DERI KUR DO T KRCAS PUSHKA E TRADHTIS N DRENIC?

Prekazi i Ahmet Delis, Prekazi i Tahir e Nebih Mehs, Prekazi i Adem Jasharit, edhe ti Drenic e Azem Galics, e Shaban Polluzhs, Bajraktarit t Llaushs, e Mehmet Gradics, hapi syt se po t vriten meshkujt n prag t shtpis nga tradhtart e kriminelt!

Shkruan: Gani GECI

Ju q vrat Azem Ahmetin nga Prekazi, nipin e Ahmet Delis, ju nuk jeni asgj m shum se tradhtar, dor e zgjatur e UDB-s dhe KGB-s, dor q di t*i vras vetm burrat e mdhenj, nipat e familjeve m t mdha t Drenics dhe t Kosovs. Ju q lavdroni Qendrn e Krimit, ju q mbroni dhe kshilloheni nga UDB-ja e Beogradit, ju q kshilloheni nga Fatosi, ju nuk keni pun m t madhe pr kombin prpos t vrisni shqiptart. Ju q kurr nuk keni vrar asnj shka, as para lufts e as gjat saj, ju q prindrit e gjyshrit tuaj i burgosn, i vran dhe i shfarosn baballart dhe gjyshrit tan.
Baballart e juaj luftuan kundr Ahmet Delis n ann e shkijeve, baballart e juaj luftuan kundr Mehmet Gradics dhe Jusuf Gradics, baballart e gjyshrit tuaj luftuan kundr Shaban Polluzhs dhe kundr Bajraktarit t Llaushs, baballart e juaj e vran Sefer Haxhin n vitin 1947, tash ju tani luftoni prap pr serbin e pr rusin, luftoni kundr nipit t Ahmet Delis.
Ju q gjat lufts vrat Ismet Rrahmanin, drejtorin e shkolls s Aarevs. Ju q menjher pas lufts vrat Haki Imerin, profesorin e nderuar n tr Kosovn. Ju q vrat drejtorin e shkolls s Qubrelit, Xhafer Behramin, s bashku me t birin. Ju q plagost drejtorin e shkolls s Polacit, Sejdi Kocn. Ju q rraht Ismet Veliqin. Ju q vrat Bekim Kastratin. Ju q vrat Besim Dajakun.
Ju, jo, jo, ju nuk jeni shqiptar. Ju jeni vetm shkije, ose gjaku juaj sht i przier me t shkaut se, ai q sht shqiptar dhe ka gjak shqiptari nuk i bn kto poshtrsi e tradhti.

Edhe kush ka mbetur pa u vrar n Drenic?

A jeni ju ata q e vrat nipin e Shaban Polluzhs? A i vrat nipat e Bajraktarit t Llaushs? A e vrat nipin e Azem unit? A e vrat nipin e Shaq Kocs? A e vrat, tash edhe nipin e Ahmet Delis? Ju me dorn tuaj tradhtare e vrat Drenicn, i vrat shtpit m t mdha, e vrat historin e Drenics! Por un e di mir se ju msimet i keni marr prej Stalinit, sepse edhe ai i kishte vrar mbi 20 milion rus pr t mbajtur mir pushtetin. Por edhe nj e di, se historia nuk shkruhet pr sot, por ajo do t shkruhet pr t gjitha veprat e juaja. E gjith bota po ju shikon se me t vrtet jeni t marr, t pacip, t liq, ju vrani natn, ngase nuk keni guximin pr t vrar ditn, sepse komunistt gjithmon kan qen tinzar, gjithmon kan qen tradhtar, sepse ata nuk kan Atdhe, ata nuk kan Fe. Komunistt kan vetm ideologji.
E di se ju i prngjani -17 Nntorit- t Greqis. E di se ju u prngjani Brigadave t Kuqe t Italis. E di se ju u prngjani bandave t kriminelit Millosheviq? E di se ju i prngjani Sadamit. E di se ju u prngjani talibanve. Por, ju nuk u prngjani shqiptarve as me doke as me sjellje. Puna e juaj po tregon se ju jeni serb. Vepra juaj po tregon se jeni qyqar e tradhtar. Vepra juaj nuk lidhet as me Fe, as me Atdhe, por as me Kanun.
Lexojeni, o t mjer Kanunin, sepse edhe Kanuni t tregon se vrasja tinz sht tradhti.

Pse e vrat nipin e Ahmet Delis?

Po pse e vrat Azem Ahmetin, o tradhtar? Ai nuk ka qen as kryetar Komune, por as kryetar Kosove. Por ai pas lufts ka ndrtuar nja 40 shtpi n Prekaz me an t Fondit t Qeveris s Republiks s Kosovs, i ka strehuar s paku 40 familje me qllim q fmijt e tyre t mos vdesin nga t ftohtit. Pr rindrtim i sht dashur t shkoj do dit te Bukoshi. T gjith e dim se Begu ka respektuar shtetin e Kosovs. Po sikur t ishte Azemi afr shtpis s tij n astin kur donin t*ia merrnin shpirtin me siguri se nga dheu do t dilte Ahmet Delia pr t*i ndihmuar nipit, t cilin po e sulmojn prap nj rrem komite.
O Prekazi i Ahmet Delis! O Prekazi i Tahir e Nebih Mehs! O Prekazi i Adem Jasharit, kthjellohu, sepse t*sht vrar mashkulli tinzisht nga dora tradhtare! Oj Drenica e Azem Galics! Oj Drenica e Shaban Polluzhs! Oj Drenica e Bajraktarit t Llaushs! Oj Drenica e Mehmet Gradics, kthjellohu pak se pushka e tradhtis po krcet n Drenic! Kthjellohu Drenic, kthjellohu sa nuk sht von! Kthjellohu se kemi pr detyr t bjm Kosovn shtet! Kthjellohu se e kemi edhe rastin e mir, se po e humbm, nj Zot e di se kur do t vij hern tjetr. A thua Azem Ahmeti duhej t vritej vetm pse ishte nipi i Ahmet Delis, tani kur po prgatitet prkujtimi i 100-vjetorit t rnies s Tij. Dhe pr nder t ktij 100-vjetori ju ia vrat nipin duke dashur q t*ia drgoni porosin Ahmet Delis se edhe pas 100 vjetve dora e tradhtis vepron n Drenic!

Bota Sot, 20 mars 2003