Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  2 korrik 1992- 2 korrik 2020
  JETE TE GJATE FORTLUMTURISE SE TIJ ANASTAS
  ............

  KUR TE KETE KOHE-
  KA NJE PROMEMORIE PER TE LEXUAR
  NGA KOMUNITETI ORTHODOKS NEPERMJET INTELEKTUALEVE ORTHODOKSE TE TIRANES
  .........................
  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė.
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
  kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI-
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPESHKOPI DAMIAN -
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranės

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime nė 648 postime

  Pėr: Promemorie e intelektualeve orthodokse te tiranes

  Kane emra keta "Grupi i Intelektualeve Orthodhokse te Tiranes" apo jo?

  Nga ajo qe lexova me siper, besoj se kemi te bejme me Grupin e Intelektualeve Komuniste te Tiranes.

  O kungujt pa fara te komunizmit. Kisha nuk jep tituj "deshmor". Enver Hoxha dhe Pushteti Popullor me te cilet ju u rritet e u dogjet jepte tituj te tille. Kisha njeh vetem shenjtoret e martiret e besimit. Ai rregjim satanik vuri dore e ndryshoi edhe vete himnin tone kombetar duke ndryshuar fjalen "shenjtor" me "deshmor". Edhe pse vitet e dekadat e lirise vijne e ikin, ju prape kunguj pa fara ngelet. Dhe ideologjine komuniste nuk e divorconi dot, do ta merrni me vete ne varr.

  Kisha Orthodhokse nuk "jep tituj". Kisha Orthodhokse, edhe shenjtoret qe i kujton ne kalendarin e saj, i kujton jo sepse keshtu vendos Patriku ne Konstandinopoje, por se keshtu beson e i nderon populli besimtar. Te gjithe shenjtoret e Kishes qe i kujtojme ne kalendarin orthodhoks cdo vit, eshte populli i thjeshte i besimtareve qe i nderon e i kujton, e u lutet, dhe preket nga mrekullite e ketyre shenjtoreve. Dhe Kisha i pranon si shenjtore vetem pas vitesh e dekadash pas vdekjes se tyre duke respektuar popullin besimtar. Keshtu edhe ju, po doni te shikoni Gjegj Kastriotin shenjtor, shkoni e lutuni Gjergjit ne Kishe. Lutjuni edhe Zotit qe te beje te mundur nderimin e plot martireve qe kane lare token shqiptare me gjakun e tyre. Shkoni e mblidhni gojedhenat e popullit per jeten e tyre. Hidhini ne nje liber qe te gjithe brezat e shqiptarve ti lexojne e ti njohin. Shkoni e mblidhni leke si besimtare e intelektuale orthodhokse, e ngrini nje kishe ne kujtim te Gjergj Kastriotit apo Shen Angjelines. Por jo, ju jeni mesuar si ne komunizem, pushteti e Partia ua ben te gjitha gjerat gati. Ngaterroni Kishen Orthodhokse per Partine Komuniste dhe Kryepeshkopin Anastas per Diktatorin Hoxha.

  Thirini mendjes o intelektuale pa emer, se po ju troket vdekja ne dere, jeni ne moshen e flokeve te bardha. Pendohuni per keto gabime qe beni ne injorancen tuaj, qe do t'iu rendojne mbi shpirtat tuaj nje dite.

  Albo

Tema tė Ngjashme

 1. Per te mos Harruar - Promemorien e Intelektualeve te Tiranes
  Nga pirro2019 nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2019, 06:37
 2. Promemorie per vleresimin e Klerikeve dhe Patrioteve Orthodokse
  Nga pirro10 nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-10-2018, 04:24
 3. Lajme te fundit nga Kisha Orthodokse...
  Nga isidor nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-09-2009, 06:11
 4. Misionet orthodokse ne Afriken subsahariane.
  Nga arbereshi_niko nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-11-2008, 15:38
 5. Shfarosja e Intelektualeve!
  Nga Pyes_Lotin nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-01-2004, 05:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •