Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  21 Qershori - Dita Botrore e Muziks

  Festa e Muziks e njohur gjithashtu edhe si Dita Ndrkombtare e Muziks festohet edhe n Shqipri.

  Qllimi sht q Festa e Muziks t institucionalizohet edhe n Shqipri, duke krijuar nj tradit t prhershme dhe nj hapsir t lir pr do muzikant, qoft profesionist apo amator.

  Festa e Muziks sht krijuar nga Jack Lang , ish- Ministr i Kulturs i Francs n 21 qershor 1981 dhe festohet n t gjith botn n formn e nj festivali muzikor.

  Festa e par e Muziks u zhvillua n Franc dhe q prej hers s par, festa e Muziks sht kthyer n nj fenomen ndrkombtar dhe festohet n t gjith botn, n t njjtn dit, n m shum se 460 qytete n 110 vende, prfshir Franc, Gjermani, Itali, Egjipt, Siri, Marok, Afrik e Jugut, Australi, Vietnam, Kongo, Kamerun, Mauritius, Fixhi, Kolumbi, Kili, Nepal, Japonia

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Dita_N...e_Muzik%C3%ABs


  https://en.wikipedia.org/wiki/F%C3%AAte_de_la_Musique

  https://fr.wikipedia.org/wiki/F%C3%AAte_de_la_musique

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks

  3 muaj pas izolimit, artistt koncert n shesh, publiku: Duhet t ket m shum aktivitete t tilla

  Pas nj mungese tremujore, pr shkak t pandemis COVID 19, pr her t par artistt e opers rikthehen para publikut n sheshin “Sknderbej” me performanca live dhe me “T gjith e duam Agim Krajkn”.

  Pas tre muajsh izolim, pr her t par artistt e Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit rikthehen para publikut n sheshin “Sknderbej”, n Ditn Botrore t Muziks (21 qershor).

  Sopranoja Dorina Selimi interpretoi arie operistike, nj kuartet harqesh luajti muzikn klasike, por edhe artistt e Ansamblit t Kngve edhe Valleve solln muzik t njohur popullore shqiptare pr publikun rastsor.

  “Po e shijoj performancn live edhe programin n monitor. Nj iniciativ shum pozitive”.

  N rreth 500 karrige pas nj ore performanc live publiku n distanc nga njri tjetri qndroi pr t shijuar edhe n monitorin e madh t vendosur n shesh shfaqjen “T gjith e duan Agim Krajkn. I realizuar m hert nga Teatri i Opers, duke sjell kontributin e Krajks n ansambl pr 30 vjet, por edhe kngt fort t dashura pr publikun, si “Kafe Flora” apo “Knga e Gjyshes”.

  “Muzika sht nj element shum i domosdoshm n jetn e njeriut, ka n qendr t shkuarn, t tashmen edhe t ardhmen, prandaj sht domosdoshmri pr m shum aktivitete t tilla”.

  “Nj iniciativ shum pozitive, sidomos pas COVID 19. Duhet q t ket m shum aktivitete t tilla. Njerzit kan nevoj pr to”.

  Dita Botrore e Muziks u festua pr her t par n vitin 1982 n Franc, kur ish ministri i Kulturs, Jack Lang, evidentoi se edhe pse numroheshin mbi 5 milion francez, q luanin nj instrument muzikor, koncertet mungonin. Ai zgjodh datn 21 qershor dhe kjo dat u prcaktua si nj fest kombtare pr Francn, por pas vitit 1985 u deklarua si fest edhe pr Europn, edhe tashm festohet n vende t ndryshme. /Shqiptarja.com / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/3-mu...tete-te-tilla/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 22-06-2020 m 20:50

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks

  Dita Ndrkombtare e Muziks

  Muzika sht pjes e pandashme e jets, sht ajo pa t ciln askush nuk do t mund t imagjinonte jetn.

  Ndrkaq, muzika popullore shqipe, ka nj histori tejet interesante, mnyra sesi kjo lloj muzike ka jetuar gjithmon me popullin shqiptar duke u trashguar brez pas brezi dhe duke vazhduar t jetoj gjithmon me popullin shqiptar, shkruan KultPlus.

  N Ditn Ndrkombtare t Muziks, KultPlus ju sjell nj artikull t shkurtr mbi muzikn popullore shqipe.

  Muzika popullore Shqiptare prbn nj ndr pasurit m t muara t vendit. N prshkrimet e studiuesve t huaj t ardhur n Shqipri gjat shekujve XVIII-XIX sht arritur prafrsisht n konkluzionin se pasuria kryesore e Shqipris sht folklori muzikor.

  Folklori muzikor bn nj jet aktive edhe sot, ndrkoh q gjurmt e lashtsis s tij jan provuar q prej shekujve XIV-XIII p.e.s. N objekte t ndryshme arkeologjike – skulptura, basoreliefe, terrakota, etj. – jan prfiguruar qart vegla popullore, q prdoren deri n ditt tona, valltar, kngtar, kostume karakteristike, etj.

  Folklori muzikor shqiptar sht jashtzakonisht i pasur , ka dhe shprehet n ekzistencn e muziks vokale q nga forma njzrshe e deri tek shumzrshi; n muzikn me vegla popullore; muzikn me z e vegla; muzikn pr shoqrimin e valleve popullore, etj. Ktyre u shtohet dhe nj fond i madh veglash popullore t klasifikuara n katr grupet tashm t njohura si ideofone, membranofone, kordofone, areofone.

  Folklori muzikor shqiptar e bn jetn e vet n nj ndarje specifike, q lidhet me format e t shprehurit muzikor dhe me tipet kryesore t instrumenteve t prdorur. Lumi i Shkumbinit, q prshkon mes pr mes Shqiprin, prvecse ndan dy dialektet kryesore t vendit n Geg n Veri t Shkumbinit dhe n Tosk n Jug t Shkumbinit, shrben edhe si kufi natyror pr klasifikimin e tipologjis s folklorit muzikor.

  Folklori u ka qndruar shekujve ndonse sht transmetuar e ruajtur n kujtesn popullore brez pas brezi. Duke mesuar folklorin n mesojme se si ka ecur dhe sht zhvilluar populli si I ka perjetuar fatet e veta historike cfare ka vleresuar etj.

  Folklori ndryshe mund t quhet edhe gurra popullore. / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/sot-...are-e-muzikes/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks

  N Ditn Botrore t Muziks, MKRS-ja shpall mimet n kt fush

  N 21 qershor, shnohet Dita Botrore e Muziks e njohur me emrin “Fte de la Musique” (Festivali i Muziks). Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sportit, pr nder t ksaj dite, shpall laureatt e mimeve vjetore n fushn e muziks, konkretisht mimin Kombtar pr Vepr Jetsore “Niket Dardani” si dhe mimet tjera vjetore n kt fush.

  N baz t vlersimeve t Juris Profesionale pr ndarjen e mimeve n fushn e muziks, ministrja Vlora Dumoshi, ka marr vendim q mimi pr vepr jetsore “Niket Dardani” t’i ndahet kompozitorit Vinenc Gjini, me motivacionin e profesionistit muzikor t shumanshm dhe kontributit gjysm shekullor n fushn e muziks.

  “Fillimisht dua t’i uroj t gjith muzikantt, artistt e profesionistt muzikor, kompozitort dhe tr muzikdashsit pr Ditn Botrore t Muziks. Edhe Kosova i bashkohet vendeve tjera t Bots me shnimin e ksaj dite. T gjith fituesve ua uroj mimet. Kto shprblime shtetrore t cilat ndan MKRS-ja jan nj mirnjohje dhe falnderim pr punn t cilt kta artist e profesionist t muziks e kan krijuar duke kontribuar n kultivimin e vlerave t mirfillta muzikor. Gjithashtu, dua t’i falnderoj antart e Juris Profesionale pr vlersimet e tyre, t cilt nuk e kan pasur t leht t przgjedhin m t mirt n mesin e kandidatve”, tha ndr t tjera ministrja Dumoshi.

  mimet tjera vjetore nga fusha e muziks jan si vijon:

  mimi pr vepr vokalo-instrumentale dhe muzikore skenike i ndahet kompozitorit Valton Beqiri, pr veprn “Rrugtimi”, si vepr madhore kombtare e cila trajton motivin e qndress prmes larmis muzikore t etnosit shqiptar;

  mimi pr vepr orkestrale-simfonike dhe koncertante i jepet kompozitorit Kreshnik Alikaj, pr veprn “Koncert” pr kitar dhe orkestr, pr marrdhnien dinamike t vazhdueshme dhe bashkvepruese mes instrumentit solistik dhe orkestrs;

  mimi pr vepr kamertale i ndahet kompozitorit Drinor Zymberi pr veprn “Trance” pr orkestr harqesh pr kompaktsin dhe gjetjen kompozicionale;

  mimi pr vepr korale i jepet kompozitorit Hajrullah Syla pr veprn “Ubi Caritas” pr kor miks pr kndvshtrimin origjinal t kompozimit;

  mimi pr veprat solistike dhe duo i ndahet kompozitorit Mehdi Mengjiqi pr veprn “Discantus” pr kontrabas solo pr risjelljen e vlerave t “discantusit” n kohn moderne prmes ruajts s kontekstit formal.

  T gjitha mimet shprblehen edhe me shuma financiare sipas rregullores pr mimet pr muzik. Gjithashtu, parashihet q t organizohet edhe nj ceremoni solemne pr ndarjen e ktyre mimeve, por pr shkak t rrethanave t pandemis, ceremonia do t organizohet n nj dat t prshtatshme.

  Juria profesionale e cila ka br shqyrtimin dhe analizimin e veprave muzikore t paraqitura n konkurrim ka qen n prbrje t kompozitorit Prof. Dr. Vasil S. Tole – kryetar, kompozitorit Rafet Rudit dhe kompozitorit e dirigjentit Baki Jashari – antar. / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/ne-di...ne-kete-fushe/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks

  Pr Shkodrn e 1845-s, kur blinte 28 piano dhe 30 violina

  Prgatiti: Vasil Tole - Konica.al


  https://konica.al/2020/06/per-shkodr...he-30-violina/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks  Festa e Muziks - Koncert online nga Tchak

  https://kohajone.com/festa-e-muzikes-me-anthony-tchako/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks  GIMS - Medley (Live, Fte de la musique, Nice 2019)

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks  Aya Nakamura - Djadja (Live, Fte de la musique, Nice 2019)

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,221

  Pr: 21 Qershori - Dita Botrore e Muziks

  21 Qershori - 35 Vjet si Dita Evropiane e Muziks

  http://opusalb.com/sq/shqip-21-qersh...ane-e-muzikes/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •