Close

Rezultati i Sondazhit: Jeni Kundr apo Pro legalizimit t kanabisit n Shqipri

Votues
2. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Kundr

  2 100.00%
 • Pro

  0 0%
 • Abstenim

  0 0%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #-19
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,966

  A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  Nga Inva Hasanaliaj - 15 Maj, 2020

  Legalizmi i kultivimit t kanabisit n Shqipri pr prdorim mjeksor zuri vend t gjer n debatin politik e publik, ndrkoh q Shqipria ende sht n gjendjen e fatkeqsis natyrore pr shkak t pandemis s Covid-19. Nga ana tjetr vihet re se asnj nga politikant mbshtets t ksaj nisme nuk ka artikuluar ndonj argument pr nevojat farmaceutike t vendit pr kt lnd. Ekspert t mjeksis dhe nga komuniteti i biznesit, ndrkoh paralajmrojn se legalizimi i kanabisit mund t kthehet n kundrproduktiv.

  N nj komunikim me gazetart n 12/05/2020 kryeministri Rama deklaroi se pas vnies n kontroll t trafikimit t kanabisit, sht koha q t legalizohet pr arsye mjeksore gj e cila sht br dhe po bhet n t gjith vendet e zhvilluara.

  https://a2news.com/2020/05/12/legalizimi-i-kanabisit-mjekesor-rama-trend-boteror-do-ta-kalojme-kete-sesion-parlamentar/

  Kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, deklaroi n Kuvend n 14 Maj 2020 se n vendin ton nuk do t ket legalizim kanabisi, por prdorim t tij vetm pr arsye mjeksore.

  https://a2news.com/2020/05/14/balla-kanabisi-kulture-bujqesore-do-te-perdoret-vetem-per-arsye-mjekesore/

  E kam dgjuar shpesh t prdoret keq fraza legalizim kanabisi. Nuk ka legalizim kanabisi n Shqipri, por ajo q duam sht t hulumtojm praktikat m t mira se si kjo kultur bujqsore krijon nj cikl t ri ekonomik. E kemi prdorur gjithmon n vendin ton krpin dhe vajin e tij. Prdorimi do t jet vetm pr arsye mjeksore- tha Balla.

  Prfaqsues t shumics parlamentare, q ka marr kt nism argumentojn se prodhimi i kanabisit pr qllime mjeksore, sjell fitime deri n disa qindra milion euro. Deri m sot vet politikant q mbshtesin kt nism nuk kan artikuluar, t paktn publikisht ndonj argument apo studim mbi t cilin bazohen nevojat farmaceutike pr kanabis mjeksor n Shqipri.

  Nga nj krkim n internet gjetm nj list smundjesh q kuron kanabisi mjeksor bazuar n rezultatet e studimeve t Departamentit Krkimor t Shndetsis n SHBA.

  1.HIV/AIDS

  2.Alzheimer

  3.Artriti

  4.Astma

  5.Kanceri

  6.Dhimbjet kronike

  7.Smundjet e zorrve

  8.Epilepsia

  9.Glaukoma

  10.Skleroza multiple

  Nga ana tjetr nj raport i INSTAT pr shkaqet e vdekshmris n vendin ton rendit smundje t tjera, prve atyre tumorale, ku kryesojn me shifra t larta smundjet e qarkullimit t gjakut:

  Emri: R1instat.png

Shikime: 642

Madhsia: 26.1 KB

  Profesor Doktor Zihni Sulaj shef i shrbimit t toksikologjis n QSUT e sheh me rezerva kt nism dhe shprehet se trajtimi me kt lnd nuk duhet par si shptimtari prfundimtar.

  Kanabisi mjeksor sht nj alternativ e guximshme, nj alternativ e prshtatshme pr trajtim, por duhet thn q nuk sht shptimtari. Problemi kanabisit sht edhe nj problem ekonomik me sa shtrohet tani n stadin ku jemi. Sigurisht aplikimi pr qllime mjeksore ka edhe kostot ekonomike q mundet tia vlej pr kultivim, por sigurisht ka nj problem t madh pr miradministrimin. Keqadministrimi farmaceutik mund t oj n shtimin e numrit t prdoruesve, nga prdorues q nuk u takon n moshat adoleshente, por mund t shtoj riskun pr nj treg paralel t tregut t zi t kanabisit- deklaroi Zihni Sula.

  https://top-channel.tv/2020/05/13/kanabisi-mjekesor-dr-zihni-sula-alternative-e-guximshme-por-shume-kujdes/

  Shqetsimi i ekspertit pr keqadministrim farmaceutik t kanabisit ilustrohet edhe nga shifrat n rritje t prdoruesve t ksaj lnde gjat viteve t fundit.

  Sipas t dhnave nga Shrbimi i toksikologjis pr vitin 2018 n kt institucion jan paraqitur 900 pacient q kan krkuar ndihm, ndrsa pr 2019-n ky numr ka arritur n 1056 shifr e cila nuk prfshin prdoruesit e padeklaruar.

  T dhnat nga Toksikologjia.

  Emri: toksikologjia.png

Shikime: 2645

Madhsia: 10.7 KB

  N kt raport konfirmohet se lloji i substancs me t ciln sht abuzuar m s shumti sht kanabisi.

  Emri: shifra.png

Shikime: 2589

Madhsia: 23.6 KB

  Prtej aspektit mjeksor, por edhe atij social legalizimi i kanabisit ka zra kundr edhe nga komuniteti i biznesit. N nj intervist kreu i konfindustris, Gjergj Buxhuku prve rrezikimit t procesit t integrimit n BE, e sheh jo produktiv n aspektin ekonomik legalizimin e kanabisit, ndryshe nga pritshmrit e maxhorancs:

  N kushte t formalizimit, mimi do ishte shum m I ult dhe seriozisht do vihej n pikpyetje leverdia ekonomike e prodhimit dhe e prpunimit t kanabisit. Shto ktu edhe goditjen e bujqsis shqiptare, duke rrezikuar kthimin n monokulturn e kanabisit -thot Buxhuku.

  https://www.pressreader.com/albania/panorama-albania/20200515/281775631344983

  Marr nga faktoje.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 18-06-2020 m 17:06

 2. #-18
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,767
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  Nuk e kemi luksin e shteteve te BE qe te menaxhohet mire kjo pjese dhe aq me pak ne Shqiperi ku si funksionon menyrat e droges.

 3. #-17
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,966

  Pr: A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  sht hapur edhe nj sondazh e sigurisht gjithsecili sht i lir t komentoj mbi temn n fjal dhe arsyen e vots s tij n lidhje me kt shtje.

 4. #-16
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,754

  Pr: A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?

  Problemi me madhor me kanabisin si aplikacion ne mjekesi eshte vartesia.
  Pacienti do marre nje here kanabis,pastaj do kerkoje perseri dhe perseri
  dhe do jete i varur nga kanabisi.
  Kanabisi nuk sheron,duhet hiqet nga koka ai koncept qe kanabisi futet ne mjekesi
  si ilac.Kanabisi nuk eshte ilac,por thjesht perdoret per te manaxhuar dhimbjen,mbajtur dhimbjet e pacientit ne
  minimum,lehtesuar dhimbjet e pacientit vetem kaq.Kanabisi ne mjekesi nuk sheron sepse nuk eshte ilac,vetem zvogelon dhimbjen.
  Nje alternative ku duhet investuar nga shteti eshte ngritja e institucioneve shendetsore te specializuara per terapi fizike,ku personeli
  mjekesor trajton pacientet me procedura ushtrimi dhe stervitje per te nxitur mobilitetin e pacientit luftuar semundjet dhe minimizuar
  dhimbjet,psh dhimbjet kronike te mesit(back pain) artritis etj mund te manaxhohen me stervitje fizike,trupi djeg kalori gjate stervitjes kjo kalori eshte energji
  qe ngroh muskujt,qeteson nervat ne komplet trupin dhe minimizon deri ne zero dhimbjet.
  Perdorimi per nje kohe relativisht te gjate i kanabisit si qetsus dhimbjesh ne mjekesi mund te krijoje pasoja shume negative
  demtoje inde organe ne trup.
  Institucionet shendetsore ne Shqiperi duhet te botojne fletushka informacioni apo japin informacion ne TV qe kanabis te perdoret nga qytetaret me pergjegjsi qe do te thote
  tu behet e qarte qytetareve qe perdorin kanabis se sa eshte doza ne gram qe te rrezikon jeten,ose sa kanabis ne dite konsumim mund te shkaktoje humbje te ndjenjave,vdekje.
  Eshte shume e rendesishme te edukohet publiku dhe behet i vetedijshem se ku jane kufijt e rrezikut ne perdorimin e kanabisit.
  Nqs publiku ska informacion kjo do te thote qe publiku eshte injorant dhe nga injoranca shume perdorues do perfundojne te urgjenca ne spital, ose vdesin.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #-15

  Pr: A sht legalizimi i kanabisit i domosdoshm pr qllime mjeksore?


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •