Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  2 korrik 1992- 2 korrik 2020
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  ............

  KUR TE KETE KOHE-
  KA NJE PROMEMORIE PER TE LEXUAR
  NGA KOMUNITETI ORTHODOKS NEPERMJET INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  .........................
  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
  kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranės

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,346
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  Kane emra keta "Grupi i Intelektualeve Orthodhokse te Tiranes" apo jo?

  Nga ajo qe lexova me siper, besoj se kemi te bejme me Grupin e Intelektualeve Komuniste te Tiranes.

  O kungujt pa fara te komunizmit. Kisha nuk jep tituj "deshmor". Enver Hoxha dhe Pushteti Popullor me te cilet ju u rritet e u dogjet jepte tituj te tille. Kisha njeh vetem shenjtoret e martiret e besimit. Ai rregjim satanik vuri dore e ndryshoi edhe vete himnin tone kombetar duke ndryshuar fjalen "shenjtor" me "deshmor". Edhe pse vitet e dekadat e lirise vijne e ikin, ju prape kunguj pa fara ngelet. Dhe ideologjine komuniste nuk e divorconi dot, do ta merrni me vete ne varr.

  Kisha Orthodhokse nuk "jep tituj". Kisha Orthodhokse, edhe shenjtoret qe i kujton ne kalendarin e saj, i kujton jo sepse keshtu vendos Patriku ne Konstandinopoje, por se keshtu beson e i nderon populli besimtar. Te gjithe shenjtoret e Kishes qe i kujtojme ne kalendarin orthodhoks cdo vit, eshte populli i thjeshte i besimtareve qe i nderon e i kujton, e u lutet, dhe preket nga mrekullite e ketyre shenjtoreve. Dhe Kisha i pranon si shenjtore vetem pas vitesh e dekadash pas vdekjes se tyre duke respektuar popullin besimtar. Keshtu edhe ju, po doni te shikoni Gjegj Kastriotin shenjtor, shkoni e lutuni Gjergjit ne Kishe. Lutjuni edhe Zotit qe te beje te mundur nderimin e plot martireve qe kane lare token shqiptare me gjakun e tyre. Shkoni e mblidhni gojedhenat e popullit per jeten e tyre. Hidhini ne nje liber qe te gjithe brezat e shqiptarve ti lexojne e ti njohin. Shkoni e mblidhni leke si besimtare e intelektuale orthodhokse, e ngrini nje kishe ne kujtim te Gjergj Kastriotit apo Shen Angjelines. Por jo, ju jeni mesuar si ne komunizem, pushteti e Partia ua ben te gjitha gjerat gati. Ngaterroni Kishen Orthodhokse per Partine Komuniste dhe Kryepeshkopin Anastas per Diktatorin Hoxha.

  Thirini mendjes o intelektuale pa emer, se po ju troket vdekja ne dere, jeni ne moshen e flokeve te bardha. Pendohuni per keto gabime qe beni ne injorancen tuaj, qe do t'iu rendojne mbi shpirtat tuaj nje dite.

  Albo

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Edhe nje here per vleresimin e klerikeve dhe intelektualeve orthodokse te fmashem nga koash

  TE NDERUAR BASHKEBESIMTARE ORTHODOKSE
  Me 24 gusht u perkujtua SHEN KOZMAI ne Kolkondas ku moren pjese drejtuesit e KOASH.
  Ne kalenderarin tone orthodoks shenohet:
  "+Hierod Kozma Etolosi ne Kolkondas (Fier)".
  Me te gjitha nderimet , ikonat, fjalimet.
  I perjetshem Kujtimi i tij.
  Ne 30 korrik u perkujtua 500 vjetori i Shen Angjelina(Arianiti) shenjtore ne Serbi dhe oshenare ne Shqiperi.
  Ne kalendarin orthodoks tonin shenohet:
  "Ap.Sila, Silvani, Epeneti etj, nga 70, Angjelina Arianiti shqiptare."
  Asnje nderim nga KOASH, asnje ikone, asnje fjalim..
  Kjo eshte diferenca per martiret dhe shenjtoret shqiptare nga KOASH.
  Justifikimi i tyre eshte sa hipokrit e mashtrues aq edhe per te ardhur keq kur sheh se askush nga drejtuesit e KOASH nuk po ve ujet ne zjarr per te respektuar deshiren e komunitetit orthodoks shqiptar per te vleresuar figurat e ndritura shqiptare te lashta e te sotme.
  Promemoria jone e quajne herezi,
  Ne intelektualeve te Tiranes na quajne armiq,
  FB e Kishes Orthodokse Autoqefale te Shqiperise ka bllokuar Grupin e Intelektualeve Orthodokse te Tiranes,
  Disa prifterinj per fat te keq japin informacion te gabuar per argumentat tona dhe Promemorien,
  KOASH duhet te kuptoje se ne jemi pjese e komunitetit dhe duam permiresim te gjendjes sepse indiferentizmi, dembellleku, thashethemet per keq necdrejtim tone dhe te gjithe atyre qe kerkojne te vleresohen FIGURAT I NDRITURA SHQIPTARE (ABERORE&EPIROTE) dhe ato klerikale , nuk merren parasysh me gjithe kembenguljen tone.
  I kemi kerkuar FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS te mbledhe Sinodin. Dy Sinode jane mbledhur dhe asnjehere nuk eshte diskutuar PEOMEMORIA JONE qe eshte per te miren e Shqiperise dhe KOASH, sepse eshte e vetmja menyre per te afruar popullin rreth kishes dhe delet e humbura rreth KOASH.
  Ka njerez rreth Fortlumturise se tij Anastas qe nxisin armiqesi e urrejtje ne vend te krijimit te nje mundesie dialofu.
  Ka njerez rreth Fortlumturise se tij Anastas qe gjenerojne urrejtje ndaj diskutimeve per keto probleme,
  Ka njerez rreth Fortlumturise se tij Anastas qe nxisin percarje duke aluduar qe kisha eshte per minoritaret.
  Nuk nuk i besojme keta njerez te veshur si prifterinj dhe ahpresojme qe FORTLUMTURIA E TIJ ANASTAS te mbaje premtimin dhe te therrase Sinodin per te shqyrtuar kerkesat e PROMEMORIES SE INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES.
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  Keqardhje per sufleret e kishes qe nxisin urrejtje, tradheti, dhe mosbesim.
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse te Tiranes.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Drejtuar kishės Orthodokse Autoqefalė tė Shqipėrisė k.o.a.sh. Drejtuar fortlumturisė sė tij..

  Tiranė dt.08/04/2021

  DREJTUAR KISHĖS ORTHODOKSE AUTOQEFALE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  DREJTUAR FORTLUMTURISE SE TIJ
  ANASTAS

  Ne, Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės nėpėrmjet Grupit Intelektual Orthodoks tė Tiranės

  sugjerojmė qė Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipėrisė, tė marė nė konsideratė pėrbėrjen

  ``Martirė`` tė Kishes sonė Orthodokse Autoqefale te Shqiperise, - gjashte Kryepeshkopet e

  Shtetit Shqiptar tė cilėt kanė drejtuar KOASH qė nga themelimi i kėsaj Kishe e deri nė ditėt e

  sotme.

  Kėta jane:

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-
  `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPESHKOPI VISSARION JOAN XHUVANI –
  `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar


  Ky propozim bėhet nė kuadrin e repsektimit tė drejtuesve tw Komunitetit tonė Orthodoks dhe

  nė kuadėr tė respektimit tė kėtyre Martirėve tė Shqipėrisė tė cilėt u pėrpoqėn, punuan,

  dhe sfiduan rregjimet nė fuqi pėr tė ruajtur dhe prosperuar Komunitetin tonė Orthodoks

  shqiptar, identitetin dhe traditat tona tė jashtzakonshme e tė lashta duke ruajtur besimin ndaj

  Trinisė sė Shenjtė; Ati-Biri - Shpirti i Shenjtė, Zotit tonė Jezu Krisht, duke u falur, duke

  Psalltur dhe u lutur e mbajtur meshė, nė gjuhėn tonė tė shenjtė SHQIP.


  GRUPI I NTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Neteorm : 10-04-2021 mė 04:20 Arsyeja: Gabime ortografike

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Bėjini martirė tė kishės orthodokse autoqefale tė shqipėrisė klerikėt patriotė shqiptarė

  DREJTUAR KISHĖS ORTHODOKSE AUTOQEFALE TĖ SHQIPĖRISĖ - K.O.A.SH.  DREJTUAR FORTLUMTURISĖ SĖ TIJ - ANASTAS  Nė kuadrin e njė shteti laik pėr tė ruajtur dhe forcuar identitetin kombėtar shqipėtar dhe pėr  tė kujtuar klerikėt patriot orthodoksė shqiptarė, nė pėrkujtim tė Ditės sė Pashkėve ne,  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės nėpėrmjet Grupit Intelektual Orthodoks tė Tiranės i  propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, tė marė nė konsideratė bėrjen  ``Dėshmorė-Martirė`` tė Kishes sonė Orthodokse Autoqefale te Shqiperise, dhe vendosjen e tyre  nė Kalendarin Orthodokse tė K.O.A.SH.,- gjashtė klerikėvė tė cilėt kanė qėnė edhe  Kryepeshkopet e Shtetit Shqiptar tė cilėt kanė drejtuar KOASH qė nga themelimi i kėsaj Kishe  deri nė ditėt e sotme si dhe tė katėr klerikėve tė tjerė Orthodoksė shqiptarė. Kėta janė:  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-  `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė  tė caktuar  -KRYEPESHKOPI VISSARION JOAN XHUVANI –  `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė  tė caktuar  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė  tė caktuar  - KRYEPSHKOP PAISI-  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė  tė caktuar  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė  tė caktuar  B.. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve  sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.  Ky propozim bėhet nė kuadrin e repsektimit tė drejtuesve tė Komunitetit tonė Orthodoks dhe  nė kuadėr tė respektimit tė kėtyre Martirėve tė Shqipėrisė tė cilėt u pėrpoqėn, punuan,  dhe sfiduan rregjimet nė fuqi pėr tė ruajtur dhe prosperuar Komunitetin tonė orthodoks  shqiptar, identitetin dhe traditat tona tė jashtzakonshme e tė lashta duke ruajtur besimin e  krishterė.  GRUPI I NTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Pėr: Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  e KU JE ALBO perfaqesuesi i patrioteve kastravecare, qe shan te tjeret kunguj por nuk kupton se cfare eshte shkruar.
  Po pse ore do te marrim armet dhe te permbysim KOASH-in? keshtu thua ti?

  Jo i nderuar, shqiptarizimi i kishes orthodokse autoqefale shqiptare vjen duke paraqitur argumente, sepse jo te gjithe kleriket jane pro-greke por ka klerike qe nuk i kane paraqitur problemet Kryepeshkopit Anastas ashtu sic jane.

 7. #7

  Pėr: Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  Unė nė pėrgjithėsi u shmangem debateve, pasi nuk kam njohuri mjaftueshėm pėr tė debatuar.
  Por qė nuk mė duken kaq “ tė rrezikshme “ pikat qė ka postuar Pirro lart.
  Pra nuk shoh asgjė pėr kundėrshtim.
  Vetėm larg asaj qė Kisha jonė e shumėvuajtur tė kthehet nė kishė-kombėtare,
  pasi qė patriotizmi pa dashur vete e rrėshket nė nacionalizėm, e kjo po qė ėshtė me
  Rrezik.
  Debulesa qė ka mbėshtjellė kishėn orthodhokse bashkohore, ėshtė kryesisht prej nacionalizmit.
  Sidomos kishėn helenike ( e kam fjalėn pėr tė gjitha kishat grekofone ).
  Po edhe mė tej, pasi bota sllave ( ukrainase dhe ajo maqedonase ) po shpėrbėhen,
  po prej nacionalizmit tė sėmurė...
  Nacionalizmi nė vėnd tė pėrmirėsojė po e shpie nė gati katastrofė, Kishėn.
  Episkopi i madh serb Shėn Nikolla Velimiroviē ka thėnė: "Krishti ishte anti-nacionalist
  dhe anti-imperialist - kundėr nacionalizmit hebre dhe kundėr imperializmit romak".
  Mė kot ti japim tė drejtėn, vetė historia ja dha!
  Njėkohėsisht jam dakort qė njė Kishė Lokale si e jona duhet tė ketė
  shėnjtorėt qė u martirizuan dhe qė kontribuan nė tė gjitha kohėrat....
  Dhe kjo do tė forconte mė tej vetėdijen dhe vazhdimėsinė identitare.
  Kėtė gjė nuk duhet ta pengojė asnjė!
  Brenda dhe jashtė torritorit, kushdo tė jetė!
  Pasi po shtoj edhe njė thėnie tė njė Gjiganti ( jo vetėm pėr tu fshehur debatit... )

  Kisha nuk ėshtė varka personale e askujt, nuk ėshtė as e papės, as e patriarkut, dhe as e episkopit.
  Askush nuk mund ta bėjė tė heshtė Shpirtin e Kishės, tek besimtarėt.

  -Shėn Paisios i Malit tė Shenjtė

  Pra nė kishė, janė tė rėndėsishėm tė gjithė,
  Episkopi me klerikėt e tjerė, por gjithashtu edhe populli,
  pasi dihet nga tė gjithė qė, “kasaforta” e Besės ėshtė gjithmonė
  pipulli me pėrfaqėsuesit e vet!

  Pėrshėndetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Ri-Kujtese per PROMEMORIEN e Intelektualeve Orthodokse te Tiranes

  Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes
  2 korrik 1992- 2 korrik 2020
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  ............

  KUR TE KETE KOHE-
  KA NJE PROMEMORIE PER TE LEXUAR
  NGA KOMUNITETI ORTHODOKS NEPERMJET INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  .........................
  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
  kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranės

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Ri-Kujtese e PROMEMORIES se Intelektualeve Orthodokse te Tiranes

  Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes
  2 korrik 1992- 2 korrik 2020
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  ............

  KUR TE KETE KOHE-
  KA NJE PROMEMORIE PER TE LEXUAR
  NGA KOMUNITETI ORTHODOKS NEPERMJET INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  .........................
  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
  kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranės

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Rikujtese-2

  Sot me 25 qershoe u perkujtua nga Komuniteti yne Orthodoks dhe KOASH sipas Kalendarit Orthodoks, nje Shen Gjergji nga Atalia.
  Po Gjergj Kastrioti - Skenderbeu perse nuk perkujtohet nga Komuniteti yne Orthodoks dhe KOASH??
  Asgje me teper se Gjergj Kastrioti yne, Shen Gjergji i Atalise nuk ka bere. Te dy luftuan kunder osmaneve, te dy mbrojten Krishterimin dhe Jezu Krishtin. Te dy e lane kete bote duke peshperitur Jezu Krishrin.
  Perse KOASH- i yne nuk ploteson kerkesen e Grupit te Intelektualeve Orthodokse te Tiranes dhe Komunitetit tone Orthodoks te Shqiperise te shkruar ne PROMEMORIE, per te perkujtuar Heroin tone Kombetar Gjergj Kastrioti- Skenderbeu ne Kalendarin tone Orthodoks ne nje dite te caktuar ose diten e vdekjes 17 janar, ose diten e lindjes 23 prill apo 6 maj, ose diten e Shen Gjergjit me 1 Mars?
  Me poshte po ju kujtojme PROMEMORIEN tone drejtuar Fort lumturise se Tij Anastas dhe Sinodit te KOASH, per te treguar se intelektualet orthodokse te Tiranes dhe Komuniteti Orthodoks i Shqiperise nuk harron dhe kerkon te vendoset nje e drejte e harruar ne vendin qe i takon:

  Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes
  2 korrik 1992- 2 korrik 2020
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  ............

  KUR TE KETE KOHE-
  KA NJE PROMEMORIE PER TE LEXUAR
  NGA KOMUNITETI ORTHODOKS NEPERMJET INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  .........................
  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1. Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės ose MARTIR
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj ose 1 Mars

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH
  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  MBETET NE DOEREN E KETIJ SINODI QE TE RESPEKTOHEN MARTIRET E SHQIPERISE DHE HEROI YNE KOMBETAR
  - SHEN GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranės

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pėr: Rikujtese-2

  Citim Postuar mė parė nga pirro2020 Lexo Postimin
  Sot me 25 qershoe u perkujtua nga Komuniteti yne Orthodoks dhe KOASH sipas Kalendarit Orthodoks, nje Shen Gjergji nga Atalia.
  Po Gjergj Kastrioti - Skenderbeu perse nuk perkujtohet nga Komuniteti yne Orthodoks dhe KOASH??
  Asgje me teper se Gjergj Kastrioti yne, Shen Gjergji i Atalise nuk ka bere. Te dy luftuan kunder osmaneve, te dy mbrojten Krishterimin dhe Jezu Krishtin. Te dy e lane kete bote duke peshperitur Jezu Krishrin.
  Perse KOASH- i yne nuk ploteson kerkesen e Grupit te Intelektualeve Orthodokse te Tiranes dhe Komunitetit tone Orthodoks te Shqiperise te shkruar ne PROMEMORIE, per te perkujtuar Heroin tone Kombetar Gjergj Kastrioti- Skenderbeu ne Kalendarin tone Orthodoks ne nje dite te caktuar ose diten e vdekjes 17 janar, ose diten e lindjes 23 prill apo 6 maj, ose diten e Shen Gjergjit me 1 Mars?
  Me poshte po ju kujtojme PROMEMORIEN tone drejtuar Fort lumturise se Tij Anastas dhe Sinodit te KOASH, per te treguar se intelektualet orthodokse te Tiranes dhe Komuniteti Orthodoks i Shqiperise nuk harron dhe kerkon te vendoset nje e drejte e harruar ne vendin qe i takon:

  Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes
  2 korrik 1992- 2 korrik 2020
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  ............

  KUR TE KETE KOHE-
  KA NJE PROMEMORIE PER TE LEXUAR
  NGA KOMUNITETI ORTHODOKS NEPERMJET INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  .........................
  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1. Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės ose MARTIR
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj ose 1 Mars

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH
  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  MBETET NE DOEREN E KETIJ SINODI QE TE RESPEKTOHEN MARTIRET E SHQIPERISE DHE HEROI YNE KOMBETAR
  - SHEN GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranės
  Ta ka qejfi ta bėsh grek edhe Skėnderbeun. Nuk e bėn dot kot e ke.

 12. #12
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,173
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Rikujtese-2

  Citim Postuar mė parė nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Ta ka qejfi ta bėsh grek edhe Skėnderbeun. Nuk e bėn dot kot e ke.
  Pse gjithmone lidhet feja Ortodokse me popullin grek?

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pėr: Rikujtese-2

  Citim Postuar mė parė nga Neteorm Lexo Postimin
  Pse gjithmone lidhet feja Ortodokse me popullin grek?
  Ky ėshtė njė konkluzion i juaji personal qė nė gjykimin tim ėshtė i gabuar. Nuk ėshtė diēka qė thashė unė dhe e vėrteta nuk ėshtė e tillė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga King Bardhyl : 25-06-2022 mė 22:47

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Pėr: Rikujtese-2

  O Neteorm ?, po qenke kokerr injoranti qe nuk ditke as te lexose cfare kam shkruar dhe as cfare kerkojme.
  Po lexoje mor njeri mire. Cfare grekerie po kerkohet o tru peshk.

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pėr: Rikujtese-2

  Citim Postuar mė parė nga pirro2020 Lexo Postimin
  O Neteorm ?, po qenke kokerr injoranti qe nuk ditke as te lexose cfare kam shkruar dhe as cfare kerkojme.
  Po lexoje mor njeri mire. Cfare grekerie po kerkohet o tru peshk.
  Nuk tė pyet njeri ty o Pirro pėr kėto gjėra. Mos gri sallat kot nėpėr forume se tė gjithė e dinė se kush je dhe ēfarė bėn.

 16. #16
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,173
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Rikujtese-2

  Citim Postuar mė parė nga pirro2020 Lexo Postimin
  O Neteorm ?, po qenke kokerr injoranti qe nuk ditke as te lexose cfare kam shkruar dhe as cfare kerkojme.
  Po lexoje mor njeri mire. Cfare grekerie po kerkohet o tru peshk.
  Me thene te drejten shkrimet e tua sme ngjallin aspak interes sepse gjithmone jane te pabaza e ngjyrime fetare, ke opinionin tend dhe e respektoj perderisa i shperndan si material ne forum.

  Ps. Lexo mire per ku e kisha fjalen e matu mire kur shprehesh, per njerez qe nuk njeh.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  150

  Pėr: Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  Albo mbetet kompplet injorant kur ka te beje me Relifjionin dhe se si mund te kerkosh zyrtarisht zgjidhjen e pproblemeve.
  Aldo nuk ka ljdhje mekomunizzmiin kjo gje.

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pėr: Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  Citim Postuar mė parė nga pirro2020 Lexo Postimin
  Albo mbetet kompplet injorant kur ka te beje me Relifjionin dhe se si mund te kerkosh zyrtarisht zgjidhjen e pproblemeve.
  Aldo nuk ka ljdhje mekomunizzmiin kjo gje.
  Perle! Raki apo ndonje gje tjeter nga keto "bashkekohoret"?

Tema tė Ngjashme

 1. Per te mos Harruar - Promemorien e Intelektualeve te Tiranes
  Nga pirro2019 nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2019, 05:37
 2. Promemorie per vleresimin e Klerikeve dhe Patrioteve Orthodokse
  Nga pirro10 nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-10-2018, 03:24
 3. Lajme te fundit nga Kisha Orthodokse...
  Nga isidor nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-09-2009, 05:11
 4. Misionet orthodokse ne Afriken subsahariane.
  Nga arbereshi_niko nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-11-2008, 15:38
 5. Shfarosja e Intelektualeve!
  Nga Pyes_Lotin nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-01-2004, 05:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •