Close

Rezultati i Sondazhit: Jeni Kundr apo Pro legalizimit t kanabisit n Shqipri

Votues
2. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Kundr

  2 100.00%
 • Pro

  0 0%
 • Abstenim

  0 0%
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,974
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  Nga Inva Hasanaliaj - 15 Maj, 2020

  Legalizmi i kultivimit t kanabisit n Shqipri pr prdorim mjeksor zuri vend t gjer n debatin politik e publik, ndrkoh q Shqipria ende sht n gjendjen e fatkeqsis natyrore pr shkak t pandemis s Covid-19. Nga ana tjetr vihet re se asnj nga politikant mbshtets t ksaj nisme nuk ka artikuluar ndonj argument pr nevojat farmaceutike t vendit pr kt lnd. Ekspert t mjeksis dhe nga komuniteti i biznesit, ndrkoh paralajmrojn se legalizimi i kanabisit mund t kthehet n kundrproduktiv.

  N nj komunikim me gazetart n 12/05/2020 kryeministri Rama deklaroi se pas vnies n kontroll t trafikimit t kanabisit, sht koha q t legalizohet pr arsye mjeksore gj e cila sht br dhe po bhet n t gjith vendet e zhvilluara.

  https://a2news.com/2020/05/12/legalizimi-i-kanabisit-mjekesor-rama-trend-boteror-do-ta-kalojme-kete-sesion-parlamentar/

  Kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, deklaroi n Kuvend n 14 Maj 2020 se n vendin ton nuk do t ket legalizim kanabisi, por prdorim t tij vetm pr arsye mjeksore.

  https://a2news.com/2020/05/14/balla-kanabisi-kulture-bujqesore-do-te-perdoret-vetem-per-arsye-mjekesore/

  E kam dgjuar shpesh t prdoret keq fraza legalizim kanabisi. Nuk ka legalizim kanabisi n Shqipri, por ajo q duam sht t hulumtojm praktikat m t mira se si kjo kultur bujqsore krijon nj cikl t ri ekonomik. E kemi prdorur gjithmon n vendin ton krpin dhe vajin e tij. Prdorimi do t jet vetm pr arsye mjeksore- tha Balla.

  Prfaqsues t shumics parlamentare, q ka marr kt nism argumentojn se prodhimi i kanabisit pr qllime mjeksore, sjell fitime deri n disa qindra milion euro. Deri m sot vet politikant q mbshtesin kt nism nuk kan artikuluar, t paktn publikisht ndonj argument apo studim mbi t cilin bazohen nevojat farmaceutike pr kanabis mjeksor n Shqipri.

  Nga nj krkim n internet gjetm nj list smundjesh q kuron kanabisi mjeksor bazuar n rezultatet e studimeve t Departamentit Krkimor t Shndetsis n SHBA.

  1.HIV/AIDS

  2.Alzheimer

  3.Artriti

  4.Astma

  5.Kanceri

  6.Dhimbjet kronike

  7.Smundjet e zorrve

  8.Epilepsia

  9.Glaukoma

  10.Skleroza multiple

  Nga ana tjetr nj raport i INSTAT pr shkaqet e vdekshmris n vendin ton rendit smundje t tjera, prve atyre tumorale, ku kryesojn me shifra t larta smundjet e qarkullimit t gjakut:

  Emri: R1instat.png

Shikime: 171

Madhsia: 26.1 KB

  Profesor Doktor Zihni Sulaj shef i shrbimit t toksikologjis n QSUT e sheh me rezerva kt nism dhe shprehet se trajtimi me kt lnd nuk duhet par si shptimtari prfundimtar.

  Kanabisi mjeksor sht nj alternativ e guximshme, nj alternativ e prshtatshme pr trajtim, por duhet thn q nuk sht shptimtari. Problemi kanabisit sht edhe nj problem ekonomik me sa shtrohet tani n stadin ku jemi. Sigurisht aplikimi pr qllime mjeksore ka edhe kostot ekonomike q mundet tia vlej pr kultivim, por sigurisht ka nj problem t madh pr miradministrimin. Keqadministrimi farmaceutik mund t oj n shtimin e numrit t prdoruesve, nga prdorues q nuk u takon n moshat adoleshente, por mund t shtoj riskun pr nj treg paralel t tregut t zi t kanabisit- deklaroi Zihni Sula.

  https://top-channel.tv/2020/05/13/kanabisi-mjekesor-dr-zihni-sula-alternative-e-guximshme-por-shume-kujdes/

  Shqetsimi i ekspertit pr keqadministrim farmaceutik t kanabisit ilustrohet edhe nga shifrat n rritje t prdoruesve t ksaj lnde gjat viteve t fundit.

  Sipas t dhnave nga Shrbimi i toksikologjis pr vitin 2018 n kt institucion jan paraqitur 900 pacient q kan krkuar ndihm, ndrsa pr 2019-n ky numr ka arritur n 1056 shifr e cila nuk prfshin prdoruesit e padeklaruar.

  T dhnat nga Toksikologjia.

  Emri: toksikologjia.png

Shikime: 2159

Madhsia: 10.7 KB

  N kt raport konfirmohet se lloji i substancs me t ciln sht abuzuar m s shumti sht kanabisi.

  Emri: shifra.png

Shikime: 2108

Madhsia: 23.6 KB

  Prtej aspektit mjeksor, por edhe atij social legalizimi i kanabisit ka zra kundr edhe nga komuniteti i biznesit. N nj intervist kreu i konfindustris, Gjergj Buxhuku prve rrezikimit t procesit t integrimit n BE, e sheh jo produktiv n aspektin ekonomik legalizimin e kanabisit, ndryshe nga pritshmrit e maxhorancs:

  N kushte t formalizimit, mimi do ishte shum m I ult dhe seriozisht do vihej n pikpyetje leverdia ekonomike e prodhimit dhe e prpunimit t kanabisit. Shto ktu edhe goditjen e bujqsis shqiptare, duke rrezikuar kthimin n monokulturn e kanabisit -thot Buxhuku.

  https://www.pressreader.com/albania/panorama-albania/20200515/281775631344983

  Marr nga faktoje.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 18-06-2020 m 17:06

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,295
  Faleminderit
  174
  120 falenderime n 105 postime

  Pr: A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  Nuk e kemi luksin e shteteve te BE qe te menaxhohet mire kjo pjese dhe aq me pak ne Shqiperi ku si funksionon menyrat e droges.
  Silence is golden.

 3. #3
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,974
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  sht hapur edhe nj sondazh e sigurisht gjithsecili sht i lir t komentoj mbi temn n fjal dhe arsyen e vots s tij n lidhje me kt shtje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •