Prse KOASH e harroi 500 vjetorin e Shenjtores Shqiptare Angjelina Arianiti-Komneni?


N Elbasan, n Salln e konferencave t Prefekturs t Elbasanit u mbajt nj Konferenc Prkujtimore me rastin e 500 vjetorit t vdekjes s Shnjtors s Arbrsis por edhe t Serbis- Shn Angjelina Arianiti vekur me 30 korrik 1520.
Kt konferenc e organizoi Fondacioni mbarkombatar `Nermin Vlora Falaski` si dhe presidentja e Fondacionit gazetarja e njohur znj. Zenepe Luku, e cila pr her t par n Shqipri prezantoi nj libr t veant pr nj heroin t fes s krishter t Arbris por edhe t Serbis, pr kt eveniment me titull `Angjelina Arianiti-Komneni Shpirti i Shenjt e Arbris`.
N kt eveniment morn pjes Prefekti i Elbasanit z. Maksim Malaj, Kryetari i Bashkis s Vlors z. Dritan Leli, dhe mori pjes dhe Hirsia e tij Andoni, peshkop i Elbasanit, dhe z.Kristo Goxhi pr minoritetet.
Interesant mbetet fakti se KOASH nuk organizoi ndonj prkujtimore pr kt Shnjtore shqiptare, madje n kalendarin orthodox t KOASH nuk shnohet si shnjtore por sipas hisrsis Andoni.. sht shnjtore por merret me mnd..
S dyti n Kishat tona nuk ka ndonj ikon t Shnjtores ( por edhe aty ku ka nuk jan ekspozuar), e cila sht pak e njohur n komunitetin shqiptar orthoodoks, dhe aq m pak n popullin shqiptar. Pr nga veprimtaria e saj Shnjtorja Angjelina Arianiti e ka aktivitetin religjioz dhe ndihmues ndaj t varfrve po aq t madh sa edhe Nn Tereza, madje Shn Angjelina ka br mrekulli s gjalli dhe s vdekuri.
Sot n varrin e saj ku sht lipsani n Krushedol Serbi, pr shkak se ushtart osman dogjn Manastirin rreth viteve 1770, u dogj edhe trupi i saj, por ka shptuar vetm dora e majt e cila sht e kspozuar n Manastir n t cilin shkojn shum njerrz pr tu falur prve priftrinjve tan orthodoks, t cilet flen gjum.
Nuk sht e rastit q Shnjtore Angjelina Arianit-Komneni sht shnjtore e Serbis por edhe e Shqipris, sepse ajo ashtu si Nn Tereza, punoi jasht trojeve t atdheut t saj dheu u varros e u prkujtua nga populli serb, por arsyea tjetr sht se nj pjes e popullit serb jan arbr t sllavizuar ( ose si quhen sot-shike), dhe jan ata q e krkuan Angjelina Arianitin t bhet Shnjtore. Kjo tregon se dikur kta popuj bashkpunonin kundr nj armiku t prbashkt-osmanve.

Shn Angjelina Arianiti meritonte nj perkujtim t madh nga KOASH, por KOASH jo vetem q nuk organizoi asnj takim apo prkujtimore si b p.sh., pr Shn Kozmain, apo pr Shn Vladimirin, evenimenti duhej t ishte organizuar sepse ishte nj eveniment te rralle ku nje Shenjtore orthodokse shqiptare ka 500 vjetorin e vdekjes,
Sidoqoft, nga turpi na shptoi organizimi i ktij pervjetori nga Fondacioni i nderuar 'Nermin Vlora Falaski`. Bravo i qoft Fondacionit dhe turp per KOASH q n vnd te interesohej pr perkujtimin e 500 vjetorit, nuk ka ne kishat e Tiranes asnje ikone te Shen Angjelines. N Elbasan Hiresia Andoni q mori pjesa tha ...se kemi ikonat dhe do ti nxjerrim..... Merreni me mend se cfare patriotizma pr Shqiprin ka KOASH yn.
T nderuarit drejtues t KOASH, thone se ne e njohim si shenjtore. Aq me mire, por aq me keq qe nje shenjtore te tille te barabarte me Nene Terezen nuk e njeh mire komuniteti orthodoks , pikerisht per faj te neglizhences, apatise, miopise, dhe injorances se disa drejtuesve te KOASH.
Verini more ikonat e Shen Angjelines ne kishat tona orthodokse ne te gjithe vndin dhe beni nje perkujtimore dhe interesojuni te beni nje memorial.
S fundmi, t vendoset n kalendarin orthodoks fjaln e nderuar `Shen` pr Angjelina Ariantin dhe respektohet nga KOASH q edhe populli orthodoks te kuptoj se Shqiperia nuk ka nj Shenjtore katolike -Nene Terezn por ka dy: edhe shnjtoren orthodokse Shen Angjelina Arianiti.
Duhej KOASH q ta perkujtonte 500 vjetorin, por n ffakt u prkujtua nga Fondacioni Nermin Vlora Fallaski. Kjo nuk sht normale nga ana e KOASH.
SHN ANGJELINA eshte njelloj si NENE TEREZA . Te dyja e kane dhene kontributin jashte shtetit shqiptar, por eshte pak e njohur ne Shqiperi dhe jo per faj te shenjtores por per munges respekti nga ana e KOASH.. Nuk ka asnje ikone te Shen Angjelines.
Prkujtohet do 30 korrik si Shenjtore shqiptare ne Serbi por nuk eshte Shenjtore ne Shqiperi, por eshte percaktuar si Oshenare ne Kalendarin Orthodoks te KOASH dhe prkujtohet gjithashtu me 300 korrik..
KOASH duhet t mbledh Sinodin dhe ta bej shenjtore Angjelina Arianitin, duke zbatuar kshtu krkesat e intelektualeve Orthodokse te Tirans nprmjet GIOT t cilat i kan shprehur n Promemorie t intelektualve Orthodokse te Tiranes si nj z i komunitetit orthodox t gjith Shqipris, i kerkon Sinodit te KOASH te ngreje Komision per te vleresuar dhe vendosur ne Kalendarin Orthodoks te KOASH figurat klerikale orthodokse te shquara si Fan Noli, Papa Kristo Negovani, t pes kryepeshkopet e Shqiperise nga 1923 e deri ne 1967, dhe te shenjtroje Angjelina Arianitin dhe Heroin Kombetar -Gjergj Kastrioti-Skenderbeu.
Vonesat dhe justifikimet i shrbejne armiqve te Komunitetit orthodoks te Shqiperise dhe shqiptarve kudo ne bote.

priftipirro2017@gmail.com