Emri:  h-8.jpg

Shikime: 959

Madhsia:  23.0 KB

Skulptori i njohur Arben Bajo, i cili ishte infektuar me Covid, ka ndrruar jet sot n spital.
Bajo ndodhej n gjendje t rnd dhe i intubuar te spitali Infektiv, ndrsa dje miqt e tij bn apel se 53 vjeari ka nevoj urgjente pr gjak.
Lajmi i trisht pr ndarjen e tij nga jeta, sht br me dije nga miku i tij Arbr Kadia, i cili shkruan se Bajo nuk ia doli t fitoj betejn me Covid.
Mngjes i trisht! Duararti Arben Bajo nuk ia doli dot, fitoi Covid-19! Paqe e prjetshme pr ty mjeshtr, shkruan Kadia.
Arben Bajo, sht skultori i njohur q riktheu Vae Zeln n vendlindjen e saj n qytetin e Lushnjes. Ai ka lindur n vitin 1967 n Gjirokaster, liceun e kreu n Fier dhe studioi skulptur n Akademin e Arteve t Bukura, n Tiran, (1988-1992). Ka hapur shum ekspozita personale n Shqipri dhe jasht vendit.
Bajo krijoi bustin e Vae Zeln t ulur n nj stol, ndrsa n dor mbante kitaren e saj. Ka krijuar skulptura t bukura t personaliteteve t tjera t panumrta shqiptare si At Zef Pllumi n Shngjin, Asim Zeneli n Gjirokastr dhe Lef Noci n Elbasan dhe shum t tjera.
Mjeshtri sht i famshm edhe pr stilin e tij bashkkohor. Ai numron gjithsej nnt ekspozita personale dhe dhjetra bashkpunime t tjera. Ajo q bie n sy menjher n veprat e tij sht prqendrimi i tij n aspektin njerzor, i prcjellur bukur n t dy ant e tij t prekshme dhe elastike. Skulptori ka jetuar pr afro 14 vjet n Greqi, ku bashkpunoi me muze t ndryshme, pr 6 vite ka dhn edhe msim n nj shkoll private, derisa n 2008-n u kthye prfundimisht n Shqipri.