Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Shuhet ikona e muziks popullore shqiptare Shahindere Brlajolli

  Jeta
  Shahindere Brlajolli lindi n Pej. Arsimin fillor dhe at t mesm i prfundoi n qytetin e arsimit dhe kulturs n Pej, pr t vazhduar me normalen e plot pr msuesi. Rrjedh nga nj familje vendase qytetare t vjetr t Pejs, nga babai biznesmen, Mustaf Brlajolli dhe nga nj nn shum bujare, Igballe Brlajolli. Q n at koh familja Brlajolli gzonin nj reputacion dhe nj respekt shum t veant te qytetart e vendit edhe m gjer. Shahinderja me shklqimin e saj n skenn muzikore t asaj kohe e vulosi edhe m tepr kt respekt, duke u br njherit artistja m e re dhe m atraktive e Pejs.

  Ishte vetm 13 vjeare kur pr her t par debutoi n festivalin e asaj kohe "Mikrofoni sht juaji", event i cili mbahej n Pej dhe talenti i Shahinderes do t dilte n pah. Prej momentit t par ajo i fitoi zemrat e publikut dhe u b e preferuara e publikut pejan, ndrsa m pas sukseset e saj nuk kishin t ndalur n Kosov dhe jasht saj. Ajo u b artistja e vetme profesionale n moshn adoleshente. Ishte vetm 13 vjeare, por kishte nj z prej bilbili dhe shum origjinal popullor.

  Sukseset e saj nga viti '59 e tutje ishin marramendse: fituese e pesfisht e festivalit m prestigjioz t asaj kohe "Akordet e Kosovs" prej ku doli me performancat e saj dhe hitet e radhs si jan kngt: "N zabel t erdha", "Miriban", "Kush ma i pari bani", "Gajdexhiu", "O bylbyl me pika-pika", "Hajde dalim moj goce". Ajo prfaqsoi vendin edhe jasht dhe duke sjell mimet m artistike. Ndr vite karriera e ksaj ikone kosovare rritej dhe zhvillohej edhe m shum me pjesmarrjet e saj e me kngt origjinale. Zri dhe mnyra e t knduarit autokton e bn kt kngtare nj ikon t vrtet t muziks popullore kosovare. Zri i saj u dgjua shum larg, dokund npr bot, ngado q ajo kndonte trofet ishin pjes e saj.

  Repertori i Shahindere Brlajollit numron 280 kng, shumica e t cilave jan t regjistruara n Radio Prishtin dhe n vende t tjera regjistruese. Gjat karriers s saj 55 vjeare Shahinderja do t bhet letrnjoftim me kngt e saj shum t dgjuara, zri i saj unik do dallohej menjher q sot e ksaj dite. Publiku i kndon edhe n ditt e sotme kngt e saj me shum dashuri dhe nostalgji jan: "N zabel t erdha", "Miriban", "Kush ma i pari bani", "Gajdexhiu", "Baresha e dashnume", "Lules", "Hajde dalim moj goce", "O bylbyl me pika-pika", "Nj lule n Gostivar" dhe shum kng t tjera.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 03-05-2020 m 16:00

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Shuhet ikona e muziks popullore shqiptare

  Ndrron jet kngtarja e njohur e muziks popullore shqiptare, Shahindere Brlajolli.

  Kngtarja nga Peja e Kosovs, u nda nga jeta ditn e sotme n moshn 74-vjeare.

  Lajmin e trisht pr ndarjen e saj nga jeta, e ka konfirmuar vajza e saj, kngtarja Besiana Mehmeti.

  Sot na la nj prej zrave m origjinal t kngs shqipe Shahindere Brlajolli- Stafaj e cila n do paraqitje reflektonte civilizim dhe kultur. Nga Peja dhe familja e njohur Brlajolli, n Gostivar pr t mbetur gjithnj energjike, krkuese, motivuese. Pas jetess dhe sukseseve n Prishtin, ajo n mes dy dashurive zgjodhi vendlindjen e bashkshortit- muzicientit t mrekullueshm me kujtimin e t cilit u shoqrua n dekadn e fundit! Megjith sfidat e jets ajo n do bised reflektonte aq shum pozitivitet, dashuri dhe krenari!Ngushllime familjes Stafaj! Alban, Astrit dhe Ardit t jeni krenar q mbartni traditn e nj ikone t pakopjueshme dhe unike! Muzika shqiptare sot sht n zi, por knga e pastr shqipe q kultivoi do jehoj kurdoher bashk me emrin e saj q historia e muziks autoktone do ta shkruaj me shkronja t arta!, sht shprehur Mehmeti.
  Ndr kngt m t njohura t Shahindere Brlajollit jan: Gajdexhiu, O bylbyl me pika-pika, Kush ma i pari bani, N zabel t erdha, Hajde dalim moj goce etj.

  Kngtarja u ngjit pr her t par n sken n moshn 13-vjeare dhe prej asaj kohe mori rrug karriera e saj e suksesshme.


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •