Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Reshat Arbana

  Reshat Arbana, “Nderi i Kombit” feston sot 80-vjetorin

  Reshat Arbana ėshtė njė ndėr aktorėt mė popullorė tė kinematografisė shqiptare, me mė shumė se 35 role tė luajtura nė skenė. Njė ndėr artistėt mė tė mėdhenj qė Shqipėria ka nxjerrė, Reshat Arbana ka jetėsuar para publikut shqiptar personazhet kryesorė tė filmave mė tė ndjekur.

  Ndėr rolet mė tė spikatura nė film: Samiu tek Fije qė priten 1976, Prefekti tek Gjeneral gramafoni 1978, Bimbashi tek Liri a vdekje 1979, Isa Boletini tek Nėntori i dytė 1982, Ahmeti tek Dora e ngrohtė 1983, Adnani tek Hije qė mbeten pas 1985, Aliu tek Binarėt 1987, Emili tek Rikonstruksioni 1988, Kuke Memini tek Balada e Kurbinit 1990. Pėr rolet e Dajlan Beut tek Kush vdes nė kėmbė 1984 dhe Kryetarit tė Kėshillit tek Kur hapen dyert e jetės 1986 ka fituar Medalionin e Festivalit tė Filmit mė 1985 e 1987.

  Nė vitin 2011, Reshat Arbana ėshtė vlerėsuar nga Presidenti i Republikės me titullin “Nderi i Kombit” me motivacionin: “Aktorit tė shquar tė teatrit dhe kinematografisė, i cili me interpretimin mjeshtėror dhe origjinalitetin e tij u bė njė artist popullor e shumė i dashur pėr publikun, rolet e tė cilit kanė pasuruar me vlera tė reja kulturėn kombėtare.”

  Por pėrtej karrierės sė tij nė fushėn e aktrimit, ai ka qenė dhe do tė mbetet zėri mė i bukur i dhjetėra poezive, prozave dhe veprave tė mėdha.

  Sot Reshat Arbana bėn 80 vjeē, dhe vepra e tij peshon mė shumė se vitet qė mban mbi supe, pėr frymėzimin dhe padiskutim modelin e jashtėzakonshėm qė sjell nė shoqėrinė shqiptare pėr tė gjithė artistėt e rinj.

  Dikur Reshat Arbana shprehej se pėrvjetorėt i pėrcillnin emocione tė mėdha, e nė tė njėjtėn kohė i kujtonin se pėr burrin ėshtė trimėri e madhe tė ecėsh me dinjitet drejt tė 80-ave…

  Nė kėtė pėrvjetor, tė gjithė duhet tė shprehim mirėnjohjen tonė pėr veprėn madhėshtore kulturore dhe artistike qė “Nderi i Kombit” i dha Shqipėrisė pėrmes punės dhe talentit tė tij.


  https://javanews.al/reshat-arbana-nd...t-80-vjetorin/


  Jetė tė gjatė, Ikonė e Kinematografise Shqiptare ! Nderim, Respekte & Krenari !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 15-09-2020 mė 18:23

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pėr: Reshat Arbana  Pėrballė - RESHAT ARBANA

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pėr: Reshat Arbana  Nderi i Kombit RESHAT ARBANA - " E Diell "

  Mars 2015
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 07-06-2021 mė 09:14

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pėr: Reshat Arbana  Aktori i Vitit 2018 - RESHAT ARBANA

  Akademia Kult

Tema tė Ngjashme

 1. pėrshėndetje nga Arbana
  Nga arbana uk nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-01-2014, 12:18
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-09-2010, 15:26
 3. Reshat Beqiri
  Nga busavata nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-03-2010, 22:56
 4. Nga Reshat Arbana
  Nga fano nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-06-2009, 18:51
 5. Lora Arbana & Florian Vika, “finissage” nė GKA
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-03-2005, 20:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •