Pėrse KOASH e harroi 500 vjetorin e Shenjtores Shqiptare Angjelina Arianiti-Komneni?


Nė Elbasan, nė Sallėn e konferencave tė Prefekturės tė Elbasanit u mbajt njė Konferencė Pėrkujtimore me rastin e 500 vjetorit tė vdekjes sė Shėnjtorės sė Arbėrsisė por edhe tė Serbisė- Shėn Angjelina Arianiti vekur me 30 korrik 1520.
Kėtė konferencė e organizoi Fondacioni mbarėkombatar `Nermin Vlora Falaski` si dhe presidentja e Fondacionit gazetarja e njohur znj. Zenepe Luku, e cila pėr herė tė parė nė Shqipėri prezantoi njė libėr tė veēantė pėr njė heroinė tė fesė sė krishterė tė Arbėrisė por edhe tė Serbisė, pėr kėtė eveniment me titull `Angjelina Arianiti-Komneni Shpirti i Shenjtė e Arbėrisė`.
Nė kėtė eveniment morėn pjesė Prefekti i Elbasanit z. Maksim Malaj, Kryetari i Bashkisė sė Vlorės z. Dritan Leli, dhe mori pjesė dhe Hirėsia e tij Andoni, peshkop i Elbasanit, dhe z.Kristo Goxhi pėr minoritetet.
Interesant mbetet fakti se KOASH nuk organizoi ndonjė pėrkujtimore pėr kėtė Shėnjtore shqiptare, madje nė kalendarin orthodox tė KOASH nuk shėnohet si shėnjtore por sipas hisrėsisė Andoni.. ėshtė shėnjtore por merret me mėnd..
Sė dyti nė Kishat tona nuk ka ndonjė ikonė tė Shėnjtores ( por edhe aty ku ka nuk janė ekspozuar), e cila ėshtė pak e njohur nė komunitetin shqiptar orthoodoks, dhe aq mė pak nė popullin shqiptar. Pėr nga veprimtaria e saj Shnjtorja Angjelina Arianiti e ka aktivitetin religjioz dhe ndihmues ndaj tė varfėrve po aq tė madh sa edhe Nėnė Tereza, madje Shėn Angjelina ka bėrė mrekulli sė gjalli dhe sė vdekuri.
Sot nė varrin e saj ku ėshtė lipsani nė Krushedol Serbi, pėr shkak se ushtarėt osmanė dogjėn Manastirin rreth viteve 1770, u dogj edhe trupi i saj, por ka shpėtuar vetėm dora e majtė e cila ėshtė e kspozuar nė Manastir nė tė cilin shkojnė shumė njerrėz pėr tu falur pėrveē priftėrinjve tanė orthodoksė, tė cilet flenė gjumė.
Nuk ėshtė e rastit qė Shėnjtore Angjelina Arianit-Komneni ėshtė shėnjtore e Serbisė por edhe e Shqipėrisė, sepse ajo ashtu si Nėnė Tereza, punoi jashtė trojeve tė atdheut tė saj dheu u varros e u pėrkujtua nga populli serb, por arėsyea tjetėr ėshtė se njė pjesė e popullit serb janė arbėr tė sllavizuar ( ose siē quhen sot-shike), dhe janė ata qė e kėrkuan Angjelina Arianitin tė bėhet Shėnjtore. Kjo tregon se dikur kėta popuj bashkėpunonin kundėr njė armiku tė pėrbashkėt-osmanėve.

Shėn Angjelina Arianiti meritonte njė perkujtim tė madh nga KOASH, por KOASH jo vetem qė nuk organizoi asnjė takim apo pėrkujtimore siē bė p.sh., pėr Shėn Kozmain, apo pėr Shėn Vladimirin, evenimenti duhej tė ishte organizuar sepse ishte njė eveniment te rralle ku nje Shenjtore orthodokse shqiptare ka 500 vjetorin e vdekjes,
Sidoqoftė, nga turpi na shpėtoi organizimi i kėtij pervjetori nga Fondacioni i nderuar 'Nermin Vlora Falaski`. Bravo i qoftė Fondacionit dhe turp per KOASH qė nė vėnd te interesohej pėr perkujtimin e 500 vjetorit, nuk ka ne kishat e Tiranes asnje ikone te Shen Angjelines. Nė Elbasan Hiresia Andoni qė mori pjesa tha ...se kemi ikonat dhe do ti nxjerrim..... Merreni me mend se cfare patriotizma pėr Shqipėrinė ka KOASH ynė.
Tė nderuarit drejtues tė KOASH, thone se ne e njohim si shenjtore. Aq me mire, por aq me keq qe nje shenjtore te tille te barabarte me Nene Terezen nuk e njeh mire komuniteti orthodoks , pikerisht per faj te neglizhences, apatise, miopise, dhe injorances se disa drejtuesve te KOASH.
Verini more ikonat e Shen Angjelines ne kishat tona orthodokse ne te gjithe vėndin dhe beni nje perkujtimore dhe interesojuni te beni nje memorial.
Sė fundmi, tė vendoset nė kalendarin orthodoks fjalėn e nderuar `Shen` pėr Angjelina Ariantin dhe respektohet nga KOASH qė edhe populli orthodoks te kuptojė se Shqiperia nuk ka njė Shenjtore katolike -Nene Terezėn por ka dy: edhe shėnjtoren orthodokse Shen Angjelina Arianiti.
Duhej KOASH qė ta perkujtonte 500 vjetorin, por nė ffakt u pėrkujtua nga Fondacioni Nermin Vlora Fallaski. Kjo nuk ėshtė normale nga ana e KOASH.
SHėN ANGJELINA eshte njelloj si NENE TEREZA . Te dyja e kane dhene kontributin jashte shtetit shqiptar, por eshte pak e njohur ne Shqiperi dhe jo per faj te shenjtores por per mungesė respekti nga ana e KOASH.. Nuk ka asnje ikone te Shen Angjelines.
Pėrkujtohet ēdo 30 korrik si Shenjtore shqiptare ne Serbi por nuk eshte Shenjtore ne Shqiperi, por eshte percaktuar si Oshenare ne Kalendarin Orthodoks te KOASH dhe pėrkujtohet gjithashtu me 300 korrik..
KOASH duhet tė mbledhė Sinodin dhe ta bejė shenjtore Angjelina Arianitin, duke zbatuar kėshtu kėrkesat e intelektualeve Orthodokse te Tiranės nėpėrmjet GIOT tė cilat i kanė shprehur nė Promemorie tė intelektualėve Orthodokse te Tiranes si njė zė i komunitetit orthodox tė gjithė Shqipėrisė, i kerkon Sinodit te KOASH te ngreje Komision per te vleresuar dhe vendosur ne Kalendarin Orthodoks te KOASH figurat klerikale orthodokse te shquara si Fan Noli, Papa Kristo Negovani, tė pesė kryepeshkopet e Shqiperise nga 1923 e deri ne 1967, dhe te shenjtėroje Angjelina Arianitin dhe Heroin Kombetar -Gjergj Kastrioti-Skenderbeu.
Vonesat dhe justifikimet i shėrbejne armiqve te Komunitetit orthodoks te Shqiperise dhe shqiptarėve kudo ne bote.

priftipirro2017@gmail.com