vrtet, sepse njri kandidat 90 minuta rresht nuk e lejon tjetrin t flas, ather ai nuk ka kuptim. Tani n radhn e debateve qndron ai mes zvendspresidentit, Mike Pence dhe kandidates s zgjedhur nga Biden, Kamala Harrs m 7 tetor. Pas ksaj do t zhvillohen edhe dy debate t tjera televizive mes Bidenit dhe Trumpit. Nuk do t ishte lvizje e zgjuar shahu, nse Biden i zhgnjyer do t'i refuzonte kto debate, shpejt at mund ta quanin frikacak. Por pas ktij "debati" katastrofal nj gj e till do ishte e kuptueshme.

Burimi: DW Shqip
Data 30.09.2020
Autor Carla Bleiker