Nga Gazeta Telegraf

Rreth dy muaj m par, n 30 janar 2020, gazetari i ekonomis, Klodian Tomorri, i cili n nj sr postimesh n rrjetet sociale ka shkruar dhjetra her n lidhje me koncesionet korruptive t qeveris, sht ndalur tek koncesioni i inceneratorve.

Gazetari Tomorri sht ndalur tek tenderi 15 milion euro, pr mbylljen e venddepozitimit t mbetjeve n Porto Romano.

Gjithashtu, gazetari theksonte se ky sht vetm hapi i par i nj manovre qindra milion euroshe, n qendr t s cils qndron koncesioni i inceneratorit t Tirans.

Tomorri ka shkruar nj shkrim t plot, ku tregon sesi ky koncesion, do ti sjell koncesionarit t inceneratorit t paktn 150 milion euro nga qeveria. Nj koncesion, i cili prfshin nj zinxhir t tr kompanish q fillojn nga Klodian Zoto, te Mirel Mrtiri, Eva Blushi, t cilt jan tashm jan dhe partner n biznese edhe me pronar mediash si sht rasti i Vjollca Hoxhs me Valtelina Kafe.

Porto Romano sht venddepozitimi i vetm q grumbullon mbetjet urbane t qytetit t Durrsit. Me mbylljen e ktij landfilli, duhet gjetur nj vend tjetr pr t sistemuar plehrat e qytetit t Durrsit. Dhe me sa duket qeveria e ka gjetur zgjidhjen, ndonse nuk e ka zyrtarizuar ende at. Mbetjet e Durrsit do t vijn n Tiran, ku do t prpunohen nga koncesioni i inceneratorit. Ky sht biznes i madh. Shum i madh.

Incenratori i Tirans u dha me koncesion n vitin 2017 tek nj kompani e quajtur Integrated Energy BV SPV, me qendr n Holland. N baz t kontrats koncesionare, kompania ka fituar t drejtn e ndrtimit t landfillit, inceneratorit dhe rehabilitimin e venddepozitimeve ekzistuese t Tirans pr nj afat 30 vjecar. N kmbim Bashkia Tiran paguan 29 euro pr do ton mbetje, q depozitohet apo prpunohet nga koncesionari.

Por vendimi pr depozitimin e mbetjeve t Durrsit n Tiran i ndryshon llogaris. Sipas t dhnave zyrtare, aktualisht qyteti i Durrsit prodhon rreth 150 mij ton mbetje n vit. Me tarifn 29 euro pr ton, kjo do t thot se biznesi i inceneratorit t Tirans do t prfitoj 4.5 milion euro t tjera n vit nga plani i qeveris pr t sjell mbetjet e qytetit bregdetar n Tiran. Pr 30 vitet e koncesionit, kjo manovr do ti sjell koncesionarit t inceneratorit t paktn 150 milion euro, duke mbajtur parasysh dhe rritjen natyrale t sasis s mbetjeve gjat viteve n vijim.-shkruante Klodian Tomorri n postimin e tij.

Dhe sipas gazetarit, kjo manovr, prmes t cils qeveria thuajse dyfishon koncesionin e inceneratorit t Tirans, ngre nj sr pikpyetjesh t forta ligjore, por edhe financiare.

Por, mesa duket ky shkrim nuk i ka plqyer dikujt dhe ndaj gazetarit vjen hakmarja. Nj dit m par u msua se gazetari Klodian Tomorri, nj ndr emrat ikon t gazetaris ekonomike n Top Channel, sht pushuar nga puna nga drejtori i ktij televizioni Ben Blushi.

Por mesa duket dardha e ka bishtin prapa. N javt e fundit Klodian Tomorri ka br disa statuse t cilat godasin fort mediat q jan pran qeveris. N nj tjetr shkrim t publikuar n datn 6 prill, ndr t tjera gazetari Tomorri shkruan se Teksa pandemia thellon efektet n ekonomi, biznesi ka shtuar krkesat pr t prfituar para nga buxheti. Por ndrsa, financimi i t gjitha bizneseve me para publike sht nj opsion praktikisht e madje edhe teorikisht i pamundur, ekziston nj risk i madh. Ai q qeveria t bj financime selektive, tek bizneset e afrta me t ose ato q i mundsojn t ruaj pushtetin. T part jan oligarkt, t dytat mediat. T gjith kta tashm jan hedhur n sulm pr t marr para nga buxheti. Secili me armet e tij. Bizneset e mdha prmes krcnimeve se do te pushojne njerzit nga puna, ndersa mediat duke shfrytzuar kamzhikun publik.

Ditt e fundit nje pjes e madhe e mediave kan nisur nj fushat t koordinuar pr t krkuar para nga buxheti i shtetit. Nn titujt apokaliptik, media drejt shfarosjes apo demokracia n rrezik, industria e mediave po krkon financime nga parat e qytetarve.

Por, cfar lidhje ka Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha me inceneratort?

N datn 12 shkurt 2020, CNA.al publikoi nj shkrim, ku nprmjet dokumenteve ekskluzive dhe zyrtare zbulohet ortakria e Ben Blushit me pronart e kompanis s inceneratorve.

CNA.al zbuloi se pronart e kompanis s inceneratorve kan themeluar n Bullgari nj kompani e cila quhet EM Capital Group, dhe ku bashkaksionere sht edhe bashkshortja e Ben Blushit, Eva Blushi. ((Lexo ktu)

Investigimi yn shkoi edhe m tej, ndrsa zbuluam skemn e plot sesi PPP-t e qeveris lidheshin me Top Channel. EM Capital Group, ku Eva Blushi ka 30% t aksioneve, m pas vjen n Tiran dhe blen 51% t askioneve t kompanis Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe dhe q rastsisht, ka t njjtt pronar me Top Channel.

sht kjo skem e cila ngre dyshime t forta se shkarkimi i Klodian Tomorrit, sht thjesht dhe vetm hakmarrje e dyshes s ortakve t inceneratorve.

Pasi gazetari Tomorri nuk ka qn n nj linj me interesat e Vjollca Hoxhs dhe Ben Blushit, q jan zhyrtur n ortakri me ata q rrjepin taksat e shqiptarve.