Pas anulimit t takimit t planifikuar Kosov-Serbi m 27 korrik 2020, pr shkak t deklarats s Zyrs s Prokurorit t specializuar me seli n Hag duke paraqitur nj akt-akuz pr `krime lufte` ndaj Presidentit t Kosovs Hashim Thai dhe Kryetarit t PDK Kadri Veseli, m n fund Kshilltari i Siguris Kombtare Robert OBrien ka ftuar lidert e Serbis dhe Kosovs n Uashington n 4 shtator. Zdhnsi I Shtpis s Bardh John Ullyot sht shprehur se: ``Shtetet e Bashkuara shpresojn n kto diskutime t rndsishme me Presidentin Vuiq dhe Kryeministrin Hoti. Ne besojm se prparimi n shtjet ekonomike, prfshir krijimin e vendeve t puns dhe prshpejtimin e rritjes ekonomike, sht hapi i par n prparimin e procesit t paqes". N fillim ishte caktuar 2 shtatori pr kt takim por shtyrja dhe konfirmimi pr datn 4 shtator I takimit Hoti Vui, u b sepse n kt takim do t marr pjes edhe Presidenti Trump. Interesant sht fakti se Presidenti I Serbis Vui deklaroi: `` se ka shum njerz n Serbi q teorikisht mund ti zgjidhin leht problemet dhe mund t shajn presidentin e Shteteve t Bashkuara, por shtoi se ai nuk mund ta bj nj gj t till, sepse do t rrezikonte interesat e Serbis. Kjo, sidomos pr faktin se Trump sht n favor t Serbis m shum se disa president t tjer t SHBA-s, tha Vui.


Shtyrja pr 1 muaj e ca e bisedimeve n ashington midis Serbis dhe Kosovs, pr vecse deklarats s zyrs s Prokuroris me seli n Hag mesa duket ka patur edhe nj shkak tjetr thelbsor at t prplasjes s interesave midis BE dhe SHBA, ku roli I BE sipas drejtuesve t ktij Unioni do t nnvlersohej nse do t mbahej takimi I 27 korrikut. Dihet se BE pr t treguar interesimin e madh q ka pr Kosovn pas nj sr `mosmbajtje premtimesh` ndaj ktij shteti, ka nnshkruar marveshje me Kosovn ku se Kosova do t prfitoj 138 milion euro nga Bashkimi Evropian, pr programet IPA 2019, pjesa 2 dhe IPA 2020.

Sipas informacionit t dt.25 gusht 2020, Procedurat pr hyrjen n fuqi t ktyre marrveshjeve do t nisin sa m par q t jet e mundur, kurse me hyrjen e tyre n fuqi, Kosova do t prfitoj n total 138 milion euro nga BE-ja. Kto fonde do t zbatohen t kombinuara me m shum se 40 milion euro fonde t tjera n form huamarrjeje nga institucionet financiare ndrkombtare, pr projekte t mdha infrastrukturore nga fusha e mjedisit, energjis dhe bujqsis, si dhe bashkfinancim nga ana e Qeveris s Kosovs pr disa nga projektet.", ka shkruar Kryeministri Hoti n Facebook. Po kshtu 16 korrik, kryeministri i Kosovs Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbis Aleksandar Vui zhvilluan takimin e par pas 20 muajsh t ndrmjetsuar nga Bashkimi Europian. T dy udhheqsit diskutuan pr shtjen e personave t zhdukur gjat lufts, zhvillimin ekonomik dhe me pajtimin q t vazhdojn bisedimet me 7 shtator. Shihet qart prplasje e heshtur midis BE dhe SHBA pr Kosovn ku interesi I BE sht integrimi n BE i Kosovs dhe i Serbis s bashku ku BE do t jet ndrmjetsuesi kryesor. Ndrsa interesi i SHBA sht jo vetm futja e Kosovs dhe Serbis n BE, por largimi i Serbis nga influence ruse dhe gjeopolitika e saj dhe krijimi i nj korridori proamerikan n Ballkan qoft edhe jasht kontrollit t BE, duke patur parasysh edheinteresat ekonomike t SHBA.

Po Shqipria?


Politika e shtetit shqiptar ndaj Kosovs ka qn deri tani n plan t dyt madje edhe t tret duke patur parasysh, orientimet e qeveris dhe shtetit shqiptar pr tu integruar n BE ashtu si edhe Kosova, dhe duke u rezervuar n krkesat e saj pr bashkim me Kosovn n formn e nj Federate Shqiptaro-Kosovare e cila ashtu si dhe Opsioni tjetr I heqjes s kufijve qoft nprmjet integrimit direkt n BE qoft npermjet integrimit me `dy hapa` -at t krijimit t nj zone `Shengeni ballkanik` e cila n nj etap t dyt do t integrohej `en block` n BE.

Megjithat pas ardhjes n pushtet t maxhorancs s majt e cila ka ide m t sofistikuara pr afrimin me Kosovn pa shkelur rekomandimet dhe udhzimet e BE dhe SHBA, ashtu dhe t miqve t Shqipris, afrimi me Kosovn sht br m real, qoft me turizmin, qoft me realizimin e takimeve t prbashkta bilaterale dhe private, heqjen e doganave, ri-rregullimin e rrugs s kombit, vendosjen e ministrave kosovar n qeverin e Shqipris.


Sidoqoft, n Kosov pas pavarsis s 17 shkurtit t 2017, kan lindur dy influenca kryesore politike t cilat kan mendime t ndryhsme pr afrimin dhe bashkimin me Shqiprin, njra pal ajo proamerikan e cila e kerkon kt bashkim, sepse nj shtet i madh shqiptar sht nj forc e madhe ose faktor I rndsishm ekonomiko-politik n Ballkan ashtu si e do edhe SHBA, nga ana tjetr lobi proi fsheht prolindor ose m mir pro turko-islam ose nacional-islamik, krkon nj Kosov jasht Shqipris me lidhje t mira me Turqin pa harruar SHBA (t paktn formalisht i detyrohen pr lirimin e vendit), krkojn nj shtet me etni kosovare, me gjuh t veant shqipe gegrishte madje edhe me flamur dhe hymn tjetr. T dyja kto grupime kan nj pik t prbashkt prsa i prket Serbis: njohjen nga Serbia dhe krkes pr falje nga ana e Serbis.

Realiteti sht ashtu si e kemi spjeguar edhe n shkrimet e tjera se Kosova i u shkput Shqipris pas Traktatit t Shn Stefanit n 2 Mars 1878, pas Kongresit t Berlinit n qershor 1878, dhe prfundimisht n Takimin e Ambasadorve n 1913, sepse fuqit e mdha t asaj kohe nuk deshn nj shtet shqiptar t madh mysliman, duke u a dhn nj pjes t trojeve shqiptare shteteve t krishtera: Serbis dhe Greqis dhe Malit t Zi.

Popullsia e Kosovs e ka ruajtur fizionomin shqiptare dhe shqipfolse gjat gjith sundimit Osman megjith konvertimin n Islam nprmjet dhnies s titujve dhe gradave drejtuesve t komuniteteve shqiptare, por edhe me drgimin n trojet shqiptare, kryesisht n fushat t bujkrobrve dhe komuniteteve t ardhur nga Anadolli, Abhazia, Siria, Egjypti, Persia, gjat shekujve xvi-xvii, xviii, xix.


Sidoqoft patriotizmi dhe dshira pr t qn t pavarur e popullit shqiptar dhe e shqiptarve t Kosovs sht shprehur vazhdimisht, me kryengrtije e luftra por edhe me pjesmarrjen e drejtuesve kosovare n Pavarsin e Shqipris dhe krkesat e tyre pr bashkim me tokn am. Kjo i prket t kaluars. Sot, kjo shtje e korrigjimit t fajeve t s kaluars nga fuqit e mdha ka ardhur drejt zgjidhjes.

Megjithat, lnia n skalion t dyt e shtetit shqiptar kur po bhet fjal pr nj marveshje Kosov Serbi, me ndrmjetsimin e SHBA (dhe t BE, e cila sht hedhur n sulm pr t luajtur violinn e par n kto bisedime, duke vn nj takim t dyt me 7 shtator Kosov Serbi n Bruksel), krkon nga ana e shtetit shqiptar q t ngrej zrin dhe t krkoj nga SHBA pranin e Shqipris n kt takim si pala m e interesuar dhe m e shqetsuar pr t ardhmen e vllezrve t tyre.

Do t ishte m e mira q qeveria shqiptare t krkonte pjesmarrjen n do takim midis Kosovs dhe Serbis, si pala e interesuar krahas Kosovs n kt shtje. Besojm q edhe pala kosovare duhej t kishte br nj krkes pr pjesmarrjen e Shqipris n bisedime. Kjo nuk sht br deri tani, qoft pr shkak t ngutjes, ndoshta edhe pr shkak t miopis t politiks kosovare pr kt problem. Por, I takon qeveris shqiptare t ngrej kt argument, n mnyr q edhe pala kosovare nse do t kuptojn rndsin dhe ardhmrin e Kosovs, duhet ta ngrej kt problem. Kjo mendoj, duhet t jet strategjia e politiks shqiptaro-kosovare pr t ardhmen. Le t shpresojm se dshirat e astit pr t qn ve e ve e pr t shfrytzuar ato copa prfitimesh q u jepen momentalisht , -t mos dalin mbi qllimin e madh t bashkimit t trojeve shqiptare n mnyr q t bhemi nj shtet i prbashkt, i respektuar, dhe me t ardhme.