Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  769
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Kosova ka nevoje per nje qeveri proamerikane

  Rrėzimi i qeverisė Kurti mbetet njė fitore e madhe e politikės kosovare kundėr disa drejtuesve dhe partive kosovare, e cila me 80 vota nga 120, i tha jo vendosjes sė Nacional-Islamizmit nė Kosovė.
  Rrėzimi i qeverisė Kurti nėpėrmjet mocionit tė mosbesimit me 80 deputetė pro, tregon se politika kosovare po reagon ndaj refraktaritetit tė disa politikanėve kosovarė tė cilėt po drejtonin Kosovėn me 24 % tė votove tė fituara nė zgjedhjet parlamentare. Dihej qė vetėm nėpėrmjet Koalicionit mund tė drejtonte vėndin Albin Kurti.
  Sidoqoftė, mbajtja e linjės kokėfortė dhe refraktare sė Haradinajt pėr shumė probleme tė pazgjidhura tė Kosovės qoftė brėnda vėndit e qoftė me BE SHBA si dhe me Serbinė, tregon sesa pak ky grup politikanėsh kosovarė qė drejtojnė Kosovėn e kuptojnė politikėn ndėrkombėtare dhe aq mė pak gjeopolitikėn e BE dhe SHBA nė veēanti.
  Ėshtė shkruajtur mjaft pėr qeverinė 50 ditore Kurti dhe shumė e pėrkrahin atė por jo mė shumė se 25% e popullatės. Problemi Kurti dhe Haradinaj ka njė tė pėrbashkėt- kokėfortėsinė dhe Refraktaritetin ndaj zgjidhjeve alternative dhe opsioneve qė jep BE dhe SHBA. Njihet fare mirė budallallėku i Haradinajt nė takimin katėr palėsh vitin e kaluar midis Kancelares Merkel, Presidentit Makron, Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe vetė Haradinajt, kur tė gjithė insistuan pėr tė hequr taksėn 100% ndaj Serbisė. Madje pas kthimit nė Kosovė, Haradinaj e drejtoi gjithė inatin dhe mllefin e takimit kundėr Edi Ramės, kundėr vėllait tė vet duke e quajtur atė tradhtar, e plot epitete tė tjera.
  Po kėshtu Albin Kurti qė para se tė bėhej Kryeministėr ndėrmorri njė fushatė nė Kosovė dhe nė Tiranė nė emėr tė paritsė sė tij Vetvendosja, njė fushatė e tipit nacionalist.
  Ky grup politikanėsh kosovarė nė emėr tė luftės kundėr korrupsionit dhe kriminaliteti tė rritur nė Kosovė e cila axhendė ėshtė e drejtė nė dukje, ka nė fakt `underground` ashtu si e kam komentuar edhe mė pare, me synime tė tjera anti europiane qė mund tė cilėsohen sipas meje synime nacional-islamiste pėr ta bėrė Kosovėn njė pashallėk tė tyren ku tė drejtojnė vetėm ata sipas mėnyrės qė duan vetė, pa pyetur BE dhe SHBA dhe pa dėgjuar kėshillat e vėllezėrve tė tyre shqiptarė dhe duke harruar historinė e shqiptarėve dhe tė pavarėsisė sė Shqipėrisė kur nga 40 firmėtarė tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė 12 firmėtarė ishin nga Kosova.
  Politikanėt kosovarė duhet patjetėr tė kuptojnė se lidhjet e forta me BE dhe SHBA janė mundėsia mė e mirė qė Kosova tė realizojė aspiratat e saj:
  - integrimin nė BE
  - bashkimin me Shqipėrinė nė mėnyrė qė njė shtet i madh me shqiptarė tė kenė mundėsi dhe tė ardhme, nėpėrmjet integrimit , i cili mund tė arrihet me realizmin e disa hapave njė nga opsionet tė cilave mund tė jetė mini-shengeni, dhe mė vonė njė hapėsirė e madhe shqiptare nė Ballkan.
  Ēdo opsion tjetėr i fshehur nė mėndjen e disa partive politike apo drejtuesve politikė kosovarė, tė shprehura herė pas here nėpėrmjet ideve tė tė ashtuquajturit Komb Kosovar, nėpėrmjet goditjeve kundėr shqipes standarte, nėpėrmjet heshtjes ndaj radikalizmit fetar tė kamufluar, nėpėrmjet afrimit me islamin Turk, festave turk-arabe religjioze, tė gjitha kėto tė ēojnė nė idenė e nacionalizmit-islamik Kosovar.
  Kosova ka nevojė pėr njė qeveri properėndimore, qė tė dėgjojė SHBA dhe BE. Nuk ėshtė pėr tu habitur nga deklarimi i Grennel i cili tha se Kurti pranoi tė hiqte taksėn 100% kur biseduan tet a tet , por pastaj Kurti nuk e plotėsoj kėrkesėn amerikane. Pavarėsisht pėrplasjeve tė Haradinajt me Kurtin duke e akuzuar Kurtin se ka pasuri dhe shtėpi, pėrplasjet e politikės kosovare me njėri tjetrin kanė ravijėzuar dy pole tė mėdha: polin proamerikan dhe polin pro-turk nacionalist islamist. LDK nė kėtė rast po luan rolin e ndėrmjetėsuesit dhe ky ishte shkaku se pėrse LDK bėri Koalicion tė pamundur me Vetvendosjen e Albin Kurtit.
  Nė kėto kushte duhet patjetėr qė Parlamenti Kosovar tė krijoė njė qeveri tė re ndoshta gjithė pėrfshirėse pa politikanė Nacional- islamistė, por me njė Kryeministėr properėndimor dhe pro-amerikan.
  Nuk duhet harruar se SHBA, NATO, BE , pėr tė shpėtuar Kosovėn shkelėn rregullat e ligjet ndėrkombėtare dhe cliruan Kosovėn nga njė pushtim 100 vjeēar serb.
  Kėshtu pra, ka ardhur koha qė politikanėt kosovarė tė afrohen dhe tė zbatojnė rekomandimet perėndimore nėse duan qė tė kenė njė shtet me prosperitet, ndryshe ēdo gjė do tė vihet nė dyshim, sepse nacional – islamizmi ėshtė jo vetėm i rrezikshėm por dhe destruktiv. Historia ka treguar plot shėmbuj ku nacionalizmi extremist ka dėshtuar dhe do tė dėshtojė, ndėrsa integrimi nė bashkėsinė e madhe globaliste ka tė ardhme pėr kombet e vegjėl dhe tė mėdhenj.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova ka nevoje per nje qeveri proamerikane

  Kosova ka nevoje per nje qeveri qe nuk vjedh dhe per njerez qe nuk vjedhin.

  Dhe sidomoTs shqiptaret kane nevoje qe te mos perkrahin gjithmone njerezit qe vjedhin. Me mire nje ekstremist islamik qe nuk vjedh se sa nje kristian a ateist qe vjedh.

  Pastaj se nga e gjeni qe Kurti eshte nje islamist ekstremist,nje Zot e di,kur Kurti si model ka Sami Frasherin dhe Fan Nolin.

  Islami si ēdo fe ka kusuret e veta por islami i sotem nuk njeh pothuajse nacionalizem. Eshte e veshtire ne mos se e pamundur qe nje islamist puro a ekstremist te jete edhe nacionalist.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Bern,Switzerland
  Postime
  33
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kosova ka nevoje per nje qeveri proamerikane

  SEAFILM DILO : Pergjigjje,


  ti po flet per Islamin , Apo per Kosoven,
  Pse nuk mirresh me Shqiperin, edhe me lan anash Greqin, apo Italin, besoj qe je fut me nje tem qe ska te boj me realitetin aspak, ju jeni hala qe i rritni fmijen me emrat e kryetarve kinez, e tash thua Amerika Amerika, me mire te bejsh nje kontroll te psikiatri sepse nuk te paska hije shkrimet te cilat nuk pershtaten me jeten e sotit , edhe me te ardhmen e kombit shqiptar, Rrespekt Per Mikun - Plum per Armikun .
  AlbaSoul Network

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova ka nevoje per nje qeveri proamerikane

  Citim Postuar mė parė nga MrSafet Lexo Postimin
  SEAFILM DILO : Pergjigjje,


  ti po flet per Islamin , Apo per Kosoven,
  Pse nuk mirresh me Shqiperin, edhe me lan anash Greqin, apo Italin, besoj qe je fut me nje tem qe ska te boj me realitetin aspak, ju jeni hala qe i rritni fmijen me emrat e kryetarve kinez, e tash thua Amerika Amerika, me mire te bejsh nje kontroll te psikiatri sepse nuk te paska hije shkrimet te cilat nuk pershtaten me jeten e sotit , edhe me te ardhmen e kombit shqiptar, Rrespekt Per Mikun - Plum per Armikun .
  Ne mos gaboj shkrimi fillon : " Me fitoren e madhe te politikes kosovare qe me 80 vota nga 120 perfaqsuesit politike i tha Jo vendosjes se Nacional-Islamizmit...",dhe mbyllet : " Ne keto kushte duhet qe patjeter Parlamenti Kosoves te krijoje nje qeveri pa politikane Nacional-Islamist.."

  Tani pyetja eshte :"Ti qe nuk meresh as me Islamin dhe as me Kosoven je futur ne teme per te diskutuar emrin e Mao Cedunit apo te Ten Sjao Pingut ?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •