Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Provat ne njerez me vaksinen eksperimentale kunder Covid19.

  Novavax fillon provat klinike te vaksines kunder covid ne nje grup prej 130 njerezish
  te shendetshem ku mosha varion nga 18 vjec deri59 vjec.
  Novavax nje kompani biotech me qender ne maryland USA dhe dega e saj ne Australi do fillojne sot provat klinike te vaksines duke injektuar vaksinen ne 130 njerez ne dy doza te ndryshme.Rezultatet e kesaj prove do behen te njohura per publikun ne Korrik 2020.
  Novavax ka marre donacion financim falas prej 388 miljon dollaresh nga organizata e koalicionit per pergatitjen ndaj epidemive(CEPI).
  Kjo eshte faza e pare e provave klinike.Nqs kjo prove del me sukss domethene vaksina vertetohet qe sipas rezultateve te jete e sigurte dhe efektive per shendetin atehere do vazhdohet me fazen e dyrte te provave dhe do testohen nje numer me i madh njerezish ne pika te ndryshme te globit.
  Parashikohet qe Novavax te prodhoje 100 miljon vaksina ne Dhjetor 2020 gati per perdorim.
  Ne dhjetor te vitit tjeter(2021) kompania do kete gati per perdorim 1 bilion(1miljarde) vaksina.
  Kompania ka perfunduar testimin e vaksines ne kafshe,ku rezultatet kane dale shume te mira.

  Xeljanz nje ilac i krijuar nga kompania Pfizer ne Amerike dhe perdoret
  per kurimin a arthritis,po shihet si nje medikament me interes qe bllokon shumezimin e virusit te korones covid19.Parashikohet qe Pfizer te filloje provat klinike ne njerez ne shtator duke perdorur Xeljanz.
  Azithromycin nje antibiotik po shihet me shume interes nga Pfizer si nje ilac i mundshem efikas kunder covid19.
  Pfizer po bashkepunon me kompanine BioNTech per testimet klinike te vaksines kunder covid 19 ne njerez.kane filluar provat klinike.
  Pfizer i ka dhene deri tani kompanise BioNtech 185 miljo dollare.Me vone do i jape edhe 563 miljon dollare BioNtech-ut.Lufta per krijimin e nje vaksine efikase kerkon talent dhe aftesi professionale.Por kjo nuk mjafton,kerkohet edhe fat.Ne kete faze te zhvillimit eksperimental vaksinat e krijuara mbartin nje shkalle te larte rrezikshmerie per shendetin,megjithse ato kane dhene rezultate pozitive ne testet ne kafshe.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762

  Pėr: Provat ne njerez me vaksinen eksperimentale kunder Covid19.

  Astra Zeneca dhe Universiteti i Oxfordit do te fillojne shperndarjen e vaksines kunder covid19
  ne Janar 2021.
  ===
  Gjigandi farmaceutik Pfizer( shqiptohet fajzer) ne bashkepunim me kompanine gjermane farmaceutike
  BioNTech do filloje shperndarjen e vaksines kunder covid19 ne fund te dhjetorit 2020.
  ===
  Moderna do jape vaksinen ne dhjetor per perdorim vetem per raste emergjence.
  Parashikohet qe ne mars 2021 Moderna te filloje distribucion masiv te vaksines ne Amerike,Kanada
  dhe Europe.
  ===
  Bharat Biotech,nje firme indiane po pergatit covaxin kunder covid 19 dhe vaksina do shperndahet
  ne gjithe boten ne mars 2021.
  ===
  Johnson & Johnson ne New jersey ne bashkepunim me firmen kerkimore Jansen ka filluar proven e 3-te finale te vaksines Ad 26 Cov2S
  ne 23 shtator dhe eshte drejt perfundimit.Ne prova jane perfshire 60 mije vullnetare.Jane krijuar 215 qendra testimi te shperndara
  ne US,Meksike,Kolumbi,Brazil,Argjentine,Kili,Peru dhe Afrika e Jugut.
  Vaksina parashikohet te shperndahet ne Janar 2021.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •