Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Paleontologët mendojnë se kanë gjetur 'vendin më të rrezikshëm' në historinë e Tokës

    https://edition.cnn.com/2020/04/29/w...scn/index.html

    Shkretëtira e Saharasë dikur ishte përmbytur me dinosaurët më të frikshëm në histori
    Grabitqarët e mëdhenj të përshkruar këtu - dikur bredhin zonat e asaj që është tani Sahara.
    Vepra arti nga David Bonadonne, nën mbikëqyrjen shkencore të Simone Maganuco dhe Nizar Ibrahim
    Hordhia e grabitqarëve të mëdhenj mbretëruan në tokë, në lumenj dhe në qiellin e Marokut të ditëve të sotme 100 milion vjet më parë, sipas një studimi të ri, raporton "Popjular sajens".në numrin më të ri tremujore Amerikane.
    Aty ku është shkretëtira, ekzistonte një sistem i madh lumenjsh që rridhnin përmes Algjerisë së sotme, liqeneve dhe ligatinave.
    Eshtë e çuditshme që, gjatë dekadave të eksplorimit të këtij vendi, paleontologët kanë gjetur shumë pak fosile dinosaurësh - barngrënës, të cilët më pas bredhin në pjesën më të madhe të botës.
    Në vend të kësaj, ata identifikuan shumë fosile dinosaurësh - mishngrënës, zvarranikë fluturues të quajtur "pterosaurët" dhe paraardhës gjigantë të krokodileve të sotëm.
    "Ishte sigurisht vendi më i rrezikshëm në historinë e planetit Tokë sepse ishte shtëpia e kaq shumë llojeve të ndryshme të grabitqarëve të gjitha formave dhe madhësive," tha Nizar Ibrahim, një paleontolog në Universitetin Amerikan të Detroit Mersi.
    "Kjo procesion e gjigandëve nuk ishte si asnjë nga ekosistemet e tanishme dhe ishte mjaft unik në krahasim me ekosistemet e tjera nga epoka e dinozaurit", tha ai.
    Ibrahimi dhe kolegët e tij konsideruan me kujdes mbetjet e kafshëve dhe gjeologjinë e atij ekosistemi, mbetjet e të cilit janë ruajtur në formacionet shkëmbore në Marokun lindor, të quajtur "Kem Kem".

    Raporti i tyre, i botuar më 21 prill në ZooKeis, bazohet në gjetjet e dy dekadave të kërkimeve në zonë dhe në analizën e koleksioneve muze në të gjithë botën.

    Eshtë sinteza e parë e detajuar e të gjithë punës së mëparshme në kete vend dhe përpjekja e parë për rindërtimin e mjedisit në atë zonë të Afrikës së Veriut 100 milion vjet më parë, tha Andrea Kau, një studiues që ka punuar me muzetë dhe universitetet për të mbledhur të dhëna dhe krahasuar.
    Fosilet e gjetura janë shumë të ndryshme: "nga amfibë të vegjël dhe bimë delikate, deri te dinosaurët masivë," tha Ibrahim.
    Disa nga këto fosile janë mbetjet e dinosaurëve - barngrënës, të tilla si "sauropods", me qafë të gjatë.
    Por duket se ka shumë më pak se të afërmit e tyre të mishngrënësve, të cilët paleontologët vunë re në Afrikën veriore në vitet 1930.
    Midis këtyre bishave të tmerrshme ishin të paktën katër dinosaurë të mëdhenj - grabitqarë.

    Njëra është nga grupi "abelisaurida", i cili, për shkak të surrat të shkurtër dhe dhëmbëve relativisht të vegjël, duket se ka qenë grabitqar.
    "Pterosaurët" katër deri gjashtë metra gjatësi krahësh fluturonin mbi kokat e tyre, dhe peshkaqenë gjigantë dhe krijesa krokodili gjatësia e të cilit sa gjithë nji autobusi po përgjumnin në ujë.

    "Në këtë vend njeriu askund nuk do të ishte i sigurt,ai mund të vdiste në mënyra të panumërta, "tha Ibrahim.

    Problemi për shkencëtarët ishte të kuptoja se çfarë ushqehej kaq shumë "bollëk" i pabesueshëm i grabitqarëve në atë hapësirë ende të kufizuar.
    Studiuesit kanë vërejtur se kafkat mishngrënëse nga Kem Kem janë mjaft të ndryshme.
    Duket gjithashtu se në shumë raste ata hëngrën kafshë detare dhe se burimi më i pasur i ushqimit në atë kohë ishin peshqit, disa nga madhësia e një automjeti.

    Për dallim nga vendi ku mishngrënësit ishin në shumicën dërrmuese në atë kohë, gjendja e natyrës sot është krejt e kundërta: grabitqarët-ujqërit dhe luanët janë shumë më të vegjël se barngrënësit - dreri, dhitë e egra, antilopat.

    Ekosistemet siç është "Kem Kem", të mbizotëruar nga kaq shumë grabitqarë të mëdhenj, do të ishin të rralla edhe gjatë periudhës së Kredës së Mesme, kur Afrika Veriore ishte e mbuluar nga një rrjedhë e gjerë e lumenjve, liqeneve dhe ligatinave.
    Kështu që nën ujë, terreni në atë kohë nuk mund të mbajë bimësi të mjaftueshme për aq kohë sa një numër i madh dinosaurësh - barngrënës për të mbijetuar, tha Ibrahim.
    Megjithatë, pasi mbetjet fosile janë fragmentare dhe nuk janë të lehta për t’u identifikuar,është e mundur që raporti i mishngrënësve mishngrënës ndaj barngrënësve në këtë pikë të ishte i ndryshëm dhe larmia e specieve është më e madhe.
    Kjo nuk është për t'u habitur, tha ai, duke pasur parasysh se më shumë se 99 përqind e të gjithë organizmave që kanë ekzistuar ndonjëherë në Tokë vdiqën shumë përpara periudhës së shkurtër gjeologjike të ekzistencës njerëzore.
    "Sahara është marramendëse për këdo që e sheh sot, por kur peshq gjigantë të thatë dhe dhëmbë të mëdhenj krokodili gjenden në atë vend të thatë dhe jo mikpritës, me të vërtetë jep një sens të asaj që ne e quajmë kohë të thellë",


    https://www.sciencealert.com/palaeon...arth-s-history
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 08-05-2020 më 14:12

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Paleontologët mendojnë se kanë gjetur 'vendin më të rrezikshëm' në historinë e Tokës

    A swimming dinosaur: The tail of Spinosaurus

    nature video

    A new fossil of one of the most unusual dinosaurs, Spinosaurus aegyptiacus, suggests it was a swimming predator powered by a fin-like tail. The find comes after decades of debate on how much of its life Spinosaurus would have spent in the water, and how reliant they might have been on aquatic prey. Paleontologist Nizar Ibrahim has been working at the dig site in the Sahara and describes his amazement at the unique tail bones they found under the rock and sand.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 08-05-2020 më 14:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •