Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  505
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Rrotullat e Detit t Vdekur jan t rreme: Asnj fragment nuk sht autentik!

  Rrotullat e Detit t Vdekur jan t rreme: Asnj fragment nuk sht autentik!
  Cila sht e vrteta pr Rrotullat e Detit t Vdekur?

  M shum se 50 vjet m par, nj gur i hedhur nga nj bari beduin n nj shpell oi n at q disa e kan quajtur zbulimin m t madh arkeologjik t shekullit t 20-t. Beduini dgjoi q guri theu nj qyp prej balte. Kur kontrolloi, gjeti t parn nga ato q u njohn m von si Rrotullat e Detit t Vdekur.
  KTO rrotulla kan qen n qendr t vmendjes e t polemikave.
  Por, cila sht domethnia e vrtet e ktyre rrotullave? Pas m shum se 50 vjetsh, a mund t njihen faktet?
  Zbulimet e reja, nga rruga, nuk vn n pikpyetje 100,000 fragmentet aktuale t Rrotulls s Detit t Vdekur, shumica e t cilave ruhen n Shenjtroren e Librit - pjes e Muzeut t Izraelit n Jeruzalem.

  Rrotullat e Detit t Vdekur, ose Shkrimet e Qumranit, prmbajn rreth 900 dokumente, duke prfshir tekste nga Tanaha ose Bibla Hebraike, me rndsi t jashtzakonshme historike dhe fetare, pasi ato prmbajn t vetmet kopje t njohura t mbijetuara t dokumenteve biblike t bra rreth 100 pes.
  Rrotullat u zbuluan n mesin e shekullit t kaluar, n shpellat prreth Qumranit, n bregdetin veriperndimor t Detit t Vdekur.
  Shumica e dokumenteve dhe teksteve antik jan n ekspozit n Jeruzalem, por nj numr i konsiderueshm jan n pronsi private dhe jan shum t krkuar nga koleksionistt dhe muzet.
  Muzeu i Bibls n Uashington ka gati 16 fragmente t cilt jan t ekspozuar False!
  Nj hetim i plot i nj prej koleksioneve m t vlefshme t Rrotullave t Detit t Vdekur ka uar tani n prfundimin se asnj prej 16 fragmenteve t koleksionit t mbajtur n muze n Uashington nuk sht autentik.
  Kjo u konfirmua pjesrisht n vitin 2018, kur Muzeu i Bibls n Uashington zbuloi se t paktn pes fragmente t Rrotullave t Detit t Vdekur n koleksionin e tyre, t vlersuar n gjysm miliard dollar, ishin falsifikime.
  Q ather, muzeu ka filluar nj aksion pr t vrtetuar origjinalitetin e pjesve t tjera t koleksionit, i cili dyshohet se kushtoi miliona dollar.
  Doli se i gjith koleksioni nuk ishte i besueshm. "Pas analizave t hollsishme shkencore, sht e qart se asnj prej fragmenteve tekstuale n koleksionin e muzeut nuk sht autentik", tha studiuesi kryesor artistik Koleta Lol.
  Pr m tepr, secila prej fragmenteve sht nj kopje e qllimshme e br n shekullin e 20-t me qllim t imitimit t pjesve autentike t Rrotullave t Detit t Vdekur.
  N nj raport gjithprfshirs prej 212 faqesh, ajo shpjegon se t gjitha 16 pjest e koleksionit kan kaluar nj numr t madh testesh shkencore, duke p.rfshir analiza t shumta skanimi multispectral, mikroskopi tradicionale dhe 3D, testime mikrokimike ...
  -Shkrimet E Qumranit n muze
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 21-05-2020 m 09:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •