Duke marrë shkak nga shtimi i rasteve me këtë çrregullim në vendin tonë po paraqes këtë artikull për tu njohur më shumë por edhe për të kuptuar sadopak simptomat e këtij çrregullimi.

Çfarë është Mutizmi Selektiv

Mutsism selektiv është një çrregullim i diagnostikuar zakonisht në fëmijëri. Rastet e para të përshkruara datojnë në 1877, kur mjeku gjerman Adolph Kussmaul emëroi fëmijët që nuk flisnin se kishin "vullnetarinë e afazisë".

Fëmijët që janë në mënyrë selektive të heshtur dështojnë të flasin në situata specifike shoqërore, si në shkollë ose në komunitet. Është vlerësuar se më pak se 1% e fëmijëve vuajnë nga mutism selektiv.

diagnozë

Megjithëse meksikumi selektiv besohet të ketë rrënjët e saj në ankth, nuk u klasifikua si një çrregullim ankthi derisa versioni më i fundit i Manualit Diagnostik dhe Statistikor të Çrregullimeve Mendore (DSM-V) u botua në vitin 2013.

Përdorimi i termit "selektiv" u miratua në vitin 1994, para së cilës çrregullimi njihej si "mutacion elektiv". Ndryshimi u bë për të theksuar se fëmijët me mutism selektiv nuk po zgjedhin të heshtin, por kanë shumë frikë të flasin.

Kriteret parësore për një diagnozë të ndryshimit selektiv janë një dështim i vazhdueshëm për të folur në situata të caktuara sociale në të cilat ekziston një pritje e të folurit (p.sh., shkolla), pavarësisht se flet në situata të tjera.

Simptomat e mutacioneve selektive duhet të jenë të pranishme për të paktën një muaj, dhe jo thjesht për muajin e parë të shkollës.

Fëmija juaj duhet të kuptojë gjuhën e folur dhe të ketë aftësinë për të folur normalisht në disa situata (zakonisht në shtëpi me njerëz të njohur).

Së fundi, mungesa e fjalës duhet të ndërhyjë në funksionimin arsimor ose social të fëmijës suaj.

Fëmijët të cilët ndalojnë të flasin përkohësisht pas emigrimit në një vend të huaj ose duke përjetuar një ngjarje traumatike nuk do të diagnostikoheshin me një mutizëm selektiv.

simptomat

Nëse besoni që fëmija juaj mund të vuajë nga mutism selektiv, kërkoni simptomat e mëposhtme:

Frika, frika nga njerëzit dhe hezitimi për të folur në mes të dy dhe katër viteve të moshës
Pamundësia për të folur në shkollë dhe situata të tjera të veçanta sociale
Përdorimi i komunikimit joverbal për të shprehur nevojat (nyjet e kokës, pikat)
Shprehja e një dëshire për të folur që mbrohet nga ankthi, frika apo sikletia
Duke folur lehtë në situata të caktuara (p.sh., në shtëpi ose me njerëz të njohur), por jo të tjerët
Fidgeting, shmangia kontakt kontakt, mungesa e lëvizjes ose mungesa e shprehjes, kur në situata të frikshme

shkaqet

U besua dikur se mutizmi selektiv ishte rezultat i abuzimit, traumës ose trazirave të fëmijërisë. Hulumtimet tani sugjerojnë se çrregullimi lidhet me ankthin ekstrem shoqëror dhe se ka të ngjarë që të ketë predispozitë gjenetike. Ashtu si të gjitha çrregullimet mendore, nuk ka gjasa që ka një shkak të vetëm.

trajtim

Mekanizmi selektiv është më i pranueshëm ndaj trajtimit kur kapet në fillim. Nëse fëmija juaj ka heshtur në shkollë për dy muaj ose më shumë, është e rëndësishme që trajtimi të fillojë menjëherë.

Kur çrregullimi nuk është kapur herët, ekziston rreziku që fëmija juaj të përdoret për të mos folur - se heshtja do të bëhet një mënyrë jetese dhe më e vështirë për tu ndryshuar.

Një trajtim i zakonshëm për ndërhyrje selektive është përdorimi i programeve të menaxhimit të sjelljes.

Programe të tilla përfshijnë teknika si desensitizimi dhe përforcimi pozitiv, të aplikuara si në shtëpi dhe në shkollë nën mbikëqyrjen e një psikologu.

Mësuesit ndonjëherë mund të bëhen të frustruar ose të zemëruar me fëmijët që nuk flasin. Ju mund të ndihmoni duke u siguruar që mësuesi i fëmijës tuaj e di se sjellja nuk është e qëllimshme. Së bashku ju duhet të inkurajoni fëmijën tuaj dhe të ofroni lëvdata dhe shpërblime për sjellje pozitive.

Ndërsa shpërblimi i hapave pozitivë ndaj fjalimit është një gjë e mirë, ndëshkimi i heshtjes nuk është. Nëse fëmija juaj ka frikë të flasë, ajo nuk do ta kapërcejë këtë frikë nëpërmjet presionit apo dënimit.

Medikamentet mund të jenë të përshtatshme, veçanërisht në rastet e rënda ose kronike, ose kur metodat e tjera nuk kanë rezultuar në përmirësim. Zgjedhja e përdorimit të ilaçeve duhet të bëhet në konsultim me një mjek që ka përvojën e ilaçeve të ankthit për fëmijët.

Në përgjithësi, ekziston një prognozë e mirë për këtë çrregullim. Përveç nëse ka një problem tjetër që kontribuon në ndryshimin selektiv, fëmijët përgjithësisht funksionojnë mirë në fusha të tjera dhe nuk kanë nevojë të vendosen në klasa të veçanta të edukimit.

Megjithëse është e mundur që ky çrregullim të vazhdojë deri në moshën e rritur, është e rrallë dhe më e mundshme që çrregullimi i ankthit social të zhvillohet.

burimet: by Arlin Cuncic ( reoveme )

Shoqata Amerikane e Psikiatrisë. (2013). Manual diagnostik dhe statistikor të çrregullimeve mendore (edicioni i 5-të). Uashington, DC: Autori.

Freeman JB, Garcia AM, Miller LM, Dow PS, Leonard HL. Mutism selektiv. Në: Morris TL, mars JS, eds. Çrregullime të ankthit tek fëmijët dhe adoleshentët. Nju Jork: Guilford; 2004.

Fondacioni Selektiv Mutism. Kuptimi i mutismit selektiv.