Shuhet n moshn 71-vjeare nj nga intelektualt shqiptar. Njeriu i artit, Moikom Zeqo ka humbur mngjesin e sotm betejn me nj smundje q e mundonte prej kohsh.

Autori i m shum se 60 titujve q i lan brezave nj histori t tr arti e nisi karriern e tij si msues, por e donte po aq arkeologjin, letrsin dhe kinematografin sa krijoi n kto fusha duke ln pas sot nj pasuri t madhe n letrat shqipe.

Veprat e Moikom Zeqos jan prkthyer n disa gjuh t bots duke tejkaluar kufijt e vendit t vogl ku jetoi, duke prfaqsuar kshtu disa her Shqiprin n konferenca ndrkombtare.

N karriern e tij nj rol i rndsishm ka qen edhe piktura, ku mendimtari iu shfaq publikut me tri ekspozita vetjake.

Moikom Zeqo ishte doktor i shkencave dhe mban titullin Mjeshtr i madh fal veprs q la pas.

a2news.com